Akademia emocji i motywacji w łomżyńskich szkołach
Stowarzyszenie Sapere Aude kontynuuje realizację projektu pn. Inicjatywa uchwałodawcza na rzecz programu wsparcia dzieci i młodzieży w mieście Łomża!, realizowanego dzięki wsparciu finansowemu Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. W jego trakcie w trzech łomżyńskich szkołach średnich realizowany jest cykl spotkań z psycholog Alicją Cuellar-Tarczewską. Mają one pomóc młodzieży, która w popandemicznym czasie jeszcze gorzej radzi sobie z emocjami i ma z nimi coraz większe problemy.
Przemoc rówieśnicza: przerwać zaklęty krąg
Jeśli masz dziecko, to lepiej pamiętać, że największe ryzyko przemocy stwarza dla niego… kolega lub koleżanka, czasem kuzyn czy rodzeństwo. Aż dwoje na troje dzieci w Polsce doświadczyło przemocy rówieśniczej, przy czym częściej jej doświadczały nastolatki mieszkające w miastach niż na wsi. Tę formę przemocy najczęściej wskazywali respondenci „Diagnozy przemocy wobec dzieci w Polsce 2023” opublikowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Jak skutecznie walczyć z przemocą rówieśniczą?
Młodzieżowa Rada Miejska Łomży wybrana
Łomżyńska młodzież 23-24 października w siedemnastu okręgach wybierała swoich przedstawicieli. Spośród 63 kandydatów wybrano 23-osobową reprezentację.
Nauczyciel z Łomży na szkoleniu w Europejskiej Agencji Kosmicznej
Warunków uprawy roślin ma Marsie dotyczyła lekcja, której scenariusz został nagrodzony zaproszeniem na szkolenie do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Piotr Chmielewski uczący przedmiotów ścisłych w łomżyńskiej Wecie pod koniec września uczestniczył w warsztatach z cyklu „e-Technology Lab Secondary Teacher Workshop" w belgijskim ESEC-Galaxia.
„Pomiędzy nami pokoleniami”, czyli program dla młodszych i starszych.
Współczesny świat dynamicznie się rozwija i wielu z nas nie nadąża za tymi zmianami. Szczególnie zagubione są osoby w podeszłym wieku i dzieci. Maluchy chłoną otaczającą ich rzeczywistość, lecz nie wiedzą, jakie wyciągać z niej wnioski. Dojrzali ludzie mają dużo empatii i umieją tłumaczyć emocje, ale nie potrafią odnaleźć się w świecie multimediów. Obie te grupy społeczne mogą się od siebie dużo nauczyć.
Ślubowanie na serio i otrzęsiny na wesoło w I LO
Uczennice i uczniowie 7-u klas pierwszych w auli I LO imienia Tadeusza Kościuszki ślubowali być jak najlepszymi w murach ponad 409-letniej Szkoły. Maciej Horoszewski z Rady Rodziców z góry przeprosił zacnych nauczycieli za „nieszablonowe zachowania naszych dzieci” podczas 4 lat nauki, zaś ukochanym córkom i synom obwieścił, że przestali być dziećmi, bo stali się młodzieżą. W auli były 2 dziewczęta, które przemawiały w imieniu pierwszoklasistów: 14-letnia Kalina i 17-letnia Iza.
„Weta” ma nowoczesne Centrum Diagnostyczno-Weterynaryjne
Uczniowie „Wety” doczekali się nowoczesnego Centrum Diagnostyczno - Weterynaryjnego, które znajduje się w piętrowym budynku wpośród drzew na skwerze za Technikum Weterynaryjnym przy ul. Stacha Konwy w Łomży. - W Centrum mieliśmy nie raz, a wiele razy zajęcia praktyczne, które w dużej mierze pomagają nam przygotować się do sprawdzianów i kartkówek – opowiada fachowo drugoklasista z Technikum Weterynaryjnego Kacper Brzozowski. - Nauczycielka Joanna Cwalina rozcinała tchawicę, żeby wiadomości teoretyczne miały odwzorowanie w praktyce... W słoneczny piątek tuż przed południem odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi CDW, które olśniewa nowością.
Przedszkole Niepubliczne Motylek – Przedszkole inne niż wszystkie.
Motylek - przyjazny dla dzieci zdrowych a także dzieci ze spektrum autyzmu z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową oraz sprzężoną. Ciepło, opieka, kreatywność, otwartość to nasza wizytówka. Nie oszczędzamy na jakości. Trudne pytania: Które przedszkole spełni moje oczekiwania? Będzie miejscem bezpiecznym, rozwijającym zainteresowania, które otoczy troską najmłodszych? Na te i inne pytania odpowiadam: Przedszkole Niepubliczne Motylek!
Nauczyciele z Łomży nagrodzeni finansowo
- Za to, że mogę nazwać po imieniu samego siebie, przychodzę do Was z białą muszlą milczenia, w której szumią dalekie morza naszych wspólnych podróży... - podziękował poetycko Nauczycielom z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Aleksander Gorzęba w sali gimnastycznej III LO w Łomży. Wysłuchali recytacji trzecioklasisty nauczyciele, którzy dostali nagrodę prezydenta Łomży. Ponad 40 osób z placówek oświaty, których listę podamy poniżej, może ucieszyć się z około 2700 złotych.
„Ekonomik” ma nowy sztandar i 18. Dywizję za patrona
- Nasz sztandar wykonały z dbałością, miłością i modlitwą Siostry Klaryski od Wiecznej Adoracji z Hajnówki, którym jestem wdzięczny za piękne dzieło - mówił w środowe przedpołudnie polonista i dyrektor ZSEiO nr 6 Paweł Drożyner na dziedzińcu „Ekonomika”. Był szczęśliwy, że świętowali z kilkudziesięcioma gośćmi nadanie imienia 18. Dywizji Piechoty i sztandaru: Technikum nr 6 oraz VI Liceum Ogólnokształcącemu. - W imieniu społeczności szkolnej ślubuję sztandar nosić wysoko i dumnie, strzec jego honoru, stać wiernie na straży prawdy, dobra i piękna. Tak nam dopomóż Bóg.
Zabawki wspierające integrację sensoryczną dziecka
Wspieranie rozwoju sensorycznego dziecka jest kluczowe dla jego prawidłowego rozwoju i zdolności do interpretowania rzeczywistości. Integracja sensoryczna, czyli prawidłowe oddziaływanie zmysłów, jest procesem, który można wspierać poprzez odpowiednio dobrane zabawki sensoryczne. Zabawki te, dostosowane do wieku dziecka, stymulują różne zmysły, takie jak dotyk, wzrok czy słuch, i mogą być wykorzystywane na różnych etapach rozwoju.
Wymarzony obiekt sportowy otwarty w Jedwabnem
Wielofunkcyjny obiekt sportowy z boiskiem ze sztuczną nawierzchnią do gry w piłkę nożną oraz pełną infrastrukturą do uprawiania lekkiej atletyki otwarto w piątek w Jedwabnem. Dzięki nowym obiektom, burmistrz Adam Niebrzydowski liczy na odrodzenie się Victorii Jedwabne.
Inauguracja w Akademii Łomżyńskiej z nowym Sztandarem
Akademia Łomżyńska oficjalnie zainaugurowała nowy rok akademicki 2023/2024. Była to dwudziesta inauguracja w historii największej łomżyńskiej uczelni, która w ubiegłym roku uzyskała uprawnienia do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego, a podkreślając ten naukowy awans przyjęła także nową nazwę (z Akademia Nauk Stosowanych na Akademia Łomżyńska). Środowisko społeczne Miasta oraz Regionu, doceniając zasługi uczelni i jej rolę w kształtowaniu kadr na potrzeby regionalnej i krajowej gospodarki, w geście zaufania i dobrych partnerskich relacji - ufundowało uczelni nowy Sztandar.
Dr Marek Wincenciak jest nowym rektorem WSZOZ TWP
- Przekazałem berło rektorskie doktorowi nauk weterynaryjnych Markowi Wincenciakowi, który jest także moim starszym synem – informuje prof. Witold Wincenciak (lat 81), inicjator utworzenia w Łomży Wyższej Szkoły Zawodowej Ochrony Zdrowia TWP. - Prowadziliśmy szkołę policealną, po ukończeniu której absolwenci wywierali nacisk, żeby móc kontynuować studia na ratownictwie medycznym. Staliśmy się od 2011 r. w Polsce północno-wschodniej potentatem pod tym względem.
Nowy rektor MANS
Z dniem 1 października 2023 roku prof. nadzw. dr hab. Roman Engler kończy swoją pracę na stanowisku Rektora Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży i przechodzi na stanowisko prezydenta uczelni. Jego następcą został dr inż. Ireneusz Żuchowski.
Zaczyna się nowy rok akademicki 2023 / 2024
Akademia Łomżyńska, która 20 lat temu zaczynała działalność jako PWSIiP, to największa i jedyna uczelnia państwowa w Łomży, gdzie studiować zamierza prawie 2 tysiące studentów, w tym 770 na pierwszym roku studiów. Do Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych, która przed rokiem była WSA, zamierza uczęszczać blisko 1 200 studentów, w tym 527 na pielęgniarstwo licencjackie i magisterskie. Wyższa Szkoła Zawodowa Ochrony Zdrowia ma na razie 98 studentów ratownictwa medycznego, w tym 31 osób na 1. roku, zatem może przyjąć jeszcze kilkanaście osób. W Wyższym Seminarium Duchownym studiować będzie 26 młodzieńców, w tym 4 (może 5) na pierwszym roku.
Pupile Wety jedzą marchewki i piją miodek
Andrzej Pawłowski z Ostrowi Mazowieckiej kocha córkę tak bardzo, że przyjechał na festyn Pupile Wety do Łomży z zagrodą królików nowozelandzkich. Zuzanna Pawłowska, 2-klasistka Technikum Weterynaryjnego, trzyma na smyczach 2 ulubione pieski i z uśmiechem opowiada, jaki ciekawy był 1. rok nauki w „Wecie”. Na scenie śpiewają wokalistki. Przy stoiskach z kiełbasami i ciastami krąży kolorowy tłumek uczennic i uczniów. Michał Olszewski pilnuje mrówek w probówkach, zatkanych watą. Zuzanna Popławska obwija boa cesarskiego wokół szyi jak naszyjnik. Będzie Magda Narożna.
Nowa inicjatywa na rzecz wsparcia dzieci i młodzieży
Stowarzyszenie Sapere Aude realizuje kolejny projekt, skierowany do młodych obywateli. „Inicjatywa uchwałodawcza na rzecz programu wsparcia dzieci i młodzieży w mieście Łomża!” jest bezpośrednią reakcją na pogłębiające się, szczególnie po okresie pandemicznym, problemy psychiczne dzieci i młodzieży. – Poprzez realizację tego projektu chcemy zwrócić uwagę władz, instytucji oraz lokalnej społeczności na ten narastający problem i zapobiegać jego negatywnym skutkom – podkreśla Tomasz Wróblewski, prezes stowarzyszenia, Łomżyńskiego Klastra Ekonomii Społecznej i pomysłodawca projektu, dodając, że w Łomży wciąż obowiązuje „Program Ochrony Zdrowia Psychicznego Miasta Łomży na lata 2011-2015”, który nie był aktualizowany od 8 lat.
Spory o telefon komórkowy w szkole podstawowej
Kiedy 31 lat temu zaczęła działać telefonia komórkowa w Polsce, duże i ciężkie jak cegły telefony stanowiły oznakę zamożności. Nieliczni właściciele czasami ostentacyjnie nosili je na wierzchu, bo nie mieli gdzie schować. Po 3 dekadach sprawa wygląda odwrotnie: popularne w milionach domów i dostępne komórki przykleiły się do rąk dzieciom, toteż zasadne jest pytanie, czy przykleiły się do mózgów rodzicom...? Zdarza się, że dorośli nalegają na obecność urządzeń z ekranem w szkołach. Jak ekspansja wszędobylskich komórek funkcjonuje w praktyce w 7 łomżyńskich podstawówkach?
Kiedy czwartoklasiści z Łomży dostaną laptopy
Łomżyńscy czwartoklasiści w ramach bezpłatnych laptopów otrzymają Lenovo V15 G3 IAP CTO. Tak wynika z informacji opublikowanej przez ministerstwo cyfryzacji, choć do pełni szczęścia, czyli odbioru, musza się jeszcze uzbroić w cierpliwość.