piątek, 24 maja 2019 napisz DONOS@

Malarski list na jubileusz Łomży

Foto: Malarski list na jubileusz Łomży
cz śr, 27 czerwca 2018 08:05

Nietypowy prezent dla Łomży z okazji 600-lecia nadania praw miejskich przygotował malarz Aleksander Grzybek. Niemal całe większe pomieszczenie wystawowe Galerii Sztuki Współczesnej, gdzie otwarto jego wystawę „Na pewno sto”, zajął wielkopowierzchniowy obraz-list do mieszkańców Łomży. Każdy z nich może odczytać go na swój sposób, bo nie składa się z liter, ale z szeregów, tak charakterystycznych dla artysty, ludzkich postaci. Jest to pierwszy obraz wystawiany w galerii, który powstał w jej przestrzeni tuż przed wystawą.

Startują wakacje z MDK-DŚT

Foto: Startują wakacje z MDK-DŚT
cz wt, 26 czerwca 2018 09:42

- Tego lata nie damy Wam się nudzić! - zapewniają pracownicy Miejskiego Domu Kultury Domu Środowisk Twórczych z Łomży prezentując kalendarz działań wakacyjnych, skierowanych do dzieci i młodzieży. Zajęcia są płatne, ale ceny zaczynają się już od 20 zł od osoby za tydzień. - Jestem przekonana, że każdy z naszych instruktorów zaproponuje dzieciom i młodzieży coś nowego, odkrywczego, wzbogacającego nie tylko warsztat artystyczny, ale i wiedzę – mówi Paulina Waszelewska z MDK-DŚT.

Jubileuszowy festiwal i opera w kinie

Foto: Jubileuszowy festiwal i opera w kinie
cz pon, 25 czerwca 2018 13:52

Już w najbliższy czwartek rozpocznie się XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. – To już 25. edycja naszego międzynarodowego festiwalu! – mówi jego twórca i dyrektor artystyczny Jacek Szymański. – Przygotowałem w tym roku koncerty rozmaite, bo znajdzie się tu muzyka operowa, operetkowa, organowa czy oratoryjno-kantatowa. Ale nacisk kładziemy na to, żeby uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 600-lecia ustanowienia praw miejskich dla Łomży, zatem łączymy te trzy jubileusze!

Muzyka baroku w drozdowskim muzeum

Foto: Muzyka baroku w drozdowskim muzeum
cz nie, 24 czerwca 2018 12:14

Duo Roszkowski braci-wirtuozów: skrzypka Adama i wiolonczelisty Jana, zagrało podczas kameralnego cyklu „Muzyczne wieczory u Lutosławskich” w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Występujący na co dzień głównie poza granicami kraju artyści wykonali program „Baroque space”, koncentrując się na dziełach XVIII-wiecznych mistrzów, ale sięgnęli też po utwory współczesne czerpiące z baroku. Większość z nich drozdowska i łomżyńska publiczność słyszała w sobotni wieczór po raz pierwszy, a już na pewno w takim opracowaniu i tak wirtuozowskim wykonaniu.

Sukcesy i słoneczne piosenki Studia ROK

Foto: Sukcesy i słoneczne piosenki Studia ROK
cz pt, 22 czerwca 2018 08:03

Młodzi wokaliści z Regionalnego Ośrodka Kultury podsumowali kończący się dziś rok szkolny specjalnym koncertem. Na scenie zaprezentowały się trzy grupy wykonawców: od najmłodszych ze Studia ROK Junior do tych najbardziej doświadczonych. Była wśród nich tegoroczna maturzystka Paulina Porowska, która w minioną sobotę zdeklasowała rywali podczas eliminacji wojewódzkich V Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Anna German”. Dzięki temu zaśpiewa jesienią podczas krajowego finału konkursu, walcząc o udział w jego finałowym etapie w Moskwie.

Filharmonia nagrywa płytę u... Kapucynów

Foto: Filharmonia nagrywa płytę u... Kapucynów
cz śr, 20 czerwca 2018 14:03

Filharmonia Kameralna zaczęła sesję nagraniową kolejnej płyty. Jako soliści zagrają na niej muzycy orkiestry oraz pochodzący z Łomży klarnecista Kornel Wolak i tenor Jacek Szymański, łącznie osiem osób. Nagrania odbywają się w kościele ojców kapucynów pod okiem wybitnego realizatora i producenta Andrzeja Brzoski, a płytę wyda firma Requiem Records. – Kluczem do doboru repertuaru byli tu wykonawcy, ponieważ mamy w tym roku jubileusz 40-lecia Filharmonii Kameralnej – mówi dyrygent Jan Miłosz Zarzycki. – Uznałem więc, że z tej okazji zaprezentują się jako soliści nasi muzycy, a utwory zostały dobrane zgodnie z ich preferencjami.

Łomżyńska wystawa i strefa kibica w Galerii N

Foto: Łomżyńska wystawa i strefa kibica w Galerii N
cz śr, 20 czerwca 2018 08:30

Wystawę zbiorową „Piękna nasza Łomża cała” otwarto w Galerii N. Te najbardziej i mniej znane zakątki miasta namalowało 21 lokalnych artystów, a obrazy pochodzą ze zbiorów Klubu Wojskowego. – Jesteśmy jedyną placówką w Łomży mającą takie zbiory twórców łomżyńskich, dlatego uznałam, że w tym roku 600-lecia warto się nimi pochwalić! – mówi Teresa Matuszelańska. Otwarcie wystawy było ze wszech miar nietypowe, bo odbyło się w przerwie meczu Polska-Senegal na mundialu. Ta zaimprowizowana strefa kibica była szczególnie oblegana w drugiej połowie spotkania, ale pomimo gorącego dopingu artystów i miłośników malarstwa, polska drużyna przegrała 1:2.

Koncertowy finał pracowitego roku młodych muzyków

Foto: Koncertowy finał pracowitego roku młodych muzyków
cz pon, 18 czerwca 2018 08:13

Uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego w Łomży zakończyli rok szkolny specjalnym koncertem w Regionalnym Ośrodku Kultury. Podopieczni Jana Zugaja i Jana Zająca zagrali utwory popularne, klasyczne i rozrywkowe, w tym na finał słynny „The Entertainer” Scotta Joplina w większym składzie i zaskakującej wersji, a największe brawa zebrali najmłodsi, 6-7-latkowie. – Jedna z naszych dyplomantek ma dzisiaj egzamin w Warszawie, druga też musiała wyjechać, ale rosną nam już następne pokolenia! – cieszy się Jan Zugaj, dodając, że część z występujących zaczęła ćwiczyć zaledwie cztery miesiące wcześniej.

Jubileusz w rytmie disco

Foto: Jubileusz w rytmie disco
cz pon, 18 czerwca 2018 08:10

Występy wykonawców disco polo zakończyły obchody 600-lecia nadania Łomży praw miejskich. Na muszli przy ulicy Zjazd wystąpili, a czasem nawet grali i śpiewali: Moment, Wojciech Trawiński, Marcin Siegieńczuk i Exaited, zaś gwiazdami wieczoru byli Piękni i Młodzi oraz Boys, przy których przebojach bawiło się kilka tysięcy ludzi – od dzieci do emerytów. – Jest tu wiele wspaniałych gwiazd, np. Piękni i Młodzi, z którymi często koncertuję, a pochodzą stąd – mówi Marcin Miller. – Mają wielu fanów, ich koncerty są tak energiczne, ale wiadomo, Boys to Boys!

Perfekcyjny koncert na 600-lecie lokacji miasta

Foto: Perfekcyjny koncert na 600-lecie lokacji miasta
mm nie, 17 czerwca 2018 11:20

Legenda polskiego rocka Perfect zakończyła drugi dzień jubileuszowych uroczystości Łomży wspaniałym koncertem. Kilka pokoleń słuchaczy wtórowało Grzegorzowi Markowskiemu w kultowej „Autobiografii” czy „Kołysance dla nieznajomej”, zespół zagrał też wiele swych innych przebojów oraz nowe utwory. Wcześniej z jak najlepszej strony pokazali się na muszli koncertowej łomżyńscy artyści, a publiczność szczególnie gorąco przyjęła utalentowaną młodzież z MDK-DŚT, wokalistę Adama Kalinowskiego, grającego z DJ-em saksofonistę Mateusza Kurkowskiego oraz Julę, która zaśpiewała przeboje ze swoich wszystkich płyt.

Koncert na 600-lecie w katedrze

Foto: Koncert na 600-lecie w katedrze
mm pt, 15 czerwca 2018 22:31

600-lecie lokacji Łomży Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego uczciła uroczystym koncertem muzyki polskiej. Wśród wykonanych utworów były też napisane przez łomżyńskich twórców: kompozytorów i autorów tekstów, a część z nich stworzono specjalnie na jubileusz, w tym hymn „600 lat w koronie Polski” autorstwa organisty parafii Krzyża Świętego Andrzeja Żery, zaśpiewany przez pochodzącego z Łomży tenora Jacka Szymańskiego z ponad 200 chórzystami. Łomżyńskie chóry wykonały nową wersję pieśni „Piękna nasza Polska cała” z tekstem o Łomży napisanym przez Józefa Babiela, a kolejnym łomżyńskim akcentem okolicznościowego koncertu był klarnecista Kornel Wolak z Kanady.

TLiA otrzyma Odznakę Honorową Województwa Podlaskiego

Foto: TLiA otrzyma Odznakę Honorową Województwa Podla...
cz cz, 14 czerwca 2018 08:54

Zarządu Województwa Podlaskiego przyznał Teatrowi Lalki i Aktora w Łomży Odznakę Honorową Województwa Podlaskiego. Odznaka przyznawana jest osobom i instytucjom, które całokształtem działalności publicznej, społecznej i zawodowej przyczyniły się wybitnie do rozwoju i promocji Województwa Podlaskiego.

Zgłoś się i zagraj na Łomża Blues Rock Festiwal 2018!

Foto: Zgłoś się i zagraj na Łomża Blues Rock Festiwal...
cz śr, 13 czerwca 2018 08:59

Masz zespół, chcesz zagrać na profesjonalnie przygotowanej scenie, zaprezentować się szerszej publiczności i wygrać cenne nagrody? Nie czekaj i już dziś prześlij zgłoszenie na Łomża Blues Rock Festiwal 2018! W tym roku przesłuchania konkursowe obędą się 15 września. Na uczestników oprócz muzycznej atmosfery czekają nagrody rzeczowe i finansowe - w puli nagród 3 500 zł.

Rozśpiewany kolor serca w katedrze

Foto: Rozśpiewany kolor serca w katedrze
cz śr, 13 czerwca 2018 08:49

Od 18 lat Studio Wokalne eMDeK koncertuje w łomżyńskiej katedrze. Wczoraj młodzi wokaliści pod kierunkiem Magdy Sinoff ponownie zaśpiewali pieśni religijne, gospel oraz o uduchowionej i poetyckiej treści w koncercie pt. „Kolor serca” . – Ten program taki miał właśnie być – mówi Magda Sinoff. – Urozmaicony, z różnymi utworami, gdzie w każdej piosence pokazywało się serduszko: albo całego zespołu, albo solistów. Słuchacze szczególnie entuzjastycznie przyjmowali piosenki w wykonaniu najmłodszych 7-latków oraz tegorocznych maturzystów: Aleksandry Raszczyk i Eryka Mroczko, który zaśpiewał gościnnie w duecie z Magdą Sinoff.

Kurpie śpiewali i grali w Nowogrodzie

Foto: Kurpie śpiewali i grali w Nowogrodzie
cz wt, 12 czerwca 2018 08:42

Przez całą niedzielę Kurpie bawili się w Nowogrodzie. Przy skansenie, który na skarpie po przeciwnej stronie ujścia Pisy do Narwi przed ponad 90-laty założył Adam Chętnik, odbywał się Ogólnopolski Konkursu Zespołów Kurpiowskich organizowany w ramach XXV Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie. Przed publicznością i jury umiejętnościami śpiewu, gadki, tańca czy gry na tradycyjnych instrumentach popisywali się artyści z Kurpi Zielonych i Białych oraz zafascynowani tą kulturą mieszkańcy terenów ościennych.

RzeczpospoCzyta w bibliotece

Foto: RzeczpospoCzyta w bibliotece
cz nie, 10 czerwca 2018 14:54

Sobotnie spotkanie w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej zakończyło łomżyńską odsłonę ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem „RzeczpospoCzyta”. Odbyła się ona w trzech bibliotekach i promowała czytelnictwo w atrakcyjnej formie w roku 100-lecia odzyskania niepodległości oraz miała zwrócić uwagę na lokalnych twórców i animatorów kultury. Dlatego poza spotkaniem ze znanym scenarzystą i pisarzem Cezarym Harasimowiczem odbyła się też promocja książek łomżyńskiego pisarza Andrzeja Rytelewskiego, fotograf Zbigniew Ciborowski pokazał Łomżę mniej znaną, historyk Michał Kaczyński dawną, a muzyk Jan Zugaj zaprezentował najmłodszych uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego, grających też utwory jego autorstwa.

Walizka nagród i objawień

Foto: Walizka nagród i objawień
mm so, 09 czerwca 2018 22:42

Latvia Puppet Theatre z Łotwy zdobył Grand Prix 31. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Jury doceniło poetyckie przedstawienie walki pomiędzy dobrem i złem, ukazanej w formie szachowej rozgrywki. Nie brakowało też innych nagród, w tym specjalnej dla amerykańskiego Bread & Puppet Theatre, który oczarował publiczność podczas piątkowego spektaklu plenerowego. – Chciałam podziękować za wszystkie chwile wspaniałych wzruszeń, emocji i zachwytów, a także zamyśleń i refleksji! – mówiła przewodnicząca jury Aleksandra Rembowska, podkreślając, że festiwalowe przedstawienia ukazywały i komentowały przemiany współczesnego świata.

Śpiewane opowieści, folk i elektronika na Walizce

Foto: Śpiewane opowieści, folk i elektronika na Walizce
mm so, 09 czerwca 2018 10:08

Dwa plenerowe wydarzenia zakończyły trzeci dzień 31. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Najpierw na katedralnym dziedzińcu amerykański, znany na całym świecie Bread & Puppet Theatre zaprezentował konkursowy spektakl „Basic Byebye”, składający się z sześciu śpiewanych opowieści-cantastorii. Zaraz po nim w festiwalowym klubie/restauracji Na Farnej duet Funkasanki zagrał porywający koncert, na który złożyły się utwory z debiutanckiej płyty, nowego programu „Folkotronica” oraz drugiego, szykowanego na jesień albumu. – Uwielbiamy grać na Walizce i cieszymy się, że znowu mogliśmy tu wystąpić – mówi Anna Kaptór. – Wspaniale jest w czymś takim uczestniczyć, bo to wydarzenie na skalę światową, a do tego mieliśmy fajne przyjęcie!

Miejsce na wiersz w sercach młodzieży

Foto: Miejsce na wiersz w sercach młodzieży
cz pt, 08 czerwca 2018 16:14

Damian Śliwiński z Łomży zwyciężył w XV konkursie recytatorskim „Miejsce na wiersz”. Dalsze miejsca zajęły uczennice polskich szkół na Białorusi i Litwie, Milena Kuźma i Kamila Anna Herman, jurorzy przyznali też pięć wyróżnień. Organizowany przez Stowarzyszenie Kultury i Oświaty „Logos”, Klub Wojskowy oraz Stowarzyszenie Wspólnota Polska Odział w Łomży konkurs popularyzuje rodzimą poezję w kraju i wśród Polonii, szczególnie na Białorusi, Litwie i Ukrainie.

Życiowe peregrynacje Teatru KTO

Foto: Życiowe peregrynacje Teatru KTO
cz pt, 08 czerwca 2018 08:09

Plenerowe widowisko „Peregrinus” krakowskiego Teatru KTO na Starym Rynku zakończyło drugi dzień 31. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. – Dzień powszedni i kilkaset osób, wygląda więc na to, że potrzebujemy żywego kontaktu, a ekran nam się nudzi, ten przekaz screenowy odchodzi do lamusa! – mówi reżyser Jerzy Zoń, prowadzący od 40 lat ten, jeden z najsłynniejszych polskich teatrów, grający dotąd w ponad 40 krajach na pięciu kontynentach. Zaprezentowany w Łomży spektakl obnaża miałkość współczesnego człowieka cyfrowej rzeczywistości, zagubionego w bezsensie codziennej drogi do pracy w korporacji.

« · «« · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · 18 · »» · »
 
Zobacz także
190401023634.png
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę