Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Wojsko Polskie zaprasza do dobrowolnej służby

Do Wojskowego Centrum Rekrutacji w Łomży zgłosiło się ponad 60 kandydatów, w tym kilka kobiet, na szkolenia w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Pierwszy tegoroczny turnus zaczął się 16. stycznia. Ochotnikom przysługuje uposażenie w wysokości 4 560 zł brutto.

Jak poinformował nas ppłk Adam Olszewski, Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Łomży, to szkolenie może odbywać się do 28 dni i zakończy się złożeniem przysięgi wojskowej. Kandydaci będą mogli później wybrać kontynuację służby, mając przynajmniej 4 możliwości: 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne, terytorialną służbę wojskową oraz aktywną lub pasywną rezerwą.

- Od pierwszego dnia szkolenia ochotnikom przysługuje uposażenie w wysokości 4 560 zł brutto, a także zakwaterowanie i wyżywienie – wyjaśnia ppłk Olszewski. - Kandydaci do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej będą służyć w jednostkach Wojska Polskiego na terenie całego kraju. W naszym województwie szkolenia odbywają się w Białymstoku i Suwałkach. W 2023 r. przewidzianych jest 8 turnusów – drugi zaczyna się 20. lutego. Zainteresowani mogą zadzwonić do WCR: 261 385 722.

Ponad 20-tka kandydatów z pierwszego turnusu dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w większości ma powyżej 20 lat, ale są przed 30-tką, chociaż zgłosili się także chętni 40-latkowie. Pozostałych ponad 40-tka będzie mieć turnusy w kolejnych terminach. Nabór chętnych nadal trwa.

Specjalizacja, WOT albo rezerwa
Na szkoleniach w trakcie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej kandydaci z Łomży i powiatu łomżyńskiego oraz miast i powiatów: Zambrów, Kolno i Grajewo poznają, m.in. musztrę, budowę broni i posługiwanie się nią, zasady działania na polu walki. Jeśli wybiorą 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne, odbędą służbę w konkretnej jednostce, zależnie od predyspozycji i kwalifikacji, np. kierowcy z prawem jazdy kategorii B mogą zrobić prawo jazdy kat. C w 18. Łomżyńskim Pułku Logistycznym.

Inni zdobędą uprawnienia operatora wózków widłowych albo maszyn budowlanych, co zależy od typu jednostki, do której zostaną skierowani. Kandydaci zainteresowani terytorialną służbą wojskową będą mogli połączyć pracę cywilną ze służbą, oznaczającą gotowość do ćwiczeń w jeden weekend w miesiącu. Jeśli ochotnik WOT będzie mieć czas i wyrazi akces, może zostać powołany na dodatkowe ćwiczenia, o ile będzie to zgodne z zadaniami danej jednostki. Natomiast żołnierz w aktywnej rezerwie odbywa ćwiczenia raz na kwartał przez dwa dni i ma również raz na 3 lata szkolenia 14-dniowe. Dowódca jednostki może powołać aktywnego rezerwistę, za jego zgodą, na więcej dni ćwiczeń, podobnie jak w WOT. Żołnierze rezerwy pasywnej mają obowiązek stawić się, zgodnie ze swoim przydziałem mobilizacyjnym, na szkolenia: 1-dniowe, krótkotrwałe do 30 dni albo długotrwałe do 90 dni. Szczegóły reguluje ustawa o obronie Ojczyzny z 11. marca 2022 r.  

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę