poniedziałek, 21 stycznia 2019 napisz DONOS@

Nowy rok szkolny z nowymi zadaniami

Foto: Nowy rok szkolny z nowymi zadaniami
cz pon, 03 września 2018 10:06

Blisko 12 tysięcy przedszkolaków i uczniów rozpoczyna w Łomży nowy rok szkolny. Większość będzie uczęszczała do miejskich placówek. Największymi z ich są Szkoły Podstawowe nr 9 i 10. W pierwszej z nich naukę rozpoczyna dziś blisko 1200, a w drugiej niemal 1300 uczniów klas zero, ośmiu roczników szkół podstawowych i po jednym ostatnim już roczniku gimnazjalistów. W III LO w Łomży naukę rozpoczęło 450 uczniów, z których dla ok. 130 był to pierwszy dzień w nowej szkole. Witała ich dyrektor Grażyna Chodnicka, a od ks. kan. Andrzeja Godlewskiego, proboszcza parafii pw. Krzyża Świętego, otrzymali pierwsze zadanie - opiekę nad obeliskiem upamiętniającym postać rtm. Witolda Pileckiego.

Nowa sala gimnastyczna „siódemki” czeka na... strażaków?

Foto: Nowa sala gimnastyczna „siódemki” czeka na... s...
cz pt, 31 sierpnia 2018 12:45

Nowa sala gimnastyczna przy Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży jest już ukończona, ale wbrew wcześniejszym zapowiedziom władzom miasta nie udało się przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego uzyskać decyzji o pozwoleniu na jej użytkowanie. Grzegorz Daniluk z ratusza tłumaczy, że „w obiekcie nie stwierdzono żadnych uchybień i wad uniemożliwiających jego odbiór”, ale „nie mamy jeszcze opinii Państwowej Straży Pożarnej”. Strażacy mówią zaś, że „czekają na możliwość oceny całości zagadnienia”.

Długie wakacje się kończą

Foto: Długie wakacje się kończą
cz pt, 31 sierpnia 2018 07:52

Tegoroczne wakacje to 72 dni wolnego, ale niestety kończą się. W poniedziałek rusza nowy rok szkolny 2018/2019. W Łomży zacznie go ok. 9000 uczniów w miejskich szkołach i ok. 2000 przedszkolaków. Będzie to rok szczególny - ostatni z gimnazjali i pierwszy z egzaminem ósmoklasisty. Oto kalendarz szkolny na najbliższe 10 miesięcy.

Brakuje milionów na nauczycielskie pensje

Foto: Brakuje milionów na nauczycielskie pensje
cz cz, 30 sierpnia 2018 07:59

Za kilka dni zaczyna się nowy rok szkolny, a dyrektorzy łomżyńskich szkół nie mają pieniędzy na wypłaty nauczycielskich pensji do końca roku. Niektórzy mówią, że nie mają pieniędzy na wypłaty już od listopada. W budżecie miasta brakuje na to kilka milionów złotych. Ile dokładnie, tego nie wie nawet skarbnik miasta. Radni miejscy dopytywali ją wczoraj, czy prawdą jest, że w miejskiej oświacie brakuje około 10 milionów złotych. - Nie mogę Państwu powiedzieć czy to będzie 10 milionów. (…) Na pewno będzie brakowało, ale czy dziesięć, raczej mniej... - mówił Elżbieta Parzych tłumacząc, że wydział oświaty ma to dopiero policzyć.

Zmarł stypendysta Fulbrighta Michael Gilmor (+ 23)

Foto: Zmarł stypendysta Fulbrighta Michael Gilmor (+ 23)
cz pon, 27 sierpnia 2018 16:15

Straszna wiadomość spadła w nocy z niedzieli na poniedziałek jak grom z jasnego nieba: w USA zmarł Michael Gilmor, który przez rok akademicki 2017 / 2018 był asystentem nauczania języka angielskiego (tzw. ETA) w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. - Nie spotkałam wcześniej studenta obdarzonego tak pozytywną energią do pracy, szlachetnością, dobrocią i chęcią dzielenia się wiedzą i niesienia pomocy – wspomina Lilianna Rywacka, kierująca w PWSIiP programem wymiany międzynarodowej w ramach Erasmusa. Zmarły 23-letni biochemik Michael Gilmor uczył angielskiego i był stypendystą Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta.

Sala „siódemki” prawie gotowa

Foto: Sala „siódemki” prawie gotowa
cz pt, 10 sierpnia 2018 16:11

- W przyszłym tygodniu planujemy dokonanie odbioru, a do końca sierpnia uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obiektu – mówi Krzysztof Święcki, naczelnik wydziału inwestycji Urzędu Miejskiego. To oznacza, że wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego uczniowie Szkoły podstawowej nr 7 do dyspozycji będą mieli nową i dużą salę gimnastyczną. Prace przy jej budowie rozpoczęły przed ubiegłorocznymi wakacjami. Za ponad 7,6 mln zł zbudowała ją białostocka firma MK BUD, której pracownicy już tylko „dopieszczają” nowy budynek.

Wakacyjne remonty znowu przedłużają się na rok szkolny

Foto: Wakacyjne remonty znowu przedłużają się na rok ...
cz pt, 10 sierpnia 2018 08:10

W czterech przedszkolach, trzech szkołach podstawowych oraz dwóch szkołach średnich w Łomży odbywają się, lub mają dopiero się zacząć, remonty wakacyjne, kiedy nauczyciele i uczniowie mają wolne. Na dziewięć remontowanych placówek w trzech: I LO przy ul. Bernatowicza, „Wecie” przy ul. Konwy i w SP nr 7 przy ul. Mickiewicza, planowane terminy zakończenia prac przy elewacjach ustalono na koniec października. W „Jedynce” kapitalny remont kuchni, być może, skończy się w połowie września. W przedszkolu nr 1 nie podpisano umowy, a w PP 2 nie ma pozwolenia budowy. W sumie z kasy miasta na remonty zaczęte i niezaczęte ma być wydatkowane ok. 3 mln 920 tys. zł.

Wniosek o 300+

Foto: Wniosek o 300+
cz śr, 01 sierpnia 2018 16:14

Od 1 sierpnia można składać papierowe wnioski o wypłatę z rządowego programu „Dobry Start” 300 zł wyprawki szkolnej. W Łomży przyjmuje jej Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miejskiego przy ul. Polnej 16. Wnioski można też składać elektronicznie, w lipcu w mieście złożono 1858 wniosków i – jak podaje ratusz – dotychczas wypłacono niemal pół miliona złotych.

Z Wety do ratusza. Nowy naczelnik oświaty

Foto: Z Wety do ratusza. Nowy naczelnik oświaty
cz wt, 31 lipca 2018 16:23

Paweł Piwowarski, dotychczasowy zastępca dyrektora w łomżyńskim Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7, zostanie nowym naczelnikiem Wydziału Edukacji – podał we wtorkowe popołudnie Urząd Miejski w Łomży. Nowy naczelnik sprawami miejskiej oświaty pokieruje od 1. października, gdy z pracy odejdzie Andrzej Piechociński, który po 10 latach pracy na tym stanowisku, na początku czerwca złożył wypowiedzenie z pracy. Mówił nam, że bezpośrednią przyczyną było odrzucenie przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego projektów naprawy finansów i organizacji łomżyńskiego szkolnictwa.

Pożegnanie Genowefy Burzymowskiej – emerytowanej polonistki

Foto: Pożegnanie Genowefy Burzymowskiej – emerytowane...
cz cz, 19 lipca 2018 08:07

Kilkadziesiąt osób pożegnało w środę na cmentarzu przy ulicy Przykoszarowej zmarłą w poniedziałek 16 lipca emerytowaną nauczycielkę, byłą profesor języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki, Genowefę Burzymowską (l. 90). Oprócz członków rodziny i oddanej opiekunki obecna była m.in. reprezentacja Liceum z jego dyrektorem Jerzym Łubą wraz ze sztandarem szkoły, dawni współpracownicy i wychowankowie.

Rekrutacja na studia

Foto: Rekrutacja na studia
cz wt, 17 lipca 2018 10:30

- Zainteresowanie naszymi studiami jest większe niż w latach poprzednich – mówi Marta Biedrzycka z Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. W tym roku uczelnia prowadzi nabór na 12 kierunków studiów licencjackich i 5 magisterskich, przy czym 3 z nich to studia II stopnia. Najpopularniejsze są administracja, informatyka, fizjoterapia, kosmetologia oraz nowy kierunek pedagogika.

Czterech chętnych na naczelnika

cz cz, 12 lipca 2018 11:14

- W konkursie na stanowisko naczelnika Wydziału Oświaty wpłynęły do Urzędu Miejskiego w Łomży 4 oferty – podaje Grzegorz Daniluk zaznaczając, że komisja, która miałaby ocenić kandydatów i wskazać najlepszego nie jest jeszcze powołana. Nowy naczelnik poszukiwany jest po tym, gdy dotychczasowy Andrzej Piechociński, po 10 latach pracy, na początku czerwca złożył wypowiedzenie z pracy.

Szkoły średnie ogłosiły listy przyjętych pierwszaków

Foto: Szkoły średnie ogłosiły listy przyjętych pierws...
mm śr, 11 lipca 2018 12:43

Od godziny 10. na drzwiach wejściowych do szkół licealnych i technicznych w Łomży, w holach i na tablicach ogłoszeń wywieszone zostały listy z imionami i nazwiskami osób zakwalifikowanych do grona 1-klasistów. - To, że ja przyjąłem ponad 210 absolwentów gimnazjów, nie jest adekwatne do tego, co będzie faktycznie na listach pierwszoklasistów – uprzedza dyrektor „Mechaniaka” Jacek Kocoń, podobnie jak dyrektorzy innych łomżyńskich szkół średnich. - Kandydaci dziś i jutro będą do nas przynosić oryginały świadectw ukończenia gimnazjum, wyniki egzaminu gimnazjalnego i po 2 zdjęcia do legitymacji. To będzie faktyczne potwierdzenie woli uczenia się przy Przykoszarowej.

Na maturalnym podium w Łomży: I LO, II LO i „Katolik”

Foto: Na maturalnym podium w Łomży: I LO, II LO i „Ka...
cz pon, 09 lipca 2018 12:44

- Tegoroczne wyniki majowych egzaminów maturalnych w województwie podlaskim i w Łomży są bardzo podobne na poziomie podstawowym do wyników matur z roku ubiegłego – ocenia dyrektor Jolanta Gołaszewska z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, która ogłosiła oficjalne wyniki zdawalności z podstawowych przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, matematyki i języka obcego, jakim dla znakomitej większości maturzystów był język angielski. Najwyżej na maturalnym podium jest I Liceum Ogólnokształcące imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży. W Szkole z 404-letnią tradycją tegoroczną maturę zdawało 177 uczennic i uczniów, zaś 175 otrzymało w zamian za trzyletnie trudy nauki uwieńczone sukcesem świadectwo dojrzałości. Tym samym I LO osiągnęło zdawalność aż 98, 9 procent. Następne na podium II LO – 97, 9 i „Katolik” - 95, 2. W Łomży zdawało 1040 maturzystów – z powodzeniem w liceach 88 procent, a w technikach 73, 3 %.

Inga z Łomży wygrała w Wiedniu i wyjedzie do Ohio

Foto: Inga z Łomży wygrała w Wiedniu i wyjedzie do Ohio
cz śr, 04 lipca 2018 15:34

Jest jedynaczką, ma fenomenalną pamięć, uwielbia śpiewać Katie Perry i oglądać filmy Marvella. Po wakacjach zacznie naukę w klasie 3. gimnazjum nr 6 w Łomży, ale wcześniej weźmie udział w pięciu warsztatach dla wybitnie zdolnej muzycznie młodzieży. Z końcem roku szkolnego pojechała na zajęcia z wybitnym wirtuozem skrzypiec i laureatem Fryderyków Konstantym Andrzejem Kulką w Gdańsku, a w poniedziałek zdobyła 1. miejsce na 3. międzynarodowym konkursie skrzypcowym Feurich w Wiedniu, w którym rywalizowało 72 młodych muzyków 28 krajów świata. Kim jest Inga Wawrzynkowska, 14-letnia łomżynianka i wychowanka profesor Moniki Zarzyckiej w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Łomży, adeptka w Europejskim Centrum Krzysztofa Pendereckiego? - Bardzo dobra uczennica, koleżeńska i sympatyczna, chętnie wspiera nasze szkolne uroczystości z mamą, która akompaniuje Indze na pianinie – wylicza zalety uczennicy Publicznego Gimnazjum nr 6 dyrektor Jerzy Łuba. - Zawsze uświetnia muzyką konkursy recytatorskie regionalne oraz TPZŁ.

Maturzyści znają wyniki i odbierają świadectwa dojrzałości

Foto: Maturzyści znają wyniki i odbierają świadectwa ...
cz wt, 03 lipca 2018 13:06

- Żałuję, że dwóch uczniów będzie musiało w sierpniu przystąpić do egzaminu poprawkowego na maturze z matematyki... – mówi Jerzy Łuba, dyrektor I LO w Łomży, szczycącego się zwykle 100-procentową zdawalnością. W I LO im. Tadeusza Kościuszki tegoroczną maturę zdało 176 uczniów, natomiast w województwie podlaskim do matur przystąpiło 8 470 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych: liceów i techników. Ponad 81 procent, czterech na pięciu zdało maturę; ponad 1200 (14 % ) czeka poprawka w sierpniu, a 395 (niecałe 5 %) może zdawać za rok. W Podlaskiem maturzyści dobrze poradzili sobie z polskim – 97 procent sukcesów i angielskim – 96 procent, dużo gorzej wypadła matematyka – aż 16 procent nie zdało na poziomie podstawowym. Od dzisiaj mogą odbierać świadectwa dojrzałości z wynikami maturalnymi w sekretariatach macierzystych szkół. Wyniki matury brane są pod uwagę przy rekrutacji na wyższe uczelnie.

Można występować po 300 zł na wyprawkę szkolną

Foto: Można występować po 300 zł na wyprawkę szkolną
cz pon, 02 lipca 2018 12:48

Od 1 lipca można już ubiegać się o wyprawkę szkolną 300 zł w ramach rządowego programu „Dobry Start”. Na razie jeszcze online, przez stronę Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz bankowość elektroniczną. Od sierpnia rozpocznie się nabór drogą tradycyjną. W Łomży wnioski będą przyjmowane w Wydziale Spraw Społecznych i Zdrowia przy ul. Polnej. Aby pieniądze otrzymać wnioski elektronicznie lub papierowo trzeba złożyć przed końcem listopada.

Dzielnych tworzą dzielni i zacni laureaci medalu I LO

Foto: Dzielnych tworzą dzielni i zacni laureaci medal...
cz pon, 25 czerwca 2018 08:14

- Zawsze kandydatów do medalu mamy kilka razy więcej i zastanawiamy się, kto jest godzien uhonorowania, aby nasze wyróżnienie nie było masowe, aby nie straciło wyjątkowości i rangi – mówi Katarzyna Lipska, nauczycielka historii w I LO w Łomży i przewodnicząca Kapituły Medalu Honorowego „Dzielnych tworzą dzielni i zacni”, którego wręczanie inicjował w 2005 r. odchodząc na emeryturę Zygmunt Zdanowicz (dyrektor I LO w latach 1978 – 2004). W tym roku zaszczytne wyróżnienie otrzymało czworo laureatów Medalu Dzielności: emerytowana nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie w I LO Krystyna Chmielewska, absolwentka I LO i dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie Anna Archacka oraz dwaj szefowie Zakładu Usług Informatycznych Novum: prezes Przemysław Balewski i wiceprezes Zbigniew Forenc.

Najlepsi i najsłabsi dostali świadectwa na wakacje

Foto: Najlepsi i najsłabsi dostali świadectwa na wakacje
mm pt, 22 czerwca 2018 13:54

Jasnowłosa Marta Obiedzińska z I LO w Łomży odbiera gratulacje od dyrektora 404-letniej Szkoły Jerzego Łuby w około stuletniej auli przy ulicy Bernatowicza. Ma najwyższą średnią ocen 5, 56 po maturzystce Weronice Niecieckiej 5, 59, jednak to wcale nie martwi drugoklasistki w ostatnim dniu roku szkolnego. Zamierza w wakacje wybrać się nad morze, aby wędrować wieczorami po plażach, i poszuka dorywczej pracy, ażeby zarobić na wakacje. - Jestem z siebie bardzo dumna, że po całym roku pracy zostałam doceniona przez tak wymagających nauczycieli – mówi Marta, która należy do prawie 11 tysięcy uczniów w łomżyńskich szkołach, z którymi pracuje 1269 nauczycieli. Odebrali świadectwa, często z czerwonym paskiem, dali kwiaty i upominki i mają 72 dni wolnego dla siebie.

72 dni wolnego... i znowu do szkoły

Foto: 72 dni wolnego... i znowu do szkoły
cz cz, 21 czerwca 2018 17:56

Rozpoczynają się długo wyczekiwane wakacje, a ministerstwo edukacji ogłosiło kalendarz roku szkolnego 2018/2019. Póki co są w nim jeszcze luki – np. nie ma terminów egzaminów ósmoklasisty, gimnazjalisty czy matur, ale wiadomo kiedy rok szkolny się skończy i kiedy będą ferie zimowe dla uczniów z regionu.

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę