sobota, 24 marca 2018 napisz DONOS@

Kolegium elektorów PWSIiP wybrało nowych prorektorów

cz cz, 30 marca 2017 09:54

Dr Sylwia Chojnowska z instytutu medycznego i dr hab. Krzysztof Prokop, dyrektor instytutu prawa i administracji, będą nowymi prorektorami w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Ich wyboru, na wniosek dr hab. Dariusza Surowika, który ma być nowym rektorem „państwówki” dokonało kolegium elektorów. Chojnowską poparli wszyscy, a Prokopa zdecydowana większość elektorów.

Rekrutacja do podstawówek... nie tylko miejskich

Foto: Rekrutacja do podstawówek... nie tylko miejskich
cz śr, 29 marca 2017 18:04

Do piątku rodzice dzieci 7-letnich lub 6-letnich realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne i chcący posłać pociechę od września do klasy pierwszej, mają składać „zgłoszenia” do szkoły, w której obwodzie mieszkają. Jeśli chcą posłać dziecko do innej szkoły publicznej – poza obwodem – od poniedziałku będą mieli dwa tygodnie na złożenie „wniosku”. Zarówno do „zgłoszenia” jak i „wniosku”, niezbędne są oświadczenia, które - jak podkreślają miejscy urzędnicy - „składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań”. Warto zauważyć, że w tym roku na liście miejskich podstawówek prowadzących nabór ponownie pojawia się Szkoła Podstawowa nr 1, a do tego od września w Łomży mają zacząć działać także dwie inne szkoły podstawowe, których organem prowadzącym nie będzie samorząd miasta.

Prawo - 13 kierunek w „państwówce”

Foto: Prawo - 13 kierunek w „państwówce”
cz śr, 29 marca 2017 11:26

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyraziło zgodę na prowadzenie w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży studiów jednolitych magisterskich o profilu praktycznym na kierunku „prawo”. Nowe studia rusza od nowego roku akademickiego i będzie to 13 kierunek, jaki będzie można studiować w łomżyńskiej „państwówce”, i 4 na którym można zrobić magisterkę.

Fizyk jądrowy prof. Wilhelmi ma salę w I LO w Łomży

Foto: Fizyk jądrowy prof. Wilhelmi ma salę w I LO w Ł...
cz śr, 29 marca 2017 08:35

Wstawał o 5. rano, uwielbiał czytać poezje Mickiewicza, słuchał muzyki klasycznej z Beethovenem na czele, organizował przez 20 lat spotkania fizyków jądrowych z całego świata na Mazurach, był prezesem Polskiego Towarzystwa Fizycznego i współtwórcą Instytutu Badań Jądrowych w Świerku oraz kierownikiem katedry fizyki jądra atomowego Uniwersytetu Warszawskiego. Do tego profesor Zdzisław Wilhelmi (1921 – 2013) urodził się w Łomży i ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki. Tutaj z żoną Hanną Wilhelmi i córką Dorotą spotkali się uczniowie Profesora, nazywanego ojcem polskiej fizyki jądrowej. Społeczność I LO nadała jego imię sali fizycznej na I piętrze 102-letniego gmachu.

Po 40 latach w Liceum Ogólnokształcącym w Łomży

Foto: Po 40 latach w Liceum Ogólnokształcącym w Łomży
cz so, 25 marca 2017 11:59

- Spotkajmy się jeszcze raz po 40 latach od złożenia egzaminu dojrzałości, tak wiosennie i radośnie, 26 maja 2017 r. Powspominajmy wspólnie tamten czas, póki jeszcze mamy siłę i ochotę – zachęcają rówieśniczki i rówieśników członkowie Komitetu Organizacyjnego, pragnący zorganizować Zjazd Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży. - Uczęszczaliśmy do naszego liceum w latach 1973 – 1977 i zdaliśmy maturę 40 lat temu. Po czterech dekadach niewidzenia się w murach Szkoły należałoby się spotkać. Spotkajmy się, czasowi na przekór.

Dr hab. Krystyna Leszczewska: Ja to lubię...

Foto: Dr hab. Krystyna Leszczewska: Ja to lubię...
cz pt, 24 marca 2017 11:41

- Jak się lubi, to co się robi, to jest łatwiej – mówi Krystyna Leszczewska, prorektor ds. dydaktyki i spraw studenckich Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie nadało jej stopień doktora habilitowanego. Podstawą była wydana w ubiegłym roku monografia „Przedsiębiorstwa rodzinne. Specyfikacja modeli biznesu”. Uzyskanie jednego z najwyższych w Polsce stopni naukowych - można jeszcze mieć tytuł naukowy profesora zwany „profesurą belwederską”, zajęła łomżyńskiej ekonomistce kilka lat.

Mądrzy, skromni i pogodni laureaci konkursów przedmiotowych

Foto: Mądrzy, skromni i pogodni laureaci konkursów pr...
cz pt, 24 marca 2017 08:46

Maja Karwowska ma 4 tytuły laureata wojewódzkich konkursów przedmiotowych: z angielskiego, polskiego, informatyki i przyrody. - Moja pani od przyrody Jolanta Gwizdon powiedziała, że jeśli autor zadania da zamiast aparatów gębowych odnóża kroczne owadów, to będzie złośliwość – mówi Maja, szóstoklasistka Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży, której uczennice i uczniowie zdobyli w sumie 9 tytułów, czyli w województwie podlaskim najwięcej, na równi z PSP nr 1 w Białymstoku. - Nasza szkoła jest duża, ale nie ogromna, łączy ludzi. Znamy się z laureatami nie tylko z korytarzy, ale i z przygotowywania akademii czy udziału w konkursach recytatorskich. Świetne towarzystwo.

Oferty na salę „siódemki” droższe

Foto: Oferty na salę „siódemki” droższe
cz cz, 23 marca 2017 15:15

Sześć firm, niemal wyłącznie z Białegostoku, zainteresowanych jest budową sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży. Wszystkie one chcą podjąć się pracy, ale za większe pieniądze niż planowały wydać władze miasta. Najtańsza z ofert sięga 8 mln zł, czyli jest o blisko 600 tysięcy droższa niż kwota jaką chciało wydać na tę inwestycję.

Zagrali fair play w dwa ognie na pierwszy dzień wiosny

Foto: Zagrali fair play w dwa ognie na pierwszy dzień...
mm wt, 21 marca 2017 16:11

- Mam bardzo dobre wrażenia po tym turnieju, bo wszyscy grali uczciwie i zgodnie z regułami fair play, a sędziowanie było sprawiedliwe – dzieli się wrażeniami Franciszek Żegalski, kapitan drużyny Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łomży, która zwyciężyła w turnieju w dwa ognie, jaki Komenda Miejska Policji w Łomży zorganizowała we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Hali im. Olimpijczyków Polskich. Drugie miejsce zajęła drużyna Gimnazjum w Nowogrodzie, a trzecie – Publicznego Gimnazjum nr 8. Turniej miał być sportową alternatywą Dnia Wagarowicza.

Dwujęzyczna edukacja poprzez zabawę

Foto: Dwujęzyczna edukacja poprzez zabawę
JJS pt, 17 marca 2017 13:25

Niepubliczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi Podrywamy do lotu przy Wyższej Szkole Agrobiznesu ogłasza nabór do klas pierwszych na rok szkolny 2017/2018. To jedyna tego typu szkoła w Łomży, w której nauczanie będzie realizowane w dwóch językach: polskim i angielskim, a dzieci będą zdobywać wiedzę przez zabawę, rozmowę i współpracę między sobą oraz z wykwalifikowaną kadrą. Spotkanie rekrutacyjne odbędzie się w poniedziałek 20 marca, a ilość miejsc w dwóch planowanych klasach jest ograniczona do 36 osób.

W „siódemce” i „budowlance” dyrektorzy bez zmian

cz pt, 17 marca 2017 10:13

Tylko po jednej ofercie wpłynęło na miejskie konkursy na stanowiska dyrektorów Szkoły Podstawowej nr 7 i Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 oraz trzech samorządowych Burs Szkolnych. Jak informuje Łukasz Czech z ratusza złożyli je obecni dyrektorzy tych placówek.

Uczniowie Mistrza Bojanusa wyróżnieni figurkami w „Wecie”

Foto: Uczniowie Mistrza Bojanusa wyróżnieni figurkami...
cz pt, 17 marca 2017 08:25

Anita Kiełczewska wita wprost od wejścia gości promiennym uśmiechem. Trzecioklasistka „Wety” jeszcze nie wie, że kapituła Konkursu Uczniowie Mistrza Bojanusa wybrała ją laureatką za dobroć, jaką dzieli się z ludźmi i zwierzętami, organizując kwesty i zbiórki żywności z Caritas oraz karmy dla psów schroniska Arka. - Pomagam nałogowo koleżankom i kolegom, bo jestem otwarta na ich kłopoty i problemy, które potrafię rozwiązywać bezkonfliktowo – opowiada rozpromieniona przed pierwszą galą „Bojanusów”. - Istnieje taka buddyjska karma, że wszystko, co darowaliśmy komuś, wraca do nas podwójnie. Ja w to wierzę i zgodnie z tą zasadą działam. Jestem formą dobrej duszy...

Językowe potyczki z baśniowym stworem

Foto: Językowe potyczki z baśniowym stworem
cz cz, 16 marca 2017 08:26

Gabriela Chojnowska, uczennica klasy III Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Łomży, zwyciężyła w V Miejskim Konkursie Ortograficznym „Dyktando 2017”. – Mam już kilka nagród, ale taki puchar zdobyłam po raz pierwszy! – mówi Gabriela Chojnowska, Mistrz Ortografii Miasta Łomża. – Dyktando było średnio trudne. Niektóre słówka już znałam, a niektóre nie – wtedy próbowałam sobie wyobrazić inne słowa, które są bliskoznaczne. Najeżone ortograficznymi pułapkami dyktando o bajkowej treści powstało w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, a poza 23 uczniami ośmiu szkół podstawowych pisało je – na ochotnika – również troje dorosłych.

Maturzyści do licencjatu, magisterium, doktoratu i rektoratu

Foto: Maturzyści do licencjatu, magisterium, doktorat...
mm śr, 15 marca 2017 19:30

- W roku 2000 wszystko było tutaj inne, mieliśmy tylko 3 uczelnie z Łomży: Wyższe Seminarium Duchowne, Wyższą Szkołę Agrobiznesu i Szkołę Jańskiego, a uczestnikami byli jedynie uczniowie naszej szkoły – opowiada Grażyna Chodnicka, dyrektorka III LO w Łomży, gdzie odbywała się 17. Giełda Pomysłów na Życie. Słuchają jej z zaciekawieniem w sali gimnastycznej pełnej ludzi i stoisk 37 uczelni rówieśnicy imprezy: Jakub Chludziński ze Sławca i Szymon Wądołowski z Przytuł, 17-letni uczniowie klasy 1. - Z roku na rok nasza giełda się rozrastała, przybywało uczelni z regionu i z całego kraju oraz wprowadziliśmy wykłady tematyczne z różnych dziedzin wybitnych naukowców.

Dawid Siniło prezentuje owoce morza od kuchni i na talerzu

Foto: Dawid Siniło prezentuje owoce morza od kuchni i...
cz śr, 15 marca 2017 14:55

- Młodzież w Łomży podczas zajęć praktycznych pokazała, że jest zdolna, pilna i zdyscyplinowana – chwali uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych Dawid Siniło (lat 31), mistrz i szef kuchni Restauracji Zamku w Tykocinie, który poprowadził warsztaty teoretyczne i praktyczne z przygotowania i przyrządzania pysznych potraw z frutti di mare dla dwóch 12-osobowych grup. - My, mistrzowie i szefowie kuchni renomowanych restauracji, szukamy takich osób, które chcą się nowych rzeczy nauczyć, umieją się skoncentrować na zajęciach i w pracy, nie zadzierają nosa i nie myślą, że wszystko umieją. Bo jeden nie wie, co to czarny makaron, a drugi, co to scampi z głową.

Czas namysłu – wkrótce nabór do klas 1. szkół podstawowych

Foto: Czas namysłu – wkrótce nabór do klas 1. szkół p...
cz wt, 14 marca 2017 09:37

Za trzy tygodnie, od 3. do 14. kwietnia, rodzice siedmiolatków lub sześciolatków (dla pierwszych to obowiązek, dla drugich prawo) będą składać wnioski o przyjęcie dziecka do szkoły podstawowej. To ważna decyzja na najbliższe trzy lata, zaś w perspektywie – może i na większy kawałek życia, w którym kształcenie bardzo długo jest głównym zajęciem człowieka. Od 23. do 31 marca rodzice będą składać wnioski o kontynuację edukacji w klasie 1. dzieci, realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej innej niż szkoła, w obwodzie której mieszka. Urząd Miejski ogłosił harmonogram naboru, a na sesji Rady Miasta 22. marca prezydent Mariusz Chrzanowski zaproponuje kryteria w postępowaniu rekrutacyjnym szkół.

Przedszkolaki bawią się klockami, tabletami i laptopami

Foto: Przedszkolaki bawią się klockami, tabletami i l...
cz pt, 10 marca 2017 15:22

- Dzieci uwielbiają zabawy na tabletach, paluszkami rysują na ekranach, dodając kolory i kształty, rozwijają umiejętności matematyczne i podstawy angielskiego, uczestniczą w zajęciach tanecznych, filmowych i teatralnych i eksperymentują z właściwościami wody, naprawdę: dużo jest nauki przez fajną zabawę – opowiada uradowana Maria Mikołajewska, dyrektor Przedszkola Publicznego nr 2, która z dyrektorkami 9 miejskich przedszkoli odebrała w piątkowy ranek laptopy, rzutniki, głośniki i ekrany w Łomżyńskim Centrum Rozwoju Edukacji. Nowoczesny sprzęt zakupiono za pieniądze z projektu ŁCRE, aby służył rozwojowi kompetencji kluczowych i polepszył edukacją przedszkolną.

Trwa nabór! do grupy terapeutycznej i powszechnej w przedszkolu ,,Akademia Malucha”

Foto: Trwa nabór!  do grupy terapeutycznej i powszech...
JJS pt, 10 marca 2017 14:06

Wybierając Nasze Przedszkole możecie być pewni że to słuszna decyzja. ,,Akademia Malucha” to wyjątkowe miejsce, które bawi, kształci, uczy. Dzieci czują się bezpiecznie, a ich całościowy rozwój wspierany jest w ciepłej i radosnej atmosferze. Zapraszamy do nas dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat, również starsze odroczone od obowiązku szkolnego. „Nasze przedszkole wyrosło z pasji i marzeń. Tworzymy placówkę, w której gwarantujemy doświadczoną kadrę pedagogiczną, atrakcyjną ofertę dydaktyczną, indywidualne podejście do każdego dziecka i opracowany wg. jego potrzeb plan terapii.

Po rektorze Charmasie będzie rektor Surowik

Foto: Po rektorze Charmasie będzie rektor Surowik
cz pt, 10 marca 2017 12:30

Dr hab. Dariusz Surowik, obecny pełnomocnik rektora Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości ds. nauki i współpracy z zagranicą, jest jedynym kandydatem na nowego rektora łomżyńskiej państwówki. Wybory odbędą się 22. marca. Dokona ich 22-osobowe Kolegium Elektorów. Nowy rektor ma objąć władzę w uczelni na lata 2017-2021.

Minister Zalewska pisze, że reforma oświaty jest też dla nauczycieli

Foto: Minister Zalewska pisze, że reforma oświaty jes...
cz cz, 09 marca 2017 16:34

„Jednym z głównych założeń zmiany ustroju szkolnego jest złagodzenie skutków niżu demograficznego, w wyniku którego w ostatnich kilku latach ponad 45 tys. nauczycieli straciło pracę. Wprowadzenie reformy edukacji oznacza zatrzymanie tej tendencji, ponieważ w systemie pojawi się dodatkowo ponad 5 tys. nowych etatów” – podkreśla Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska w liście do dyrektorów szkół, nauczycieli i pracowników oświaty. Minister pisze w nim, że rok 2017 to intensywny, ale i niezwykle istotny czas dla polskiej edukacji, w którym zaplanowałam szereg kolejnych działań na rzecz wzmocnienia warunków funkcjonowania oświaty. Zapowiada, że „w tym roku po raz pierwszy od pięciu lat, dokonana zostanie waloryzacja Państwa wynagrodzeń”, a w kwietniu „pokażę harmonogram podwyżek dla nauczycieli”.

« · «« · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0