Kąpielisko już jest
Wraz z wakacjami rusza kąpielisko miejskie. Na plaży przy nowym moście ustawiono domek dla ratowników WOPR i toalety. Podprowadzono tam też prąd, a sanepid po zbadaniu czystości wody orzekł, że nadaje się ona do kąpieli. Teraz wszystko zależy już tylko od pogody.
Zwodowani policjanci
Najszybsza łódź na Narwi należy teraz do policjantów. W czwartek przed południem przy nowym moście uroczyście – w obecności Komendanta Miejskiego Policji i Prezydenta Łomży - zwodowano nową łódź motorową, dla tutejszego patrolu rzecznego. Policyjna motorówka po rzecze może gnać z prędkością nawet do 90 km na godzinę.
Prezydent Łomży Jerzy Brzeziński: Czy warto walczyć o „Via Baltica”?
Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna i łatwo ją znaleźć w moich wcześniejszych pismach kierowanych do Marszałka Sejmu, Premiera RP, Ministerstwa Infrastruktury, parlamentarzystów, Wojewody oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, szczególnie w powszechnie publikowanych Listach otwartych - pierwszym z maja 2003r i drugim - z listopada 2004r.
Kąpać się można, ale nie wszędzie
Woda w przeważającej większości kąpielisk w regionie jest czysta i nadaje się do kąpieli. Potwierdzają to badania sanepidu i dopuszczenie poszczególnych kąpielisk i zbiorników do użytkowania. Można kapać się w najbliższym nam jeziorze Rajgrodzkim jak i na rzece Narew w Łomży. Nie można natomiast korzystać z kąpieliska na Biebrzy w Goniądzu.
Nowi księża w łomżyńskich parafiach
Biskup łomżyński Stanisław Stefanek rozesłał neoprezbiterów – czyli wyświęconych w tym roku księży na ich pierwsze parafie. Trzech z nich trafiło do parafii w Łomży. Jako wikariusze ks. Adam Tomaszewski i ks. Marcin Sobiech będą posługiwać w parafii pw. Krzyża Świętego, a ks. Krzysztof Łapiński w parafii pw. św. Brunona w Łomży.
Stare samochody na drogach regionu
Od piątkowego wieczoru drogami regionu jeździło o kilkadziesiąt starych samochodów więcej niż za zwyczaj. To samochody które przyjechały na jubileuszowy X Zlot Pojazdów Zabytkowych w Łomży. Nim uczestnicy Zlotu pochwalili się swoimi samochodami łomżanom objechali cały region podziwiając jego uroki.
X Zlot Pojazdów Zabytkowych w Łomży
Przez dwa dni drogami regionu, a także ulicami Łomży jeździć będą stare i piękne samochody. W piątek wieczorem w Tykocinie rozpoczyna się jubileuszowy X Zlot Pojazdów Zabytkowych. W sobotę kierowcy wyjadą na drogi regionu, by podziwiać uroki okolicy, a w niedzielę uroki kilkudziesięcioletnich samochodów będą mogli podziwiać łomżanie.
Witomy Wos wsyckich na Piknym Pikniku Europejskim. Hej !
Tak w piątkowy poranek na łomżyńskim Skate Parku rozpoczął się Piknik Europejski. Młodzi łomżanie zaprezentowali charakterystyczne elementu kultury 19. z 25. krajów Unii Europejskiej. Impreza zorganizowana przez pobliskie Publiczne Gimnazjum Nr 8 miała na celu integrację młodzieży z różnych szkół. Była także sposobem na podsumowanie wiedzy i umiejętności zdobytych w trakcie roku szkolnego.
Ponownie piszą maturę
67 maturzystów z II Liceum Ogólnokształcącego w Łomży powtórnie przystąpiło do pisania egzaminu dojrzałości z historii. Wyniki ich pierwszego egzaminu unieważniła Okręgowa Komisja Egzaminacyjna. Powodem był raport obserwatora z kuratorium, który napisał, że podczas matury z historii w tej szkole ławki na sali były ustawione za blisko siebie, a uczniowie rozmawiali nawet po otrzymaniu arkuszy z pytaniami egzaminacyjnymi. Dziś o 9 – tej rano uczniowie ponownie rozpoczęli pisanie maturalnego testu. Jak podkreśla Józef Przybylski dyrektor szkoły wszystko odbywa się spokojnie, maturzyście nie panikują i nie protestują.
Marszałka dotacje na kulturę i zabytki
165 tys złotych rozdzielił Zarząd Województwa Podlaskiego na dotacje na wsparcie realizacji zadań publicznych należących do Województwa Podlaskiego w sferze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji. Pieniądze – 15 tys zł. - trafią do Łomży. Marszałek dofinansował renowacje zabytkowych nagrobków na cmentarzu przy ul. Kopernika i wydanie dwóch książek.
Uwaga na oszustów
O ostrożność policjanci apelują przede wszystkim do ludzi straszych. Ostatnio ofiarą oszustwa padł 82- letni mieszkaniec Łomży. Nieuczciwy mężczyzna podający się za urzędnika zaproponował mu podwyższenie emerytury, uzależniając to od okazania wszystkich posiadanych przez niego pieniędzy i kosztowności. Starszy mężczyzna wyjął około 1100 złotych.
Kolejne matury unieważnione
Niemal 40 tegorocznych maturzystów będzie miało powtórkę w matury w styczniu. Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży unieważniła kolejne matury. Tym razem podstawą decyzji było stwierdzenie w sprawdzanych pracach maturalnych niesamodzielności. Dyrektor Helena Sutyniec unieważniła 24 matury z historii, 11 z matematyki oraz po dwie z biologii i języka angielskiego. Autorzy wszystkich tych prac - póki co nie zostali ujawnieni - maturalny egzamin będą mieć dopiero 6 stycznia 2006 roku.
Eska Łomża zamiast Plus Łomża
Kolejna zmiana nazwy dawnego Radia Łomża – tym razem będzie to Eska Łomża. We wtorek 7 czerwca Łomżyńska Agencja Informacyjna Sp. z o.o.- właściciel dzisiejszego Radia Plus Łomża podpisała umowę franchisingową z zarządem Radia Eska S.A - podał serwis wirtualnemedia.pl. Na mocy umowy już wkrótce na częstotliwości 88,8 MHz rozpocznie nadawanie Radio Eska Łomża.
Czerniawski się waha
„Dzisiaj - mówię wam szczerze – przeważają argumenty na nie, niż na tak - z różnych względów. Nawet wnuczki mówią: dziadek jak wystartujesz to musisz wygrać. Po co mi odchodzić z polityki przegranym. Byłem cztery kadencje... W historii Łomży nie było żadnego takiego przypadku, aby łomżyniak był 4 kadencje posłem na Sejm. I mam dzisiaj roztrwonić ten majątek polityczny i wystawić się po to żeby przegrać?” - mówił na wtorkowej konferencji prasowej poseł Mieczysław Czerniawski. Filar lewicy w Łomży waha się, czy wystartować w jesiennych wyborach parlamentarnych.
Złoci agrobiznesmeni
Edmund Borawski i Dariusz Sapiński – prezesi Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie i Mlekovita w Wysokim Mazowieckim odebrali z rąk Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jerzego Pilarczyka tytuł Złotego Agrobiznesmena 15-lecia. Okazja do uhonorowania najlepszych agrobiznesmenów z okresu ostatnich piętnastu lat był jubileusz 15-lecia magazynu gospodarczo – informacyjnego AgroBazar. Tytuł ten otrzymało 15 osób – prezesów firm – w tym czterech z podlaskiego.
Festyn rodzinny przy parafii Krzyża Świętego
Przez całą niedziele tysiące łomżan bawiło się i ucztowało na polach przy Centrum Katolickim im. Jana Pawła II przy parafii pw. Krzyża Świętego. W ten sposób - już tradycyjnie – parafianie świętowali Dzień Dziecka połączony z kolejną rocznicą powołania tej parafii. Atrakcji było tak dużo, że ani najmłodsi ani najstarsi nie mieli prawa się nudzić. Były przejażdżki konne, skutery, strzelnica, grill....
Dzień dziecka w szkole rodzenia
Imprezę z okazji Dnia Dziecka, zorganizowała dla swoich absolwentów Szkoła Rodzenia. Działająca w Centrum Katolickim przy parafii Krzyża Św. placówka, może się poszczycić pomocą w przyjściu na świat blisko 70 dzieciom. Najstarszy chłopczyk, którego mama chodziła na zajęcia szkoły rodzenia, ma prawie 2 lata.
Geppert na urodzinach... MPWiK
Złotym Krzyżem Zasługi został odznaczony Prezes Zarządu MPWiK w Łomży. Srebrny przyznano wiceprezesowi Gilbertowi Okulicz-Kozarynowi a brązowe otrzymało kilkunastu innych pracowników spółki. W ten sposób kończył się drugi i zarazem ostatni dzień obchodów jubileuszu 75 lecia istnienia w Łomży zakładu wodno-kanalizacyjnego. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o. o., istnienie już 10 lat i to był kolejny powód do świętowania.
Kto winien maturalnego zamieszania?
W poniedziałek ma dojść do spotkania rodziców maturzystów z II LO w Łomży, którzy mają powtarzać maturę, z kierownictwem Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Rodzice uczniów nie godzą się aby maturę z historii pisali wszyscy, także ci którzy nie rozmawiali i pracę napisami samodzielnie. Ich zdaniem OKE chce zastosować odpowiedzialność zbiorową. Zgodnie z uwagą obserwatora przyczyną nieprawidłowości była zbyt mała odległość ławek od siebie, za co nie są przecież odpowiedzialni maturzyści – twierdza rodzice. Z informacji opublikowanej na forum internetowym 4lomza.pl przez posła Wojciecha Borzuchowskiego wynika, że zdecydowana większość prac z historii była pisana samodzielnie.
Z kartą na wakacje...
Wakacje, to okres w którym młodzież przejeżdża tysiące kilometrów rowerami i motorowerami. Wielu z nich praktycznie nie zsiada ze swoich dwóch kółek. Policjanci przypominają jednak, że nieletni aby móc bezpiecznie i legalnie zjeżdżać świat choćby na małym rowerze muszą mieć kartę rowerową. Przez trzy kolejne soboty czerwca będzie okazja aby taką kartę na rower i motorower sobie wyrobić.