sobota, 21 lipca 2018 napisz DONOS@

Wierni ideałom Kościuszki odsłonili tablicę w I LO w Łomży

Foto: Wierni ideałom Kościuszki odsłonili tablicę w I...
mm pt, 10 listopada 2017 19:14

„W ROKU TADEUSZA KOŚCIUSZKI w dwusetną rocznicę śmierci bohatera dwóch kontynentów walczącego o Wolność i Równość ludzi i narodów, w setną rocznicę nadania Szkole imienia Naczelnika insurekcji potwierdzamy wierność Jego ideałom. 15 – 10 - 2017 Społeczność Gimnazjum i Liceum” – takie wzniosłe słowa widnieją na wąskiej, poziomej tablicy pamiątkowej, jaką pod portretem patrona na parterze budynku przy ul. Bernatowicza w przededniu 99. rocznicy odzyskania Niepodległości odsłonili: dyrektor ZSO w Łomży Jerzy Łuba, podlaska wicekurator oświaty Bożena Dzitkowska, biskup łomżyński Janusz Stepnowski , przewodniczący samorządu uczniowskiego I LO i maturzysta Eryk Mroczko oraz reprezentująca PG nr 6 Paula Rafałowska.

Dla Niepodległej

Foto: Dla Niepodległej
cz pt, 10 listopada 2017 17:38

- Polskie drogi do niepodległości były kręte – mówił Jacek Kocoń, dyrektor łomżyńskiego „Mechaniaka”. Patronem szkoły jest Marszałek Józef Piłsudski – jeden z najwybitniejszych Polaków przełomu XIX i XX wieku, którym zawdzięczamy, że 11 listopada 1918 roku Polska, po 123 latach zaborów, odzyskała niepodległość. W przeddzień 99. rocznicy tych wydarzeń w tej największej w mieście szkole średniej odbyły się uroczystości patrona szkoły.

Patriotyczne śpiewanie w szkole w Drozdowie

Foto: Patriotyczne śpiewanie w szkole w Drozdowie
cz pt, 10 listopada 2017 09:37

Ponad 60 młodych artystów z 11 szkół podstawowych z Łomży i powiatu łomżyńskiego uczestniczyło w Powiatowym Konkursie Pieśni i Piosenki Patriotycznej w hołdzie Witoldowi Lutosławskiemu. Konkurs z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości po raz piąty zorganizowała Szkoła Podstawowa w Drozdowie.

Najlepsi uczniowie docenieni

Foto: Najlepsi uczniowie docenieni
cz pt, 10 listopada 2017 09:18

Po raz kolejny władze miasta doceniły najlepszych uczniów łomżyńskich szkół. W czwartek wieczorem w Szkole Podstawowej nr 1 w Łomży 111 uczniów odebrało zaświadczenia o przyznaniu im stypendiów lub nagród Prezydenta Łomży za wyniki sportowe i edukacyjne w roku szkolnym 2016/2017. Pierwsze przelewy mają pójść w grudniu z wyrównaniem od września. Stypendia naukowe wynoszą od 80 do 180 zł, a sportowe po 110 zł. Tych drugich jest też wyraźnie więcej. Niezależnie od oficjalnych nagród finansowanych z budżetu miasta, swoje prywatne nagrody po 450 zł dla dwóch wybranych uczniów ufundowała radna dr Ewa Chludzińska.

Portret na 102 urodziny Hanki Bielickiej

Foto: Portret na 102 urodziny Hanki Bielickiej
cz cz, 09 listopada 2017 10:29

Ponad 600 przedszkolaków i uczniów placówek oświatowych z Łomży oraz powiatu łomżyńskiego wzięło udział w VIII Powiatowym Konkursie Plastycznym „Hanka Bielicka w oczach dzieci”. Konkurs organizuje Szkoła Podstawowa nr 2 z okazji przypadającej 9 listopada rocznicy urodzin Hanki Bielickiej. W tym roku byłyby to 102 urodziny słynnej Pani Hani.

Mali patrioci z „Dziewiątki”

Foto: Mali patrioci z „Dziewiątki”
cz śr, 08 listopada 2017 09:13

11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości, to szczególna data dla Polaków. Uroczystości poprzedzające obchody tego wyjątkowego dnia zorganizowało już Przedszkole Publiczne nr 9 w Łomży.

Najlepszy Nauczyciel Przedsiębiorczości w SP 10 w Łomży

Foto: Najlepszy Nauczyciel Przedsiębiorczości w SP 10...
cz pon, 30 października 2017 08:39

Po raz czwarty Zofia Rusiłowicz - Kleczyńska ze Szkoły Podstawowej nr 10 im Jana Pawła II w Łomży znalazła się wśród najlepszej szesnastki polskich nauczycieli przedsiębiorczości w roku szkolnym 2016/2017. Łomżyńska pedagog zdobyła tytuł „Najlepszego nauczyciela przedsiębiorczości” w województwie podlaskim.

Artificial intelligence z profesorem Michalikiem w Łomży

Foto: Artificial intelligence z profesorem Michalikie...
cz cz, 26 października 2017 08:35

- Sztuczna inteligencja AI może nas kontrolować, jak... bomba atomowa, która jest w użyciu ludzi – mówi prof. dr hab. Krzysztof Michalik z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, który gościł z wykładem na temat zasad funkcjonowania „mózgów” komputerowych o zdolnościach większych niż najtęższe ludzkie głowy. Wysoce specjalistyczne wywody z matematyki i informatyki ilustrował z życia wziętymi przykładami, jak ten, że człowiek nie ma wielkich szans w grze z komputerami w szachy, odkąd Deep Blue wygrał z Garri Kasparowem w 1996 r., a superkomputer Watson pokonał w Jeopardy! najszybszych ludzi, odpowiadających w 2011 pytaniem na podane zdanie twierdzące.

Profesor oświaty R.C. Gwizdon i 25 lat „Plastyka”

Foto: Profesor oświaty R.C. Gwizdon i 25 lat „Plastyka”
cz śr, 25 października 2017 08:06

Liceum Plastyczne im. Wojciecha Kossaka w Łomży wychowało przez 25 lat 625 absolwentów, których od pierwszego dnia do dziś uczy historyk sztuki magister Radosław Cezary Gwizdon. To on ze Stanisławem Kędzielawskim pamięta początki w siedzibach „Plastyka”: gmach II LO przy placu Kościuszki i nad sklepem Bocian przy ul. Kardynała Wyszyńskiego. - Plastycy bardzo mi pomogli, bo stworzyli szkołę – uśmiecha się nauczyciel, który jako pierwszy w historii „Plastyka” otrzymał tytuł honorowego profesora oświaty od minister edukacji Anny Zalewskiej. Dyrektor Lidię Jadwigę Radziwanowicz, kierującą szkołą od 2003 r., wyróżnił nagrodą I st. minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Spytaliśmy laureatów, co w pamięci przetrwało z dziejów i o przyszłość.

Pedagogika w PWSIiP

Foto: Pedagogika w PWSIiP
cz cz, 19 października 2017 17:13

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyraziło zgodę na prowadzenie studiów pierwszego stopnia z pedagogiki przez Państwową Wyższą Szkołę Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Uczelnia informuje, że będzie można ja studiować od przyszłego roku akademickiego, a do wyboru będą trzy specjalizacje: przedszkolna i wczesnoszkolna, doradztwa zawodowego i edukacyjnego oraz pedagogiki medialnej. Będzie to już 14 kierunek bezpłatnych studiów w łomżyńskiej „państwówce”.

Odznaki, dyplomy i róże na 60-lecie sekcji emerytów ZNP

Foto: Odznaki, dyplomy i róże na 60-lecie sekcji emer...
cz śr, 18 października 2017 16:50

- Świętujemy dziś Dzień Edukacji Narodowej, Dzień Nauczyciela i 60-lecie sekcji emerytów przy Związku Nauczycielstwa Polskiego – mówiła Helena Polewaczyk (lat 79) do około 50 nauczycielek i nauczycieli w Hotelu Gromada. Rozpromienioną przewodniczącą łomżyńskiej sekcji emerytów od pięciu kadencji, czyli 1998 r., rówieśnicy obdarowali bukietem karminowych róż za – jak określiła wręczająca kwiaty Alicja Cichocka – charyzmę, zaangażowanie, serce, spotkania co środę o godz. 16., odwiedzanie chorych i wspominanie Zmarłych. - Bądź zdrowa i prowadź nas dalej szczęśliwą drogą – życzyła koleżance społeczniczce, a zebrani na obiedzie odśpiewali Pani Helenie „Sto lat”.

Młodzi technicy z „Mechaniaka” wygrali 10 000 zł

Foto: Młodzi technicy z „Mechaniaka” wygrali 10 000 zł
cz śr, 18 października 2017 12:24

Andrzej sam wykrywa tory i jeździ po białych liniach jak nakręcony. Janusz jest zielony i łączy się z telefonem przez blue-tootha. Czarny jest czarny, a Klawiaturowiec i Mikrofalowiec biorą nazwy od zużytych urządzeń cywilizacji globalnej, której koncerny produkują coraz więcej elektrośmieci. Pięć ekorobotów zaprojektowali, zaprogramowali i zbudowali czterej uczniowie „Mechaniaka”, za co w nagrodę dostali 10 000 zł z konkursu „Fajne granty” Fundacji CoderDojo i T-Mobile: należało wymyślić działanie, promujące naukę programowania, myślenia logicznego i nowych technologii w życiu codziennym i przygotować projekt realizacji. - Mają potencjał, pasję i znajomość dziedziny, która opanowała naszą codzienność ludzi z XXI w. – chwali pedagog Marta Brzozowska z ŁCRE.

Ślubowanie malutkich i dużych klas pierwszych w „Katoliku”

Foto: Ślubowanie malutkich i dużych klas pierwszych w...
cz wt, 17 października 2017 18:14

- Nie ma tytułów i zaszczytów bez pracy i wspierania przez najbliższych – powiedziała dyrektor Bożena Śliwowska, dziękując uczniom i rodzicom Katolickiej Szkoły Podstawowej, Katolickiego Gimnazjum i Katolickiego LO w Łomży podczas uroczystości ślubowania przedstawicieli nowych klas na sztandar w sali pełnej koleżeństwa, rodziców i biskupa Tadeusza Bronakowskiego. W klasie pierwszej KSP naukę zaczęło 22 uczniów, w klasie IV – 16, a w VII – 29. Pani dyrektor otrzymała nobilitujący tytuł profesora oświaty, wspominając z wdzięcznością syna, który zachęcał do starania o pracę w „Katoliku”, lata przepracowane w nieistniejącej SP nr 3 oraz PG nr 3 i nauczycieli, którzy nie tylko ją wprowadzali w świat Prawdy, Dobra i Piękna.

Kolory uczuć w grafice

Foto: Kolory uczuć w grafice
cz wt, 17 października 2017 09:48

Liceum Plastyczne im. Wojciecha Kossaka w Łomży ponownie zorganizowało Ogólnopolskie Biennale Wklęsłodruku dla uczniów średnich szkół plastycznych. To jeden z zaledwie dwóch takich konkursów w Polsce, a nagrodzone i najciekawsze prace młodych artystów z całego kraju zaprezentowano na wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży. – To przedsięwzięcie w skali kraju inne niż wszystkie – zauważa Katarzyna Swoińska, wraz z Gabrielą Horosz inicjatorka konkursu. – Wyróżnia warsztat graficzny spośród innych technik w zupełnie inny sposób i skupia tylko techniki wklęsłe, które są bardzo trudne, ale dające wiele satysfakcji, kiedy już uda się wypracować matrycę i wykonać odbitkę!

Lokalni bohaterowie niepodległości

cz wt, 17 października 2017 08:39

Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży we współpracy z Łomżyńskim Towarzystwem Naukowym im. Wagów w Łomży ogłosiło konkurs „Łomżyńskie drogi do Niepodległej – pamięć i tożsamość. Biografie lokalnych bohaterów.” Może to być wiersz, prezentacja multimedialna, komiks albo coś jeszcze innego...

Gimnazjaliści z Piątnicy biją rekord resuscytacji z WOŚP

Foto: Gimnazjaliści z Piątnicy biją rekord resuscytac...
cz pon, 16 października 2017 14:43

- Przyszliśmy do remizy w Piątnicy, żeby nauczyć się się sztucznego oddychania i masażu serca, to akcja w całej Polsce – opowiada w gwarnym tłumie gimnazjalistów 14-1etni Kamil Matejkowski, przy którym w kolejce do trzech fantomów ustawiła się koleżanka Dominika Kwiatkowska, kolega Maciej Bajkiewicz i Bartosz Kozłowski. Wszyscy wyposażeni w jednorazowe, białe rękawiczki z lateksu, w oczekiwaniu na znak w samo południe od prowadzących bicie rekordu Polski z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy: Moniki Mieczkowskiej i Mileny Karwowskiej, 24-letnich druhen, od 7 lat służących w OSP Piątnica. Młodzież przyklęka, uciskając fantomy, próbuje ratować życie...

Łomżę stać na więcej

Foto: Łomżę stać na więcej
cz pon, 16 października 2017 12:18

Blisko 800 studentów rozpoczęło studia na 13 kierunkach w Państwowej Wyższe Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Na uroczystej inauguracji 14 już roku akademickiego w tej uczelni był wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zwracając się do niego rektor PWSIiP dr hab. Dariusz Surowik prosił, aby w przygotowanej reformie szkolnictwa wyższego, uwzględnić potrzeby uczelni. - Jeżeli nie będziemy mogli uzyskiwać dotacji na badania statutowe, to utracimy impuls do naukowego rozwoju – mówił rektor Surowik wskazując, że najmocniejszą stroną łomżyńskiej „państwówki” jest właśnie siła naukowa. Uczelnia ma kategorię naukową „B”, a w planach uzyskanie uprawnień do nadawania tytułów doktorów w dwóch dyscyplinach i przekształcenie się w akademię.

Dwoje nowych Profesorów Oświaty z Łomży

Foto: Dwoje nowych Profesorów Oświaty z Łomży
cz pon, 16 października 2017 08:35

W gronie 20 osób, które w w poniedziałek otrzymały z rąk premier Beaty Szydło honorowe tytuły Profesora Oświaty było dwoje nauczycieli z Łomży. To Bożena Teodozja Śliwowska, dyrektor Katolickiego Gimnazjum i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży, oraz Radosław Cezary Gwizdon - historyk sztuki i nauczyciel Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka w Łomży.

Dzień nauczyciela

Foto: Dzień nauczyciela
cz pt, 13 października 2017 21:01

- Jak się takie medale dostaje, to może już czas na emeryturę – uśmiecha się Piotr Łowicki, nauczyciel matematyki z I Liceum Ogólnokształcącego w Łomży. Był jednym około 40 nauczycieli z Łomży i regionu, którzy w piątek, podczas specjalnej gali z okazji Dnia Edukacji Narodowej, odebrali przyznane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę krzyże zasługi i medale za długoletnią służbę. Łowicki otrzymał złoty medal, a pracę w zawodzie nauczyciela w I LO w Łomży zaczynał w 1983 roku. - Jestem w dobrej szkole, wśród dobrych kolegów, zawsze trafiałem na bardzo dobrych uczniów z którymi się z przyjemnością pracuje – mówi podsumowując, że można mieć satysfakcję z wykonywania tego zawodu. - No może poza satysfakcją z wynagrodzenia. To przez te lata nie zmieniło się i raczej nie zapowiada się, żeby się bardziej zmieniło - dodaje Piotr Łowicki.

PWSIiP: Berło dla Surowika, portret dla Charmasa

Foto: PWSIiP: Berło dla Surowika, portret dla Charmasa
cz pt, 13 października 2017 09:16

Przekazanie insygniów władzy rektorskiej nowemu rektorowi oraz odsłonięcie portretu byłego rektora odbyły się podczas wczorajszego posiedzenia Senatu Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Były to pierwsze obrady Senatu pod przewodnictwem nowego rektora, dr. hab. Dariusza Surowika, który władzę w uczelni przejął 1 września, po dr. hab. Robercie Charmasie, który łomżyńską „państwówką” rządził przez 8 lat.

« · «« · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę