Reprezentacja Łomży prawie gotowa na „Radość spod kapelusza”
13. młodych recytatorów i wokalistów z łomżyńskich szkół oraz placówek kulturalnych przeszło eliminacje do finału XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Może być ich jeszcze więcej, ponieważ w środę zostaną przesłuchane jeszcze trzy, równie utalentowane, uczennice I LO. Już w sobotę 9 marca zwycięzcy eliminacji miejskich zmierzą się w finale konkursu z uczestnikami z całego kraju. Stawką są nie tylko laury i nagrody finansowe w kategoriach monolog/wiersz i piosenka, ale też Grand Prix.
Eliminacje, mające wyłonić lokalnych finalistów ogólnopolskiego etapu konkursu „Radość spod kapelusza”, tradycyjnie już odbywają się tydzień przed jego finałem. Jak dotąd przeprowadzano je w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II przy organizującej imprezę parafii Krzyża Świętego, ale tym razem nie było to możliwe z powodu rekolekcji. Eliminacje przeprowadzono więc w pobliskim Regionalnym Ośrodku Kultury, który tym samym stał się ich współorganizatorem, wraz z Pracownią Voice & Music. Przed jury w składzie: Zofia Adamska, Marta Kozikowska, Katarzyna Szmitko i Alicja Żelazna miało stanąć 22 młodych uczestników, ale występ niektórym z nich uniemożliwiła choroba, zaś trzy osoby, uczestniczące w Zielonej szkole, zostaną przesłuchane w środę. Jurorki oceniały więc 18. uczestników, z czego aż 10. śpiewało, a siedmioro wybrało monologi i wiersze.
Nie da się nie zauważyć, że konkursowe eliminacje zdominowały trzy placówki, ponieważ aż siedmioro ich uczestników to podopieczni Doroty Przestrzelskiej i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży (trzy uczennice przesłuchiwane w kolejnym terminie również), pięcioro kształci się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Łomży, a pięć wokalistek to wychowanki Studia Wokalnego Regionalnego Ośrodka Kultury, prowadzonego przez Agnieszkę Żemek-Pawczyńską. Stawkę dopełnił jeden uczeń Szkoły Podstawowej im. Rodziny Lutosławskich w Drozdowie.
Młodzi wokaliści i recytatorzy postawili na zróżnicowany repertuar - powtórzył się tylko jeden utwór - prezentując wysoki poziom wykonawczy, niekiedy już, jak w wypadku Weroniki Łady, Wiktorii Rutkowskiej, Sylwii Filter, Magdy Jemielitej i Oliwii Szmitko, bardzo już dojrzały i dopracowany pod względem interpretacyjnym. Dlatego jurorki nie miały cienia wątpliwości, kwalifikując do ogólnopolskiego finału aż 13. z 18. uczestników eliminacji.
W kategorii słowa finalistkami konkursu zostały: Paulina Rostkowska (I LO), wyróżniony w roku ubiegłym Stanisław Śmiechowski (I LO), Natalia Puławska (II LO) i drugi w roku ubiegłym Szymon Głodkowski (I LO). W kategorii piosenka finalistami zostali: Maja Wronowska (I LO), Weronika Łada (I LO, wyróżniona w roku 2022, w ubiegłym trzecia), Wiktoria Rutkowska (I LO, druga w roku 2022), Sylwia Filter (ROK), Anna Pieńkowska (ROK, wyróżniona w roku ubiegłym), Magda Jemielita (ROK, wyróżniona w roku 2020), Oliwia Szmitko (II LO), Anna Dziewa (ROK) i Dawid Baranowski (II LO). Zwycięzcy mają jeszcze tydzień czasu na ewentualne poprawki i doszlifowanie repertuaru, bowiem już w sobotę 9 marca w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II odbędzie się finał konkursu. Jego program wygląda następująco: o 7:00 w kościele Krzyża Świętego odbędzie się msza święta w intencji Hanki Bielickiej, patronki konkursu. W godzinach 10:00-15:00 przewidziano przesłuchania konkursowe - poza reprezentantami Łomży weźmie w nich udział 32 uczestników z całego kraju, a przewodniczącym jury będzie prof. Jan Zdziarski.
Konkursowa gala, ogłoszenie wyników i występy laureatów zaplanowano na godzinę 17:00.
Wojciech Chamryk
Partnerem Strategicznym przedsięwzięcia jest Województwo Podlaskie