Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@

ZUS prosi o wstrzymywanie się ze składaniem wniosków na 500+

Osoby, którym ZUS aktualnie wypłaca świadczenie z programu „Rodzina 500+” nie powinny jeszcze składać wniosków na kolejny okres świadczeniowy – prosi ZUS. Przyjmowanie dokumentów rozpocznie od 1 lutego tego roku.

Nowy okres świadczeniowy trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. ZUS wnioski o świadczenie wychowawcze 500+  na ten okres zacznie przyjmować od początku lutego 2023 r.  Rodzicom i opiekunom, którzy złożą prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2023 r., Zakład wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.

- Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Żeby otrzymać środki na nowy okres świadczeniowy, należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek drogą elektroniczną. Przyjmowanie dokumentów rozpocznie się 1 lutego 2023 r. Tylko w 2022 roku ZUS przyznał świadczenie wychowawcze ma 7,96 mln dzieci i przekazał łączną kwotę rodzicom i opiekunom w wysokości 21,75 mld zł. W województwie podlaskim wypłacono łącznie 620 mln zł na 222,5 tys. dzieci - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Wnioski na nowy okres świadczeniowy będzie można złożyć za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS dostępnej na urządzenia mobilne takie jak telefon komórkowy, czy tablet. Wniosek można również wypełnić na komputerze za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. 

- Rodzic lub opiekun dziecka, który ma numer PESEL, będzie mógł złożyć wniosek także przez portal Emp@tia albo swój bank – jeśli bank uruchomił taką usługę. Jeżeli dokument wpłynie właśnie tymi kanałami, a wnioskodawca nie ma profilu na PUE ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy mu taki profil automatycznie na podstawie danych przekazanych przez klienta we wniosku - wyjaśnia rzeczniczka.

500+ dla obcokrajowców
Świadczenie wychowawcze przysługuje zamieszkałym w Polsce obywatelom UE, a także pozostałym cudzoziemcom, o ile mają legalny pobytu w Polsce wraz z dostępem do polskiego rynku pracy. Do wniosku powinni dołączyć dokument potwierdzający zezwolenie na pobyt w Polsce wraz z dostępem do pracy, np. kartę pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”. 

Świadczenie 500+ przysługuje obywatelom Ukrainy, którzy przybyli z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i uzyskali legalny pobyt w Polsce na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Wniosek o świadczenie powinni przekazać na specjalnie przygotowanym w języku ukraińskim formularzu SW-U. Wniosek ten można złożyć poprzez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. W ubiegłym roku ZUS tylko dla dzieci z Ukrainy przyznał 915,5 tys. świadczeń na kwotę 1,583 mld zł. W regionie - 500+ wypłacono na 15,3 tys. dzieci w kwocie 26,8 mln zł.

Wniosek o 500+ w aplikacji mZUS
Od 1 lutego 2023 r. wniosek o świadczenie wychowawcze 500+ na nowy okres świadczeniowy można złożyć w aplikacji mZUS na swoim telefonie lub tablecie. Z mZUS można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację należy  pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store.

Aplikacja mZUS zawiera funkcje, które przyspieszą wypełnienie wniosku o 500+. Jeśli klient składał już wniosek o to świadczenie w poprzednim okresie świadczeniowym i ZUS je przyznał, to teraz może utworzyć w aplikacji wniosek na nowy okres świadczeniowy. Taki wniosek zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych. W razie potrzeby dane, które uległy zmianie  może edytować.

Podobnie jak na PUE, jeśli dzieci są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, to klient może w kreatorze wniosku pobrać ich dane (m.in. PESEL, data urodzenia) automatycznie. Dzięki temu nie trzeba wpisywać ich ręcznie. Funkcje aplikacji mZUS znacznie przyspieszą wypełnienie wniosku, który można wysłać szybko i wygodnie przy użyciu tabela  lub telefonu.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę