sobota, 21 lipca 2018 napisz DONOS@

„W drodze do niepodległości”

Foto: „W drodze do niepodległości”
cz wt, 10 października 2017 09:34

Kacper Kołakowski ze Szkoły Podstawowej w Podgórzu wśród uczniów klas I-III i Igor Lemański z SP Pniewo wśród klasy IV–VII wygrali gminny konkurs plastyczny „Wojna widziana oczami dziecka”. Nagrody za najlepsze prace wręczono poniedziałek wieczorem w Szkole Podstawowej w Kupiskach. Konkurs i poprzedzającego go spotkania z historykiem zrealizowano w ramach dofinansowywanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektu „W drodze do niepodległości”, który prowadzony jest z okazji przyszłorocznej setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Studenci wracają na uczelnie

Foto: Studenci wracają na uczelnie
cz pt, 29 września 2017 16:10

Tradycyjnie 1. października wyznacza początek roku akademickiego, który w najważniejszych uczelniach w Łomży zacznie się dla ok. 4 500 studentek i studentów, w tym ok. 1800 pierwszego roku (plus szkoła TWP i warszawska uczelnia w „Mechaniaku”). Inauguracje roku planowane są rozmaicie, zależnie od placówki. W Wyższym Seminarium Duchownym (najstarszej uczelni w mieście - 1919 r.) stało się tradycją, że inauguracja jest 16. października, w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Najstarsza uczelnia świecka to Wyższa Szkoła Agrobiznesu: ma 22. inaugurację o godz. 10. w Dniu Edukacji 14. października. 20. rocznicę powstania będzie świętować Uczelnia Jańskiego, łącząc jubileusz z inauguracją 8. grudnia. W Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości po raz 14. zabrzmi „Gaudeamus igitur” 16. października o godz. 9., gdy największą uczelnię odwiedzi wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Szkoła Językowa Dorothy´s School zaprasza na zajęcia!

Foto: Szkoła Językowa Dorothy´s School zaprasza na za...
JJS pt, 22 września 2017 14:18

Nauka języka obcego ważna jest od najmłodszych lat! – ta myśl przyświeca działalności Dorothy´s School, szkoły językowej dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. Nasza szkoła mieści się przy ulicy Sybiraków 20 w Łomży i funkcjonuje już kolejny rok.

NIK o kształceniu dorosłych w szkołach... także w Łomży

cz cz, 21 września 2017 11:23

Konieczne są poważne zmiany w systemie organizowania i finansowania kształcenia dorosłych – uważa Najwyższa Izba Kontroli. Problemem jest niska skuteczność kształcenia, a co za tym idzie niewielki odsetek absolwentów oraz zdanych egzaminów zewnętrznych. W 2016 r. z publicznych pieniędzy na finansowanie szkół dla dorosłych wydatkowano ponad 1,2 mld zł. NIK uważa, że przyjęte rozwiązania nie zapobiegają zjawiskom patologicznym, w tym wyłudzaniu dotacji przez część szkół niepublicznych. NIK sprawdziła tego typu szkoły w kilku województwach w Polsce, a na liście kontrolowanych jest także jedna z łomżyńskich szkół.

Kurator zgodziła się na likwidację szkoły w Czaplicach.

Foto: Kurator zgodziła się na likwidację szkoły w Cza...
cz pon, 18 września 2017 09:42

Po dwóch latach sporu Podlaski Kurator Oświaty w Białymstoku zmieniła zdanie i wydała pozytywną opinię dla uchwały Rady Gminy Łomża w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Czaplicach. Decyzja kurator oświaty z ubiegłego tygodnia, po kolejnym uchyleniu wcześniejszych decyzji przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, nie oznacza, że najmniejsza szkoła w kraju od razu przestanie istnieć. Naukę w tym roku szkolnym rozpoczęło w niej tylko czworo uczniów i ośmioro nauczycieli. Ze względu na nich szkoła będzie funkcjonowała co najmniej przez cały rok szkolny.

Dyplomy mają w ręku

Foto: Dyplomy mają w ręku
cz cz, 14 września 2017 17:23

- Coś się kończy, coś nowego zaczyna – mówił dr hab. Dariusz Surowik, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży wręczając grupie niemal stu absolwentów uczelni dyplomy licencjata lub magistra. To tylko część z rzeszy ponad pół tysiąca studentów, którzy w tym roku obronili się w łomżyńskiej „państwówce”. Najstarszy z nich ma 56 lat, a najmłodszy tylko 21. - Cieszymy się, że ten etap mamy za sobą – mówił Piotr Boratyński, odbierając licencjat. Dla niego, ale i wielu innych studia w PWSIiP jeszcze się nie kończą. Od października zacznie tu magisterkę.

Jak powinna wyglądać dobrze przeprowadzona lekcja języka obcego?

Foto: Jak powinna wyglądać dobrze przeprowadzona lekc...
JJS śr, 13 września 2017 08:51

Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie człowieka we współczesnym świecie bez znajomości przynajmniej jednego języka obcego. Nic dziwnego, że szkoły językowe wyrastają jak grzyby po deszczu i prześcigają się w atrakcyjnych ofertach. Jak jednak wybrać tę najlepszą?

Matematyczny Nowogród 2017 dla licealistów i gimnazjalistów

cz śr, 13 września 2017 08:06

Na pięć dni z matematyką od rana do wieczora zaprasza do Nowogrodu I Liceum Ogólnokształcące w Łomży, które po raz 6. organizuje spotkanie miłośników Królowej Nauk. - Zapraszamy nie tylko uczniów z wynikami i osiągnięciami w olimpiadach czy konkursach matematycznych – zachęca do udziału nauczyciel matematyki w I LO Konrad Dunajewski, inicjator konkursu wspólnie z Piotrem Łowickim. - Zamysł obozu, w którym co roku uczestniczy 60-70 osób z Łomży i województwa podlaskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego oraz kujawsko-pomorskiego, jest taki, żeby uczniowie mogli zorientować się w swoich możliwościach i umiejętnościach, jaki wybrać kierunek studiów. W spokoju i zaciszu ośrodka w lesie nad Pisą będą mogli poświęcać się rozwijaniu pasji.

Poprawili matury... niektórzy

Foto: Poprawili matury... niektórzy
cz wt, 12 września 2017 13:06

Egzamin maturalny w województwie podlaskim – po uwzględnieniu poprawek - zdało 86% tegorocznych maturzystów – podała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży. To wynik o ponad 5,5% lepszy niż po egzaminach w maju. Sierpniową poprawkę z matury zdało blisko 200 z przystępujących do niej ponad 1100 tegorocznych absolwentów liceów i techników.

Komornik to nie zagrożenie?

Foto: Komornik to nie zagrożenie?
cz pon, 11 września 2017 15:52

- My nie jesteśmy właścicielem tego budynku, wynajmujemy w nim pomieszczenia – mówi dr Joanna Karpowicz, rektor Uczelni Jańskiego z siedzibą w Łomży. To dawna, założona w 1997 roku, Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Bogdana Jańskiego w Łomży, która mieści się w zabytkowym budynku przy ul. Krzywe Koło 9. Nieruchomość na sprzedaż wystawił komornik sądowy. Licytacja ma odbyć się na początku października, gdy rozpoczyna się nowy rok akademicki. - W ogóle się tym nie przejmuję. Szkoła to ludzie, to struktury, to 20-letnia historia - mówi rektor dr Joanna Karpowicz dodając, że dla dalszego funkcjonowała tej uczelni nie ma żadnego zagrożenia.

Ładna i pobudzająca zmysły

Foto: Ładna i pobudzająca zmysły
cz pt, 08 września 2017 15:11

- Najłatwiej wytłumaczyć, czym jest integracja sensoryczna i jakie duże znaczenie odgrywa w życiu każdego człowieka, na przykładzie opieki nad niemowlęciem: kołyszemy je delikatnie, kształcąc w ten sposób zmysł równowagi. Masując i głaszcząc, wyrabiamy czucie głębokie i powierzchniowe – tłumaczy Anna Sobocińska, psycholog i pedagog, a w ciągu miesiąca - absolwentka kursu terapii integracji sensorycznej, która jest szczęśliwa, że w integracyjnym Przedszkolu Publicznym nr 4 w Łomży za ok. 50 tys. zł powstała wielozadaniowa sala ćwiczeń dla dzieci niepełnosprawnych: 21 to wychowankowie PP 4, około 10 będzie z sali korzystać popołudniami. Z okazji prezentacji nowej pracowni placówkę przy ulicy Spółdzielczej odwiedziła wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk.

Najmniejsza podstawówka w kraju

Foto: Najmniejsza podstawówka w kraju
cz wt, 05 września 2017 10:18

W Szkole Podstawowej w Czaplicach naukę rozpoczęła czwórka dzieci. To najmniejsza szkoła w kraju. Władze gminy Łomża od dwóch lat podejmują uchwały o zamiarze jej likwidacji, ale nie godzi się na to kuratorium oświaty w Białymstoku. - Nie widzę żadnych racjonalnych przesłanek, aby ta szkoła istniała dalej – mówi wójt gminy Piotr Kłys. - Szkołę likwiduje nie gmina, lecz demografia. Problem ten wskazaliśmy dużo wcześniej, ale głośno krzyczała grupa rodziców, i to jej głos brało pod uwagę kuratorium oświaty.

Wakacje z Muszkieterami z Łomży w Zakopanem i Krakowie

Foto: Wakacje z Muszkieterami z Łomży w Zakopanem i K...
cz pon, 04 września 2017 14:58

Zaczął się rok szkolny w „Dziesiątce”, z której trójka wyróżniających się w nauce i kulturze dzieci będzie długo wspominać z utęsknieniem i satysfakcją wakacje. Wyjechali na 10 dni do Sierockiego koło Zakopanego, a teraz: Piotr Kołodziejczyk zaczyna klasę 7., Magda Gniazdowska – 6, Adrian Alejnikow – 4. - Mieliśmy mega wakacje: wycieczki do stolicy Tatr i Małopolski, wyprawę do term Gorący Potok – wylicza Piotr, dla którego była to pierwsza przygoda z wysokimi górami. - Lubiłem widoki z mojego okna, niezapomniane: piękne stoki górskie i doliny cudowne, promienie słońca na szczytach. Nigdzie indziej mieszkaniec nizin ich nie zobaczy. Dziękujemy Państwu z Bricomarche!

Pierwszy dzwonek w nowo utworzonej Szkole Podstawowej nr 1

Foto: Pierwszy dzwonek w nowo utworzonej Szkole Podst...
cz pon, 04 września 2017 13:25

Przestronna, jasna i czysta, w powietrzu unosi się zapach farby po malowaniu ścian w korytarzach i w klasach. W kilkunastu zamiast framug w drzwiach i drzwi – kolorowe bibułki, zakrywające mur. Ale nie robią problemu ani nauczyciele, ani rodzice, że nie ma tablic i szafek. Wkrótce przyjadą. - Tworzenie szkoły od podstaw to zadanie trudne, szczególnie, gdy odwołujemy się do tradycji szkół, które istniały w tym budynku, a których dobrą opinię wypracowało wiele pokoleń młodych ludzi – mówiła na inauguracji roku Krystyna Kamińska, dyrektor SP nr 1 w Łomży, kierująca placówką po raz pierwszy. Do nowo uruchomionej podstawówki z zerówkami będzie uczęszczać 346 dzieci; 515 drugoklasistów i trzecioklasistów do wygaszanego PG 1. - To dla Was ma być miejsce szczególne, gdzie chętnie co dzień będziecie przychodzić, gdzie będą królować mądrość, życzliwość, tolerancja.

Naukę czas zacząć

cz pon, 04 września 2017 07:45

Ponad 9 tysięcy uczniów łomżyńskich szkół, oraz i około 1150 nauczycieli rozpoczyna nowy rok szkolny. Ten będzie zupełnie inny od poprzednich w związku z wchodzącą w życie reformą oświaty. W mieście jest więcej podstawówek, w których pojawiły się klasy siódme, a gimnazja mają tyko po dwa roczniki. Zmieniła się też podstawa programowa w klasach pierwszych, czwartych i siódmych podstawówek w których pojawiły się pracownie fizyczne, chemiczne czy biologiczne. - Każda ze szkół jest przygotowana do realizacji podstaw programowych przewidzianych dla danego etapu kształcenia – zapewnia Agnieszka Muzyk, zastępca prezydenta Łomży ds. oświaty.

Po remontach wakacyjnych kilka remontów we wrześniu

cz cz, 31 sierpnia 2017 12:49

- Jesteśmy szczęśliwie po wyremontowaniu aż 13 sal: trzech dla oddziałów przedszkolnych i trzech świetlic na parterze, pięciu na 1. piętrze dla klas pierwszych i drugich oraz dwóch na 2. piętrze dla klas trzecich – opowiada z zapałem dyrektor Krystyna Kamińska, dla której będzie to pierwszy rok szkolny w nowo utworzonej Szkole Podstawowej nr 1 w Łomży, gdzie dotąd mieściło się Publiczne Gimnazjum nr 1 i gdzie będą uczyć się uczniowie klas 2. i 3. PG 1. - Jestem zadowolona: naprawdę remont przeprowadzono solidnie, czysto i równiutko, ładnie to wygląda kolorystycznie, pastelowo, materiałowo. Teraz trwają w salach prace porządkowe. Będziemy mieć całkiem nowe wyposażenie. Część mebli, stolików, ławek i krzesełek dojechała do szkoły, część jest w drodze i wkrótce dotrze. Na 14 remontów, prowadzonych w wakacje w placówkach oświatowych w Łomży, wykonawcom udało się w terminie albo z tygodniowym lub trochę większym poślizgiem zdążyć prawie wszędzie.

„Reforma” w PWSIiP

Foto: „Reforma” w PWSIiP
cz cz, 31 sierpnia 2017 12:45

Dr hab. Dariusz Surowik od piątku obejmuje funkcję rektora Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Będą też nowi prorektorzy i po raz pierwszy w historii uczelni dziekani. Wprowadzana w PWSIiP reforma struktury uczelni oznacza, że od 1 września zamiast 6 Instytutów będą 3 Wydziały.

Kalendarz roku szkolnego 2017/2018

Foto: Kalendarz roku szkolnego 2017/2018
cz pon, 28 sierpnia 2017 09:15

To już ostatni tydzień wakacji. Tym razem są one wyjątkowo długie, bo rok szkolny zacznie się dopiero 4 września. Kolejne wakacje zaczną się 23 czerwca. Nim jednak do nich dojedzie, po drodze uczniów i nauczycieli czeka kilka także dłuższych przerw...

Przedszkole oraz szkoła podstawowa dla dzieci z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi w Łomży

Foto: Przedszkole oraz szkoła podstawowa dla dzieci z...
JJS pt, 25 sierpnia 2017 12:15

Fundacja DR OTIS prowadzi w Łomży Przedszkole Niepubliczne Nutka, w której zorganizowane są grupy terapeutyczne, oraz Szkołą Podstawową dla Dzieci z Autyzmem i Niepełnosprawnościami Sprzężonymi. Fundacja także jest organizatorem obchodów Światowych dni Świadomości Autyzmu, szkoleń, konsultacji dla specjalistów i rodziców dzieci niepełnosprawnych. Fundacja jest prekursorem w tworzeniu wyspecjalizowanych placówek dla dzieci z autyzmem w Łomży. Wiele placówek czerpie inspiracje i wzorce w organizacji pracy z dziećmi z autyzmem, z metod opracowanych w Fundacji DR OTIS.

W Starych Kupiskach będzie nowoczesna biblioteka

cz wt, 22 sierpnia 2017 13:27

Dwa miliony złotych otrzyma gmina Łomża na inwestycję związaną z budową biblioteki w Starych Kupiskach oraz remont i modernizację pozostałych placówek bibliotecznych. Pieniądze to dofinansowanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020.

« · «« · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę