Inspekcja do ścigania przestępstw przeciwko środowisku
O powołaniu do życia nowego Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej poinformował w środę wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. To ósmy wydział w Polsce i ma funkcjonować w strukturach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
- Podchodzimy do tematu walki z przestępcami środowiskowymi kompleksowo. Podwyższyliśmy kary za przestępstwa środowiskowe, korzystamy z systemu SENT, który monitoruje transporty odpadów i tworzymy regionalne Wydziały do walki z przestępczością środowiskową. Każdy, kto chce wyrządzić szkodę środowisku, musi mieć świadomość srogich konsekwencji swoich czynów - mówił wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, który obok brał udział w konferencji p.o. głównego inspektora ochrony środowiska Magdy Gosk, p.o. zastępcy głównego inspektora ochrony środowiska Krzysztofa Gołębiewskiego oraz podlaskiego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska Mirosława Michalczuka.
Tworzenie Wydziałów Zwalczania Przestępczości Środowiskowej w strukturach WIOŚ jest kolejną, po Zespołach Terenowych DZPŚ, inicjatywą Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, która odpowiada na nasilające się przestępcze procedery przeciwko środowisku. W komunikacie czytamy, że w ramach nowych wydziałów współpracować ze sobą mają inspektorzy WIOŚ oraz byli funkcjonariusze służb, m.in. policjanci. Ma to wpłynąć na wykrywalność przestępstw.
Do głównych zadań Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej ma należeć:
- ujawnianie przestępstw przeciwko środowisku określonych w Kodeksie karnym oraz wykroczeń określonych w Kodeksie wykroczeń i przepisach odrębnych;
- ujawnianie miejsc nielegalnego przetwarzania odpadów poza instalacjami, w tym nadzór szczególny nad wyrobiskami rekultywowanymi z wykorzystaniem odpadów oraz wyrobiskami niezrekultywowanymi po działalności górniczej;
- prowadzenie spraw związanych z transgranicznym przemieszczaniem odpadów;
- wykonywanie analiz niezbędnych do ujawniania i przeciwdziałania przestępstwom oraz wykroczeniom przeciwko środowisku, w tym typowanie podmiotów do kontroli planowych, pozaplanowych, interwencyjnych oraz na wniosek organów administracji publicznej lub podmiotów.
Podlaski wojewódzki inspektor ochrony środowiska Mirosław Michalczuk wyjaśniał, że pracownicy Wydziału wraz ze współpracującymi służbami będą mogli m.in. zatrzymać i przeszukać pojazd, jeśli występuje podejrzenie przewożenia nielegalnych odpadów czy też sprawdzić zgodność dokumentów z przewożonym ładunkiem.
Inspektorzy Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej będą wykonywać pracę w systemie zmianowym oraz zapewnią całodobową gotowość do podjęcia działań w przypadkach mających znamiona przestępstw przeciwko środowisku.
źródło: PUW