Projekty domów szkieletowych. Jaki przekrój ściany?
Po łacinie proiectus oznacza wysunięty do przodu, podobnie rzecz się ma z projektem. Prezentuje on mniej lub bardziej szczegółowy zamysł inwestycji budowlanej, mającej powstać w przyszłości. Otrzymanie pozwolenia na budowę lub tak zwanej milczącej zgody w przypadku zgłoszenia, to marzenie wielu Inwestorów. Jak wygląda przekrój przez warstwy tworzące ścianę w budynku drewnianym szkieletowym? Gdzie znajdziesz dokumentacje domu z drewna konstrukcyjnego, które przybliżą cię do upragnionego celu, czyli własnego domu?
Co to znaczy, że dom jest szkieletowy?
Skoro czytasz ten tekst lub wpisałeś w wyszukiwarkę hasło projekty domów szkieletowych, to z pewnością jesteś zainteresowany tym rodzajem budynku. Pewnie znasz domy murowane. Wykonane w technologii tradycyjnej z pustaków ceramicznych, gazobetonu, cegieł, czy innych materiałów. Pewnie wiesz, że dom zwykle muruje się na mokro, a jak jest z domem drewnianym?
Co go wyróżnia?
Po pierwsze, o tym, czy mamy do czynienia z budynkiem szkieletowym świadczy konstrukcja budynku. To zasadnicza jego cecha. Szkielet musi być budowlą stabilną, bezpieczną w różnych warunkach pogodowych: zwłaszcza przy dużych opadach śniegu oraz porywistym wietrze. Dlatego solidna konstrukcja ma takie znaczenie, jak dla kręgowców szkielet kostny, wokół którego powstają tkanki, organy. W przypadku domu są to zwykle słupy konstrukcyjne z certyfikowanego drewna, odpowiednio wysuszone, strugane i zaimpregnowane tak, by drewno nie było pożywką dla insektów, grzybów. Dodatkowo konstrukcja poprzez struganie i impregnację przeciwogniową ma stanowić opór dla pożaru.
Najczęściej stosowane przekroje słupów mają wymiary 5x15cm, 6,3x15 w rozstawie co 40 i 60 cm. Przyjmuje się, że w ścianach działowych rozstaw jest ten sam, natomiast grubość konstrukcji to zwykle 5x9 cm. To właśnie od nazwy rozwiązania konstrukcyjnego, tworzącego drewniany szkielet pochodzi nazwa interesującej nas kategorii domów wykonanych z drewna. Ten naturalny i ekologiczny budulec wspiera i chroni najwyższej jakości myśl techniczna, technologia oraz nowoczesna, bezpieczna chemia budowlana.
Szkielet z drewna KVH, C24 i co dalej?
Kolejne warstwy tak zwanej przegrody budowlanej w projekcie domu szkieletowego mają różne funkcje. Najlepiej przedstawić je patrząc od środka, z wnętrza budynku. Zwieńczenie w projektowanym domu szkieletowym stanowi tynk cienkowarstwowy, który wykańcza powierzchnię ścian, pod nim znajdziemy płyty konstrukcyjne poszycia. Mogą to być arkusze płyt gipsowo-włóknowych różnych producentów, wzmacniają one stabilność i wyrównują ściany stawianych szkieletów.
Kolejnym elementem jest folia paroizolacyjna, której zadaniem jest nie wpuszczać wilgoci do domu oraz nie przepuszczać jej z wnętrza. Wilgoć powstaje naturalnie przy czynnościach gospodarczych: przy gotowaniu, kąpieli. Gdy dotarłaby do wnętrza ściany, to może pojawić się nieproszony gość - grzyb. Stąd zapora w postaci specjalnej powłoki przeciwparowej.
Pomiędzy słupkami znajduje się 15 cm wełny mineralnej o najlepszych parametrach przepuszczalności cieplnej (lambda 0,033). Następnie, od zewnątrz budynki wykańcza się płytami poszycia OSB3, które również stężają konstrukcję. Kolejny składnik ściany to folia wiatroizolacyjna, która osłania i chroni dom od wiatru, analogicznie do kurtki wiatrówki we wietrzne dni. Dzięki tej warstwie dom będzie wolny od przeciągów, uczucia chłodu. Przedostatnią częścią tej układanki jest izolacja ze styropianu ryflowanego lub wełny, wykończonych siatką i tynkiem akrylowym lub silikonowym w wybranym kolorze. Elewację można wykonać również na ruszcie drewnianym i wykończyć deskami. Wizualny efekt mogą poprawić także wstawki z płytek klinkierowych, desek, ornamentów, boniowania, gzymsy, okiennice, pergole, czy oryginalne zadaszenia.
Jeśli dobrnąłeś do końca, to poznałeś właśnie przepis na przekrój ściany w domu szkieletowym. Voila! Poznaj projekty domów szkieletowych drewnianych.
tekst płatny