poniedziałek, 18 grudnia 2017 napisz DONOS@
171215122325.gif

Spokojne sprawdzanie matury 2017 przez egzaminatorów OKE

cz śr, 31 maja 2017 13:42

Nad arkuszami egzaminacyjnym maturzystów - ponad 1 500 w Łomży i prawie 12 i pół tysiąca w Podlaskiem – pochylało się około 600 egzaminatorów (ok. 30 zespołów po mniej więcej 20 osób), a w tym tygodniu ich praca dobiegnie końca. - W tym roku było wyjątkowo spokojnie, ponieważ nikt z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego nie zgłosił żadnych zastrzeżeń do przebiegu matury – cieszy się Jolanta Gołaszewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. Pod jej troskliwą i baczną pieczą odbywa się sprawne działanie złożonej machiny egzaminacyjnej.

Informatycy, mechatronicy i mechanicy z praktyką we Włoszech

Foto: Informatycy, mechatronicy i mechanicy z praktyk...
cz śr, 31 maja 2017 08:13

- U nas w Polsce, od Warszawy do Łomży, teren jest płaski, nizinny, tylko pola i czasem lasy, a we Włoszech po raz pierwszy w życiu góry zobaczyłem – uśmiecha się do wspomnień 20-letni Marcin Karwowski, absolwent Technikum Informatycznego w ZSMiO w Łomży, który uczestniczył przez miesiąc w praktykach zawodowych za granicą. Wzięło w nich udział 40 techników informatyki, mechatroniki i pojazdów samochodowych. - Miałem tam o tyle dobrze, że zajmowałem się tym, co mnie naprawdę interesuje: przygotowałem pięć projektów stron dla serwisu informacyjnego. Inni moi koledzy nagrywali i montowali spoty reklamowe lub pracowali w warsztatach przy maszynach.

Rozkwitają bzy w młodych duszach na wspomnienie Matury

Foto: Rozkwitają bzy w młodych duszach na wspomnienie...
cz pon, 29 maja 2017 11:57

- Lata lecą niesamowicie, ale zapewniam, że każdy następny rok jest coraz krótszy, życie nam coraz szybciej ucieka, trzeba z tego sobie zdawać sprawę – powiedział we wzruszającej mowie Zygmunt Zdanowicz, dzisiaj 80-letni dyrektor I LO im. Tadeusza Kościuszki, podczas spotkania w auli 403-letniej Szkoły, gdzie przyszli wspominać młode lata z wychowawcami, nauczycielami i rodzicami maturzyści z roku 1982. Pojawiło się około 70 osób, w tym ponad 50 maturzystów. - Jesteśmy o 10 lat starsi i bogatsi o 10 lat doświadczeń – cieszył się z wychowanków dyrektor. - Człowiek czasem idzie równą drogą, raz pod górę, a raz z górki. Ale zawsze trzeba iść w dobrze wybranym kierunku.

Tarcze na ramieniu i dąb Absolwent

Foto: Tarcze na ramieniu i  dąb Absolwent
mm so, 27 maja 2017 16:27

- Jestem taka szczęśliwa, że na nasze spotkanie przyjechało 67 osób – uśmiecha się organizatorka zjazdu maturzystów I LO w Łomży po 40 latach Jolanta Przybyłowska do koleżanek i kolegów w auli, gdzie spotkali się z wychowawczyniami: polonistką Danutą Zawadzką i Maria Tyszką. Obie dostały wielkie kosze słodyczy – jako że cztery dekady temu dzisiejsi 60-latkowie byli słodziakami – a jeszcze większy przyjął dyrektor I LO Jerzy Łuba, który swoim pysznym skarbem podzielił się z uczniami z samorządu. - Bardzo serdecznie witam Państwa w Państwa szkole – zagaił radośnie dyrektor 403-letniej Szkoły, jednej z najstarszych i najlepszych w I RP, II RP i III Rzeczpospolitej.

Sokołowski wicemistrzem świata w programowaniu zespołowym

Foto: Sokołowski wicemistrzem świata w programowaniu ...
cz pt, 26 maja 2017 12:01

- Bardzo się cieszę, słysząc o międzynarodowym sukcesie naszego Marka Sokołowskiego, znalazł się w doborowym gronie, bo Uniwersytet Warszawski liczy się w świecie na tego typu zawodach – komentuje matematyk I LO w Łomży Piotr Łowicki, którego wychowanek Marek Sokołowski z dwoma kolegami z UW uzyskał złoty medal Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM ICPC). Finały 41. edycji mistrzostw odbyły się w Rapid City (Dakota, USA) z udziałem 133 drużyn. W Stanach Zjednoczonych rywalizowały reprezentacje uczelni z 44 krajów.

Z niemieckiej rodziny wybitny Polak z Błonia i Monte Cassino

Foto: Z niemieckiej rodziny wybitny Polak z Błonia i ...
mm cz, 25 maja 2017 18:14

- Zaskoczyło mnie, że taki wielki patriota i wybitny Polak początkowo służył w armii rosyjskiej, w III Pułku Dragonów Moskiewskich Jej Carskiej Mości Carycy Katarzyny – przedstawia odkrycie w trakcie przygotowań Maksymilian Kucharski, 6-klasista SP nr 7 w Łomży, który zwyciężył jednym punktem w VII Międzyszkolnym Konkursie Historycznym „Generał Władysław Anders – wielki Polak XX wieku”, zorganizowanym przez Jadwigę Tomaszewską, nauczycielkę historii w SP nr 4, która ma za patrona bohatera od obozów zesłańców na Syberii po chwalebne maki Monte Cassino we Włoszech. - Przeciwny ideologii bratania się z Rosją był marszałek Józef Piłsudski, upatrujący szans na odzyskanie niepodległości Polski po stronie pruskiego, praktycznie: niemieckiego zaborcy.

Najlepsi matematycy z... Białegostoku

Foto: Najlepsi matematycy z...  Białegostoku
cz cz, 25 maja 2017 16:24

- Matematycy są wybitni gdy są młodzi – mówił prof. Romuald Kotowski, dyrektor Instytutu Informatyki i Automatyki PWSIiP do uczestników finału VII Łomżyńskiego Konkursu Matematycznego. Wzięło w nim udział około dwustu uczniów przede wszystkim szkół ponadgimnazjalnych z północno-wschodniej Polski, a byli także m.in. z województw łódzkiego i kujawsko-pomorskiego. Najlepszy młodym matematykiem – tak jak i przed rokiem - okazał się Damian Werpachowski z II LO im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku. Także dwie kolejne nagrody otrzymali uczniowie ze stolicy województwa.

„Siódemka” będzie miała prawdziwą salę

Foto: „Siódemka” będzie miała prawdziwą salę
cz śr, 24 maja 2017 13:54

Białostocka firma MK BUD ma wybudować salę sportową przy Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży. Inwestycja pochłonie 7 mln 620 tys 780 złotych, a nowa sala gimnastyczna z zapleczem sportowym ma być wykonana przed rozpoczęciem roku szkolnego 2018/2019.

„Dobry zawód – fajne życie” z wykształceniem zawodowym

Foto: „Dobry zawód – fajne życie” z wykształceniem za...
mm wt, 23 maja 2017 14:58

- Młodzież kończąca gimnazjum nie wie, co robić ze sobą dalej. Decyzje o wyborze kształcenia są przypadkowe, 85 procent uczniów nigdy nie było u doradcy zawodowego – zarysowała tematykę na styku edukacji i rynku pracy dr Agnieszka Muzyk, wiceprezydent Łomży i prezes Stowarzyszenia Łomżyńskie Forum Samorządowe, skupiającego 18 miast i gmin. - Naszym celem jest odczarować szkoły zawodowe, mające niski prestiż w porównaniu z liceami, dlatego rozpoczynamy trwający do połowy kwietnia 2019 projekt „Dobry zawód – fajne życie”. Będziemy popularyzować kształcenie zawodowe w 145 szkołach gimnazjalnych i 60 placówkach kształcenia zawodowego w Podlaskiem.

„Miejsca sprzyjające edukacji”

cz wt, 23 maja 2017 10:59

Na blisko 2500 polskich samorządów – małych wiejskich gmin i największych miast – miasto Łomża znalazło się na 1250 miejscu rankingu „Miejsca sprzyjające edukacji”, powstałego na bazie ogólnopolskiego badania jakości edukacji w samorządach przygotowanego przez Fundację Evidence Institute. Za Łomżą są m.in. miasta: Zambrów, Białystok i Suwałki, a przed np. Ostrołęka, ale także gminy Nowogród i Zbójna.

Litewskie staże zawodowe uczniów „budowlanki”

cz pon, 22 maja 2017 11:02

Grupa 25 uczniów z branży hotelarskiej, żywieniowej i budowlanej z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży doskonaliła tam swoje umiejętności praktyczne w Kłajpedzie. - Uczestnictwo w stażach zawodowych na Litwie umożliwiło uczniom rozwój umiejętności kluczowych – porozumiewania się w językach obcych oraz efektywnej współpracy w zespole – podkreśla Elżbieta Wiśniewska. - Pozwoliło im też na budowanie poczucia pewności siebie i zaufania do własnych umiejętności, oraz zwiększyło świadomość dalszej edukacji i rozwoju.

Gniew bezrozumny i podsycany od religii do polityki

Foto: Gniew bezrozumny i podsycany od religii do poli...
mm so, 20 maja 2017 10:11

- Nowy Jork, żydowski sklepik ze spodniami, wpada arabski terrorysta z bombą i krzyczy od progu „Allach jest wielki”, na co uprzejmy sprzedawca uspokaja „Niech szanowny pan się nie denerwuje, mamy wszystkie rozmiary” - oto anegdota, jaką posłużył się religioznawca i filozof prof. Zbigniew Mikołejko, którego nie sposób podejrzewać o lekceważenie kogokolwiek, ze względu na rasę, kolor skóry, język i wyznanie. Anegdota pokazuje, jak daleko współczesny świat odszedł od traktowania serio wielkich religii, jak słabo są one znane i jak wyznawcy niewiele wiedzą o swoich wierzeniach nawzajem. Uniwersytet Otwarty PWSIiP w Łomży, którym kieruje ks. dr Waldemar Świątkowski, zajął się emocjonalną materią świata: gniewem bogów, proroków, wiernych, kapłanów i polityków.

13. Mistrz Ortografii

Foto: 13. Mistrz Ortografii
cz pt, 19 maja 2017 08:58

Anna Tarnacka uczennica ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Łomży wygrała tegoroczną, XIII edycję konkursu Mistrz Ortografii Szkół Podstawowych Miasta Łomża. Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej nr 10 w Łomży, a młodzi „mistrzowie pióra” pisali najeżoną ortograficznymi pułapkami historię o wiośnie i wakacyjnych planach. - Trudności były naprawdę różnorodne i dotyczyły niemal wszystkich reguł pisowni – podają organizatorzy Mistrzostw Ortografii.

Bezpieczny kącik dla dzieci

Foto: Bezpieczny kącik dla dzieci
cz cz, 11 maja 2017 17:44

Jak poruszać się na drodze? O czym pamiętać spacerując po ciemku? Jak bezpiecznie jeździć na rowerze? Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Nowogrodzie odpowiedzi na nie znają, ale teraz swoją wiedzę mogą utrwalać „Bezpiecznym kąciku”, jaki utworzyli dla nich pracownicy pobliskiej firmy, zajmującej się produkcją pasz dla zwierząt.

Nowa sala gimnastyczna „siódemki” czeka na... pieniądze

Foto: Nowa sala gimnastyczna „siódemki” czeka na... p...
cz śr, 10 maja 2017 09:23

Dwa tygodnie temu miejscy urzędnicy otworzyli oferty w drugim przetargu na budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży. Na realizację zadania władze miasta planowały wydać 7 mln 420 tys. zł, ale i w tym przetargu wszystkie złożone oferty były droższe. - W chwili obecnej trwają czynności związane z oceną i badaniem złożonych ofert oraz poszukiwaniu dodatkowych środków w budżecie miejskim – podaje Grzegorz Daniluk z ratusza. Brakuje około 200 tysięcy złotych czyli tyle ile dwa tygodnie temu władze miasta zdecydowały się wydać na wybicie okolicznościowych dukatów na przyszłoroczne 600-lecie nadania praw miejskich Łomży.

Trudna matematyka rozszerzona z zimnicą, śniegiem i walcem

Foto: Trudna matematyka rozszerzona z zimnicą, śniegi...
cz wt, 09 maja 2017 14:52

Uczniowie, zdający pisemny egzamin maturalny z matematyki na poziomie rozszerzonym, zadrżeli nie tylko na sali z podekscytowania, jakie zadania przygotowali autorzy. Drżeli z zimna również po 3 godzinach, kiedy wychodzili z liceów i techników w Łomży: na dworze temperatura spadła do 4 stopni Celsjusza, przenikliwe podmuchy wiatru wdzierały się pod białe koszule, aż w końcu zaczął padać narastający śnieg. - Niektóre z 15 zadań wydały mi się bardzo łatwe, na przykład, te z ciągów arytmetyczno-geometrycznych, a niektóre bardzo trudne, jak ostatnie, z walcem – opowiada Maciej Zabielski, zdolny absolwent III LO w Łomży, który rozwiązał w regulaminowym czasie wszystko.

Patriotyczne wydarzenia, strofy i malunki

Foto: Patriotyczne wydarzenia, strofy i malunki
cz wt, 09 maja 2017 14:36

Po raz 15. Szkoła Podstawowa w Podgórzu zorganizowała Powiatowy Konkursu Plastyczny „Wisła zwierciadłem dla najpiękniejszych miast Polski”. W tym roku konkurs odbył się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a nagrody za najlepsze prace ufundowała Agata Kornhauser – Duda, żona Prezydenta RP. W kategorii uczniów klas I - III za pracę „Miasto nad Wisłą” pierwsze miejsce zdobyła Maja Niksa z klasy I Szkoły Podstawowej w Kupiskach, a wśród uczniów klas IV-VI konkurs pracą pt. „Toruń” wygrał Jakub Tomaszczyk, uczeń V klasy Szkoły Podstawowej w Konarzycach.

„Czas na zdrowie” w ZSS

Foto: „Czas na zdrowie” w ZSS
cz wt, 09 maja 2017 13:30

Zespół Szkół Specjalnych w Łomży przystąpił do VI edycji projektu edukacyjnego „Czas na zdrowie”. Powstał on w odpowiedzi na coraz większy problem jakim jest nadwaga i otyłość pojawiająca się już wśród dzieci w wieku szkolnym, a nawet wcześniejszym. Stwierdzone w badaniach Instytutu Żywności i Żywienia z wiosny 2013 roku dane są zatrważające, gdyż 28% chłopców i 22% dziewcząt ma nadmierną masę ciała.

Selena Gomez w II LO w Łomży, Zac Efron w „Katoliku”

Foto: Selena Gomez w II LO w Łomży, Zac Efron w „Kato...
cz pon, 08 maja 2017 13:30

Wspomnienie tłumu wielkich gwiazd kina amerykańskiego i piosenki anglojęzycznej dech zapiera, o czym dziś najlepiej wiedzą zadowoleni uczestnicy egzaminu maturalnego z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Czytali teksty, słuchali nagrań i pisali odpowiedzi na około 10 poleceń, wśród których znalazł się, m.in., wpis w blogu o spotkaniu z ulubionym aktorem lub piosenkarzem. Uczniowie II LO i Liceum Katolickiego w Łomży wybierali zazwyczaj ikony popkultury - postacie, jakie młodzieży i ludzkości XXI w. wyznaczają do lubienia producenci show, filmów i koncertów.

„Bardzo łatwa matura z matematyki” - oceniają w I LO w Łomży

Foto: „Bardzo łatwa matura z matematyki” - oceniają w...
cz pt, 05 maja 2017 14:12

W drugim dniu matur pisemnych zaświeciło słońce dla 10 473 abiturientów liceów i techników z województwa podlaskiego, którzy mieli prawo chwycić za długopis i rozwiązać zadania z algebry, trygonometrii i geometrii. W Łomży w 23 szkołach ponadgimnazjalnych nad matematyką głowiło się, być może, nawet ponad 1 300 maturzystek i maturzystów, zaś w I LO im. Tadeusza Kościuszki 181, w tym 111 dziewcząt i 70 chłopców. - Za wniesienie na egzamin telefonów komórkowych lub sprzętów telekomunikacyjnych grozi unieważnienie matury z tego przedmiotu – upomina dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej Jolanta Gołaszewska. - Takich incydentów nie stwierdziliśmy. Nikt o „ułatwieniu” nie myślał w liczącej 403 lata Szkole. - Wynik matury to ważna informacja dla mnie, na ile jestem sumienny, systematyczny i zdyscyplinowany – mówi Hubert Karwowski z I LO.

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0