niedziela, 22 października 2017 napisz DONOS@

„Praca – pasja czy obowiązek?” na maturze z języka polskiego

Foto: „Praca – pasja czy obowiązek?” na maturze z jęz...
cz cz, 04 maja 2017 12:27

- Młodzieży życzymy podczas egzaminów maturalnych jak najlepiej, żeby zakodowała poprawnie arkusze egzaminacyjne, uważnie przeczytała polecenia, na spokojnie przeniosła swoje odpowiedzi z arkusza na kartę odpowiedzi i czytelnie wpisywała wszystko, co przeczytają potem egzaminatorzy - mówi Jolanta Gołaszewska, trzymająca mocno kciuki za maturzystów dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. Tegoroczną maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym w województwie podlaskim ma prawo zdawać 9 755 dziewcząt i chłopców ze 176 liceów i techników, zaś w Łomży w 23 liceach i technikach nad poleceniami z literatury i języka ojczystego mogło się głowić nawet 1 189 osób. Na maturę z polskiego mieli 170 minut. Ciekawe, jak sobie poradzili...?

Odeszła nauczycielka Grażyna Wycińska

Foto: Odeszła nauczycielka Grażyna Wycińska
cz cz, 04 maja 2017 08:28

Wieczorem, 2 maja 2017 roku w wieku 61 lat, odeszła do Pana Boga Grażyna Wycińska, wieloletni pedagog szkół łomżyńskich. Po skończeniu Państwowego Studium Technicznego w 1977 roku , zaczęła pracę w Komendzie Chorągwi Łomża jako kierownik Wydziału Zuchowego. - To była największa pasja Jej życia – wspomina Jolanta Pietrzykowska.

Matury zaczynają się w czwartek

Foto: Matury zaczynają się w czwartek
cz wt, 02 maja 2017 10:31

Około 1200 osób w Łomży w czwartek wystartuje w maratonie maturalnym. Rozpocznie się on o godz. 9.00 od obowiązkowego dla wszystkich egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym. O godz. 14. niespełna 20% maturzystów będzie pisało egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, a w piątek rano obowiązkowa podstawowa matematyka. Sesja egzaminacyjna – pisemna i ustna - potrwa do 26 maja, a wyniki matury będą ogłoszone 30 czerwca.

„Raduj się nauką!”, czyli ponad 400 możliwości zgłębienia tajemnic nauki i sztuki

Foto: „Raduj się nauką!”, czyli ponad 400 możliwości ...
cz wt, 02 maja 2017 09:26

W maju 2017 roku zapraszamy wszystkich entuzjastów nauki, kultury i sztuki na 15. edycję Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. W programie przewidzianych jest ponad 400 imprez tematycznych: warsztatów, wykładów, pokazów, wystaw, koncertów i różnego rodzaju spotkań. Atrakcje naukowe w tym roku zaprezentuje 12 uczelni wyższych oraz Białostocki Park Naukowo–Technologiczny. - Jestem z tych, którzy wierzą, że Nauka jest czymś bardzo pięknym - mówiła Maria Skłodowska – Curie. W 150. rocznicę urodzin tej niezwykłej uczonej, laureatki dwukrotnej Nagrody Nobla, tegoroczna edycja Festiwalu jest jej dedykowana. Hasło XV Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki brzmi: „Raduj się nauką!”

Matura

mm pt, 28 kwietnia 2017 16:56

Drodzy Absolwenci LO imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży. W 102-letnim gmachu przy ul. Feliksa Bernatowicza uczyliśmy się w latach 1978 – 1982. Organizujemy po 35 latach II Zjazd Maturzystów '82 z naszego ambitnego i niezapomnianego rocznika. Spotkamy się 27. maja w Łomży, w sobotę, czyli dokładnie 10 lat i 1 dzień od I Zjazdu w 2007 r., kiedy bawiliśmy się w Hotelu Polonez (obecnie Gromada). Tym razem proponujemy:

Olimpijczycy z promieniami i absolwenci I LO ze świadectwami

Foto: Olimpijczycy z promieniami i absolwenci I LO ze...
cz pt, 28 kwietnia 2017 14:21

Maturzyści I LO im Tadeusza Kościuszki odebrali świadectwa ukończenia ponad 403-letniej szkoły w obecności poprzedniego dyrektora Zygmunta Zdanowicza (lat 80). Aktualny dyrektor Jerzy Łuba w przemówieniu wskazał młodym ważną rzecz: że to historyczne chwile, do których wracać będą we wspomnieniach przez całe życie. Niektórzy nie zapomną tego dnia na pewno, jako że wyróżnili się na tle rocznika najwyższymi wynikami w nauce i osiągnięciami w ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych. Odebrali statuetki - kryształowe promienie wiedzy i pilności - przy profesorach, rodzicach i rówieśnikach, oklaskujących najlepszych: Justyna Jachimowicz za imponującą średnią ocen 5,39, a za triumfy finalistów albo laureatów: Bartek Korzeb z biologicznej, Khamzat Sultanov z rusycystycznej, Rafał Wierciszewski z wiedzy o Afryce oraz Wiktoria Ruszczyk z artystycznej.

Patriotyczna „siódemka”

Foto: Patriotyczna „siódemka”
cz pt, 28 kwietnia 2017 12:52

- Dziś jesteśmy uczniami, nauczycielami, urzędnikami, harcerzami, politykami czy sportowcami, ale Polakami będziemy zawsze. Bądźmy z tego dumni i jak najczęściej przysparzajmy dumy Polsce – w przededniu majowych świąt przypominali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży. Po raz szósty w jej murach zorganizowano Wieczór Patriotyczny, podczas którego społeczność szkoły oddaje hołd Polakom, którzy stanęli kiedyś przed koniecznością odpowiedzi na pytanie, czy warto umrzeć za marzenie o wolności. - Tradycyjnie też impreza nasza łączy wszystkich: starszych i młodszych, duchownych i świeckich, nauczycieli i uczniów, po prostu – Polaków.

Czepkowanie w Instytucie Medycznym z Tomkiem Kamińskim

Foto: Czepkowanie w Instytucie Medycznym z Tomkiem Ka...
cz pt, 28 kwietnia 2017 08:26

Renata Świderska pochodzi z Grajewa, pracuje w szpitalu wojskowym w Ełku, a studiuje w Łomży. W czerwcu 2015 spełniła swoje marzenie. - Lata mijały, byłam dobrą żoną, super mamą dla dwóch synów i córki. Byłam szczęśliwa. Gdy córka zachorowała, świat zmienił kolory, pojawił się szpital i mnóstwo ludzi w bieli... - wspominała Renata Świderska na uroczystości czepkowania 54 studentek i 8 studentów 2. roku kierunku pielęgniarstwo PWSIiP w Łomży. Wpierw była salową i opiekunem medycznym, w wieku 44 lat została studentką. - Córkę choroba obdarła z marzeń, a mnie z planów. Na czepek pielęgniarski czekałam długo, aż 30 lat. „Nigdy nie jest za późno, żeby zacząć od nowa”.

Licealiści z Czyżewa, Białegostoku i Łomży najlepsi w Infoteście

Foto: Licealiści z Czyżewa, Białegostoku i Łomży najl...
mm cz, 27 kwietnia 2017 19:27

- Jestem bardzo zadowolona, ponieważ dotarłam do finału Infotestu 2017 i zdobyłam 30 punktów na 45 możliwych. Do tego w moim życiu nie liczą się nagrody i wyróżnienia, a bardziej - osobista satysfakcja, bo w ubiegłorocznym konkursie miałam w finale tylko około 20 punków – cieszyła się na uroczystości rozdawania nagród Joanna Dębek, 19-letnia maturzystka z I LO w Łomży, która w pełnej chłopców sali w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości była jedną z zaledwie kilku dziewcząt. - Ponad trzy lata zbierałam oszczędności i kieszonkowe, żeby kupić sobie własny komputer. A w każdą sobotę po 4 godziny rozwiązywałam na kole problemy informatyczne.

Barwny świat owadów z... makulatury

Foto: Barwny świat owadów z... makulatury
cz cz, 27 kwietnia 2017 16:19

Rekordowym zainteresowaniem cieszyła się siódma edycja ogólnopolskiego konkursu plastyczno-ekologicznego „Makulatura to nie śmieć”. Wpłynęło nań 1245 prac ze 117 placówek oświatowych i wychowawczych oraz ośrodków kultury z całej Polski. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się podczas otwarcia wystawy pokonkursowej w Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych, na której zaprezentowano 152 najciekawsze prace. – Jest to harmonijna różnorodność – ocenia wystawę inicjatorka konkursu Anna Bureś. – Autorzy prac wykazali się ogromnym profesjonalizmem, stąd tak wysoki ich poziom!

Warszawskie sukcesy podopiecznych Anny Bureś

Foto: Warszawskie sukcesy podopiecznych Anny Bureś
cz cz, 27 kwietnia 2017 08:26

Maja Przestrzelska (12 lat) i Lena Zuzga (8 lat) zdobyły nagrodę i wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Łapy, pióra i rymów cała fura”, a Oskar Chludziński (12 lat) został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Warszawa moja stolica. Prace młodych łomżan z Pracowni Plastycznej MDK-DŚT w Łomży prowadzonej przez Annę Bureś, rywalizowały z tysiącami innych z całego kraju.

Solidarna akcja rodziców 6-latków przyniosła skutek

Foto: Solidarna akcja rodziców 6-latków przyniosła sk...
cz śr, 26 kwietnia 2017 18:03

- Sprawa ta szczęśliwie została załagodzona, wspólnie z naczelnikiem wydziału oświaty Andrzejem Piechocińskim, dyrektor Publicznego Przedszkola nr 15 Joanną Leszczyńską i dyrektorem SP nr 10 Leszkiem Sobocińskim – ucieszyła się w środę po godzinie 14. Grażyna Kowalewska, dyrektor Publicznego Przedszkola nr 14. - Rodzice oczekiwali, że ich dzieci będą chodzić do zerówki albo w przedszkolu, albo w „Dziesiątce”, byle nie do „Jedynki”, ze względu na odległości. Uzgodniliśmy więc wspólnie, że 13 dzieci z PP nr 14 oraz 12 dzieci z PP 15 przyjmie Szkoła Podstawowa nr 10.

Rodzice żądają miejsc dla 6-latków w przedszkolach nr 14 i 15

Foto: Rodzice żądają miejsc dla 6-latków w przedszkol...
cz śr, 26 kwietnia 2017 12:02

- Odebrano nam wybór, gdzie nasze dzieci będą chodzić do zerówki, i narzucono placówkę, czyli nowo tworzoną Szkołę Podstawową nr 1, która będzie w budynku Publicznego Gimnazjum nr 1 – skarży się na władze miasta Łomża mama 6-letniego dziecka, uczęszczającego do Publicznego Przedszkola nr 14. - Nikt nas nie uprzedził, nie poinformował i nie zapytał o zdanie, mimo że łącznie około 70 rodziców sześciolatków, także z Przedszkola Publicznego nr 15, złożyło deklarację, że chcą, aby ich dziecko kontynuowało naukę w swoim dotychczasowym przedszkolu. W przedszkolu nr 14 przy Niemcewicza przywitała nas kartka, że jest to decyzja narzucona z góry.

Yamaha w łomżyńskiej szkole muzycznej

Foto: Yamaha w łomżyńskiej szkole muzycznej
cz śr, 26 kwietnia 2017 07:50

Instrumentarium Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży wzbogaciło się o kolejny fortepian słynnej japońskiej firmy Yamaha. To model C1X o mniejszych rozmiarach, ale o pięknym, naturalnym brzmieniu i wyglądający równie efektownie jak fortepiany koncertowe tej marki. Zadowolenia z zakupu instrumentu za 85 tysięcy złotych nie kryje dyrektor PSM Mirosław Korona, dodając, że był on możliwy dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparciu Rady Rodziców.

Pierwsze listy w naborze do przedszkoli i podstawówek

Foto: Pierwsze listy w naborze do przedszkoli i podst...
cz wt, 25 kwietnia 2017 11:23

Dziś łomżyńskie przedszkola i szkoły podstawowe mają podać do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. To drugi etap rekrutacji prowadzonej od początku miesiąca dla dzieci od 3 do 7 roku życia. Do końca tygodnia rodzice dzieci zakwalifikowanych muszą złożyć pisemne oświadczenie potwierdzające wolę skierowania dziecka do tej właśnie placówki.

Marzenia z mocą sprawczą po ciężkim egzaminie gimnazjalnym

Foto: Marzenia z mocą sprawczą po ciężkim egzaminie g...
mm cz, 20 kwietnia 2017 16:02

Kwadrans po 12. w hallu przy szatni jeszcze pusto, tylko Magdalena Sakowska rozmawia z kobietą koło dyżurki pań woźnych. Po rozwiązaniu wszystkich zadań egzaminu z matematyki wyszła jako siódma z sali gimnastycznej, gdzie uczennice i uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 6 imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży drugi dzień zdają budzący emocje egzamin. - Zawsze jak wychodzę z egzaminu, to mnie głowa boli, to jednak duży wysiłek myślowy – opowiada z uśmiechem Magda, a wokół robi się rojno i gwarno od strojnych dziewcząt i eleganckich chłopców. - Matematyka była łatwa, trochę trudniejsza historia i wos, ciut trudniejszy polski, a najtrudniejsza część przyrodnicza. Angielskiego w piątek się nie boję: często rozmawiam z kolegami z Afryki, Tunezji, USA i Szwecji.

Miliony odszkodowania dla „Edukatora”

cz śr, 19 kwietnia 2017 16:43

Miasto Łomża zawarło sądową ugodę ze Społeczno-Oświatowym Stowarzyszeniem Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym „Edukator” na mocy której z kasy miasta na rzecz stowarzyszenia ma trafić blisko 3 miliony złotych. To konsekwencje niedoszacowania w latach 2009-2012 miejskiej dotacji do prowadzonych przez Stowarzyszenie przedszkoli w Łomży.

Przedprzedostatni egzamin gimnazjalny odbędzie się w trzy dni

Foto: Przedprzedostatni egzamin gimnazjalny odbędzie ...
cz wt, 18 kwietnia 2017 14:24

577 uczennic i uczniów z 9 gimnazjów w Łomży oraz 489 z tyluż szkół w powiecie łomżyńskim zostało zgłoszonych do obowiązkowego egzaminu gimnazjalnego. W środę będą odpowiadać na pytania z tzw. części humanistycznej - historia, wiedza o społeczeństwie i język polski, w czwartek czeka na nich część matematyczno-przyrodnicza, natomiast w piątek – język nowożytny, zazwyczaj angielski. Początek każdego dnia egzaminacyjnego o godzinie 9. rano. - U nas atmosfera spokojna, wszystko mam przygotowane – zapewnia Teresa Kurpiewska, dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Łomży, gdzie z własną wiedzą, pamięcią i umiejętnościami zmierzy się 211 trzecioklasistów. W przeddzień mogli od godziny 8. do 12. skonsultować się z nauczycielami.

Strzelali „O Srebrne Muszkiety – 2017”

Foto: Strzelali „O Srebrne Muszkiety – 2017”
cz pt, 14 kwietnia 2017 16:44

Trzynaście zespołów dziewcząt i chłopców szkół ponadgimnazjalnych dawnego województwa łomżyńskiego rywalizowało w finale regionalnym Zawodów Strzeleckich „O Srebrne Muszkiety – 2017”. Zawody na obiektach strzelnicy sportowej w Piątnicy zorganizowany przez Klub Strzelecki SAGITTARIUS Piątnica. Bezkonkurencyjni okazali się uczniowie łomżyńskiego „Mechaniaka”, którzy wygrali indywidualnie i drużynowo i to zarówno wśród chłopców jak i dziewcząt.

Dyrektorzy podstawówek

cz cz, 13 kwietnia 2017 16:02

Iwona Erynk-Cichowicz, pełniąca od września ubiegłego roku obowiązki dyrektora SP nr 7 w Łomży od maja będzie już pełnoprawnym dyrektorem szkoły. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski powierzył jej stanowisko dyrektora „siódemki” od 1 maja 2017 roku do 31 sierpnia 2021 roku.

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0