Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Łomżyńska wystawa i inne weekendowe wydarzenia

Główne zdjęcie
Muzeum Półocno-Mazowieckie w Łomży

Twórczość i postać młodego łomżyńskiego fotografa i poety przypomni wystawą „Przestrzenie Marcina Niemczury. Interpretacje…” Muzeum Północno-Mazowieckie. Na wystawę „Geneza” zaprasza również MDK-DŚT, przybliżając mieszkańcom Łomży dokonania pasjonata fotografii analogowej Sylwestra Hawryła. Odbędą się też koncerty i inne imprezy, również na początku przyszłego tygodnia, z występem grupy Kosmos na czele.

W piątek o godzinie 18:00 w Galerii Pod Arkadami Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Sylwestra Hawryła, zatytułowanej „Geneza”.

- Współtwórca analogowej grupy fotograficznej „Sześć na Sześć”. Członek rzeczywisty ZPAF OW.  Jest autorem kilku wystaw indywidualnych oraz uczestnikiem licznych wystaw zbiorowych.

Początki jego twórczości były związane z rzeźbą i rysunkiem. W połowie lat dziewięćdziesiątych odnalazł się w fotografii. Mimo nieustannej metamorfozy technicznej oraz ciągłym nowościom na rynku fotograficznym, ortodoksyjnie pozostaje wierny fotografii chemicznej srebrowej czarno-białej, w której, jak sam mówi, spełnia się najlepiej, czerpiąc wielką radość z materialności obrazu. Poprzez lata kształtował i zdobywał wiedzę, biorąc udział w licznych szkoleniach, warsztatach w kraju i za granicą. Ciągle poszukuje inspiracji i natchnienia, szuka i odnajduje w naturze z dala od zgiełku cywilizacji. Zwolennik stosowania minimalistycznej formy, oddając przy tym odbiorcy obszerne pole do analizy treści jego prac. Od kilku lat fotografie Sylwestra Hawryła stanowią temat zainteresowań kolekcjonerów i znalazły miejsce w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą - przybliżają postać artysty organizatorzy. Wstęp wolny. Wystawa czynna do 18 marca.

W niedzielę o godzinie 13:00 Muzeum Północno-Mazowieckie zaprasza na otwarcie wystawy „Przestrzenie Marcina Niemczury. Interpretacje…”. Marcin Niemczura (1963-1983) był utalentowanym młodym człowiekiem, realizującym się w poezji, fotografii i rysunku. Zmarł krótko po 20 urodzinach, a jego twórczy dorobek nie był dotąd prezentowany w takiej formie.

- Podejmiemy próbę zdefiniowania i interpretacji różnych przestrzeni, które miały wpływ na życie i odczuwanie Marcina. O przestrzeniach opowiemy za pomocą kolażu, w którym spotkają się obraz, rekwizyt i słowo. Rozmowa między poszczególnymi elementami wystawy odbędzie się w aurze teatralności. Wystawa będzie także okazją, żeby wniknąć do duszy młodego, wrażliwego człowieka, który obserwuje, komentuje i uwiecznia otaczający go świat. Opowieść, którą tam odnajdziemy, będzie pełna emocji i kontrastów. Być może stanie się ona lustrem, w którym przejrzy się współczesna młodzież, zobaczy podobne lęki, radości i marzenia? Albo obudzi wspomnienia obecnych 60- 70-latków? - informuje kuratorka wystawy Joanna Klama. Wstęp wolny. Wystawa czynna do 28 kwietnia. 

W niedzielę o godzinie 18:00 w sali Filharmonii Kameralnej odbędzie się widowisko muzyczno-cyrkowe grupy „Le Figaro”, prezentującej romantyczny program „Amore mio”. Bilety 110-130 zł.

W poniedziałek 26 lutego w MDK-DŚT odbędzie się kolejny koncert jazzowy z cyklu „Scena na Piętrze”. Wystąpi łódzka grupa Kosmos, grająca w składzie: Jan Ostalski - trąbka, syntezatory, Iwo Tylman - saksofony, Stanisław Szmigiero - fortepian, syntezatory, Kamil Guźniczak - kontrabas i Kacper Kuta - perkusja. Zespół porusza się w stylistyce szeroko rozumianego jazzu, dopełniając go elementami zaczerpniętymi z yassu i hip-hopu. Fonograficzny dorobek Kosmosu to jak dotąd udział w kompilacji ,,Generacja JAZZ” oraz dwa utwory singlowe, zapowiedź pierwszego albumu.

Bilety w cenie 40 zł dostępne w sieci i przed koncertem. Bilety ulgowe w cenie 30 zł (Karta Dużej Rodziny, Karta Seniora, legitymacja studencka i uczniowska) dostępne w przedsprzedaży wyłącznie w kasie MDK-DŚT lub przed koncertem.

W środę 28 lutego w Galerii Pod Arkadami o 17:30 rozpocznie się kolejne spotkanie Grupy Artystycznej „Synergia”. W programie wykład o sztuce oraz warsztat plastyczny „Surrealistyczny sen”. - Spotkanie rozpocznie się wykładem na temat surrealizmu (lub inaczej nadrealizmu) - kierunku w sztuce powstałego w drugiej dekadzie XX wieku we Francji. Krótko omówiona zostanie historia tego nurtu, poznamy jego przedstawicieli, a także założenia, które w najkrótszy sposób, można sprowadzić do jednego zdania: „wyrażanie wizualne percepcji wewnętrznej”. Wspólnie zostaną przeanalizowane założenia i motywy artystów, którzy starali się wykreować obrazy burzące logiczny porządek rzeczywistości. Podczas warsztatu uczestnicy, na podstawie omówionych przykładów podczas wykładu, podejmą próbę realizacji własnych wizji w technice kolażu - czytamy na stronie MDK-DŚT. Zajęcia dla uczestników od 15 roku życia, obowiązują zapisy pod numerem 86 216 32 26. Koszt: 20 zł (na materiały). 

1 marca w Hali Kultury Biblioteka Miejska organizuje spotkanie z Andrzejem Mellerem, dziennikarzem pracującym głównie jako reportażysta i korespondent wojenny.

 

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę