Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 maja 2024 napisz DONOS@

Mieszkańcy gminy Łomża wśród liderów w wymianie kopciuchów w województwie

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Blisko 5 milionów złotych dotacji z programu „Czyste Powietrze” wykorzystali dotychczas mieszkańcy gminy Łomża. Więcej w województwie podlaskim pozyskali tylko mieszkańcy Białegostoku (ok. 13 mln) i Suwałk (6 mln). Taki świetny wynik to także zasługa prężnie działającego w Urzędzie Gminy Łomża Punktu Konsultacyjno-Informacyjnego programu „Czyste Powietrze”.

„Czyste Powietrze” to rządowy program dotacyjny, którego celem jest wsparcie finansowe mieszkańców w wymianie „kopciuchów”, czyli starych i nieefektywnych pieców, będących główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza, na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Program umożliwia również termomodernizację budynków jednorodzinnych z jednoczesnym odnowieniem elewacji. 

- Dzięki dotacjom z programu „Czyste Powietrze” mieszkańcy mogą żyć w ładnych, ciepłych domach, a my wszyscy oddychać czystym powietrzem, a więc żyć w bardziej przyjaznym środowisku – mówi Piotr Kłys, Wójt Gminy Łomża, który polecił utworzyć w Urzędzie Gminy Łomża Punkt Konsultacyjny - Informacyjny Programu „Czyste Powietrze”. Punkt ten działa od maja 2021 r. i udzielił pomocy wielu mieszkańcom, którzy chcieli pozyskać dotację na wymianę starego kopciucha i ocieplenie własnych domów. 

Z danych, przedstawionych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, wynika, że do końca 2022 roku mieszkańcy Gminy Łomża złożyli 455 wniosków o dotację z programu „Czyste Powietrze”. Nieco ponad połowa przedsięwzięć została już wykonana i rozliczona, a łączna wysokość wypłaconych przez Fundusz dotacji wyniosła 4 957 372 zł. To trzeci wynik w województwie podlaskim. Więcej środków pozyskali tylko mieszkańcy dwóch największych miast w województwie – Białegostoku i Suwałk. 

Przypomnijmy, że w tym roku w programie „Czyste Powietrze” wprowadzono istotne zmiany na korzyść beneficjantów. Zwiększono np. wartości progów dochodowych kwalifikujących do uzyskania dofinansowania w ramach wszystkich części Programu, oraz podniesiono maksymalne kwoty dotacji dla poszczególnych poziomów finansowanych, a także maksymalne kwoty dotacji dla poszczególnych rodzajów przedsięwzięć. 

Więcej informacji o zmianach w Programie publikujemy w informacji: 

Nowa edycja programu „Czyste powietrze”  https://gminalomza.pl/index.php?wiad=2739

Punkt Konsultacyjno-Informacyjnego programu „Czyste Powietrze” w Urzędzie Gminy Łomża czynny jest w każdy wtorek i piątek w godz. 8-13. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę