poniedziałek, 21 stycznia 2019 napisz DONOS@

Najlepszy w Infoteście

Foto: Najlepszy w Infoteście
cz cz, 12 kwietnia 2018 16:06

Marcin Kotecki z I LO w Zambrowie wygrał tegoroczną edycję Infotestu, konkursu informatycznego organizowanego przez Państwową Wyższą Szkołę Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Do rywalizacji przystąpiło blisko 500 uczniów szkół średnich ze szkół od Warszawy do Wilna, a do rozgrywanego w czwartek w Łomży finału dostało się 49 najlepszych. - Widziałam emocje, widziałem zaangażowanie i chęć rywalizacji. Dziś wśród Was nie ma nikogo przegranego, wszyscy jesteście zwycięzcami – mówiła do finalistów dr Aneta Wiktorzak, prodziekan wydziału informatyki i nauk o żywności PWSIiP.

Otwórzmy serca dla Damiana... w sobotę

Foto: Otwórzmy serca dla Damiana... w sobotę
cz śr, 11 kwietnia 2018 08:41

W sobotę w Zespole Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży odbędzie się impreza charytatywna w ramach pomocy Damianowi Śliwowskiemu ucz. kl. II Zasadniczej Szkoły Zawodowej. W maju 2017 r. uległ wypadkowi komunikacyjnemu, przeszedł ciężką operację i obecnie przebywa w ośrodku leczenia i rehabilitacji w Toruniu, gdzie pozostaje w tzw. śpiączce jasnej. Niestety, leczenie jest bardzo kosztowne, rodzina Damiana nie jest w stanie sama go sfinansować. Po raz kolejny z pomocą przyjść koledzy ze szkoły i o wsparcie proszą mieszkańców Łomży i okolicy.

Przypominają posła sprzed wieku

Foto: Przypominają posła sprzed wieku
cz pon, 09 kwietnia 2018 08:25

Natalia Cwalina i Gabriela Łukasik, uczennice klasy II d Szkoły Podstawowej nr 1 w Łomży, chcą zastać posłami na Sejm Dzieci i Młodzieży. Ten zbierze się w tym roku po raz XXIV – 1. czerwca, w Międzynarodowy Dzień Dziecka. Dziecięcych posłów wybiera się spośród autorów najlepszych projektów. Temat wiodący w tym roku są „Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej”, a łomżanki za bohatera swojej pracy wybrały Franciszka Szymańskiego, pochodzącego z Bronowa posła na Sejm Ustawodawczy. Współczesnym mieszkańcom Łomży jest on praktycznie nieznany, co potwierdziła przeprowadzona sonda uliczna.

Jestem z miasta, ale zakochałem się w mleczarstwie

Foto: Jestem z miasta, ale zakochałem się w mleczarstwie
cz pt, 06 kwietnia 2018 19:18

Patryk Ostojski z Technikum Przemysłu Spożywczego w Lublinie zwyciężył w zorganizowanej po raz 44. Olimpiadzie Wiedzy o Mleku i Mleczarstwie. W łomżyńskiej Wecie przez trzy dni rywalizowało 60 uczniów z 15 szkół z całej Polski. - Najtrudniejsza była część praktyczna, w której trzeba było robić projekt linii produkcyjnej koncentratów mlecznych – oceniał zwycięzca przyznając, że to trzecie jego podejście do tej olimpiady. - Pierwszy raz byłem tu dwa lata temu - nie dostałem się nawet do finału. Za drugim razem zająłem szóste miejsce, a teraz mam pierwsze – cieszył się Patryk Ostojski, który poza nagrodami rzeczowymi zdobył także indeks na Wydział Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Zmarł nauczyciel III LO

Foto: Zmarł nauczyciel III LO
cz so, 31 marca 2018 10:53

Bogdan Bacławski, nauczyciel matematyki i informatyki z III Liceum Ogólnokształcącego w Łomży nie żyje. Miał tylko 47 lat. - Zaskoczenie wielkie, wielkie wzruszenie i wielka strata - mówi Grażyna Chodnicka, dyrektor III LO. - Bogdan był bardzo ciepły, bardzo sumienny, bardzo życzliwy w stosunku do wszystkich.

Ortograficzna przygoda z Hanką Bielicką

Foto: Ortograficzna przygoda z Hanką Bielicką
mm nie, 25 marca 2018 16:32

Marianna Dobrowolska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Łomży, zwyciężyła w Miejskim Konkursie Ortograficznym „Dyktando 2018”. W odniesieniu sukcesu nie przeszkodziło jej, że była młodsza o rok od swych rywali, bo naukę rozpoczęła w wieku 6 lat. – To dyktando nie było aż takie trudne! – mówi Marianna Dobrowolska. – Było ciekawe, co też pomagało w pisaniu, a tablet na pewno mi się przyda! Związane z jubileuszem 600-lecia miasta dyktando „Zdarzyło się w Łomży” pisało 14. uczniów klas III łomżyńskich szkół oraz czworo dorosłych, w tym mama jednej z uczestniczek konkursu.

E-sportowa pasja

Foto: E-sportowa pasja
cz pt, 23 marca 2018 12:34

Są gry, w których fizyczne prawa naszej planety nie obowiązują, istnieją odmienne grawitacje, a kule przechodzą przez ściany oraz takie, które odzwierciedlają rzeczywistość. Ich stałymi bywalcami są Amer „Miracle” Al-Barkawi, Grzegorz „MaNa” Komincz, Filip „NEO” Kubski i Wiktor „TaZ” Wojtas, najlepiej zarabiający polscy e-sportowcy. – Nie wyobrażam sobie młodego człowieka, który nie wie kim są ci ludzie – mówi Piotr „Nagredo” Boratyński, współorganizator amatorskiej ligi Polish DOTA 2 League oraz student administracji w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. E-sport to jego pasja, a być może także coś więcej – klucz do zrozumienia młodego pokolenia.

Bystre Sokoły wygrały bieg patrolowy w „Mechaniaku”

Foto: Bystre Sokoły wygrały bieg patrolowy w „Mechani...
cz cz, 22 marca 2018 08:14

Nazwa 4-osobowej drużyny chłopców w biegu patrolowym zobowiązywała do spostrzegawczości, bystrości i szybkości, gdyż rywalizowali z dziesięcioma zespołami rówieśników na 7-kilometrowej trasie wokół Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących w Łomży. Z okazji Światowego Dnia Wody odbył się tamże test z wiedzy o wodzie jako źródle życia, konkurs fotograficzny i bieg z 16-oma punktami kontrolnymi, na których trzeba było podać ryby słodkowodne jak karaś i morskie jak makrela, przeorientować się na podstawie znaków w terenie z jednej mapy na drugą, wymieniać morza, do których wpadają rzeki i wiedzieć, że Narew wpada z Bugiem do Wisły, a nie do Bałtyku.

Zimowa Marzanna pofrunęła z dymem na powitanie wiosny

Foto: Zimowa Marzanna pofrunęła z dymem na powitanie ...
cz śr, 21 marca 2018 16:09

Szklisty lód w cichym basenie portowym nad Narwią gruby na metr albo i grubszy, wiatr dmie od rzeki mroźny, że aż palce grabieją, lecz wokół ogniska przy pobliskiej wiacie wesoło: dzieci tłoczą się, byle stać jak najbliżej blasku ciepłych płomieni, dorośli z zespołu Tabor śpiewają o wiośnie, co dziewczynę chłopakowi zabrała, a kierownik działu imprez MOSiR-u w Łomży tłumaczy, dlaczego marzanny nie na wodę będą puszczane, tylko w ognisku spalone. - Co roku marzanny tu w ognisku palimy, by nie zanieczyszczać w rzece wody ani brzegów – rozciera zgrabiałe ręce Kamil Walczyk. - Coraz więcej ludzi i coraz częściej spędza czas nad Narwią: chcemy, żeby tu zawsze było czysto.

SP 9 chce za patrona Księcia Mazowieckiego Janusza I

Foto: SP 9 chce za patrona Księcia Mazowieckiego Janu...
cz śr, 21 marca 2018 08:11

- Kiedy Publiczne Gimnazjum nr 8 imienia księcia Janusza zakończyło działalność i nasza szkoła przyjęła jego uczniów i nauczycieli, podczas zebrania z Radą Rodziców pojawiła się inicjatywa, aby nadać Szkole Podstawowej nr 9 imię – wspomina Bożena Dziekońska, dyrektor SP nr 9, która sąsiaduje w budynku z PG 8, kończącym działalność z powodu reformy systemu edukacji PiS. - W wyniku rozmów z rodzicami, uczniami i nauczycielami wybraliśmy zgodnie imię księcia Janusza I, choć były inne propozycje, np., SP 9 imienia Olimpijczyków Polskich czy Niepodległej, w związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości. Czekamy na nadanie imienia przez Radę Miasta.

Pieniądze dla PWSIiP

Foto: Pieniądze dla PWSIiP
cz pon, 19 marca 2018 13:48

Blisko 3,8 mln zł otrzymała Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na realizację projektu „KPK – Kompleksowy Program Kształcenia w PWSIiP”. Dr. hab. Dariusz Surowik, rektor uczelni podkreśla, że pieniądze są na „upraktycznienie dydaktyki”.

Giełda pomysłów na życie od dziecka i po maturze

Foto: Giełda pomysłów na życie od dziecka i po maturze
cz śr, 14 marca 2018 17:51

Po trzech godzinach rozmów z pracownikami uczelni wyższych Szymon Kozłowski, maturzysta III LO w Łomży, dokonał wyboru: albo Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, albo Uniwersytet w Białymstoku. Na XVIII giełdzie pomysłów na życie setki młodych mogło wybierać z oferty ok. 40 uniwersytetów, akademii i szkół zawodowych, głównie z Polski północno-wschodniej i Warszawy. - Mam głos prawie jak Zenek Martyniuk, umiem go naśladować i znam repertuar od „Przez twe oczy zielone” po „Przekorny los”, które podbiły serca milionów Polaków, lecz piosenkarzem nie zostanę, choć cudownie byłoby śpiewać z Mistrzem – z uśmiechem tłumaczy fenomen swej popularności na imprezach III LO i weselach, gdzie wykonywał przeboje disco polo z nosowo-sepleniącą manierą. - Mam pomysł na życie: jestem młodszym ratownikiem i płetwonurkiem, od dziecka ciągnie mnie do munduru. Po maturze chcę studiować ratownictwo medyczne, by zostać strażakiem lub żołnierzem.

„Siódemka” rusza z naborem do zerówek

Foto: „Siódemka” rusza z naborem do zerówek
cz cz, 08 marca 2018 14:29

Szkoła Podstawowa nr 7 w Łomży będzie miała zerówki. Do tej pory była to jedyna podstawówka w mieście, w której nie planowano utworzyć klas zerowych dla dzieci 6-letnich, które od września miałby rozpocząć obowiązkowe przygotowanie przedszkolne. Teraz dyrektor szkoły Iwona Erynk – Cichowicz poinformowała o planach utworzenia w „siódemce” dwóch oddziałów przedszkolnych.

Opłaty za publiczne przedszkola – wyjaśnienia MEN

Foto: Opłaty za publiczne przedszkola – wyjaśnienia MEN
cz pt, 02 marca 2018 16:17

- Ustalenie wysokości opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego w przedszkolach prowadzonych przez gminę następuje w drodze uchwały rady gminy. Nie ma podstaw do zawierania przez dyrektorów przedszkoli publicznych umów cywilnoprawnych z rodzicami, określających wysokość i zasady wnoszenia opłat - podała Ministerstwo Edukacji Narodowej tłumacząc zapisy ustawa o finansowaniu zadań oświatowych, która weszła w życie 1 stycznia 2018 r. - Natomiast wysokość opłat za korzystanie z wyżywienia w publicznych placówkach wychowania przedszkolnego ustala dyrektor przedszkola w porozumieniu z organem prowadzącym przedszkole.

Kochani Rodzice!

Foto: Kochani Rodzice!
JJS pt, 02 marca 2018 15:02

Przed Wami bardzo ważna decyzja: wybór przedszkola dla Waszego dziecka, pierwszej placówki w długim szeregu instytucji edukacyjnych, z którymi będziecie mieć do czynienia przez najbliższe kilkanaście lat. Ten wybór jest tak istotny, ponieważ dotyczy okresu intensywnego rozwoju dziecka i ma decydujący wpływ na jego całe późniejsze życie.

Zmarła kochana nauczycielka i przyjaciółka Irena Wiśniewska

Foto: Zmarła kochana nauczycielka i przyjaciółka Iren...
cz cz, 01 marca 2018 16:45

- Żegnamy Irenę Wiśniewską, pogodną i kochaną koleżankę z nieistniejącej Szkoły Podstawowej nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 4 w Łomży. Irenka 10. czerwca skończyłaby 93 lata – wspomina Helena Polewaczyk, kierująca sekcją emerytów Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży. - Okazywała dzieciom dużo serca jako nauczycielka w klasach 1 – 4. Nie szczędziła pochwały i uśmiechu. Była bardzo troskliwa, ale i wymagająca, dlatego wychowała kilka pokoleń wdzięcznych wychowanków. Bardzo ją polubiliśmy, bo chętnie dzieliła się wiedzą i doświadczeniem z młodszymi koleżankami. Uroczystości pogrzebowe nauczycielki Ireny Wiśniewskiej (+ 92) zaczną się w piątek o godzinę 13. mszą świętą w kaplicy na starym cmentarzu. Wcześniej wystawienie ciała Zmarłej od godziny 11.

Ekonomista, mechanik, kolejarz i prawnik szukają zawodu

Foto: Ekonomista, mechanik, kolejarz i prawnik szukaj...
cz śr, 28 lutego 2018 17:43

- Zawsze byłem dzieckiem, które lubiło w domu majsterkować: na podstawie maszyn w gospodarce robiłem modele do zabawy – wspomina 18-letni Mateusz Pastorczyk z „Mechaniaka”, pokazując ze znawstwem młodszym kolegom z gimnazjów, jak działa silnik benzynowy VW: tłok w górę i w dół, korbowód i wał korbowy, a obok pompa wodna do chłodzenia urządzenia i alternator. Młodzieniec stoi przy jednym z 24 stanowisk łomżyńskich szkół ponadgimnazjalnych i burs w hali przy SP nr 9 w Łomży, gdzie odbywała się trzecia giełda edukacyjno-zawodowa „Dobry zawód – fajne życie”.

Szkolne zerówki ruszają z naborem

cz śr, 28 lutego 2018 14:13

W czwartek rozpoczyna się nabór dzieci, które od września miałyby rozpocząć obowiązkowe przygotowanie przedszkolne w oddziałach przedszkolnych utworzonych w miejskich szkołach podstawowych. Te powstaną w pięciu z sześciu podstawówkach. Będą liczyły od jednego do nawet pięciu oddziałów. Nabór do miejskich przedszkoli ruszy dopiero za miesiąc.

Makaron, kasza i płatki na sałatki Michała Myszkiewicza

Foto: Makaron, kasza i płatki na sałatki Michała Mysz...
cz pon, 26 lutego 2018 17:31

15-letnia Ewelina Ferenc ze zręcznością prestidigitatora podrzuca na patelni duży naleśnik, który z jasnego ciasta zamienił się w złocisty krąg: wyobraźni kulinarnej, wiedzy o zrównoważonej diecie i doświadczenia 34-letniego Mistrza Michała Myszkiewicza w kuchniach renomowanych restauracji w Londynie i Warszawie. W Publicznym Gimnazjum nr 9 w Łomży przez 3 godziny pokazywał on młodzieży z klasy III a, jak przyrządzić makaron z kurczakiem, sałatkę z kaszy czy placki z cukinią. Gimnazjaliści Magdaleny Rakowskiej – Grochowskiej wygrali konkurs w programie edukacyjnym „Lubella inspiruje i edukuje”, w którym uczyło się zdrowiej odżywiać 100 000 dzieci z 600 szkół.

Dr Perło nowym prorektorem PWSIiP

Foto: Dr Perło nowym prorektorem PWSIiP
cz śr, 21 lutego 2018 12:55

Nie było niespodzianki. W środę kolegium elektorów Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży wybrało ekonomistę dr Dariusza Perło na nowego prorektora uczelni do dydaktyki i spraw studenckich. Wybory uzupełniające trzeba było przeprowadzić bo w styczniu, po nieco ponad czterech miesiącach, z funkcji zrezygnował dr hab. Krzysztof Prokop.

« · «« · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę