środa, 14 listopada 2018 napisz DONOS@

Orzeł z Łomży w Senacie

Foto: Orzeł z Łomży w Senacie
cz śr, 09 maja 2018 15:09

Agnieszka Skrodzka, uczennica klasy IV a Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łomży została finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Orzeł Biały – nasza duma”. Konkurs zorganizowała Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i jest częścią obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

All over the world po trudnej maturze w III LO w Łomży

Foto: All over the world po trudnej maturze w III LO ...
cz wt, 08 maja 2018 14:15

Nierozłączne jak papużki, śliczne jak modelki z konkursów piękności i śmiałe jak aniołki Charliego czekają na Monikę Śniadowską, która pisze 120 minut maturę z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Wprawdzie trzy 19-latki mają prawo jazdy i auto na parkingu przy Giełczyńskiej, lecz umilają sobie czas oczekiwania w to wtorkowe, słoneczne przedpołudnie pogawędkami przed gmachem III LO przy Senatorskiej w Łomży. Trzy lata są razem w jednej albo sąsiedniej ławce na lekcjach, m.in., u anglistki Anny Klimek. - Dość trudny był ten egzamin, w porównaniu z maturami próbnymi – ocenia Katarzyna Piątkowska, opowiadając z przyjaciółkami: Magdaleną Sendrowską i Anną Samul o perypetiach with English na maturze z Jamesem Bondem i wyjazdach za granicę.

Maturzyści Szkół Katolickich pokonali stres matematyczny

Foto: Maturzyści Szkół Katolickich pokonali stres mat...
cz pon, 07 maja 2018 15:59

Kwitną biało jarzębiny na Sadowej, słońce rozlewa się gorącym blaskiem po trawnikach i asfalcie, a z zabytkowego gmachu wychodzi dwójka przyjaciół: Ada Modzelewska i Zbigniew Grzeszczuk. Mieli 3 godziny na 34 zadania egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym, ale lecz wystarczyło dwie i pół, aby oddać arkusz egzaminacyjny. - Jestem pozytywnie zaskoczona, bo spodziewałam się, że polecenia będą trochę trudniejsze – ocenia na gorąco Ada, dla której o wiele większym wyzwaniem okazało się pokonanie stresu przedmaturalnego, jeszcze przed wejściem na salę. Uśmiech rozjaśnia sympatyczną twarz, gdy potwierdza się, że mają rozwiązania identyczne.

Przyjemna matura z polskiego w słonecznym II LO w Łomży

Foto: Przyjemna matura z polskiego w słonecznym II LO...
mm pt, 04 maja 2018 16:27

Kasztany w rozkwicie, słońce w zenicie, gdy na Anioł Pański w południe potężnie uderzają dzwony Katedry. 19-letni Bartosz Osiecki dyskutuje z kolegami z matfizu przed II LO w Łomży, jak sobie radzili na pisemnej maturze z języka polskiego. - Dzisiaj to nie „moja” matura, ale trzeba zdać, bo polskiego obawiałem się najbardziej - uśmiecha się promiennie Bartek, o którym w rodzinie mówią, że wdał się w pradziadka Janka, tak sympatyczny, towarzyski, elokwentny. - Napisałem o tęsknocie, która bywa w życiu człowieka uczuciem budującym wewnętrznie albo niszczącym. Wybrałem tezę, że tęsknota podtrzymuje ducha, w oparciu o „Mazurka Dąbrowskiego”, „Pana Tadeusza” i „Lalkę”.

Szczęśliwa „siódemka” Łomżyczki

Foto: Szczęśliwa „siódemka” Łomżyczki
cz cz, 03 maja 2018 10:59

W środę 2 maja na Stadionie PGE Narodowym zakończyły się Mistrzostwa Polski w piłce nożnej młodzieży, czyli XVIII edycja Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. W finałowych rozgrywkach wzięły udział dwa zespoły z Łomży – Łomżyczka Łomża (U10 dziewczęta) i AMO Łomża (U10 chłopcy) oraz ze Szkoły Podstawowej w Piątnicy (U12 dziewczęta). Najlepiej z nich zaprezentowały się podopieczne Henryka Pestki z Łomżyczki, które awansowały do elitarnej „ósemki”, czyli ćwierćfinałów mistrzostw.

Patriotyczna siódemka

Foto: Patriotyczna siódemka
cz cz, 03 maja 2018 09:59

- Cieszmy się wolnością, radujmy się, śpiewajmy pieśni - zachęcała Iwona Erynk-Cichowicz, dyrektor Szkoły podstawowej nr 7 w Łomży, w której po raz 7 odbył się „Wieczór Patriotyczny”. - To, że bez obaw możemy posługiwać się językiem polskim, który jest jednym z najtrudniejszych na świecie, to też powód do radości – dodawała. Spotkanie pokoleń, wspólne uczenie się historii naszego kraju i przeplecionej w niej 600-letniej historii Łomży, i pieśni patriotyczne, które towarzyszyły naszym rodakom w przełomowych momentach dziejowych. Wieczór zadumy, wzruszenia i radości. Tak wyglądała w tym roku patriotyczna siódemka.

Programista może mieć wiele wcieleń

Foto: Programista może mieć wiele wcieleń
cz pt, 27 kwietnia 2018 16:51

- To brzmi pięknie - pracować w mniejszym mieście w Polsce, a zarabiać kokosy w dolarach, ale to mit – mówi Maciej Aniserowicz, autor bestselerowej książki „Zawód: Programista”, który spotkał się ze studentami informatyki PWSIiP w Łomży. - Ci ludzie za oceanem nie są głupi. Wiedzą ile się u nas płaci – rozwiewa marzenia o łatwej i dobrze płatnej „zdalnej pracy”.

Pilni, mądrzy i odważni absolwenci I LO w Łomży

Foto: Pilni, mądrzy i odważni absolwenci I LO w Łomży
cz pt, 27 kwietnia 2018 13:24

Eryk Mroczko siedzi w pierwszym rzędzie w granatowym garniturze i czarnych, wypastowanych butach. Elegancki strój i uroczysta mina 19-latka udanie harmonizują z otoczeniem: jasna aula w I LO imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży, gdzie wokół rozstawiono krzesła dla 177 maturzystek i maturzystów, a wysoko na scenie stoliki, za którymi zasiedli pedagodzy i goście „Pierwszego”. - To ostatnie uroczyste spotkanie w naszym licealnym gronie, na pewno chętnie będę tu wracał... – myśli maturzysta, który odbierze jedną z 7 najbardziej prestiżowych w I LO odznak za pilność. W jednym rzędzie przez środek auli stanie też z Pilnym uśmiechnięta Weronika Nieciecka, podwójna finalistka olimpiady geograficznej i zdobywczyni najwyższej średniej ocen 5, 59 za trzy lata wytrwałej nauki.

„Szkoła na widelcu” dotarła do „Siódemki” w Łomży

Foto: „Szkoła na widelcu” dotarła do „Siódemki” w Łomży
cz cz, 26 kwietnia 2018 15:40

- Czasami robię kanapki mojej młodszej, 4-letniej siostrze, ale od dziś wiem, że nie wystarczy chleb z masłem, wędliną i serem, bo to zbyt monotonne dla zdrowego odżywiania organizmu – dzieli się przemyśleniami po lekcji na temat „Jak dobrze jeść?” Feliks Sawicki, ośmiolatek z klasy 3 c Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży. Do czterech klas przybyła delegacja z warszawskiej Fundacji „Szkoła na widelcu” z garnkami, misami, nożami i sprzętem kuchennym, zapraszając dzieci do smakowitej zabawy w robienie lemoniady i soku, makaronu z pesto czerwonym i zielonym, deseru podobnego do czekoladki rafaello z... płatków owsianych i kaszy jęczmiennej oraz kulek bakaliowych. Pycha!

Opłata w przedszkolu „1 zł za każdą rozpoczętą godzinę” jest bezprawna

Foto: Opłata w przedszkolu „1 zł za każdą rozpoczętą ...
cz cz, 26 kwietnia 2018 10:04

Wojewoda Podlaski stwierdzające nieważność fragmentu uchwały Rady Gminy Śniadowo, sprawie określenia wysokości opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego. Radni zapisali, że za „każdą rozpoczętą” godzinę nauki ponad podstawę programową rodzice będą płacić 1 zł. Zdaniem wojewody było to bezprawne ponieważ ustawodawca przewidział naliczanie opłat za godzinę zajęć. - Należy więc przyjąć, że opłata ma być naliczana za każdą godzinę, a nie za godzinę „rozpoczętą” - czytamy w uzasadnieniu postanowienia wykreślającego ze śniadowskiej uchwały dwa słowa: „każdą rozpoczętą”.

Łomżyńscy uczniowie wśród najlepszych

cz śr, 25 kwietnia 2018 08:17

Pięć nagród i wyróżnień zdobyli uczniowie łomżyńskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w IV Makroregionalnych Spotkaniach Instrumentów Dętych. Złożone z wybitnych muzyków i pedagogów jury doceniło: Dominika Góralczyka, Anielę Wojciechowską, Izabelę Janusz, Alicję Chomontowską i Pawła Rogalewskiego. W dwudniowym konkursie w łomżyńskiej szkole rywalizowało 123 uczniów z 21 miejscowości północno-wschodniej Polski.

„Świat Darii” i inne książki łomżyńskiego pisarza

Foto: „Świat Darii” i inne książki łomżyńskiego pisarza
cz wt, 24 kwietnia 2018 08:43

Daria ma 4,5 roku, kocha przyrodę i wszystkie zwierzęta. Za udzieloną im pomoc otrzymuje od Syntii, królowej czarodziejskiego lasu i władczyni sekretnej przyrody, dar porozumiewania się ze zwierzętami, ptakami, owadami i drzewami. Jej liczne, oparte na faktach przygody, opisał Andrzej Rytelewski, który po latach powrócił do rodzinnej Łomży. Tu założył własne wydawnictwo, w którym do końca czerwca planuje wydać siedem książek. Pierwszą z nich, ,„Świat Darii” dla najmłodszych dzieci, promował podczas spotkania w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Hufiec OHP Łomża strzela najcelniej w Podlaskiem

Foto: Hufiec OHP Łomża strzela najcelniej w Podlaskiem
cz wt, 24 kwietnia 2018 08:22

Osiem drużyn wystartowało w III Wojewódzkim Turnieju Sprawnościowo-Obronnym Młodzieży OHP pod hasłem „Sprawni jak żołnierze”, który odbył się na strzelnicy Fortu III w Piątnicy, gdzie junacy rzucali granatem do celu, zakładali maski przeciwgazowe na czas i strzelali z pistoletów do tarcz. - Chcemy w ten sposób pokazać, że Ochotnicze Hufce Pracy to nie tylko droga do kształcenia i wychowania młodego pokolenia, a tym samym do uzyskania przez młodzież zawodu i pracy, ale także instytucja, krzewiąca wartości patriotyczne i ukazująca, czym jest Wojsko Polskie – objaśnia zastępca komendanta głównego OHP Piotr Modzelewski, inicjator turnieju z majorem Markiem Dziemiańczukiem, szefem wydziału rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Łomży.

Jak Janek z Piątnicy wstrzymał pioruny i ruszył serce

Foto: Jak Janek z Piątnicy wstrzymał pioruny i ruszył...
cz wt, 24 kwietnia 2018 08:19

18 stanowisk z eksperymentami fizycznymi i zagadkami umysłowymi przyjechało do Piątnicy koło Łomży, gdzie w dużej sali gimnastycznej troje animatorów i edukatorów Centrum Nauki Kopernik z Warszawy pokazało dzieciom, jak działają i czym się różnią kule magdeburskie od kuli z plazmą, jak powstają pioruny i jak je powstrzymać oraz co zrobić, żeby krew szybciej krążyła w organizmie człowieka. - Ciekawe i fajne zajęcia, mogliśmy poznać nieznane rzeczy, dowiedzieć się, jak działają różne urządzenia i samemu dotknąć, zobaczyć, usłyszeć... - dzieli się wrażeniami na gorąco 8-letni Jan Domalewski z pierwszej klasy Szkoły Podstawowej w Piątnicy. - I każdy eksperyment był inny.

Jedzie, jedzie Naukobus do Piątnicy

Foto: Jedzie, jedzie Naukobus do Piątnicy
cz pt, 20 kwietnia 2018 11:15

20 mobilnych stacji badawczych i 3 edukatorów z mnóstwem zagadek naukowych w zanadrzu. Warszawskie Centrum Nauki Kopernik przyjedzie na dwa dni do Piątnicy. W poniedziałek i wtorek mobilne CNK rozstawi się w miejscowej Hali Sportowej, a eksperymentować, badać i uczyć się będą mogli uczniowie ze wszystkich szkół w regionie.

Greckie praktyki Mechaniaka

Foto: Greckie praktyki Mechaniaka
cz cz, 19 kwietnia 2018 11:03

20 uczniów Mechaniaka wyruszyło na dwutygodniowe praktyki zawodowe do Grecji. To pierwsza z czerech grup uczniów szkoły z klas technik informatyk, technik teleinformatyk i technik pojazdów samochodowych, dla których praktyki zorganizowano w gminie Leptokaria, w greckim regionie Tessala. Szkoła pozyskała środki finansowe na ten cel z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji , tworząc projekt pt. „Nowoczesna edukacja dla nowoczesnej Europy” w ramach Programu Erasmus+.

O Łomży wiedział najwięcej

Foto: O Łomży wiedział najwięcej
cz cz, 19 kwietnia 2018 09:23

Aleksander Szczepara z I Liceum Ogólnokształcącego wygrał konkurs wiedzy „Łomża - moje miasto”. Konkurs w ramach obchodów 600-lecia nadania praw miejskich Łomży zorganizował Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących przy ul. Zielonej. W zmaganiach finałowych wzięli udział uczniowie 7 łomżyńskich szkół średnich. - Test wiedzy, który uczestnicy konkursu miesili rozwiązać był co najmniej trudny – mówi prof. PWSIiP dr hab. Krzysztof Sychowicz, przewodniczący komisji konkursowej. - Pytania dotyczyły historii miasta, znanych łomżan, ważnych miejsc, zabytków i wymagały od uczestników dobrej znajomości przeszłości Łomży.

Przedostatni egzamin gimnazjalny. W podstawówkach wolne.

Foto: Przedostatni egzamin gimnazjalny. W podstawówka...
cz wt, 17 kwietnia 2018 09:24

Prawie 11 tysięcy uczennic i uczniów z 231 szkół w Podlaskiem może przystąpić do 3-dniowego egzaminu gimnazjalnego w środę, czwartek i piątek. W ogólnopolskim sprawdzianie uczniowie kończący gimnazjum pierwszego dnia będą zdawać w części humanistycznej, drugiego – w części matematyczno-przyrodniczej, a trzeciego – z języka nowożytnego. W Łomży do egzaminu zostało zgłoszonych i zobowiązanych 565 trzecioklasistów z 9 szkół, a w powiecie łomżyńskim 485, także z 9 placówek. Gdy trzecioklasiści z gimnazjów piszą egzaminy, z których punktacja jest ważna przy kwalifikacji do szkół średnich, to pozostali uczniowie szkół mają wolne, również w podstawówkach, jeśli w ich skład włączono klasy drugie i trzecie gimnazjów, zlikwidowanych przez reformę oświaty PiS.

Staże zawodowe w Grecji dla uczniów Zespołu Szkół im. St. Staszica w Łomży

Foto: Staże zawodowe w Grecji  dla uczniów Zespołu Sz...
JJS wt, 17 kwietnia 2018 08:11

W dniu 15 kwietnia br. piętnastoosobowa grupa uczniów Staszicówki ucząca się w zawodach: fryzjer, mechanik pojazdów samochodowych, piekarz, cukiernik, kucharz wyjechała na dwutygodniowe staże do Grecji.

PWSIiP bez kanclerza Grodzkiego

Foto: PWSIiP bez kanclerza Grodzkiego
cz pon, 16 kwietnia 2018 15:58

Andrzej Grodzki nie będzie kanclerzem Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Jolanta Święszkowska, rzecznik uczelni potwierdza nasze informacje w tej sprawie. - Rozwiązanie umowy nastąpiło na mocy porozumienia stron – mówi Święszkowska, zwracając uwagę, że kanclerz odbiera teraz należny mu urlop, a ustanie stosunku pracy nastąpi pod koniec maja.

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę