niedziela, 17 grudnia 2017 napisz DONOS@
171215122325.gif

ZNP stawia żądania prezydentowi Łomży

cz śr, 18 stycznia 2017 07:48

- Gros dyrektorów placówek odpowiedziało nam, że nie są w stanie zrealizować żadnego z naszych trzech postulatów – informuje Aleutyna Kołos, prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży, zrzeszającego ok. 700 pedagogów z ponad 50 placówek Łomży i powiatu łomżyńskiego. W Łomży ma zatrudnienie ok. 1300 nauczycieli i 500 pracowników administracji i technicznych w przedszkolach publicznych, szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach średnich i bursach. - W większości tych placówek podpisane są przez dyrektorów i przewodniczących kół ZNP protokoły rozbieżności, także w podlegających ministerstwom: ZSR w Marianowie i w Liceum Plastycznym. Wystosowaliśmy pismo z żądaniami do prezydenta Łomży, burmistrzów i wójtów gmin z powiatu.

Łomżyńska OKE poświęcona

Foto: Łomżyńska OKE poświęcona
cz wt, 17 stycznia 2017 11:49

Ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski poświęcił we wtorek siedzibę Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. Pieczołowicie odnowiony, zabytkowy budynek z 1904 roku przy Alei Legionów 9, siedzią łomżyńskiej OKE jest od ponad dwóch lat. Uroczystość zorganizowano teraz, bo dopiero późną jesienią 2016 roku zakończyły się prace w otoczeniu budynku – tłumaczy dyrekcja Komisji. - Poświęcenia dokonuję z największą radością, dziękując za dobro, które tu się dokonuje w trosce o polską oświatę – mówił ks. bp Tadeusz Bronakowski święcąc budynek i znajdujących się wewnątrz pracowników OKE i zaproszonych na uroczystość gości.

Łomżyńskie szkoły na listach „Perspektyw”.

Foto: Łomżyńskie szkoły na listach „Perspektyw”.
cz wt, 10 stycznia 2017 09:30

„Wybitne szkoły łączy szczególna atmosfera, poczucie odpowiedzialności nauczycieli i uczniów i coś, o czym zdajemy się dziś zapominać: radość uczenia i radość zdobywania wiedzy” - napisali twórcy rankingu najlepszych polskich liceów i techników miesięcznika „Perspektywy”. To najbardziej prestiżowy ranking szkół w kraju, który przeprowadzono już po raz 19. Na listach są też najlepsze szkoły z Łomży.

Nauczyciele ZNP żądają podwyżek i grożą strajkiem w marcu

Foto: Nauczyciele ZNP żądają podwyżek i grożą strajki...
cz wt, 10 stycznia 2017 08:26

- Bardzo ubolewam, że prezydent Andrzej Duda podpisał tak pochopnie ustawę o przywróceniu 8-klasowych szkół podstawowych i likwidacji gimnazjów, czyli tak zwaną ustawę o zmianie systemu szkolnego... – martwi się Aleutyna Kołos, prezes łomżyńskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, do którego należy ok. 700 pedagogów. W poniedziałek dyrektorzy części szkół otrzymali listy z trzema postulatami ZNP, a reszta otrzyma je we wtorek - Jeśli nawet PiS tak się na tę „reformę” uparł, to nie powinien robić jej od środka i w takim zabójczym tempie. Nasze postulaty, związane z pracą i płacowe, kierujemy do dyrektorów, jako pracodawców, chociaż wiemy, że niewiele mogą...

Trzecie miejsce uczniów z Radziłowa w konkursie MSWiA

Foto: Trzecie miejsce uczniów z Radziłowa w konkursie...
cz so, 07 stycznia 2017 12:03

Rozstrzygnięto konkurs Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dla młodzieży gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych na spot filmowy dotyczący bezpieczeństwa przeciwpożarowego i zagrożenia tlenkiem węgla. W konkursie, w którym zarejestrowano 241 prac, trzecie miejsce zajęli uczniowie z Gimnazjum w Radziłowie.

Nowoczesny rozwój edukacji od przedszkola...

Foto: Nowoczesny rozwój edukacji od przedszkola...
cz wt, 03 stycznia 2017 15:56

107 tabletów trafiło do miejskich przedszkoli w Łomży. Urządzenia zostały kupione przez Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji w ramach realizowanego wspólnie z przedszkolami unijnego projektu „Kształcenie kompetencji kluczowych szansą na lepszą jakość edukacji przedszkolnej”. Tablety posłużą do „uczenia dzieci w monitorku”, czyli pokazywania im, że tablety mogą służyć nie tylko do zabawy. - Dzieci będą miały fajną zabawę, choć podejrzewam, że dla większości z nich nie będzie to nowością – mówił Wojciech Kowalik, dyrektor ŁCRE. - Niemniej warto inwestować w te najmniejsze dzieciaki w Łomży.

Od nowego roku sześciolatki zostaną zwolnione z opłat

Foto: Od nowego roku sześciolatki zostaną zwolnione z...
cz wt, 27 grudnia 2016 12:29

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że od nowego roku gminy nie będą mogły pobierać opłat za pobyt dziecka w wieku 6 lat w publicznym przedszkolu. Zmiana ma związek z nowelizacją ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw.

Bożonarodzeniowe szopki i barwne stroiki jak spod ręki artysty

Foto: Bożonarodzeniowe szopki i barwne stroiki jak sp...
cz śr, 21 grudnia 2016 14:29

Takie mnóstwo wzruszającego, autentycznego i dopracowanego w szczegółach piękna zgromadzili na poddaszu organizatorzy konkursu na szopki i stroiki w Zespole Szkół im. Satnisława Staszica w Łomży, że zabraknie słów na opis pomysłów dzieci i nastolatków, jak ukazać dzisiaj Cud Narodzin i okoliczności, w których przyszedł na świat Jezus. W grocie skalnej, stodółce z deseczek, szopie z dachem z kory, szałasie z mchu...? Mogły być przy Maryi, Józefie i Dzieciątku w Boże Narodzenie renifery, niedźwiedzie polarne i bałwany...? - Do konkursu przystąpiło 14 szkół gimnazjalnych i 20 podstawowych, a uczestnicy naszego konkursu świątecznego zrobili ponad 200 szopek i stroików – ukazuje skalę i różnorodność wyobraźni religijnej Justyna Brzóska, wicedyrektor Zespołu Szkół.

„Wszyscy czytamy... Sienkiewicza” w I LO

Foto: „Wszyscy czytamy... Sienkiewicza” w I LO
cz śr, 21 grudnia 2016 09:53

Apel poświęcony życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki zakończył łomżyńskie obchody Roku jego imienia. Fragmenty książek jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy czytali uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście. – Myślę, że udało nam się zainteresować uczestników dziełami Sienkiewicza – ocenia dyrektor Jerzy Łuba. – Są one godne polecenia i myślę, że byłyby wspaniałym prezentem pod choinkę!

Serca - Sercom

Foto: Serca - Sercom
cz wt, 20 grudnia 2016 13:20

Od wielu lat w czasie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia uczniowie Szkoły Podstawowej nr5 w Łomży organizują zbiórkę żywności dla swoich rówieśników. Inicjatorem akcji jest Szkolne Koło PCK.

Frapująca noc z książką i panem Tadeuszem w „Siódemce”

Foto: Frapująca noc z książką i panem Tadeuszem w „Si...
cz pon, 19 grudnia 2016 14:15

Wieczór zapadł, a w „Siódemce” rojno od dzieci i rodziców, którzy zdecydowali się spędzić czas wolny do odpoczynku i snu w czekających na gruntowny remont murach Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży, za rok świętującej swoje 70 lat W sali gimnastycznej zebrał się na kocach i materacach tłum chętnych rozmawiać o książce, sięgnąć po nią i zanurzyć się w lekturze opowiadań, wierszy lub powieści. Po co dzieciom w szkole śpiwory i zabawna trawestacja epopei narodowej wieszcza Adama do poduszki? - Chcemy siebie i młodsze klasy nauczyć, że w życiu nie warto iść na skróty, po najmniejszej linii oporu – tłumaczy Krzysztof Szałkowski, z maestrią i humorem grający rolę autora, który „Pana Tadeusza” chce pisać nowocześnie, tyle że bez opisów, „12 ksiąg po 8 wersów”.

Opłatek i szopka z piernika na Festiwalu Stołów Bożonarodzeniowych

Foto: Opłatek i szopka z piernika na Festiwalu Stołów...
cz pt, 16 grudnia 2016 08:37

Zielony obrus na stole wigilijnym, biało-srebrne nakrycia albo białe piórka niby śnieżny puch – oto wybrane pomysły uczniów na prezentacji, jaką po raz 4. zorganizował Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży. - Festiwal Stołów Bożonarodzeniowych to nasza propozycja, żeby przed okresem Bożego Narodzenia zachęcić dzieci i młodzież do pomyślenia, jak przystroić stół, przy którym zasiądzie rodzina – opowiada nauczycielka Dorota Miarka. - Stół w domu łączy, to symbol wspólnoty, podczas świąt powstaje przy nim niepowtarzalna atmosfera, jaką pamiętamy długie lata. Stół świąteczny powinien być piękny, a młodzież pokazała, że umie taki przygotować.

Posłowie z Łomży za reformą oświaty

Foto: Posłowie z Łomży za reformą oświaty
cz cz, 15 grudnia 2016 13:28

W środę w nocy Sejm uchwalił reformę edukacji, która zakłada likwidację gimnazjów, i powrót do 8-letniej szkoły powszechnej i 4-letniego liceum ogólnokształcącego. Za zagłosowali niemal wszyscy posłowie PiS, przeciw niemal jednomyślnie głosowała opozycja. Wprowadzenie reformy poparli także wszyscy posłowie PiS z regionu łomżyńskiego: Bernadeta Krynicka, Lech Kołakowski, Kazimierz Gwiazdowski, Jacek Bogucki. Przeciw był Adam Andruszkiewicz (Kukiz'15) z Grajewa.

Stypendia naukowe od marszałka

cz śr, 14 grudnia 2016 09:21

Pięcioro uczniów z Łomży otrzyma stypendia marszałka województwa za szczególne osiągnięcia w nauce w roku szkolnym 2015/2016. Zarząd województwa podczas wczorajszego posiedzenia przyznał je w sumie 50 uczniom wybranym z niemal 700 zgłoszeń. Każdy ze stypendystów otrzyma po 4 000 zł na osobę.

Maraton pisania listów z Łomży

Foto: Maraton pisania listów z Łomży
cz cz, 08 grudnia 2016 09:39

Dwaj studenci są torturowani i uwięzieni za graffiti na pomniku wodza w Azerbejdżanie. Kobieta z Turcji została oskarżana ponad 100 razy za mówienie prawdy. W Chinach pokojowy aktywista skazany na dożywocie, a Kamerunie trzej nastolatkowie zostali skazani na 10 lat więzienia za SMSa z żartem o problemach ze znalezieniem pracy. W ich sprawie, ale także m.in. w obronie Edward Snowden, który ujawnił dokumenty potwierdzające naruszenie przez władze USA podstawowych praw człowieka, listy do przywódców państw piszą działacze Amnesty International i za ich namową miliony ludzi na cały świecie. Także w Łomży trwa „Maraton Pisania Listów 2016”. Od początku tygodnia listy piszą uczniowie z łomżyńskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, a w sobotę i niedzielę taki list będzie mógł napisać każdy.

Punkty informacyjne dla rodziców uczniów przed PiS-owską reformą

cz cz, 08 grudnia 2016 08:40

Jak będzie wyglądał system edukacji od 1. września 2017 roku o to rodzice uczniów szkół z Łomży, ale także całego regionu mogą pytać osobiście lub telefonicznie. Dziś startują „punkty informacyjne dla rodziców uczniów wszystkich typów szkół i placówek w województwie podlaskim”. W związku z zapowiadaną reformą edukacji uruchamia je Kuratorium Oświaty w Białymstoku. Jeden z punktów będzie działał w łomżyńskiej delegaturze Kuratorium w dawnym Urzędzie Wojewódzkim.

Artystyczne stypendystki marszałka

cz wt, 06 grudnia 2016 16:28

Trzy uczennice z Łomży, dwie z Piątnicy i po jednej z: Grajewa, Jedwabnego, Zambrowa i Zbójnej znalazło się grupie 70 uzdolnionych artystycznie uczniów, które otrzymają stypendia Marszałka Województwa Podlaskiego. Listę przedstawiła zarządowi województwa specjalna „Komisja ds. przyznawania stypendiów w dziedzinie twórczości artystycznej uczniom uzdolnionym artystycznie” a po wnikliwej analizie przesłanych do niej wniosków, a zarząd zaakceptował te wskazania. Każdy ze stypendystów począwszy od stycznia do grudnia 2017 roku będzie otrzymywał co miesiąc 250 zł (brutto).

Prof. Krzysztof Meissner o Platonie i stworzeniu wszechświata

Foto: Prof. Krzysztof Meissner o Platonie i stworzeni...
mm so, 03 grudnia 2016 11:54

Wielki wybuch na początku istnienia wszechświata błędnie wyobrażamy sobie jako ściśniętą masę materii, która nagle jakby granat wybuchła i od 13, 7 miliarda lat się rozszerza ku nieskończoności – to raczej płaszczyzna jak guma, rozciągana ze wszystkich stron, na której mrówki doświadczą, że tkwią same w miejscu - oddalają się i to coraz szybciej ich towarzyszki. Czemu w nocy jest ciemno, co fizyka współczesna zawdzięcza greckiemu filozofowi Platonowi sprzed około 2 i pół tysiąca lat, czy Einstein wiedział o falach grawitacyjnych i czarnych dziurach, a czy Kopernik bał się Kościoła w reakcji na swoje dzieło „O obrotach sfer niebieskich” – takie kwestie poruszał w fascynującym i coraz trudniejszym do pojęcia wykładzie prof. Krzysztof Meisssner, fizyk z UW i badacz w CERN.

Pierwsze przymiarki Łomży do reformy oświatowej PiS

Foto: Pierwsze przymiarki Łomży do reformy oświatowej...
cz cz, 01 grudnia 2016 08:35

Przekształcenie wszystkich podstawówek w Łomży z 6-klasowych w 8-klasowe; połączenie Szkoły Podstawowej nr 10 z Publicznym Gimnazjum nr 2 i rozebranie dzielącej placówki ściany z sidraku; włączenie PG nr 8 do SP nr 9 oraz utworzenie w PG nr 1 ponownie podstawówki nr 1, tj, zgodnie z tradycją tej placówki – oto niektóre z propozycji, jakie bardzo wstępnie rozważają władze Łomży. - Największe kontrowersje wzbudzają SP nr 7 i PG nr 1 – tłumaczyła radnym zamysły władz miasta wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk, w której gestii od dwóch lat pozostaje oświata, podczas spotkania komisji edukacji, kultury i dziedzictwa kulturowego. - Ale to na razie wstępne pomysły.

PWSIiP chce od Łomży po 900 tysięcy zł przez dwa, trzy lata

Foto: PWSIiP chce od Łomży po 900 tysięcy zł przez dw...
cz wt, 29 listopada 2016 08:27

Propozycję finansową złożyła łomżyńskim radnym Krystyna Leszczewska, prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, która była gościem na komisji edukacji, kultury i dziedzictwa kulturowego Rady Miasta. Uczelnia z zawodowej planuje na 600-lecie Łomży w 2018 r. zyskać status akademii, czyli mieć na dwóch kierunkach możliwość doktoryzowania. Aby ubiegać się o to prawo, musi – jak przekonywała prorektor – zatrudnić 8 ludzi: profesora, doktora habilitowanego i 6 doktorów. - Muszą być zatrudnieni w roku akademickim poprzedzającym, a my w nowym roku akademickim nie mamy środków... Musielibyśmy wygospodarować sami.... Mamy prośbę, propozycję, ukłon w stronę państwa, czy byłaby szansa, możliwość ze środków miejskich uzupełnić zatrudnienie, abyśmy uzyskali minimum kadrowe...?

« · «« · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0