poniedziałek, 21 stycznia 2019 napisz DONOS@

Ratusz: „celem jest zracjonalizowanie wydatków”

cz pt, 01 grudnia 2017 13:57

- Wydział Edukacji w dniu 27 listopada br. skierował zalecenie do dyrektorów szkół, którego celem jest zracjonalizowanie wydatków, m.in. na zajęcia dodatkowo płatne i godziny zastępcze. Podjęte działania pozwolą zaplanować wydatki na tego typu zajęcia w kolejnym roku budżetowym – napisał Łukasz Czech z ratusza potwierdzając nasze informacje o „zaskakujących” dla nauczycieli wytycznych z Urzędu Miejskiego, że w grudniu nie będą opłacane zastępstwa i zajęcia dodatkowe dla uczniów.

Zabrakło pieniędzy dla nauczycieli, uczniowie nie będą mieli zajęć!

Foto: Zabrakło pieniędzy dla nauczycieli, uczniowie n...
cz pt, 01 grudnia 2017 08:11

Uczniowie nie będą mieli zajęć, albo nauczyciele nie otrzymają zapłaty za zajęcia dodatkowe i zastępstwa. Ratusz przekazał do szkół wytyczne na grudzień. Doniesienia o zaskakującej treści pisma przekazanego do szkół potwierdzają nauczyciele z różnego typu miejskich placówek. Pisma wywołały konsternację. Dyrektorzy i nauczyciele nie wiedzą jak się zachować – czy odwoływać zajęcia dodatkowe, czy też prowadzić je wiedząc, że nie otrzyma się za to zapłaty.

„Decyzja została podjęta”

cz wt, 28 listopada 2017 15:16

Podczas poniedziałkowej sesji sejmiku marszałek województwa Jerzy Leszczyński przedstawiając projekt budżetu na 2018 rok mówił także o planowanych oszczędnościach. Jako jedne z przykładów wskazał połączenie Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Biblioteki Pedagogicznej w Łomży. - Myślę, że to też jest racjonalne, aby obniżyć koszty – mówił marszałek.

Centrum Symulacji Medycznej w PWSIiP

Foto: Centrum Symulacji Medycznej w PWSIiP
cz pon, 27 listopada 2017 14:31

Kubuś ma dwa miesiące, z objawami kaszlu i duszności został przyjęty do szpitala, dziecko jest senne i apatyczne. Chłopcem od października 2018 roku będą zajmować się studenci Pielęgniarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Kubuś to nie człowiek, to inteligentny fantom. Zaprogramowany, potrafi symulować objawy wielu chorób, w tym stanów bezpośredniego zagrożenia życia, takich jak wstrząs anafilaktyczny, obrzęk płuc czy odma prężna. Przedstawiony przez „Państwówkę” projekt Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej otrzyma dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia na ponad dwa i pół miliona złotych.

XX Olimpiada Wiedzy o Żywności w Wecie

Foto: XX Olimpiada Wiedzy o Żywności w Wecie
cz pt, 24 listopada 2017 22:58

Joanna Browarek – uczennica z Zespołu Szkół Gastronomiczno – Spożywczych w Olsztynie zajęła pierwsze miejsce w etapie okręgowym XX Olimpiady Wiedzy o Żywności. W łomżyńskiej „Wecie” rywalizowało 20 uczniów techników o profilu spożywczym z województwa podlaskiego, warmińsko – mazurskiego i mazowieckiego. - Poziom tegorocznej olimpiady jest dobry – oceniała dr inż. Róża Biegańska - Marecik z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Jestem w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży po raz pierwszy i doceniam profesjonalizm przygotowania i działania, a także gościnność gospodarzy.

Przyszłość będzie z SI

Foto: Przyszłość będzie z SI
cz pt, 17 listopada 2017 09:49

- Sztuczna inteligencja i czwarta rewolucja będą Was dotyczyć. Większość z Was nie będzie pracować w zawodach, które dziś są – mówił studentom Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży dr inż. Roman Krzanowski z wydziału filozoficznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Naukowiec tłumaczył, że sztuczna inteligencja (SI) to symulowanie na komputerach wszelkich zdolności człowieka. SI mają rozwiązywać problemy, uczyć się, tworzyć i odczuwać – ale – pytał - czy one będą zachowywały się etycznie? Mówił, że SI jest też uznawana obok m.in. wojny nuklearnej, czy uderzenia w ziemię meteorytu, za jedną z głównych zagrożeń dla ludzkości. - Przyjmuje się, że inteligencja komputerów w tej chwili jest na poziomie wszy, ale to szybko rośnie – mówił naukowiec.

„Polska to my”, ale kim my jesteśmy i czego chcemy?

Foto: „Polska to my”, ale kim my jesteśmy i czego chc...
cz pt, 17 listopada 2017 08:17

- „Patriotyzm na dziś to mieć dzieci i wychować je na dobrych ludzi” - takimi oto słowy 17-Julian Iwanicki z Knyszyna zakończył płomienną recytację wiersza Lecha Makowieckiego i stało się coś, czego nigdy na Konkursie Poezji i Piosenki Patriotycznej „Polska to my” nie widziałem: dorosła i młodzieżowa publiczność w sali gimnastycznej III LO poderwała się z ław i krzeseł, bijąc brawa na całego. - Trzeba umieć zrozumieć, że prawdziwie dobry człowiek żyje wartościami piękna serca w zgodzie z sumieniem. Trzeba odróżnić, że czasem uważamy, że ktoś jest dobry, ale to tylko pozory i nakładanie przy innych ludziach kolejnych masek, aby im się przypodobać. Prawdziwość wychodzi z serca: wtedy możemy powiedzieć o kimś, że naprawdę jest dobry. Widzimy to i czujemy sercem...

Młodzi Żydzi w Lesie Giełczyńskim i Szkołach Katolickich

Foto: Młodzi Żydzi w Lesie Giełczyńskim i Szkołach Ka...
cz śr, 15 listopada 2017 18:26

Noc i przedpołudnie spędziło w Łomży 137 uczniów i nauczycieli ze szkoły Kalai w Givatayim w dystrykcie Tel Awiw w Izraelu. Z przewodnikami Instytutu Yad Vashem 17-letni Żydzi przyjechali do Polski na tygodniową wycieczkę historyczną. Mało który z nich ma stąd przodków, ale wszyscy mają wspomnienie II wojny światowej i Holocaustu – Zagłady 6 milionów Żydów przez faszystów z Niemiec pod wodzą Hitlera. Modlili się przy mogiłach zbiorowych w Lesie Giełczyńskim, gdzie Niemcy wymordowali od połowy '41 do lata '44 ok. 12 tysięcy ludzi: 7 tys. Żydów i 5 tys. Polaków. Zziajani, w ubłoconych butach, ciut zmarznięci spotkali się z uczniami Szkół Katolickich w Łomży.

„Piąteczka” świętuje 70 lat dziecięcą galą i codzienną pracą

Foto: „Piąteczka” świętuje 70 lat dziecięcą galą i co...
mm wt, 14 listopada 2017 19:09

- „W dzieciństwie niewiele zależy od nas, wiele zaś od tych, którzy są z nami”. Słowa Bronisława Rocławskiego często przypominamy sobie dopiero w życiu dorosłym, wspominając wychowawców i nauczycieli... – powiedziała do blisko 300 osób w sali Centrum Kultury Jadwiga Juchniewicz, od 41 lat nauczyciel i 31 lat dyrektor Publicznego Przedszkola nr 5 przy ul. Sikorskiego 216 w Łomży. 70-lecie było okazją do uroczystego spotkania absolwentów „Piąteczki” na żywo i na archiwalnych zdjęciach, w krótkim filmie i długim teatrzyku, pełnym bajek o smerfach, jagódkach, księżniczkach i pszczółkach. Jubileusz 70 lat opromieniła publikacja monografii PP nr 5, a przysłonił pewien cień.

Wierni ideałom Kościuszki odsłonili tablicę w I LO w Łomży

Foto: Wierni ideałom Kościuszki odsłonili tablicę w I...
mm pt, 10 listopada 2017 19:14

„W ROKU TADEUSZA KOŚCIUSZKI w dwusetną rocznicę śmierci bohatera dwóch kontynentów walczącego o Wolność i Równość ludzi i narodów, w setną rocznicę nadania Szkole imienia Naczelnika insurekcji potwierdzamy wierność Jego ideałom. 15 – 10 - 2017 Społeczność Gimnazjum i Liceum” – takie wzniosłe słowa widnieją na wąskiej, poziomej tablicy pamiątkowej, jaką pod portretem patrona na parterze budynku przy ul. Bernatowicza w przededniu 99. rocznicy odzyskania Niepodległości odsłonili: dyrektor ZSO w Łomży Jerzy Łuba, podlaska wicekurator oświaty Bożena Dzitkowska, biskup łomżyński Janusz Stepnowski , przewodniczący samorządu uczniowskiego I LO i maturzysta Eryk Mroczko oraz reprezentująca PG nr 6 Paula Rafałowska.

Dla Niepodległej

Foto: Dla Niepodległej
cz pt, 10 listopada 2017 17:38

- Polskie drogi do niepodległości były kręte – mówił Jacek Kocoń, dyrektor łomżyńskiego „Mechaniaka”. Patronem szkoły jest Marszałek Józef Piłsudski – jeden z najwybitniejszych Polaków przełomu XIX i XX wieku, którym zawdzięczamy, że 11 listopada 1918 roku Polska, po 123 latach zaborów, odzyskała niepodległość. W przeddzień 99. rocznicy tych wydarzeń w tej największej w mieście szkole średniej odbyły się uroczystości patrona szkoły.

Patriotyczne śpiewanie w szkole w Drozdowie

Foto: Patriotyczne śpiewanie w szkole w Drozdowie
cz pt, 10 listopada 2017 09:37

Ponad 60 młodych artystów z 11 szkół podstawowych z Łomży i powiatu łomżyńskiego uczestniczyło w Powiatowym Konkursie Pieśni i Piosenki Patriotycznej w hołdzie Witoldowi Lutosławskiemu. Konkurs z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości po raz piąty zorganizowała Szkoła Podstawowa w Drozdowie.

Najlepsi uczniowie docenieni

Foto: Najlepsi uczniowie docenieni
cz pt, 10 listopada 2017 09:18

Po raz kolejny władze miasta doceniły najlepszych uczniów łomżyńskich szkół. W czwartek wieczorem w Szkole Podstawowej nr 1 w Łomży 111 uczniów odebrało zaświadczenia o przyznaniu im stypendiów lub nagród Prezydenta Łomży za wyniki sportowe i edukacyjne w roku szkolnym 2016/2017. Pierwsze przelewy mają pójść w grudniu z wyrównaniem od września. Stypendia naukowe wynoszą od 80 do 180 zł, a sportowe po 110 zł. Tych drugich jest też wyraźnie więcej. Niezależnie od oficjalnych nagród finansowanych z budżetu miasta, swoje prywatne nagrody po 450 zł dla dwóch wybranych uczniów ufundowała radna dr Ewa Chludzińska.

Portret na 102 urodziny Hanki Bielickiej

Foto: Portret na 102 urodziny Hanki Bielickiej
cz cz, 09 listopada 2017 10:29

Ponad 600 przedszkolaków i uczniów placówek oświatowych z Łomży oraz powiatu łomżyńskiego wzięło udział w VIII Powiatowym Konkursie Plastycznym „Hanka Bielicka w oczach dzieci”. Konkurs organizuje Szkoła Podstawowa nr 2 z okazji przypadającej 9 listopada rocznicy urodzin Hanki Bielickiej. W tym roku byłyby to 102 urodziny słynnej Pani Hani.

Mali patrioci z „Dziewiątki”

Foto: Mali patrioci z „Dziewiątki”
cz śr, 08 listopada 2017 09:13

11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości, to szczególna data dla Polaków. Uroczystości poprzedzające obchody tego wyjątkowego dnia zorganizowało już Przedszkole Publiczne nr 9 w Łomży.

Najlepszy Nauczyciel Przedsiębiorczości w SP 10 w Łomży

Foto: Najlepszy Nauczyciel Przedsiębiorczości w SP 10...
cz pon, 30 października 2017 08:39

Po raz czwarty Zofia Rusiłowicz - Kleczyńska ze Szkoły Podstawowej nr 10 im Jana Pawła II w Łomży znalazła się wśród najlepszej szesnastki polskich nauczycieli przedsiębiorczości w roku szkolnym 2016/2017. Łomżyńska pedagog zdobyła tytuł „Najlepszego nauczyciela przedsiębiorczości” w województwie podlaskim.

Artificial intelligence z profesorem Michalikiem w Łomży

Foto: Artificial intelligence z profesorem Michalikie...
cz cz, 26 października 2017 08:35

- Sztuczna inteligencja AI może nas kontrolować, jak... bomba atomowa, która jest w użyciu ludzi – mówi prof. dr hab. Krzysztof Michalik z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, który gościł z wykładem na temat zasad funkcjonowania „mózgów” komputerowych o zdolnościach większych niż najtęższe ludzkie głowy. Wysoce specjalistyczne wywody z matematyki i informatyki ilustrował z życia wziętymi przykładami, jak ten, że człowiek nie ma wielkich szans w grze z komputerami w szachy, odkąd Deep Blue wygrał z Garri Kasparowem w 1996 r., a superkomputer Watson pokonał w Jeopardy! najszybszych ludzi, odpowiadających w 2011 pytaniem na podane zdanie twierdzące.

Profesor oświaty R.C. Gwizdon i 25 lat „Plastyka”

Foto: Profesor oświaty R.C. Gwizdon i 25 lat „Plastyka”
cz śr, 25 października 2017 08:06

Liceum Plastyczne im. Wojciecha Kossaka w Łomży wychowało przez 25 lat 625 absolwentów, których od pierwszego dnia do dziś uczy historyk sztuki magister Radosław Cezary Gwizdon. To on ze Stanisławem Kędzielawskim pamięta początki w siedzibach „Plastyka”: gmach II LO przy placu Kościuszki i nad sklepem Bocian przy ul. Kardynała Wyszyńskiego. - Plastycy bardzo mi pomogli, bo stworzyli szkołę – uśmiecha się nauczyciel, który jako pierwszy w historii „Plastyka” otrzymał tytuł honorowego profesora oświaty od minister edukacji Anny Zalewskiej. Dyrektor Lidię Jadwigę Radziwanowicz, kierującą szkołą od 2003 r., wyróżnił nagrodą I st. minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Spytaliśmy laureatów, co w pamięci przetrwało z dziejów i o przyszłość.

Pedagogika w PWSIiP

Foto: Pedagogika w PWSIiP
cz cz, 19 października 2017 17:13

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyraziło zgodę na prowadzenie studiów pierwszego stopnia z pedagogiki przez Państwową Wyższą Szkołę Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Uczelnia informuje, że będzie można ja studiować od przyszłego roku akademickiego, a do wyboru będą trzy specjalizacje: przedszkolna i wczesnoszkolna, doradztwa zawodowego i edukacyjnego oraz pedagogiki medialnej. Będzie to już 14 kierunek bezpłatnych studiów w łomżyńskiej „państwówce”.

Odznaki, dyplomy i róże na 60-lecie sekcji emerytów ZNP

Foto: Odznaki, dyplomy i róże na 60-lecie sekcji emer...
cz śr, 18 października 2017 16:50

- Świętujemy dziś Dzień Edukacji Narodowej, Dzień Nauczyciela i 60-lecie sekcji emerytów przy Związku Nauczycielstwa Polskiego – mówiła Helena Polewaczyk (lat 79) do około 50 nauczycielek i nauczycieli w Hotelu Gromada. Rozpromienioną przewodniczącą łomżyńskiej sekcji emerytów od pięciu kadencji, czyli 1998 r., rówieśnicy obdarowali bukietem karminowych róż za – jak określiła wręczająca kwiaty Alicja Cichocka – charyzmę, zaangażowanie, serce, spotkania co środę o godz. 16., odwiedzanie chorych i wspominanie Zmarłych. - Bądź zdrowa i prowadź nas dalej szczęśliwą drogą – życzyła koleżance społeczniczce, a zebrani na obiedzie odśpiewali Pani Helenie „Sto lat”.

« · «« · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę