sobota, 21 lipca 2018 napisz DONOS@

Władze zmieniają harmonogram naboru do przedszkoli

Foto: Władze zmieniają harmonogram naboru do przedszkoli
cz pt, 02 lutego 2018 08:38

Do tej pory było tak, że nabór do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach odbywał się w tym samym terminie – tuż po zebraniu deklaracji od rodziców chcących pozostawić swoje dziecko w dotychczasowym przedszkolu. W tym roku w Łomży ma być zupełnie inaczej. Najpierw władze chcą przeprowadzić i zakończyć nabór do oddziałów „zerowych” w szkołach podstawowych, a dopiero później zbierać deklaracje od rodziców w przedszkolach i ogłaszać tam nabór na wolne miejsca. Zarządzenie ustalające taki harmonogram podpisał już prezydent Mariusz Chrzanowski.

Prorektor zrezygnował

Foto: Prorektor zrezygnował
cz cz, 18 stycznia 2018 15:13

Po nieco ponad czterech miesiącach dr hab. Krzysztof Prokop, prof. PWSIiP, zrezygnował z bycia prorektorem dydaktyki i spraw studenckich w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. W czwartek jego rezygnację przyjął Senat uczelni.

Wielki Bal Karnawałowy przedszkolaków z „Dwójki”

Foto: Wielki Bal Karnawałowy przedszkolaków z „Dwójki”
cz śr, 10 stycznia 2018 13:48

Czas Świąt Bożego Narodzenia to fantastyczne spotkania ze Świętym Mikołajem i prezentami. Karnawał, to czas beztroskiej, roztańczonej zabawy także w przedszkolu. Udowodniły to dzieci z łomżyńskiego przedszkola nr 2, w którym w zabawę włączył się duetów klaunów cyrkowych Ruphert i Rico.

Na liście najlepszych

Foto: Na liście najlepszych
cz śr, 10 stycznia 2018 08:52

Na trzecim miejscu w województwie podlaskim i 98. w kraju znalazło się I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomży w przeprowadzonym po raz 20. Rankingu Liceów i Techników „Perspektywy”. Na liście najlepszych liceów w kraju jest także II LO w Łomży, a wśród techników - Technikum nr 5 z „Mechaniaka”. Pierwsza z nich jest w czwartej, a druga w trzeciej setce.

Siódemka docenionych

cz cz, 28 grudnia 2017 09:36

Siedmioro uczniów łomżyńskich szkół otrzyma stypendia fundowane przez samorząd województwa podlaskiego. Zarząd województwa przyznał stypendia za szczególne osiągnięcia w nauce. To 4 tysiące złotych na osobę.

Dodatek dla „państwówki”

Foto: Dodatek dla  „państwówki”
cz wt, 19 grudnia 2017 16:24

Dodatkowe pieniądze jeszcze w tym roku otrzymają z budżetu państwa trzy uczelnie wyższe z województwa podlaskiego. Wśród obdarowanych jest PWSIiP w Łomży, której minister Jarosław Gowin postanowił przyznać premię - 221 tysięcy złotych - za zatrudnienie do prowadzenia zajęć dydaktycznych osób z doświadczeniem praktycznym.

Wolontariuszka z PWSIiP doceniona

Foto: Wolontariuszka z PWSIiP  doceniona
cz wt, 19 grudnia 2017 13:44

Justyna Konopka, absolwentka, studentka oraz referent administracyjny Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży znalazła się, obok legendy skoków narciarskich Wojciecha Fortuny, w gronie dziesięciu najbardziej aktywnych wolontariuszy województwa podlaskiego. – Wśród nagrodzonych dominowały osoby z doświadczeniem i dużym dorobkiem społecznym, a także gwiazda sportu. Ja jestem dopiero na początku mojej drogi wolontariusza – komentuje Justyna, która za swoją społeczną, bezinteresowną pracę z osobami niepełnosprawnymi odebrała na uroczystej Gali Wolontariatu w białostockim Teatrze Lalek kryształową statuetkę z przezroczystym sercem.

BRD w szkole

Foto: BRD w szkole
cz pt, 15 grudnia 2017 18:23

- Najlepszy sposób na poprawę bezpieczeństwa to edukacja – mówiła Iwona Erynk-Cichowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży dziękując władzom miasta i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, za otwarcie w szkole Miejskiego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. To piąta tego typu placówka w mieście, do której wyposażenie kupił WORD, a samorząd będzie sfinansował przez cztery kolejne lata po dodatkowej godzinie zajęć wychowania komunikacyjnego dla czwartoklasistów. - Sprawiliście Państwo naszej społeczności ogromną radość – dodała dyrektorka „siódemki” w podziękowaniu wręczając im grawertony.

Paraolimpijczyk z Londynu i Rio Rafał Wilk w Kupiskach

Foto: Paraolimpijczyk z Londynu i Rio Rafał Wilk w Ku...
cz śr, 06 grudnia 2017 08:09

- Spotkanie z uczniami to dla mnie także coś fajnego: mogę dzieciom pokazać siebie jako osobę na wózku inwalidzkim, człowieka niepełnosprawnego, który mimo przeciwności losu potrafił osiągnąć w życiu sukces – opowiada Rafał Wilk (lat 43), trzykrotny złoty medalista Paraolimpiady, 5-krotnie mistrz świata i 2-krotnie wicemistrz świata w kolarstwie ręcznym, tzw. handbike. - Urodziłem się w Łańcucie, ale pochodzę z Rzeszowa, gdzie od 1991 r. byłem zawodnikiem Stali Rzeszów. Nie mam problemu ze wspominaniem wypadku na torze 3. maja 2006 r. Jadący za mną żużlowiec nie zdołał mnie ominąć, najechał na mój motocykl, jego motocyklem dostałem w plecy. Nogi mam niewładne.

Brakuje środków na wypłaty dla nauczycieli

Foto: Brakuje środków na wypłaty dla nauczycieli
cz wt, 05 grudnia 2017 09:31

Przesunięcie kolejnych pieniędzy – tym razem 1,5 mln zł – do działu oświata i wychowanie zaproponował radnym Łomży prezydent Mariusz Chrzanowski. Pieniądze są niezbędne na wypłaty wynagrodzeń dla pracowników jednostek oświatowych za grudzień i opłacenie ZUS za listopad. Niespełna tydzień temu radni na wypłaty dla nauczycieli przesunęli ponad 2 mln zł, a od września w sumie już ponad 4 mln zł.

Złote Lwy: „Cicha noc” i Piotr Domalewski w I LO Łomży

Foto: Złote Lwy: „Cicha noc” i Piotr Domalewski w I L...
cz pt, 01 grudnia 2017 18:01

Film „Cicha noc” Piotra Domalewskiego po pierwszym weekendzie wyświetlania w ok. 200 kinach w Polsce miał 65 tysięcy widzów, czyli więcej niż Łomża ma mieszkańców. Warta 3 mln 870 tys. zł produkcja Studia Munka w Warszawie, nagrodzona Złotymi Lwami 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni przez jury z Jerzym Antczakiem (lat 87), stała się tematem półtoragodzinnego spotkania z młodzieżą 34-letniego reżysera (matura 2002) i producentki Ewy Jastrzębskiej (matura 1979). W auli I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, którego oboje są absolwentami, skrzyło się od żartu, refleksji i wspomnień o kochanej Szkole oraz od anegdot i faktów o nagrodzonym filmie.

Ratusz: „celem jest zracjonalizowanie wydatków”

cz pt, 01 grudnia 2017 13:57

- Wydział Edukacji w dniu 27 listopada br. skierował zalecenie do dyrektorów szkół, którego celem jest zracjonalizowanie wydatków, m.in. na zajęcia dodatkowo płatne i godziny zastępcze. Podjęte działania pozwolą zaplanować wydatki na tego typu zajęcia w kolejnym roku budżetowym – napisał Łukasz Czech z ratusza potwierdzając nasze informacje o „zaskakujących” dla nauczycieli wytycznych z Urzędu Miejskiego, że w grudniu nie będą opłacane zastępstwa i zajęcia dodatkowe dla uczniów.

Zabrakło pieniędzy dla nauczycieli, uczniowie nie będą mieli zajęć!

Foto: Zabrakło pieniędzy dla nauczycieli, uczniowie n...
cz pt, 01 grudnia 2017 08:11

Uczniowie nie będą mieli zajęć, albo nauczyciele nie otrzymają zapłaty za zajęcia dodatkowe i zastępstwa. Ratusz przekazał do szkół wytyczne na grudzień. Doniesienia o zaskakującej treści pisma przekazanego do szkół potwierdzają nauczyciele z różnego typu miejskich placówek. Pisma wywołały konsternację. Dyrektorzy i nauczyciele nie wiedzą jak się zachować – czy odwoływać zajęcia dodatkowe, czy też prowadzić je wiedząc, że nie otrzyma się za to zapłaty.

„Decyzja została podjęta”

cz wt, 28 listopada 2017 15:16

Podczas poniedziałkowej sesji sejmiku marszałek województwa Jerzy Leszczyński przedstawiając projekt budżetu na 2018 rok mówił także o planowanych oszczędnościach. Jako jedne z przykładów wskazał połączenie Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Biblioteki Pedagogicznej w Łomży. - Myślę, że to też jest racjonalne, aby obniżyć koszty – mówił marszałek.

Centrum Symulacji Medycznej w PWSIiP

Foto: Centrum Symulacji Medycznej w PWSIiP
cz pon, 27 listopada 2017 14:31

Kubuś ma dwa miesiące, z objawami kaszlu i duszności został przyjęty do szpitala, dziecko jest senne i apatyczne. Chłopcem od października 2018 roku będą zajmować się studenci Pielęgniarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Kubuś to nie człowiek, to inteligentny fantom. Zaprogramowany, potrafi symulować objawy wielu chorób, w tym stanów bezpośredniego zagrożenia życia, takich jak wstrząs anafilaktyczny, obrzęk płuc czy odma prężna. Przedstawiony przez „Państwówkę” projekt Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej otrzyma dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia na ponad dwa i pół miliona złotych.

XX Olimpiada Wiedzy o Żywności w Wecie

Foto: XX Olimpiada Wiedzy o Żywności w Wecie
cz pt, 24 listopada 2017 22:58

Joanna Browarek – uczennica z Zespołu Szkół Gastronomiczno – Spożywczych w Olsztynie zajęła pierwsze miejsce w etapie okręgowym XX Olimpiady Wiedzy o Żywności. W łomżyńskiej „Wecie” rywalizowało 20 uczniów techników o profilu spożywczym z województwa podlaskiego, warmińsko – mazurskiego i mazowieckiego. - Poziom tegorocznej olimpiady jest dobry – oceniała dr inż. Róża Biegańska - Marecik z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Jestem w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży po raz pierwszy i doceniam profesjonalizm przygotowania i działania, a także gościnność gospodarzy.

Przyszłość będzie z SI

Foto: Przyszłość będzie z SI
cz pt, 17 listopada 2017 09:49

- Sztuczna inteligencja i czwarta rewolucja będą Was dotyczyć. Większość z Was nie będzie pracować w zawodach, które dziś są – mówił studentom Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży dr inż. Roman Krzanowski z wydziału filozoficznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Naukowiec tłumaczył, że sztuczna inteligencja (SI) to symulowanie na komputerach wszelkich zdolności człowieka. SI mają rozwiązywać problemy, uczyć się, tworzyć i odczuwać – ale – pytał - czy one będą zachowywały się etycznie? Mówił, że SI jest też uznawana obok m.in. wojny nuklearnej, czy uderzenia w ziemię meteorytu, za jedną z głównych zagrożeń dla ludzkości. - Przyjmuje się, że inteligencja komputerów w tej chwili jest na poziomie wszy, ale to szybko rośnie – mówił naukowiec.

„Polska to my”, ale kim my jesteśmy i czego chcemy?

Foto: „Polska to my”, ale kim my jesteśmy i czego chc...
cz pt, 17 listopada 2017 08:17

- „Patriotyzm na dziś to mieć dzieci i wychować je na dobrych ludzi” - takimi oto słowy 17-Julian Iwanicki z Knyszyna zakończył płomienną recytację wiersza Lecha Makowieckiego i stało się coś, czego nigdy na Konkursie Poezji i Piosenki Patriotycznej „Polska to my” nie widziałem: dorosła i młodzieżowa publiczność w sali gimnastycznej III LO poderwała się z ław i krzeseł, bijąc brawa na całego. - Trzeba umieć zrozumieć, że prawdziwie dobry człowiek żyje wartościami piękna serca w zgodzie z sumieniem. Trzeba odróżnić, że czasem uważamy, że ktoś jest dobry, ale to tylko pozory i nakładanie przy innych ludziach kolejnych masek, aby im się przypodobać. Prawdziwość wychodzi z serca: wtedy możemy powiedzieć o kimś, że naprawdę jest dobry. Widzimy to i czujemy sercem...

Młodzi Żydzi w Lesie Giełczyńskim i Szkołach Katolickich

Foto: Młodzi Żydzi w Lesie Giełczyńskim i Szkołach Ka...
cz śr, 15 listopada 2017 18:26

Noc i przedpołudnie spędziło w Łomży 137 uczniów i nauczycieli ze szkoły Kalai w Givatayim w dystrykcie Tel Awiw w Izraelu. Z przewodnikami Instytutu Yad Vashem 17-letni Żydzi przyjechali do Polski na tygodniową wycieczkę historyczną. Mało który z nich ma stąd przodków, ale wszyscy mają wspomnienie II wojny światowej i Holocaustu – Zagłady 6 milionów Żydów przez faszystów z Niemiec pod wodzą Hitlera. Modlili się przy mogiłach zbiorowych w Lesie Giełczyńskim, gdzie Niemcy wymordowali od połowy '41 do lata '44 ok. 12 tysięcy ludzi: 7 tys. Żydów i 5 tys. Polaków. Zziajani, w ubłoconych butach, ciut zmarznięci spotkali się z uczniami Szkół Katolickich w Łomży.

„Piąteczka” świętuje 70 lat dziecięcą galą i codzienną pracą

Foto: „Piąteczka” świętuje 70 lat dziecięcą galą i co...
mm wt, 14 listopada 2017 19:09

- „W dzieciństwie niewiele zależy od nas, wiele zaś od tych, którzy są z nami”. Słowa Bronisława Rocławskiego często przypominamy sobie dopiero w życiu dorosłym, wspominając wychowawców i nauczycieli... – powiedziała do blisko 300 osób w sali Centrum Kultury Jadwiga Juchniewicz, od 41 lat nauczyciel i 31 lat dyrektor Publicznego Przedszkola nr 5 przy ul. Sikorskiego 216 w Łomży. 70-lecie było okazją do uroczystego spotkania absolwentów „Piąteczki” na żywo i na archiwalnych zdjęciach, w krótkim filmie i długim teatrzyku, pełnym bajek o smerfach, jagódkach, księżniczkach i pszczółkach. Jubileusz 70 lat opromieniła publikacja monografii PP nr 5, a przysłonił pewien cień.

« · «« · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę