Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Marszałka dotacje na kulturę i zabytki

165 tys złotych rozdzielił Zarząd Województwa Podlaskiego na dotacje na wsparcie realizacji zadań publicznych należących do Województwa Podlaskiego w sferze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji. Pieniądze – 15 tys zł. - trafią do Łomży. Marszałek dofinansował renowacje zabytkowych nagrobków na cmentarzu przy ul. Kopernika i wydanie dwóch książek.

Wśród łomżyńskich instytucji najwyższą dotację przyznano Towarzystwu Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Organizacja która od kilkunastu lat zajmuje się renowacją najcenniejszych zabytków najstarszego w północno-wschodniej Polsce cmentarza od Marszałka Podlaskiego dostała 9 tys zł wsparcia. Pieniądze zostaną dołożone do tych zebranych podczas ubiegłorocznej kwesty prowadzonej przez działaczy i sympatyków Towarzystwa przy zabytkowym cmentarzu – było to ponad 26 tys zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na remont kolejnych żeliwnych nagrobków znajdujących się na tym ponad dwustuletnim cmentarzu. W sumie jest tu ich około stu, a do tej pory konserwatorom udało się odnowić tylko kilka. Te prace renowacyjne są najtrudniejsze i najbardziej kosztowne. Remont jednego żeliwnego nagrobka potrafi kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Dotację w wysokości 3 tys zł otrzymało także Muzeum Północno - Mazowieckie w Łomży na wydanie publikacji pt. „Bursztyn z dorzecza Narwi”. Łomżyńskie Muzeum zgromadziło jeden z najcenniejszych zbiorów tego bursztynu. Dziś liczy on ponad tysiąc eksponatów. Kurpiowskie złoto północy prezentowane było na wystawach m.in. w Wenecji, Passau, Dűsseldorfie, Norymberdze, Lipsku.
Marszałek województwa podlaskiego wsparł także wydanie książki prof. Andrzeja Strumiłły pt. „Factum est” przez Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka” z Łomży. Stowarzyszenie to otrzymało dotację w wysokości 3 tys zł.

Poza instytucjami z Łomży dotację Marszałka otrzymały także:
- Parafia Rzymskokatolicka p.w. Przemienienia Pańskiego w Wąsoszu – 10.000 zł - na wymianę pokrycia dachowego na nawie głównej w kościele parafialnym w Wąsoszu, i 5.000 zł na konserwację elementów wystroju ołtarza bocznego Matki Bożej Różańcowej w tej świątyni
- Parafia Rzymskokatolicka Św. Stanisława B.M. w Niedźwiadnej - 4.000 zł - na badania konserwatorskie ścian wewnątrz kościoła, kaplicy i zakrystii
- Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu – 6.000 zł – na konserwację wiatraka z Niemyj.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę