poniedziałek, 18 grudnia 2017 napisz DONOS@
171215122325.gif

Strzelali „O Srebrne Muszkiety – 2017”

Foto: Strzelali „O Srebrne Muszkiety – 2017”
cz pt, 14 kwietnia 2017 16:44

Trzynaście zespołów dziewcząt i chłopców szkół ponadgimnazjalnych dawnego województwa łomżyńskiego rywalizowało w finale regionalnym Zawodów Strzeleckich „O Srebrne Muszkiety – 2017”. Zawody na obiektach strzelnicy sportowej w Piątnicy zorganizowany przez Klub Strzelecki SAGITTARIUS Piątnica. Bezkonkurencyjni okazali się uczniowie łomżyńskiego „Mechaniaka”, którzy wygrali indywidualnie i drużynowo i to zarówno wśród chłopców jak i dziewcząt.

Dyrektorzy podstawówek

cz cz, 13 kwietnia 2017 16:02

Iwona Erynk-Cichowicz, pełniąca od września ubiegłego roku obowiązki dyrektora SP nr 7 w Łomży od maja będzie już pełnoprawnym dyrektorem szkoły. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski powierzył jej stanowisko dyrektora „siódemki” od 1 maja 2017 roku do 31 sierpnia 2021 roku.

Zmarła Leokadia Sawicka (+89), była dyrektor Studium Nauczycielskiego

Foto: Zmarła Leokadia Sawicka (+89), była dyrektor St...
cz cz, 13 kwietnia 2017 15:55

Urodziła się w Łomży 89 lat temu i w rodzinnym mieście zmarła. Serdeczna i oddana nauczycielka kilkunastu pokoleń pedagogów Leokadia Sawicka została pochowana na nowym cmentarzu, razem z mężem Feliksem i synem Waldemarem. - Pracowała w Zespole Szkół Drzewnych i jednocześnie była dyrektorem Studium Nauczycielskiego, które mieściło się w dawnym budynku „Drzewnej” przy alei Legionów – wspomina Zmarłą przyjaciółka Helena Polewaczyk (lat 79). - Nawet kiedy była na emeryturze, wychowankowie zapraszali na spotkania swoją wspaniałą wychowawczynię, a na cmentarzu pożegnali z wieńcami i kwiatami. Pożegnaliśmy człowieka wielkiej mądrości i serca.

Będzie magisterka z fizjoterapii

cz pt, 07 kwietnia 2017 13:58

Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży otrzymała zgodę na uruchomienie jednolitych magisterskich studiów na kierunku fizjoterapia. Będzie to piąty kierunek na którym w „państwówce” będzie można uzyskać tytuł magistra.

Natalia Wojciechowska gra na skrzypcach jak z nut bez nut

Foto: Natalia Wojciechowska gra na skrzypcach jak z n...
cz śr, 05 kwietnia 2017 17:02

14-letnia utalentowana i pracowita zambrowianka od 5 lat przywozi kolejne nagrody z konkursów ogólnopolskich, międzynarodowych i zagranicznych: w Słowacji, Czechach, na Litwie i Ukrainie, chociaż do Kijowa nie musiała jechać. Wysłała nagrania i wygrała 14th International Independent Music Competition Individualis. - Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Josefa Micka odbył się w Pradze pod koniec marca i moja uczennica otrzymała 7 dyplomów, zdobywając Grand Prix i, m.in., nagrody dla najlepszego uczestnika z zagranicy oraz Czeskiego Radia, omawiamy szczegóły sesji nagraniowej – cieszy się mgr Beata Stankiewicz, która od 7 lat uczy Natalię gry skrzypcowej, wpierw w PSM I st. w Zambrowie, a teraz w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Łomży.

Profesor Mikołejko o Kościołach i świętości w czasach obojętności

Foto: Profesor Mikołejko o Kościołach i świętości w c...
cz pt, 31 marca 2017 15:25

Znakomity religioznawca gościł w Łomży z wykładem w PWSIiP, w trakcie którego przybliżył nam przemyślenia na temat upadku wielkich Kościołów i ateizmu praktycznego ludzi Zachodu, o jakim mówił także Jan Paweł II. - Cele praktyczne przysłaniają człowiekowi głębszą rzeczywistość wiary, koncentruje się on na brzuchu i podbrzuszu – postawił smutną diagnozę prof. Zbigniew Mikołejko. Uzmysławiał, że większość ludzkości żyje w miastach świeckich (secular city), zdziczałych, gdzie setkami kilometrów ciągną się ulice i domy, jak w USA, Moskwie, Rio de Janeiro i Lagos, nędza to morze dla wysp bogactwa, a przestępczość, przemoc i terroryzm rywalizują z prawem. W miastach zdziczałych rodzą się sekty, słabnie pojęcie grzechu, a guasireligią staje się kult młodości i zdrowia.

Strajk szkolny w „Plastyku” w Łomży i Gimnazjum w Miastkowie

Foto: Strajk szkolny w „Plastyku” w Łomży i Gimnazjum...
cz pt, 31 marca 2017 14:20

W jedynej w Łomży szkole, której nauczyciele odważyli się na strajk ZNP, uczniowie z graficzką Katarzyną Swoińską idą do galerii, inni mają warsztaty z wykładowcami Akademii Sztuk Pięknych z Warszawy. Dzień jak co dzień, gdyby nie kartki na drzwiach wejściowych Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka: list prezesa ZNP Sławomira Broniarza z wyjaśnieniami przyczyn, które doprowadziły do dnia strajku pracowników oświaty w całej Polsce, plakat strajkowy oraz krótkie oświadczenie. Strajk to – czytamy w oświadczeniu – „gest solidarności z nauczycielami, którzy mogą stracić pracę na skutek reformy oświaty”. Ponadto w powiecie łomżyńskim strajkują tylko nauczyciele z Gimnazjum w Miastkowie. Ono po reformie oświaty PiS zniknie z mapy edukacji.

Przetarg na salę sportową przy "siódemce" będzie jeszcze raz

Foto: Przetarg na salę sportową przy "siódemce&q...
cz pt, 31 marca 2017 09:38

Urząd Miejski w Łomży unieważnił przetarg na budową sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży. Powodem takiej decyzji są... pieniądze. Żadna z sześciu ofert złożonych przez zainteresowanych realizacją zlecenia wykonawców nie mieściła się w puli środków jakie na ten cel chciały przeznaczyć władze miasta. W najbliższych tygodniach ma być ogłoszony nowy przetarg.

Mali recytatorzy

Foto: Mali recytatorzy
cz pt, 31 marca 2017 09:19

„Rymy wspaniałe, mądre, śmieszne, niebywałe” to konkurs recytatorski dla przedszkolaków. Po raz trzeci zorganizowała go Szkoła Podstawowa nr 4 w Łomży, a tym razem przed publicznością i jury, któremu przewodniczył Witold Długozima, swoimi umiejętnościami popisywało się 21 recytatorów z trzech miejskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych czterech łomżyńskich podstawówek. Były improwizacje, emocje, a nawet łzy. Wygrała Karolina przed Anitą i Olgą.

Strajk ZNP w Łomży tylko symboliczny

Foto: Strajk ZNP w Łomży tylko symboliczny
cz pt, 31 marca 2017 08:29

- Strajkujemy, bo zależy nam na edukacji i przyszłości naszego zawodu – twierdzi Związek Nauczycielstwa Polskiego, który dziś w polskich szkołach organizuje jednodniowy strajk. W Łomży i okolicy strajk nauczycieli ma wymiar symboliczny. W Liceum Plastycznym prawdopodobnie zastrajkuje 7 albo mniej nauczycieli, a w Gimnazjum w Miastkowie – 16. We wszystkich innych szkołach strajku nie ma.

Kolegium elektorów PWSIiP wybrało nowych prorektorów

cz cz, 30 marca 2017 09:54

Dr Sylwia Chojnowska z instytutu medycznego i dr hab. Krzysztof Prokop, dyrektor instytutu prawa i administracji, będą nowymi prorektorami w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Ich wyboru, na wniosek dr hab. Dariusza Surowika, który ma być nowym rektorem „państwówki” dokonało kolegium elektorów. Chojnowską poparli wszyscy, a Prokopa zdecydowana większość elektorów.

Rekrutacja do podstawówek... nie tylko miejskich

Foto: Rekrutacja do podstawówek... nie tylko miejskich
cz śr, 29 marca 2017 18:04

Do piątku rodzice dzieci 7-letnich lub 6-letnich realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne i chcący posłać pociechę od września do klasy pierwszej, mają składać „zgłoszenia” do szkoły, w której obwodzie mieszkają. Jeśli chcą posłać dziecko do innej szkoły publicznej – poza obwodem – od poniedziałku będą mieli dwa tygodnie na złożenie „wniosku”. Zarówno do „zgłoszenia” jak i „wniosku”, niezbędne są oświadczenia, które - jak podkreślają miejscy urzędnicy - „składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań”. Warto zauważyć, że w tym roku na liście miejskich podstawówek prowadzących nabór ponownie pojawia się Szkoła Podstawowa nr 1, a do tego od września w Łomży mają zacząć działać także dwie inne szkoły podstawowe, których organem prowadzącym nie będzie samorząd miasta.

Prawo - 13 kierunek w „państwówce”

Foto: Prawo - 13 kierunek w „państwówce”
cz śr, 29 marca 2017 11:26

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyraziło zgodę na prowadzenie w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży studiów jednolitych magisterskich o profilu praktycznym na kierunku „prawo”. Nowe studia rusza od nowego roku akademickiego i będzie to 13 kierunek, jaki będzie można studiować w łomżyńskiej „państwówce”, i 4 na którym można zrobić magisterkę.

Fizyk jądrowy prof. Wilhelmi ma salę w I LO w Łomży

Foto: Fizyk jądrowy prof. Wilhelmi ma salę w I LO w Ł...
cz śr, 29 marca 2017 08:35

Wstawał o 5. rano, uwielbiał czytać poezje Mickiewicza, słuchał muzyki klasycznej z Beethovenem na czele, organizował przez 20 lat spotkania fizyków jądrowych z całego świata na Mazurach, był prezesem Polskiego Towarzystwa Fizycznego i współtwórcą Instytutu Badań Jądrowych w Świerku oraz kierownikiem katedry fizyki jądra atomowego Uniwersytetu Warszawskiego. Do tego profesor Zdzisław Wilhelmi (1921 – 2013) urodził się w Łomży i ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki. Tutaj z żoną Hanną Wilhelmi i córką Dorotą spotkali się uczniowie Profesora, nazywanego ojcem polskiej fizyki jądrowej. Społeczność I LO nadała jego imię sali fizycznej na I piętrze 102-letniego gmachu.

Po 40 latach w Liceum Ogólnokształcącym w Łomży

Foto: Po 40 latach w Liceum Ogólnokształcącym w Łomży
cz so, 25 marca 2017 11:59

- Spotkajmy się jeszcze raz po 40 latach od złożenia egzaminu dojrzałości, tak wiosennie i radośnie, 26 maja 2017 r. Powspominajmy wspólnie tamten czas, póki jeszcze mamy siłę i ochotę – zachęcają rówieśniczki i rówieśników członkowie Komitetu Organizacyjnego, pragnący zorganizować Zjazd Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży. - Uczęszczaliśmy do naszego liceum w latach 1973 – 1977 i zdaliśmy maturę 40 lat temu. Po czterech dekadach niewidzenia się w murach Szkoły należałoby się spotkać. Spotkajmy się, czasowi na przekór.

Dr hab. Krystyna Leszczewska: Ja to lubię...

Foto: Dr hab. Krystyna Leszczewska: Ja to lubię...
cz pt, 24 marca 2017 11:41

- Jak się lubi, to co się robi, to jest łatwiej – mówi Krystyna Leszczewska, prorektor ds. dydaktyki i spraw studenckich Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie nadało jej stopień doktora habilitowanego. Podstawą była wydana w ubiegłym roku monografia „Przedsiębiorstwa rodzinne. Specyfikacja modeli biznesu”. Uzyskanie jednego z najwyższych w Polsce stopni naukowych - można jeszcze mieć tytuł naukowy profesora zwany „profesurą belwederską”, zajęła łomżyńskiej ekonomistce kilka lat.

Mądrzy, skromni i pogodni laureaci konkursów przedmiotowych

Foto: Mądrzy, skromni i pogodni laureaci konkursów pr...
cz pt, 24 marca 2017 08:46

Maja Karwowska ma 4 tytuły laureata wojewódzkich konkursów przedmiotowych: z angielskiego, polskiego, informatyki i przyrody. - Moja pani od przyrody Jolanta Gwizdon powiedziała, że jeśli autor zadania da zamiast aparatów gębowych odnóża kroczne owadów, to będzie złośliwość – mówi Maja, szóstoklasistka Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży, której uczennice i uczniowie zdobyli w sumie 9 tytułów, czyli w województwie podlaskim najwięcej, na równi z PSP nr 1 w Białymstoku. - Nasza szkoła jest duża, ale nie ogromna, łączy ludzi. Znamy się z laureatami nie tylko z korytarzy, ale i z przygotowywania akademii czy udziału w konkursach recytatorskich. Świetne towarzystwo.

Oferty na salę „siódemki” droższe

Foto: Oferty na salę „siódemki” droższe
cz cz, 23 marca 2017 15:15

Sześć firm, niemal wyłącznie z Białegostoku, zainteresowanych jest budową sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży. Wszystkie one chcą podjąć się pracy, ale za większe pieniądze niż planowały wydać władze miasta. Najtańsza z ofert sięga 8 mln zł, czyli jest o blisko 600 tysięcy droższa niż kwota jaką chciało wydać na tę inwestycję.

Zagrali fair play w dwa ognie na pierwszy dzień wiosny

Foto: Zagrali fair play w dwa ognie na pierwszy dzień...
mm wt, 21 marca 2017 16:11

- Mam bardzo dobre wrażenia po tym turnieju, bo wszyscy grali uczciwie i zgodnie z regułami fair play, a sędziowanie było sprawiedliwe – dzieli się wrażeniami Franciszek Żegalski, kapitan drużyny Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łomży, która zwyciężyła w turnieju w dwa ognie, jaki Komenda Miejska Policji w Łomży zorganizowała we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Hali im. Olimpijczyków Polskich. Drugie miejsce zajęła drużyna Gimnazjum w Nowogrodzie, a trzecie – Publicznego Gimnazjum nr 8. Turniej miał być sportową alternatywą Dnia Wagarowicza.

Dwujęzyczna edukacja poprzez zabawę

Foto: Dwujęzyczna edukacja poprzez zabawę
JJS pt, 17 marca 2017 13:25

Niepubliczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi Podrywamy do lotu przy Wyższej Szkole Agrobiznesu ogłasza nabór do klas pierwszych na rok szkolny 2017/2018. To jedyna tego typu szkoła w Łomży, w której nauczanie będzie realizowane w dwóch językach: polskim i angielskim, a dzieci będą zdobywać wiedzę przez zabawę, rozmowę i współpracę między sobą oraz z wykwalifikowaną kadrą. Spotkanie rekrutacyjne odbędzie się w poniedziałek 20 marca, a ilość miejsc w dwóch planowanych klasach jest ograniczona do 36 osób.

« · «« · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0