wtorek, 19 marca 2019 napisz DONOS@

Taneczny „Big Bit” młodych wokalistów

Foto: Taneczny „Big Bit” młodych wokalistów
mm nie, 29 kwietnia 2018 11:19

Aż 23 nagrody i wyróżnienia przyznało jury uczestnikom XI Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Big Bit” w MDK-DŚT. Odbywał się on pod hasłem „Dance, dance, dance!”, dlatego szczególnie premiowane były taneczne przeboje: od evergreenów z lat 70. czy 80. do najnowszych hitów Zwycięzcy konkursu zaśpiewali też podczas wieczornej gali wręczania nagród. – Czasem nawet nie wiadomo było, wedle jakich kryteriów ich oceniać – pisałam w swych notatkach „profesjonalistka” i kropka, nie miałam nic więcej do dodania! – mówi przewodnicząca jury Ewa Kuklińska, która na finał zaprezentowała się w recitalu własnych i światowych przebojów.

„Las” w Muzeum Przyrody

Foto: „Las” w Muzeum  Przyrody
cz so, 28 kwietnia 2018 12:05

50 czarno-białych fotogramów o wymiarach 70x100 cm przedstawiających piękno lasów północno-wschodniej Polski można oglądać w Muzeum Muzeum Przyrody w Drozdowie. Duże, nastrojowe zdjęcia przenoszą nas w najbardziej dzikie i tajemnicze leśne zakątki, a piękno prezentowanych fotografii, oprócz mistrzowskiego wykonania, bardzo mocno podkreśla czarno-biała technika, która znakomicie oddaje nastrój i urok lasu. Autorem zdjęć jest Roman Rogoziński Nadleśniczy Nadleśnictwa Rajgród.

Dwa skrzydła poezji Tadeusza Mocarskiego

Foto: Dwa skrzydła poezji Tadeusza Mocarskiego
cz śr, 25 kwietnia 2018 08:19

Urodził się w Janczewie koło Jedwabnego w roku 1943. W wieku 23 lat debiutował jako poeta, a pod koniec lat 60. ubiegłego wieku był już cenionym twórcą i krytykiem. Wszystko skończyło się w roku 1974, kiedy popadł w niełaskę władz za zbytnie zaangażowanie w obronę tekstu piosenki „Zegarmistrz światła” Tadeusza Woźniaka. Był bezrobotny, pracował w hucie miedzi w Głogowie, a do Warszawy wrócił po 10 latach. To dzięki niemu ukazał się pierwszy tom poezji Karola Wojtyły, a sam niedawno wydał dzieło swego życia „Sonety biblijne”. Niektóre z nich zabrzmiały w wykonaniu młodzieży z Teatrzyku Żywego Słowa „Logos” podczas 75. urodzin Tadeusza Mocarskiego, świętowanych w Salonie Literackim Anny Jakubowskiej.

Teatr z Łomży Podlaską Marką Roku

Foto: Teatr z Łomży Podlaską Marką Roku
cz wt, 24 kwietnia 2018 20:49

Teatr Lalki i Aktora w Łomży wygrał konkurs Podlaska Marka Roku w kategorii kultura. Była to 14. edycja konkursu organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Poza statuetką łomżyński teatr otrzymał 10 tysięcy złotych i weźmie udział w szeregu kampanii promocyjnych. Nagrody wręczano we wtorek wieczorem podczas specjalnej gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Gwiazdą wieczoru był Zenon Martyniuk, który został uznany Honorowym Ambasadorem Województwa Podlaskiego.

Łomżyński dom kultury czeka na elewację artystyczną

Foto: Łomżyński dom kultury czeka na elewację artysty...
cz pon, 23 kwietnia 2018 15:12

Szare gmaszysko przy Wojska Polskiego to skarbnica wielobarwnych talentów i pracy instruktorów ze śpiewającymi i grającymi na scenie dziećmi i nastolatkami. Miejski Dom Kultury DŚT całe lata czekał na odnowienie szaroburej fasady, aż się doczekał ponad 320 tysięcy złotych od ministerstwa kultury: na dokumentację techniczną w 2018 roku i termomodernizację w 2019. To efekty projektu do programu MKiDN „Infrastruktura domów kultury”, napisanego przez Paulinę Waszelewską. O tym i innych dofinansowaniach oraz inicjatywach śpiewaczo-poetyckich na maj opowiadał dyrektor MDK DŚT Krzysztof Zemło na konferencji z udziałem wiceprezydent Łomży Agnieszki Muzyk.

Młoda Łomża zdobyła Białystok!

Foto: Młoda Łomża zdobyła Białystok!
cz pon, 23 kwietnia 2018 08:57

C.T.young, czyli młodsze pokolenie C.T.Group ze Studia Tańca BK Step, wygrało, w kategorii do lat 11, Ogólnopolski Turniej Tańca Street Noise, który odbył się w Białymstoku. - W drodze do finału pokonali tancerzy min. z Białej Podlaskiej, Białegostoku oraz Radomia – cieszy się Marek Kisiel, twórca Studia, który mówi, że to triumf nowego łomżyńskiego pokolenia tancerzy breakdance.

Łomżyński blues Holy Water

Foto: Łomżyński blues Holy Water
cz so, 21 kwietnia 2018 11:48

Holy Water rozpoczął promowanie swej drugiej płyty specjalnym koncertem w Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych. Album „Nie ma bluesa w Łomży” zawiera siedem autorskich kompozycji i nowe opracowanie „Srebrnych łez” Sergiusza Fabiana, przedwcześnie zmarłego syna gwiazd polskiego bigbitu, Katarzyny Sobczyk i Henryka Fabiana. – Jesteśmy zadowoleni z tej płyty – mówi basista Sławek Trzcinka. – To efekt kilku ładnych lat naszej pracy – postawiliśmy na własną twórczość i bardzo cieszymy się, że dzisiaj możemy zaprezentować ją publiczności!

Łomża nad Narwią klubu Nurt

Foto: Łomża nad Narwią klubu Nurt
mm so, 21 kwietnia 2018 09:58

Fotografowie działający w Klubie Fotografii Nurt przygotowali na 600-lecie rocznicy nadania Łomży praw miejskich wydawnictwo książkowe „Łomża- miasto nad Narwią”. – To pierwszy, oficjalnie wydany, album fotograficzny o Łomży – podkreśla inicjator przedsięwzięcia Zbigniew Ciborowski. – Były takie wydawane prywatnie, Gabor Lörinczy wydał nawet kilka, ale takiego zbiorowego albumu środowiska nie było! Promocja, wydanej przez MDK-DŚT i dofinansowanej przez Urząd Miejski publikacji, odbyła się w piątkowy wieczór w Galerii Pod Arkadami.

Mistrz batuty i wspaniali, łomżyńscy soliści

Foto: Mistrz batuty i wspaniali, łomżyńscy soliści
cz pt, 20 kwietnia 2018 08:01

Wybitny dyrygent Marek Pijarowski ponownie poprowadził orkiestrę Filharmonii Kameralnej. Jako soliści w słynnej Symfonii koncertującej Mozarta zaprezentowali się łomżyńscy muzycy: skrzypek Cezary Gójski i pochodzący z Rumunii altowiolista Adrian Stanciu. – Oczywiście wiedziałem, że są to świetni muzycy, ale nie sądziłem, że grają aż tak wspaniale! – mówi Marek Pijarowski. Program koncertu dopełniły utwory Warlocka i Haydna, a na bis soliści przygotowali zaskakującą wersję jednego z klasycznych tang Astora Piazzolli, w napisanej specjalnie dla nich aranżacji.

Marek Kisiel zaprosił do Łomży Qczaja spod Tatr

Foto: Marek Kisiel zaprosił do Łomży Qczaja spod Tatr
cz wt, 17 kwietnia 2018 16:01

- Jestem instruktorem grupy tanecznej B.K. Team na co dzień, ale tym razem choreografię dla 8-osobowej grupy dziewcząt z Jeremiaszem Cieniewiczem jako rodzynkiem przygotowali Grzegorz Kuciak z Gorzowa Wielkopolskiego i Dariusz Bujakowski z Warszawy – mówi Marek Kisiel (lat 38) z Łomży, którego formacja B.K. Team wygrała turniej Mazurskie Transformacje w Mrągowie. Łomżanie triumfowali dwuipółminutowym pokazem na festiwalu z udziałem ponad 50 zespołów z Polski i Rosji, rywalizujących w kategoriach: street dance i art dance. Na sukcesie Marek Kisiel nie poprzestał i zaprosił lubianego trenera personalnego fitness Daniela Kuczaja na sobotę do Łomży.

Koncert gwiazd nie tylko śpiewających

Foto: Koncert gwiazd nie tylko śpiewających
cz pon, 16 kwietnia 2018 08:04

Wiosenny koncert gwiazd Filharmonii Kameralnej zgromadził liczne grono wykonawców-amatorów. Były wśród nich osoby powszechnie znane, a dla większości z nich był to sceniczny debiut. Posłanka Bernadeta Krynicka, zastępca prezydenta Łomży Agnieszka Muzyk i starosta Elżbieta Parzych śpiewały, poseł Lech Antoni Kołakowski odgrywał ułana, Jacek Piorunek grał na skrzypcach, a ksiądz Andrzej Godlewski rapował. Było też kilka innych zaskakujących występów, a najbardziej zapracowanym człowiekiem na scenie był jedyny śpiewak-profesjonalista w obsadzie, uwielbiany przez łomżyńską publiczność Dariusz Wójcik.

Malarskie drogi córki i ojca

Foto: Malarskie drogi córki i ojca
cz cz, 12 kwietnia 2018 08:33

Roman Borawski podsumował 30 lat artystycznej pracy w Łomży wystawą „Résumé” w Galerii Sztuki Współczesnej. Na wystawę składają się reprezentatywne przykłady ostatnich malarskich cykli artysty. Jednocześnie odbyło się też otwarcie wystawy „Bardziej w, czy poza” jego córki, Olgi Borawskiej, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, prezentującej wcześniej swą twórczość w rodzinnym mieście podczas wystaw zbiorowych oraz realizacje audiowizualne. – Idea wspólnej wystawy wyszła od kierownik galerii, pani Karoliny Skłodowskiej, ale mamy tu dwie różne wystawy, to nie jest nasza wspólna twórczość! – wyjaśnia Roman Borawski, którego twórczość doczekała się też poetyckiej recenzji – pierwszej w jego karierze.

Podwójna wystawa na wiosnę w Galerii N

Foto: Podwójna wystawa na wiosnę w Galerii N
cz śr, 11 kwietnia 2018 08:17

Obie studiowały w Lublinie. Przyjaźnią się od lat i razem też pracują, w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży, ucząc młodzież przedmiotów zawodowych. Mają też jednak artystyczne pasje, a ich efekty Dorota Karczewska i Ewa Czerska zaprezentowały w Galerii N: pełne żywych barw obrazy i efektowne kompozycje kwiatowe. I jak zapowiadają, jest to ich pierwsza wspólna, ale na pewno nie ostatnia wystawa, bo mają już zaproszenia na kolejne.

„Powróćmy jak za dawnych lat”

Foto: „Powróćmy jak za dawnych lat”
cz wt, 10 kwietnia 2018 08:23

Wokaliści Studia ROK działającego przy Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży, zabrali publiczność w sentymentalną muzyczną podróż po przebojach lat 20 i 30. Były też piosenki słynnego duetu Wasowski i Przybora., którzy w latach 50 rozpoczęli działalność Kabaretu Starszych Panów. Stylowe wnętrze Restauracji Retro dopełniło charakteru koncertu, którego atmosfera była szczególnie serdeczna przez licznie przybyłą publiczność.

Francuskie impresje wirtuozów

Foto: Francuskie impresje wirtuozów
cz nie, 08 kwietnia 2018 10:58

Nietypowy duet gitarzysty Jakuba Kościuszki i klarnecisty Jana Jakuba Bokuna zachwycił publiczność kolejnego koncertu z cyklu „Muzyczne wieczory u Lutosławskich”. W Muzeum Przyrody w Drozdowie artyści zaprezentowali utwory kompozytorów francuskich, pasujące idealnie do salonu dawnej siedziby rodu Lutosławskich, gdzie niegdyś takie koncerty były na porządku dziennym, a Filharmonia Kameralna z powodzeniem tę tradycję wskrzesiła. – Muzycy żyją nie tylko koncertami w Paryżu, Tokio, Rzymie czy Pradze, bo takie kameralne koncerty też bardzo nas cieszą! – podkreślał Jakub Kościuszko.

Zych Bujnowski: tragiczna historia młodego artysty

cz so, 07 kwietnia 2018 12:42

Studiował w Petersburgu i Kijowie, gdzie był uczniem samego Konrada Krzyżanowskiego. Kiedy Polska odzyskała niepodległość porzucił malowanie, wstępując do wojska. Był kilkakrotnie ciężko ranny, a obrażenia odniesione podczas wojny polsko-bolszewickiej uczyniły zeń inwalidę. Powrócił wtedy do rodzinnego Tykocina, gdzie tworzył i zmarł w roku 1927, mając zaledwie 32 lata. Kolekcję obrazów Zycha Bujnowskiego ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku zaprezentowano w Galerii Pod Arkadami. – Dla nas jest to niecodzienna wystawa, bo zazwyczaj prezentujemy dokonania młodych twórców – mówi kierownik galerii Przemysław Karwowski, podkreślając, że artysta miał też pewne związki z dawną ziemią łomżyńską, a jeden z jego obrazów – niestety nieukończony – powstał w Łomży.

Rockowy Oddział Krzysztofa Jaryczewskiego

Foto: Rockowy Oddział Krzysztofa Jaryczewskiego
cz so, 07 kwietnia 2018 12:35

Zespół Jary OZ Krzysztofa Jaryczewskiego ponownie odwiedził Łomżę, zachwycając trzy pokolenia fanów. Pierwszy wokalista Oddziału Zamkniętego, jednego z najlepszych zespołów polskiego rocka lat 80. i współtwórca jego wielu kultowych przebojów, świętował w ubiegłym roku jubileusz 40-lecia kariery muzycznej. Wraca też do formy po niedawnym przeszczepie wątroby, a na obecny rok zapowiada aż dwie płyty: studyjną z premierowymi utworami oraz akustyczny koncert z przekrojowym materiałem. Są też szanse na ugodę i ponowną współpracę Jaryczewskiego z gitarzystą Wojciechem Łuczajem-Pogorzelskim, liderem drugiego Oddziału Zamkniętego.

Miłosne manewry Teatru Aktywnego

Foto: Miłosne manewry Teatru Aktywnego
cz pt, 30 marca 2018 08:28

Pełną humoru i zaskakujących zwrotów akcji komedię na podstawie „Dam i huzarów” Aleksandra Fredry przygotowali młodzi aktorzy z Teatru Aktywnego. Perypetie zatwardziałych starych kawalerów, próbujących wyrwać się z sideł zastawianych przez kobiety, a do tego prawdziwa miłość Zosi i Edmunda zostały oddane tak przekonująco, że publiczność nie mogła opanować śmiechu. Joanna Klama, reżyserka przedstawienia i opiekunka działającego w MDK-DŚT teatru, zapowiada już kolejne spektakle swych podopiecznych, w tym na podstawie autorskich scenariuszy.

Tancerze BKStep dostrzeżeni w Pile

Foto: Tancerze BKStep dostrzeżeni w Pile
cz wt, 27 marca 2018 09:25

BKSkansen zajął trzecie, a ekipa BKTeam czwarte miejsce podczas największego turnieju street dance w Polsce RYTM ULICY. Łomżyńscy tancerze Studia BKStep rywalizowali w Pile z ponad tysiącem tancerzy z całej Polski, w takich kategoriach jak: Hip hop, Waacking, Popping, House i Street Dance.

„Pasja” na Niedzielę Palmową

Foto: „Pasja” na Niedzielę Palmową
cz pon, 26 marca 2018 08:06

Słynne misterium „Pasja” Michela de Ghelderode aktorzy łomżyńskiego Teatru Lalki i Aktora zaprezentowali podczas Niedzieli Palmowej w kościele pw św. Wincentego á Paulo w Zbójnej. Zgromadzeni w świątyni wierni byli zachwyceni spektaklem, który mogli obejrzeć dzięki realizowanemu przez TLiA projektowi „Pasja-Zbliżenia 2018”, przybliżającego mieszkańcom małych miejscowości wielowiekowe tradycje ludowego teatru. – Cieszę się bardzo, że mamy w repertuarze takie piękne i pouczające przedstawienie – mówi dyrektor Jarosław Antoniuk, dodając, że to łomżyński teatr podjął się pierwszego całościowego wystawienia „Pasji” w Polsce, a dokonał tego wybitny reżyser Wiesław Hejno.

« · «« · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · 18 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę