poniedziałek, 21 stycznia 2019 napisz DONOS@

Wyższa ocena jednego Wydziału

Foto: Wyższa ocena jednego Wydziału
cz śr, 20 czerwca 2018 13:49

Wydział Nauk Społecznych i Humanistycznych Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży jako jedyny z uczelni otrzymał kategorię naukową „B”. Ponownej parametryzacji łomżyńskiej „państwówki” dokonano po zmianie struktury uczelni i wyodrębnieniu od tego roku akademickiego trzech wydziałów. Dziekan wydziału NSiH, dr hab. Krystyna Leszczewska, prof. PWSIiP, ciesząc się z wysokiej oceny funkcjonowania nowego wydziału podkreśla, że to przekłada się bezpośrednio także na środki jakie przeznaczane są na prowadzone badania naukowe.

Naukowcy z ludzkością na pograniczu jawy i Sieci

Foto: Naukowcy z ludzkością na pograniczu jawy i Sieci
cz wt, 19 czerwca 2018 16:32

- Stanisław Lem swoje science fiction uznałby za staroświecki model myślenia w zderzeniu z naszą rzeczywistością: wszędzie komputery, Internet, biochipy regulujące rytm serca i poziom cukru we krwi. Moi studenci, dzieci i wnuki istnieją bardziej w cyberprzestrzeni niż w realu – mówi socjolog kultury profesor doktor hab. Tadeusz Paleczny (lat 62) z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, który z 40 naukowcami gościł w PWSIiP w Łomży na konferencji międzynarodowej o człowieku w rzeczywistości hybrydalnej: realnej i wirtualnej. O tym, że jesteśmy w niezliczonych bazach danych wiadomo nie od dziś, ale naukowcy debatują, jakie będą tego konsekwencje dla ludzi i cywilizacji.

Łomży brakuje pieniędzy na nauczycielskie pensje!

Foto: Łomży brakuje pieniędzy na nauczycielskie pensje!
cz wt, 19 czerwca 2018 14:12

Dwa tygodnie temu Andrzej Piechociński, naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miejskiego w Łomży, mówił, że w tym roku w budżecie brakuje 15-16 milionów złotych, żeby zaspokoić potrzeby oświaty, a „bezpośrednią przyczyną” jego rezygnacji z pracy miało być „odrzucenie projektów naprawy finansów i organizacji” przez prezydenta miasta. Teraz także prezydent Mariusz Chrzanowski przyznaje, że w budżecie na wypłaty pensji nauczycieli brakuje dziś ponad 10 milionów złotych.

Wychowankowie i nauczyciele szkół w rodzinnej Łomży

Foto: Wychowankowie i nauczyciele szkół w rodzinnej Ł...
cz wt, 19 czerwca 2018 08:07

Trzy dni razem co trzy lata w rodzinnym mieście, które w dzieciństwie i młodości było im rajem – tak można streścić powody, dla których zjechali z całej Polski do słonecznej i tętniącej imprezami jubileuszu 600-lecia Łomży, gdzie w piątek, sobotę i niedzielę odbył się XVI Zjazd Wychowanków i Nauczycieli Szkół Ziemi Łomżyńskiej. Z zaproszenia Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej skorzystało w tym roku około 100 osób, aby zwiedzać Łomżę, spotykać koleżeństwo i wspominać. W auli I LO młodzież 404-letniej Szkoły przygotowała poetycką ucztę, jaka rozmarzyła Seniorów...

Rowery, tablety, aparaty za... ekologię w gminie

Foto: Rowery, tablety, aparaty za... ekologię w gminie
cz pon, 18 czerwca 2018 17:58

Były rowery, tablety, wodoodporne aparaty fotograficzne, zegarki z funkcją GPS i przenośne ładowarki power bank... To nagrody jakie można było zdobyć w ekologicznych konkursach plastyczny i wiedzy, które dla uczniów swoich szkół zorganizowały władze Gminy Łomża.

Współpraca z ważnym Uniwersytetem

Foto: Współpraca z ważnym Uniwersytetem
cz pon, 18 czerwca 2018 14:43

– Cieszymy się z nawiązania bliskiej relacji z uczelnią o ponad dwustuletniej tradycji, która znajduje się w pierwszej pięćsetce Listy Szanghajskiej – mówił dr hab. Dariusz Surowik, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży po podpisaniu umowy o współpracy z Charkowskim Uniwersytetem Narodowym im. Wasyla Karazina. – Liczę, że za umową pójdą wkrótce konkretne działania. Atutem waszej uczelni jest nowoczesność oraz praktyczny wymiar kształcenia – dodawał prof. Vil Bakirov, rektor Charkowskiego Uniwersytetu Narodowego im. W. Karazina.

Śladami Simony Kossak

Foto: Śladami Simony Kossak
cz pt, 15 czerwca 2018 18:25

Aleksandra Jastrzębska z Łomży, Joanna Zakrzewska z Radziłowa i Victoria Grabowska z Ostrołęki to zwyciężczynie III regionalnego konkursu literacko-plastycznego „Na skraju puszczy”. Liceum Plastyczne im. Wojciecha Kossaka oraz działające przy szkole Stowarzyszenie im. Profesor Simony Kossak organizują go w celu przypomnienia dokonań nie tylko swego patrona, ale też jego wnuczki, zasłużonej dla ochrony przyrody i znanej z szacunku dla natury. Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło 55 prac plastycznych oraz 17 literackich z 14 szkół podstawowych i gimnazjalnych z województwa podlaskiego oraz mazowieckiego.

Bony na szkolenia – zgłoś się po fundusze na Twój rozwój

Foto: Bony na szkolenia – zgłoś się po fundusze na Tw...
JJS pt, 15 czerwca 2018 13:42

Miasto Łomża wraz z Partnerami - powiatami: bielskim, hajnowskim, kolneńskim, łomżyńskim, siemiatyckim, wysokomazowieckim i zambrowskim oraz Naczelną Organizacją Techniczną w Łomży zachęca do wzięcia udziału w Projekcie Zintegrowanym „Kompleksowy system rozwijania kompetencji i umiejętności osób dorosłych zgodnie z potrzebami regionalnej gospodarki 3.2.1/3.2.2 RPO”.

Dzieje i współczesność Łomży na zdjęciach świadomości

Foto: Dzieje i współczesność Łomży na zdjęciach świad...
cz cz, 14 czerwca 2018 16:20

- Jestem amatorką, nie liczyłam na sukces, chciałam się sprawdzić – mówi skromnie i z uśmiechem gimnazjalistka Agnieszka Witek z PG nr 6. Zdobyła I nagrodę w konkursie fotograficznym „Łomża i Ziemia Łomżyńska – nasza mała Ojczyzna”. Amatorkę ocenili docenili profesjonaliści: Sławomir Klimczuk i Mirosław Kucisz z Foto Gabs. Spodobała im się niebanalna kompozycja fotografii nocą z perspektywy cyklistki, obserwującej znad kierownicy współczesnego roweru mały kościółek przy ul. Dwornej w Łomży, będący cerkwią prawosławną około 150 lat temu. To jedna z inicjatyw, jakie na 600-lecie praw miejskich Łomży przygotowało Liceum Ogólnokształcące Tadeusza Kościuszki.

Edukator: „argument” wydobyty na użytek gorszącego konfliktu we władzach miejskich

Foto: Edukator: „argument” wydobyty na użytek gorsząc...
cz śr, 13 czerwca 2018 08:41

„Przedawnione roszczenie” Miasta w stosunku do Stowarzyszenia można odbierać jedynie jako mało wiarygodny „argument”, wydobyty na użytek gorszącego konfliktu we władzach miejskich – uważają władze Społeczno-Oświatowego Stowarzyszenia Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym „Edukator” w Łomży. W przesłanym do redakcji tekście odnoszą się wywiadu jakiego udzielił nam Andrzej Piechociński, naczelnik wydziału edukacji UM Łomża, kilka dni po złożeniu rezygnacji z pracy w ratuszu.

Bunt robotów nam nie zagraża?

Foto: Bunt robotów nam nie zagraża?
cz so, 09 czerwca 2018 11:23

– Najtrudniej jest prognozować w nauce. Jeżeli chodzi o sztuczną inteligencję są zagrożenia, niektóre są poważne, ale absolutnie nie zgadzam się jakoby AI zagrażała nam w sposób kojarzący się z filmami science fiction: bunt robotów i inne tego typu historie. Zagrożenia są innej natury, chociażby utrata miejsc pracy, prywatności – mówi znawca tematyki AI profesor Krzysztof Michalik z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Tak smakuje życie z Enejem i Owenem na Juwenaliach

Foto: Tak smakuje życie z Enejem i Owenem na Juwenaliach
cz so, 09 czerwca 2018 10:41

- Lekki stres mobilizuje, więc na pewno sobie w Łomży poradzimy – obiecał na kilka minut przed dynamicznym koncertem przebojów jeden z dwóch wokalistów rockfolkowej grupy Enej, gwiazdy Juwenaliów PWSIiP na Muszli. Według szacunków ochrony, po wpół do 9. wieczorem bawiło się około 4 tysięcy młodych, a Mirosław „Mynio” Ortyński z Lwowa z Piotrem „Lolkiem” Sołoduchą nikogo nie zawiedli. „Tak smakuje życie” na początek show zabrzmiało jak tajemnicze, pulsacyjne frazy z głębi amazońskiej dżungli, potęgowane fletnią i odgłosami ukrytych w gęstwinie zwierząt. Ale wzruszenia autentyzmem opowieści o losie wzbudził 26-letni poeta Piotr Włodarski „Owen”. Koncerty ciekawych artystów od reggae przez disco polo i rap grzmiały w Łomży aż po północy.

Kursy Maturalne 2018/2019 z dofinansowaniem 88 proc.

Foto: Kursy Maturalne 2018/2019 z dofinansowaniem 88 ...
JJS pt, 08 czerwca 2018 12:56

Ruszyła kolejna rekrutacja na Kursy Maturalne, które rozpoczną się już po wakacjach w ramach dofinansowania z Bonu Szkoleniowego.

Pierogi łączą narody i uczniów ze studentami

Foto: Pierogi łączą narody i uczniów ze studentami
cz cz, 07 czerwca 2018 17:09

Studentki Buse i Burcu z Turcji, Neolia z Hiszpanii, Mariateresa, Giada i Adriana z Włoch oraz stypendysta Polsko – Amerykańskiej Komisji Fullbrighta Michael Gilmor z USA gościli w Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży w związku z realizacją programów: Erasmus+ oraz English Teaching Assistant. Ponieważ goście nie znali naszego ojczystego języka - jednego z najtrudniejszym języków świata, uczniowie „siódemki” musieli porozumiewać się z nimi w prostszym dialekcie angielskim.

Poszło o pieniądze?

Foto: Poszło o pieniądze?
cz śr, 06 czerwca 2018 13:50

Przez ostatnie trzy lata mówił, że prezydent Mariusz Chrzanowski nie pozwala wypowiadać się naczelnikom w mediach. Wszystkie pytania i odpowiedzi musiały przechodzić przez prezydencki wydział komunikacji medialnej. Teraz twierdzi, że czuje się zwolniony z tego zakazu, po tym jak prezydent zasugerował, że w wydziale są nieprawidłowości, a sprawa jest rozwojowa. - Mam prawo się bronić – mówi Andrzej Piechociński, naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miejskiego w Łomży, który w ubiegłym tygodniu, po 10 latach pracy, złożył prezydentowi wypowiedzenie.

Ładna zachęta do nauki

Foto: Ładna zachęta do nauki
cz wt, 05 czerwca 2018 12:23

- U mnie zaczęło się od zainteresowania otaczającym światem. Jeszcze w podstawówce z biblioteki brałam książkę „100 eksperymentów z chemii” i w domu je wykonywam – mówi dr Elżbieta Regulska z Uniwersytetu w Białymstoku, która wraz z koleżanką dr Katarzyną Podgórską w Łomży robiły wiele, aby rozbudzić zainteresowanie chemią wśród młodych. W Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości we wtorek rozpoczął Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Pod hasłem „Nauka scala” zintegrował środowisko akademickie regionu, a dzięki temu w Łomży do posmakowania wiedzy zachęcają także przedstawiciele białostockich uczelni i Centrum Nauki Kopernik. - Nauka to zadziwienie światem, to stawianie pytań – mówił prof. PWSIiP, dr hab. Dariusz Surowik, rektor PWSIiP zachęcają zwłaszcza młodych gości do „kosztowania, smakowania w nauce”. Na dzisiejsze zajęcia zarejestrowało się ponad 400 osób, ale są klasy i szkoły z regionu, które przyjechały bez wcześniejszej rejestracji.

Naczelnik oświaty Piechociński złożył wypowiedzenie

Foto: Naczelnik oświaty Piechociński złożył wypowiedz...
cz pon, 04 czerwca 2018 17:00

Kilka dni po zwolnieniu wiceprezydent Łomży Agnieszki Muzyk, prezydent Mariusz Chrzanowski otrzymał wypowiedzenie, jakie złożył kierujący od 10 lat wydziałem edukacji Urzędu Miejskiego w Łomży Andrzej Piechociński (lat 58). Politolog, związany z łomżyńską oświatą od dziesiątków lat, nie udziela informacji ani komentarzy – bo takie prawo prezydent odebrał wszystkim naczelnikom.

Sprawni jak żołnierze

Foto: Sprawni jak żołnierze
cz nie, 03 czerwca 2018 12:50

Uczniowie z II LO w Łomży wygrali w rywalizacji grup męskich i zajęli drugie miejsce w zmaganiach kobiet podczas odbywającej się w Białymstoku Licealiada „Sprawni jak żołnierze”. Uczniowie rzucali granatem, strzelali, udzielali pierwszej pomocy, biegali na orientację oraz po torze przeszkód.

„Siódemka” dwukrotnie pokonała 600 km na 600-lecie

Foto: „Siódemka” dwukrotnie pokonała 600 km na 600-lecie
cz pt, 01 czerwca 2018 13:31

389 osób stanęło na starcie biegu w Dniu Dziecka, jakim społeczność Szkoła Podstawowej nr 7 w Łomży postanowiła uczcić 600-lecie nadania praw miejskich Łomży. Zaplanowali 600 kilometrów, a przebiegli prawie dwa razy więcej – 1160 km 800 metrów. Biegła dyrektor i najlepsza uczennica ze średnią 6 na świadectwie, pobiegli 7-klasista Wiktor Modzelewski i Wiktor Modzelewski z klasy 3., siły na bieżni stadionu miejskiego nie żałowała siostra zakonna w habicie i poseł pod krawatem. Byli tacy, jak 14-letni Krzysiek Szałkowski, co w 45 minut pokonali ponad 7 km w 18 okrążeniach.

Nauka scala – PWSIiP zaprasza na Festiwal Nauki i Sztuki

Foto: Nauka scala – PWSIiP zaprasza na Festiwal Nauki...
cz pt, 01 czerwca 2018 13:19

Po raz drugi Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży weźmie udział w Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki. W przyszłym tygodniu uczelnia otworzy laboratoria i sale dydaktyczne, zapraszając do smakowania nauki dzieci, młodzież oraz dorosłych. - Będziemy się uczyć i bawić nauką – zaprasza dr inż. Aneta Wiktorzak, prodziekan Wydziału Informatyki i Nauk o Żywności PWSIiP w Łomży, uczelniany koordynator Festiwalu. Wykładowcy i studenci „Państwówki” przygotowali ponad pięćdziesiąt wydarzeń – od falowej i kwantowej natury światła, po zagadki kryminalne, zasady zdrowego odżywania, programowanie na wesoło. Będą też pokazy Centrum Nauki Kopernik.

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę