sobota, 21 lipca 2018 napisz DONOS@

Koleżeński zjazd na 60-lecie matury

Foto: Koleżeński zjazd na 60-lecie matury
cz pon, 12 czerwca 2017 08:11

Maturzyści Technikum Rachunkowości Ministerstwa Oświaty w Łomży rocznika 1957 spotkali się po latach. Wielu z nich nie widziało się od czasów matury. Wspominali z rozrzewnieniem zmarłych kolegów i profesorów, w których intencji mszę świętą odprawił ich szkolny kolega, kapucyn o. Jan Bońkowski oraz niełatwe czasy komunistycznej indoktrynacji lat 1953-57. – 60 lat to piękna rocznica! – mówi inicjator zjazdu Henryk Łepkowski. – Te lata, kiedy chodziliśmy do szkoły, były latami i trudnymi, i ciekawymi. Rozpoczynaliśmy szkołę w 1953 roku, zaraz po śmierci Stalina, ale okres stalinizmu wtedy się w Polsce nie zakończył...

135 ludzi biegało w Lasku Jednaczewskim na 25-lecie III LO

Foto: 135 ludzi biegało w Lasku Jednaczewskim na 25-l...
mm pt, 09 czerwca 2017 17:52

- W piękny, piątkowy dzień miało miejsce niezwykłe dla naszej społeczności wydarzenie: bieg długodystansowy na trasie 3 150 metrów, zorganizowany w ramach obchodów 25-lecia III Liceum Ogólnokształcącego w Łomży – cieszy się polonistka Lidia Choińska. - To już kolejna inicjatywa uświetniająca nasz jubileusz. Wcześniej odbyły się wydarzenia z zakresu edukacji, kultury i sportu. W Biegu 25-lecia III LO w Łomży wzięło udział 135 osób: zarówno uczniowie, jak i nauczyciele.

Kursy zawodowe i angielski dla Polaków, Litwinów i Łotyszy

Foto: Kursy zawodowe i angielski dla Polaków, Litwinó...
cz pt, 09 czerwca 2017 16:18

- Zajęcia w szkole i w domu, na lekcjach i po lekcjach, pokazały nam, że komunikowanie się, etyka biznesu czy nowoczesne technologie informacyjne to nie musi być nudna teoria, że nauka może być ciekawa i wciągająca – wylicza Piotr Góralczyk, trzecioklasista z klasy logistycznej Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Łomży, uczestniczący od początku w realizacji projektu unijnego Erasmus+ „International Partnership for Improving the Quality of Teaching in Vocational Schools”. - Uczyć skutecznie i ciekawie – streścił ideę podnoszenia jakości nauczania w szkołach zawodowych dyrektor ZSEiO Paweł Drożyner, otwierając konferencję podsumowującą trzyletnią współpracę z trzema partnerami: z Daugavpils na Łotwie, Biała Waka koło Wilna i z Białegostoku.

Uczeń „czwórki” laureatem ogólnopolskiego konkursu historycznego!

Foto: Uczeń „czwórki” laureatem ogólnopolskiego konku...
cz cz, 08 czerwca 2017 09:20

Maciej Mieczkowski uczeń Szkoły Podstawowej nr 4 w Łomży zdobył tytuł laureata etapu centralnego Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768-1864. Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego – za wolność Waszą i Naszą”. W konkursie wzięło udział kilkanaście tysięcy uczniów z całej Polski, a do etapu centralnego zakwalifikowano 124 najlepszych uczestników.

Warsztaty na Bałtyku

Foto: Warsztaty na Bałtyku
cz cz, 08 czerwca 2017 08:03

Grupa młodzieży ze szkoły na Zielonej popłynęła promem Stena Spirit do Szwecji. Nie była to zwykła wycieczka, lecz przede wszystkim warsztaty zapoznające ich z ofertą hotelową, kulinarną i SPA w transporcie morskim na przykładzie tej jednej z największych jednostek pływających po Bałtyku.

Gimnazjaliści zbierają nagrody w „Plastyku” w Łomży

Foto: Gimnazjaliści zbierają nagrody w „Plastyku” w Ł...
cz wt, 06 czerwca 2017 14:21

„I tylko półszept wiatru przywołuje na łąkach beztroski czas i widok dzieci tamtych lat wśród przydługich traw...” - opowiada swoim wierszem Natalia Sokołowska z Gimnazjum w Wysokiem Mazowieckiem, która wygrała wojewódzki konkurs literacko-plastyczny Liceum Plastycznego w Łomży dla upamiętnienia prof. Simony Kossak (1943 - 2007), obrończyni nieskazitelnej przyrody Puszczy Białowieskiej. - Temat konkursu „Wśród łąk...” skojarzył mi się z czasami beztroskiego biegania wśród kwiatów i drzew. Gdzie się podziały dzieci z naszych czasów, czemu nie ma ich na łąkach i w lesie...? Gimnazjaliści kolorową różnorodność łąk kwietnych i świata owadów w naturze ukazują niezwykle pomysłowo i malowniczo, co widać na zdjęciach z wystawy pokonkursowej.

20 nauczycieli z Łomży dostało wypowiedzenia umowy o pracę

cz pt, 02 czerwca 2017 11:22

Wypowiedzenia otrzymali nauczyciele z trzech szkół w mieście: z likwidowanego Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych, Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 oraz Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży. - Nasi nauczyciele odbierali dokumenty z obawami o swoją przyszłość zawodową, ale i z nadziejami, że wiceprezydent Agnieszka Muzyk dotrzyma danego słowa i pomoże im znaleźć pracę w innych szkołach – mówi Irena Zwornicka, dyrektor „Drzewnej”.

Spokojne sprawdzanie matury 2017 przez egzaminatorów OKE

cz śr, 31 maja 2017 13:42

Nad arkuszami egzaminacyjnym maturzystów - ponad 1 500 w Łomży i prawie 12 i pół tysiąca w Podlaskiem – pochylało się około 600 egzaminatorów (ok. 30 zespołów po mniej więcej 20 osób), a w tym tygodniu ich praca dobiegnie końca. - W tym roku było wyjątkowo spokojnie, ponieważ nikt z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego nie zgłosił żadnych zastrzeżeń do przebiegu matury – cieszy się Jolanta Gołaszewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. Pod jej troskliwą i baczną pieczą odbywa się sprawne działanie złożonej machiny egzaminacyjnej.

Informatycy, mechatronicy i mechanicy z praktyką we Włoszech

Foto: Informatycy, mechatronicy i mechanicy z praktyk...
cz śr, 31 maja 2017 08:13

- U nas w Polsce, od Warszawy do Łomży, teren jest płaski, nizinny, tylko pola i czasem lasy, a we Włoszech po raz pierwszy w życiu góry zobaczyłem – uśmiecha się do wspomnień 20-letni Marcin Karwowski, absolwent Technikum Informatycznego w ZSMiO w Łomży, który uczestniczył przez miesiąc w praktykach zawodowych za granicą. Wzięło w nich udział 40 techników informatyki, mechatroniki i pojazdów samochodowych. - Miałem tam o tyle dobrze, że zajmowałem się tym, co mnie naprawdę interesuje: przygotowałem pięć projektów stron dla serwisu informacyjnego. Inni moi koledzy nagrywali i montowali spoty reklamowe lub pracowali w warsztatach przy maszynach.

Rozkwitają bzy w młodych duszach na wspomnienie Matury

Foto: Rozkwitają bzy w młodych duszach na wspomnienie...
cz pon, 29 maja 2017 11:57

- Lata lecą niesamowicie, ale zapewniam, że każdy następny rok jest coraz krótszy, życie nam coraz szybciej ucieka, trzeba z tego sobie zdawać sprawę – powiedział we wzruszającej mowie Zygmunt Zdanowicz, dzisiaj 80-letni dyrektor I LO im. Tadeusza Kościuszki, podczas spotkania w auli 403-letniej Szkoły, gdzie przyszli wspominać młode lata z wychowawcami, nauczycielami i rodzicami maturzyści z roku 1982. Pojawiło się około 70 osób, w tym ponad 50 maturzystów. - Jesteśmy o 10 lat starsi i bogatsi o 10 lat doświadczeń – cieszył się z wychowanków dyrektor. - Człowiek czasem idzie równą drogą, raz pod górę, a raz z górki. Ale zawsze trzeba iść w dobrze wybranym kierunku.

Tarcze na ramieniu i dąb Absolwent

Foto: Tarcze na ramieniu i  dąb Absolwent
mm so, 27 maja 2017 16:27

- Jestem taka szczęśliwa, że na nasze spotkanie przyjechało 67 osób – uśmiecha się organizatorka zjazdu maturzystów I LO w Łomży po 40 latach Jolanta Przybyłowska do koleżanek i kolegów w auli, gdzie spotkali się z wychowawczyniami: polonistką Danutą Zawadzką i Maria Tyszką. Obie dostały wielkie kosze słodyczy – jako że cztery dekady temu dzisiejsi 60-latkowie byli słodziakami – a jeszcze większy przyjął dyrektor I LO Jerzy Łuba, który swoim pysznym skarbem podzielił się z uczniami z samorządu. - Bardzo serdecznie witam Państwa w Państwa szkole – zagaił radośnie dyrektor 403-letniej Szkoły, jednej z najstarszych i najlepszych w I RP, II RP i III Rzeczpospolitej.

Sokołowski wicemistrzem świata w programowaniu zespołowym

Foto: Sokołowski wicemistrzem świata w programowaniu ...
cz pt, 26 maja 2017 12:01

- Bardzo się cieszę, słysząc o międzynarodowym sukcesie naszego Marka Sokołowskiego, znalazł się w doborowym gronie, bo Uniwersytet Warszawski liczy się w świecie na tego typu zawodach – komentuje matematyk I LO w Łomży Piotr Łowicki, którego wychowanek Marek Sokołowski z dwoma kolegami z UW uzyskał złoty medal Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM ICPC). Finały 41. edycji mistrzostw odbyły się w Rapid City (Dakota, USA) z udziałem 133 drużyn. W Stanach Zjednoczonych rywalizowały reprezentacje uczelni z 44 krajów.

Z niemieckiej rodziny wybitny Polak z Błonia i Monte Cassino

Foto: Z niemieckiej rodziny wybitny Polak z Błonia i ...
mm cz, 25 maja 2017 18:14

- Zaskoczyło mnie, że taki wielki patriota i wybitny Polak początkowo służył w armii rosyjskiej, w III Pułku Dragonów Moskiewskich Jej Carskiej Mości Carycy Katarzyny – przedstawia odkrycie w trakcie przygotowań Maksymilian Kucharski, 6-klasista SP nr 7 w Łomży, który zwyciężył jednym punktem w VII Międzyszkolnym Konkursie Historycznym „Generał Władysław Anders – wielki Polak XX wieku”, zorganizowanym przez Jadwigę Tomaszewską, nauczycielkę historii w SP nr 4, która ma za patrona bohatera od obozów zesłańców na Syberii po chwalebne maki Monte Cassino we Włoszech. - Przeciwny ideologii bratania się z Rosją był marszałek Józef Piłsudski, upatrujący szans na odzyskanie niepodległości Polski po stronie pruskiego, praktycznie: niemieckiego zaborcy.

Najlepsi matematycy z... Białegostoku

Foto: Najlepsi matematycy z...  Białegostoku
cz cz, 25 maja 2017 16:24

- Matematycy są wybitni gdy są młodzi – mówił prof. Romuald Kotowski, dyrektor Instytutu Informatyki i Automatyki PWSIiP do uczestników finału VII Łomżyńskiego Konkursu Matematycznego. Wzięło w nim udział około dwustu uczniów przede wszystkim szkół ponadgimnazjalnych z północno-wschodniej Polski, a byli także m.in. z województw łódzkiego i kujawsko-pomorskiego. Najlepszy młodym matematykiem – tak jak i przed rokiem - okazał się Damian Werpachowski z II LO im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku. Także dwie kolejne nagrody otrzymali uczniowie ze stolicy województwa.

„Siódemka” będzie miała prawdziwą salę

Foto: „Siódemka” będzie miała prawdziwą salę
cz śr, 24 maja 2017 13:54

Białostocka firma MK BUD ma wybudować salę sportową przy Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży. Inwestycja pochłonie 7 mln 620 tys 780 złotych, a nowa sala gimnastyczna z zapleczem sportowym ma być wykonana przed rozpoczęciem roku szkolnego 2018/2019.

„Dobry zawód – fajne życie” z wykształceniem zawodowym

Foto: „Dobry zawód – fajne życie” z wykształceniem za...
mm wt, 23 maja 2017 14:58

- Młodzież kończąca gimnazjum nie wie, co robić ze sobą dalej. Decyzje o wyborze kształcenia są przypadkowe, 85 procent uczniów nigdy nie było u doradcy zawodowego – zarysowała tematykę na styku edukacji i rynku pracy dr Agnieszka Muzyk, wiceprezydent Łomży i prezes Stowarzyszenia Łomżyńskie Forum Samorządowe, skupiającego 18 miast i gmin. - Naszym celem jest odczarować szkoły zawodowe, mające niski prestiż w porównaniu z liceami, dlatego rozpoczynamy trwający do połowy kwietnia 2019 projekt „Dobry zawód – fajne życie”. Będziemy popularyzować kształcenie zawodowe w 145 szkołach gimnazjalnych i 60 placówkach kształcenia zawodowego w Podlaskiem.

„Miejsca sprzyjające edukacji”

cz wt, 23 maja 2017 10:59

Na blisko 2500 polskich samorządów – małych wiejskich gmin i największych miast – miasto Łomża znalazło się na 1250 miejscu rankingu „Miejsca sprzyjające edukacji”, powstałego na bazie ogólnopolskiego badania jakości edukacji w samorządach przygotowanego przez Fundację Evidence Institute. Za Łomżą są m.in. miasta: Zambrów, Białystok i Suwałki, a przed np. Ostrołęka, ale także gminy Nowogród i Zbójna.

Litewskie staże zawodowe uczniów „budowlanki”

cz pon, 22 maja 2017 11:02

Grupa 25 uczniów z branży hotelarskiej, żywieniowej i budowlanej z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży doskonaliła tam swoje umiejętności praktyczne w Kłajpedzie. - Uczestnictwo w stażach zawodowych na Litwie umożliwiło uczniom rozwój umiejętności kluczowych – porozumiewania się w językach obcych oraz efektywnej współpracy w zespole – podkreśla Elżbieta Wiśniewska. - Pozwoliło im też na budowanie poczucia pewności siebie i zaufania do własnych umiejętności, oraz zwiększyło świadomość dalszej edukacji i rozwoju.

Gniew bezrozumny i podsycany od religii do polityki

Foto: Gniew bezrozumny i podsycany od religii do poli...
mm so, 20 maja 2017 10:11

- Nowy Jork, żydowski sklepik ze spodniami, wpada arabski terrorysta z bombą i krzyczy od progu „Allach jest wielki”, na co uprzejmy sprzedawca uspokaja „Niech szanowny pan się nie denerwuje, mamy wszystkie rozmiary” - oto anegdota, jaką posłużył się religioznawca i filozof prof. Zbigniew Mikołejko, którego nie sposób podejrzewać o lekceważenie kogokolwiek, ze względu na rasę, kolor skóry, język i wyznanie. Anegdota pokazuje, jak daleko współczesny świat odszedł od traktowania serio wielkich religii, jak słabo są one znane i jak wyznawcy niewiele wiedzą o swoich wierzeniach nawzajem. Uniwersytet Otwarty PWSIiP w Łomży, którym kieruje ks. dr Waldemar Świątkowski, zajął się emocjonalną materią świata: gniewem bogów, proroków, wiernych, kapłanów i polityków.

13. Mistrz Ortografii

Foto: 13. Mistrz Ortografii
cz pt, 19 maja 2017 08:58

Anna Tarnacka uczennica ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Łomży wygrała tegoroczną, XIII edycję konkursu Mistrz Ortografii Szkół Podstawowych Miasta Łomża. Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej nr 10 w Łomży, a młodzi „mistrzowie pióra” pisali najeżoną ortograficznymi pułapkami historię o wiośnie i wakacyjnych planach. - Trudności były naprawdę różnorodne i dotyczyły niemal wszystkich reguł pisowni – podają organizatorzy Mistrzostw Ortografii.

« · «« · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę