niedziela, 18 marca 2018 napisz DONOS@

PWSIiP piecze ciasta dla Krystiana

Foto: PWSIiP  piecze ciasta dla Krystiana
cz cz, 02 marca 2017 13:21

Idea pieczenia ciasta dla chorego na ostrą białaczkę Krystiana przywędrowała z Brukseli. Właśnie tam Żaneta Matyjasiak, matka czwórki dzieci, zaangażowała się w wolontariat. Dziś mieszka w Łomży i nadal obdarza ludzi wsparciem, czyli adaptuje europejski styl niesienia pomocy do lokalnych warunków. Czternastoletni Krystian to dla niej obcy nastolatek, poznany przypadkiem w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. - Dużo w życiu przeszłam i rozumiem ludzkie dramaty. Mam też chorego synka – komentuje krótko z wyraźnym drżeniem w głosie Żaneta. W ręku trzyma nosidełko samochodowe, w nim jej najmłodsza córka, sześciomiesięczna Tosia, pogrążona jest w spokojnym śnie. – Jeśli chcemy pomagać ludziom, to można się zorganizować, nawet jeśli ma się na głowie wychowanie czwórki własnych dzieci i inne ważne sprawy.

„Budowlanka” pamięta o „żołnierzach wyklętych”

Foto: „Budowlanka” pamięta o „żołnierzach wyklętych”
cz śr, 01 marca 2017 11:30

- Popularyzacja wśród młodzieży najnowszej historii Polski i regionu pozwala przełamać stereotypy dotyczące podziemia niepodległościowego, a zarazem uhonorować pamięć „Żołnierzy Niezłomnych” - mówią nauczyciele z łomżyńskiej budowlanki. W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży odbyła się uroczystość związana z przypadającym 1. marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - świętem państwowym uchwalonym przez Sejm RP w 2011 r.

„Siódemka” będzie miała prawdziwą salę

Foto: „Siódemka” będzie miała prawdziwą salę
cz wt, 28 lutego 2017 14:59

Ma mieć ponad 60 metrów długości, blisko 40 metrów szerokości i ponad 11 metrów wysokości. Ratusz ogłosił przetarg na budowę sali sportowej z zapleczem szatniowo – socjalnym i łącznikiem przy Szkole Podstawowej nr 7. Nim powstanie nowa sala, co jak oczekują władze miasta nastąpi w pierwszej połowie 2018 roku, trzeba będzie rozebrać istniejący obok gmachu „siódemki” parterowy budynek szkolny i obecną małą salę gimnastyczną.

Nauczyciele z Łomży nie chcą strajkować

cz wt, 28 lutego 2017 12:43

- Nie będziemy organizować strajku nauczycieli ani pracowników oświaty w Łomży i powiecie łomżyńskim, o co Związek zapytał ich w referendum – informuje Aleutyna Kołos, prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży. - W jednej trzeciej placówek nie było ponad 50-procentowej frekwencji, a jeśli była, to cztery piąte nauczycieli i pracowników biorących udział w referendum opowiedziało się przeciw strajkowi. Ostatecznie tylko dwie na 32 placówki w Łomży głosowały za strajkiem, który chcieli zorganizować działacze ZNP.

Szkoła Podstawowa nr 1 zaprasza do klas czwartych i siódmych

Foto: Szkoła Podstawowa nr 1 zaprasza do klas czwarty...
cz pon, 27 lutego 2017 16:02

- Ogromnie się cieszymy, że możemy prowadzić nabór do klas starszych: czwartych i siódmych, bo mamy przygotowaną kadrę pedagogiczną i świetnie wyposażone pracownie do poszczególnych klas – mówi dyrektor Teresa Kurpiewska z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łomży, która do 31. sierpnia będzie łączyć to stanowisko z na razie nieformalną funkcją dyrektora SP nr 1 w budowie. Jeszcze w ubiegłym tygodniu Rada Pedagogiczna PG nr 1 prosiła w dramatycznym tonie o nielikwidowanie szkoły, gdzie pracuje 61 nauczycieli i 22 osoby administracji i obsługi. Po ponad półtorej godziny dyskusji na komisji edukacji wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk przychyliła się do ich prośby.

Gwarancja pracy nauczycieli PG 1 w Łomży „na tyle, na ile się da”

Foto: Gwarancja pracy nauczycieli PG 1 w Łomży „na ty...
cz śr, 22 lutego 2017 08:27

„Jako prezydent nie powinnam mówić, że jako jedyni w Łomży jesteście w stanie zaproponować jednozmianowość. Nie jestem w stanie wszystkim nauczycielom przedmiotowcom zagwarantować pełnych etatów, czy to w strukturach SP nr 7, czy to w SP nr 1” - oznajmiła wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk kilkudziesięciu nauczycielom z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łomży, którzy w podpisanym przez 41 pedagogów piśmie prosili Hankę Gałązkę, przewodniczącą komisji edukacji Rady Miasta, o wniesienie pod obrady „problemu likwidacji” PG nr 1 i „zasad naboru do tworzonej Szkoły Podstawowej nr 1”. W efekcie przez półtorej godziny toczył się nerwowy spór, jak reforma oświaty minister Anny Zalewskiej (PiS) odciśnie się na decyzjach władz Łomży i na szkołach.

Jak zrobić mydło naturalne i wypróbować na własnej skórze

Foto: Jak zrobić mydło naturalne i wypróbować na włas...
cz wt, 21 lutego 2017 16:39

- Ponad cztery lata temu zaszłam w ciążę i dostałam uczulenia na kosmetyki syntetyczne ze sklepu: schodziła mi skóra, zaczerwienienia, krosty, wysypka, kaszel, dlatego w domu zainteresowałam się ziołami i wyrobem kosmetyków z naturalnych surowców – opowiada Paulina Karczewska (lat 30), aktorka i prowadząca warsztaty produkcji mydła naturalnego domowym sposobem, w których brali udział uczniowie klasy 1. i 2. Technikum Architektury Krajobrazu w ZSWiO nr 7 w Łomży. Każdy w 2 godziny zrobił mydełko i dowiedział się o właściwościach leczniczych ziół, krzewów i drzew.

W szkołach i przedszkolach trwa referendum ZNP w sprawie strajku

Foto: W szkołach i przedszkolach trwa referendum ZNP ...
cz pon, 20 lutego 2017 11:52

- Postawiliśmy wszystkim pracownikom oświaty, nie tylko nauczycielom należącym do Związku, jedno pytanie, czy w związku z brakiem porozumienia w sprawie naszych trzech postulatów, są za przeprowadzeniem jednodniowego strajku w przedszkolu, szkole lub placówce oświatowej, gdzie pracują – informuje Aleutyna Kołos, prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży. W związku z forsowaną przez rząd PiS reformą oświaty, ZNP domaga się gwarancji zatrudnienia nauczycieli i pracowników placówek do 2022 r. oraz, m.in., podniesienia im wynagrodzenia o 10 procent. Udział w referendum jest dobrowolny.

Nabór do Przedszkola (grupa terapeutyczna) i Szkoły Podstawowej dla dzieci z autyzmem

Foto: Nabór do Przedszkola (grupa terapeutyczna) i Sz...
JJS pt, 17 lutego 2017 13:10

- dzieci w wieku od 4 do 7 lat do grupy terapeutycznej starszaków w Przedszkolu Niepublicznym "Nutka" - dzieci ze stwierdzonym autyzmem lub niepełnosprawnościami sprzężonymi; - dzieci w wieku szkolnym (klasa I, II, III) do Szkoły Podstawowej dla dzieci z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Rusza Łomżyński Konkurs Matematyczny

Foto: Rusza Łomżyński Konkurs Matematyczny
cz cz, 16 lutego 2017 16:28

Już po raz siódmy Instytut Informatyki i Automatyki PWSIiP w Łomży, organizuje konkurs matematyczny skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział 240 uczniów z 27 szkół. 35 najlepszych z nich dostało się do ścisłego finału.

Zostań programistą w 3 miesiące – za darmo!

Foto: Zostań programistą w 3 miesiące – za darmo!
cz pon, 13 lutego 2017 13:57

Bez względu na to, jaką szkołę skończyłeś lub co studiujesz albo studiowałeś. Jeśli czujesz, że chcesz zacząć swoją przygodę z programowaniem lub rozwinąć swoje umiejętności - to jest okazja dla ciebie! Ruszyły zapisy na IV Edycję Akademii Programowania, a zajęcia odbywać się będą w Łomży.

Muzyczne zakończenie ferii w bibliotece

Foto: Muzyczne zakończenie ferii w bibliotece
cz so, 04 lutego 2017 12:03

Jolanta Baranowska, wokalistka zespołu Holy Water, zaprosiła uczestników ferii w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej do muzycznej krainy czarów. Zainspirowane słynną książką Lewisa Carrolla piątkowe spotkanie „Alicja w krainie muzyki” miało pokazać dzieciom uniwersalny wymiar i piękno muzyki oraz podsumowało dwa tygodnie feryjnych zajęć. Ich uczestnicy, bawiąc się, sporo się też nauczyli, przekonując się przy tym, że „lepiej spędzić wolny czas z rówieśnikami niż samemu w domu przed komputerem”, „biblioteka jest super”, a „czytanie jest fajne”.

Na reformę oświaty w ratuszu patrzą z optymizmem

cz śr, 01 lutego 2017 18:10

- Samorząd naszego miasta jest przygotowany do wprowadzenia w życie założeń reformy - zapewnia inspektor Łukasz Czech z ratusza. - Reforma edukacji nie będzie powodem utraty pracy przez nauczycieli pracujących w łomżyńskich szkołach. Miejski urzędnik zapewnia też, że wszyscy uczniowie klas szóstych staną się uczniami klas siódmych. Wszyscy uczniowie mają też gwarancję samorządu kontynuowania nauki w szkole, w której rozpoczęli naukę.

Podstawówka w Czaplicach do likwidacji. Tak chcą władze gminy Łomża

cz wt, 31 stycznia 2017 14:43

Radni gminy Łomża ponownie, podobnie jak przed rokiem, podjęli uchwałę o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej w Czaplicach. Za głosowało 10 radnych, przeciw 3, a 1 wstrzymał się od głosu. Podstawówka w Czaplicach to prawdopodobnie najmniejsza szkoła w Polsce. Uczy się w niej 11 dzieci, ale drugie tyle dzieci chodzi do działającego w tym samym budynku punktu przedszkolnego. Przed rokiem, po protestach mieszkańców, na likwidacje szkoły nie zgodziła się Podlaski Kurator Oświaty, który od ubiegłego roku ma ostateczny głos w sprawie zamykania szkół. Jaka będzie jej decyzja tym razem?

Kuratorium o sporze z ZNP

Foto: Kuratorium o sporze z ZNP
cz cz, 26 stycznia 2017 10:08

Kurator oświaty Jadwiga Szczypiń rozesłała do dyrektorów szkół w Podlaskiem „informację w sprawie prób wszczęcia sporu zbiorowego przez ZNP”. Nie chce, by nazywać to instruktażem, jak dyrektor szkoły powinien reagować w kontaktach z członkami Związku Nauczycielstwa Polskiego, ale, w piśmie jest zdanie, że „za nielegalne należy uznać spory o charakterze politycznym, zmierzające do wywarcia presji na organy władzy i administracji rządowej lub samorządowej.” Pismo sugeruje, że taka sytuacja występuje obecnie, a konkluzja brzmi: „dyrektorzy szkół, jako działający w imieniu pracodawców (szkół), nie mogą być adresatem żądań sformułowanych w powyżej cytowany sposób przez ZNP i prowadzić na ten temat rokowań, o których mowa w art. 8 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.”

Drzewna ma być zlikwidowana, ale zostanie... w „Mechaniaku”?

Foto: Drzewna ma być zlikwidowana, ale zostanie... w ...
cz śr, 25 stycznia 2017 12:35

- Likwidacja, to procedura tylko prawna, a w naszej przestrzeni jest to przeniesienie do szkoły mechanicznej – mówiła Agnieszka Muzyk, wiceprezydent Łomży tuż przed głosowaniem radnych miasta nad uchwałą w sprawie zamiaru likwidacji Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży. Od nowego roku szkolnego uczniowie technikum z „Drzewnej” zostaną przeniesieni do „Mechaniaka” przy ul. Przykoszarowej. Zgodnie z wolą radnych i zapewnieniami wiceprezydent, w tej szkole prace ma znaleźć także część nauczycieli, a w nazwie będzie nawiązanie do już 99-letniej tradycji szkoły drzewnej. Za przyjęciem uchwały głosowało 15 z 23 miejskich radnych. Aby do faktycznej likwidacji szkoły doszło musi na to zgodzić się jeszcze kurator oświaty.

Podstawówka w Czaplicach ponownie do likwidacji

Foto: Podstawówka w Czaplicach ponownie do likwidacji
cz śr, 25 stycznia 2017 08:29

To prawdopodobnie najmniejsza szkoła w Polsce. W Czaplicach w gminie Łomża działa szkoła podstawowa, w której uczy się tylko 11 dzieci. Drugie tyle chodzi do działającego w tym samym budynku punktu przedszkolnego. Tyle tylko, że stary, drewniany budynek, w którego pomieszczeniach na parterze rozstawiono stemple podtrzymujące strop, wymaga natychmiastowego remontu. Władze gminy ponownie - tak jak przed rokiem - chcą zamknąć tę podstawówkę. Wówczas, po protestach mieszkańców, nie zgodziła się na to podlaski kurator oświaty. Od ubiegłego roku taka opinia kuratora jest wiążąca do samorządu.

Szkolnictwo w Łomży po nowemu

Foto: Szkolnictwo w Łomży po nowemu
cz pon, 23 stycznia 2017 15:16

Projekt uchwał w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego trafi do rady Miejskiej Łomży. Zgodnie z oczekiwaniami przewidywane jest m.in. powołanie nowej Szkoły Podstawowej nr 1, w budynku obecnego PG nr 1, likwidację PG nr 3 oraz zachowanie małych liceów ogólnokształcących w zespołach szkół zawodowych. Wśród prezentowanych dokumentów są m.in. nowe obwody szkolne miejskich podstawówek, które jak się okazuje ciągle jeszcze są zmieniane. Jednym z większych problemów jest podział Górki Zawadzkiej pomiędzy różne podstawówki.

Mirosława Kluczek mediatorem w sporze między ZNP a dyrektorami szkół?

Foto: Mirosława Kluczek mediatorem w sporze między ZN...
cz pon, 23 stycznia 2017 12:37

- Proponujemy byłą wiceprezydent Łomży Mirosławę Kluczek jako mediatora w sprawie naszych 3 postulatów, obie strony na nią chyba się zgodzą... – mówi Aleutyna Kołos, prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży, podczas spotkania z 24 przedstawicielami kół ZNP w szkołach i placówkach oświatowych miasta i powiatu łomżyńskiego. Mediacje to kolejny etap w procedurze sporów zbiorowych. Dyrektorzy placówek oświatowych podpisali protokoły rozbieżności, że nie są w stanie zagwarantować zatrudnienia pracownikom oświaty do 2022 r., że nie podniosą pensji o 10 proc. i nie zwiększą udziału płacy zasadniczej w wynagrodzeniu. Po mediacjach przyjdzie czas na referendum o formie strajku nauczycieli. Zapytaliśmy związkowców o nastroje.

Studniówka z polonezem maturzystów I LO i II LO w Łomży

Foto: Studniówka z polonezem maturzystów I LO i II LO...
cz pon, 23 stycznia 2017 07:53

Najelegantsze i największe bale w mieście dla ok. 450 osób każdy zorganizowały w karnawale dwa licea, które i na co dzień mają czym się pochwalić: młodzież I LO i II LO zdaje elegancko matury, zdobywa laury w olimpiadach i bryluje na studiach w Polsce. Oba renomowane licea mają zadbane, zabytkowe aule na I piętrze: jasna i neoklasycystycznie biała w „Pierwszym” oraz mocno różowa w „Drugim”. W obu grały sprawdzone kapele z Białegostoku: Bailar i Gig Band. W polonezie nie ma porównania. W I LO dyrektor Jerzy Łuba na czele, za nim sunął korowód na korytarz; odwrotnie w II LO – dyrektor Jolanta Kossakowska, za którą z korytarza szła do auli w parach szlachta.

« · «« · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0