Inauguracja w Akademii Łomżyńskiej z nowym Sztandarem
Akademia Łomżyńska oficjalnie zainaugurowała nowy rok akademicki 2023/2024. Była to dwudziesta inauguracja w historii największej łomżyńskiej uczelni, która w ubiegłym roku uzyskała uprawnienia do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego, a podkreślając ten naukowy awans przyjęła także nową nazwę (z Akademia Nauk Stosowanych na Akademia Łomżyńska). Środowisko społeczne Miasta oraz Regionu, doceniając zasługi uczelni i jej rolę w kształtowaniu kadr na potrzeby regionalnej i krajowej gospodarki, w geście zaufania i dobrych partnerskich relacji - ufundowało uczelni nowy Sztandar.
Uroczysta inauguracja w Akademii Łomżyńskiej odbyła się 5. października, a integralną częścią uroczystości było nadanie uczelni nowego Sztandaru z wyhaftowaną łacińską sentencją „Scientia, educatio et usus”. Sztandar Akademii Łomżyńskiej ufundowany został z inicjatywy Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru, na którego czele stanął Prezydent Łomży dr Mariusz Chrzanowski. Prezydent odczytał oficjalnie przyjęty przez stronę społeczną Akt Fundacji Sztandaru, a na drzewiec Sztandaru, zgodnie z tradycją, nabite zostały Gwoździe Rodziców Chrzestnych Sztandaru, Gwoździe Honorowe i Gwoździe Fundatorów, jako symboliczny gest ale także dowód współpracy, dobrych relacji, zaufania i szacunku wobec władz, kadry, studentów i absolwentów Akademii Łomżyńskiej. Rodzicami Chrzestnymi Sztandaru zostali: pani profesor Krystyna Leszczewska, pierwszy Prorektor ds. Dydaktyki i Spraw Studenckich oraz pan Henryk Trojanowski, pierwszy Kanclerz uczelni, jako osoby kształtujące pierwotne realia rozwoju dydaktycznego uczelni i jej rozwoju infrastrukturalnego.
Praktyczne kształcenie
- Dziękujemy naszym Przyjaciołom za ufundowanie uczelni Sztandaru, ze symboliczny wyraz zaufania, wspólnotowy gest, ale także za wszelkie dotychczasowe elementy naszej instytucjonalnej współpracy - mówił w inauguracyjnym przemówieniu profesor Dariusz Surowik, Rektor Akademii Łomżyńskiej.
Rektor AŁ sygnalizował naukowy awans uczelni, ale podkreślał także, że podstawowym wyznacznikiem misji uczelni pozostaje nadal praktyczne kształcenie studentów i wspieranie trendów rozwojowych regionu (np. inteligentne specjalizacje województwa). Jako dowód podawał uzyskanie przez uczelnię ministerialnej zgody na kształcenie studentów Logistyki. Rekrutacja na ten kierunek wystartuje w przyszłym roku akademickim i jest odpowiedzią władz uczelni na globalne wyzwania związane z budową Via Balica (wokół drogi ekspresowej S 61 powstaną centra logistyczne, nowe przedsiębiorstwa, otworzą się tereny inwestycyjne i skokowo wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów branży logistycznej). Uruchomienie kierunku wpisuje się także w założenia Transeuropejskiej Sieci Transportowej (zapewnienie spójności inwestycji infrastrukturalnych na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej).
Wykład Inauguracyjny profesora z Uniwersytetu Oksfordzkiego
Wykład Inauguracyjny wygłosił prof. Dawid Kielak z Uniwersytetu Oksfordzkiego: laureat jednaj z najważniejszych na świecie nagród matematycznych Whitehead Prize, przyznawanej przez Londyńskie Towarzystwo Matematyczne (jest pierwszym w historii Polakiem uhonorowanym tą prestiżową nagrodą). Pan Profesor udowodnił twierdzenie matematyczne pozwalające rozpoznać przestrzenie, które po małej modyfikacji zachowują się jak Einsteinowska czasoprzestrzeń w teorii względności. Kolejne dokonanie Profesora dotyczy geometrycznej teorii grup: wspólnie z innymi naukowcami, prof. Dawid Kielak, opracował twierdzenie o własności T, które umożliwia konstruowanie ekspanderów - czyli specjalnych grafów używanych w dzisiejszych algorytmach streamingujących odpowiedzialnych za wyłapywanie trendów. W ten sposób profesor Kielak, razem ze swoim zespołem naukowym, rozwiązał jeden z największych dylematów geometrycznej teorii grup (nierozwiązywalny od dekad i dotyczący tzw. „symetrii wszystkich symetrii”)). - W matematyce najważniejsze jest abstrahowanie - mówił profesor Dawid Kielak przemawiając do audytorium Uroczystej Inauguracji w głównej auli uczelni. Profesor Kielak w erudycyjny sposób nawiązywał między innymi do postaci wybitnego matematyka Stanisława Ulama nazywanego „ojcem chrzestnym bomby wodorowej”. Mówił jak z poziomu abstrakcji matematycznej możemy przejść do takich kwestii jak algorytmy wyłapujące trendy np. na Spotify. Do gości profesor Dawid Kielak przemawiał w todze profesorskiej Uniwersytetu Oksfordzkiego.
Dobra rekrutacja
W Akademii Łomżyńskiej studiować będzie w roku akademickim 2023/2024 blisko 2 000 studentów, z czego blisko 770 na pierwszym roku studiów. To bardzo dobry wynik biorąc pod uwagę niż demograficzny i odnotowywane w całym kraju słabnące zainteresowanie młodych ludzi studiami. Wśród studentów pierwszego roku jest Martyna Krawczyńska - biegaczka, kilkukrotna rekordzista Polski, de facto jedna z najzdolniejszych biegaczek młodego pokolenia w historii krajowej lekkiej atletyki. Młoda biegaczka dostała zaproszenia na stypendia sportowe od czterech uczelni z USA, w tym dwóch TOP-owych w rankingach amerykańskiej lekkiej atletyki. - Wybrałam Akademię Łomżyńską, bo mogę na miejscu zdobyć dobre wykształcenie i kontynuować swoje treningi, nie zmieniając trenera, klubu i środowiska sportowego, a w przyszłości, takie mam marzenie, zdobyć medal olimpijski - mówi Martyna Krawczyńska, studentka Wychowania fizycznego Akademii Łomżyńskiej, absolwentka prowadzonego przez uczelnię Liceum Mistrzostwa Sportowego, zawodniczka Klubu Sportowego PREFBET-SONAROL. W inauguracji uczestniczyć nie mogła, gdyż przygotowuje się za granicą do sportowego startu w zawodach na Ibizie, ale sercem była ze społecznością swojej uczelni.
Największą popularnością wśród kierunków studiów Akademii Łomżyńskiej cieszyło się w tym roku Pielęgniarstwo - 128 nowych adeptów zawodu uznawanego w Polsce za deficytowy i bez wątpienia niezwykle newralgiczny, potrzebny.
Akademia Łomżyńska w roku akademickim 2023/2024 obchodzić będzie jubileusz XX-lecia. Uczelnia wykształciła ponad 8 tysięcy studentów, specjalistów w swoich dziedzinach, którzy są jej ambasadorami w instytucjach i przedsiębiorstwach w mieście, regionie, kraju i za granicą.
Dziękujemy
Wspólnota Akademii Łomżyńskiej dziękuje za ufundowany Sztandar wspólnocie Miasta i Regionu.
W skład Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru weszli:
dr Mariusz Chrzanowski, Prezydent Łomży— przewodniczący SKFS
Lech Marek Szabłowski, Starosta Łomżyński — wiceprzewodniczący SKFS
Józef Babiel, Prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej — wiceprzewodniczący SKFS
ks. dr Janusz Stepnowski, Biskup Łomżyński
Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego
płk Paweł Gałązka, Dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego
prof. Jan Miłosz Zarzycki, Przewodniczący Rady Akademii Łomżyńskiej oraz Dyrektor Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego.
Na drzewiec Sztandaru Akademii Łomżyńskiej nabite zostały Gwoździe Honorowe:
Rodziców Chrzestnych Sztandaru
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Ministra Edukacji i Nauki
Wojewody Podlaskiego
Biskupa Łomżyńskiego
Marszałka Województwa Podlaskiego
Prezydenta Łomży
Starosty Łomżyńskiego
Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej
Samorządu Studentów Akademii Łomżyńskiej
Rektora Akademii Łomżyńskiej
Na drzewiec Sztandaru nabite zostały Gwoździe Fundatorów:
18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego im. gen. bryg. Mariana Raganowicza
Sądu Okręgowego w Łomży
Sądu Rejonowego w Łomży
Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży
Teatru Lalki i Aktora w Łomży
Regionalnego Ośrodka Kultury
Towarzystwa Naukowego im. Wagów w Łomży
Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy
Zakładu Usług Informatycznych NOVUM Sp. z o.o.
HEXA Banku Spółdzielczego
EDPOL Food & Innovation Sp. z o.o.
PEPEES S.A
Agro-Rolnik Sp. z o.o.
TMT Sp. z o.o
Zakładów Spożywczych BONA Sp. z o.o.
źródło: Akadamia Łomżyńska