Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Nagroda Kurpik dla Doroty Przestrzelskiej z Łomży

Główne zdjęcie
Dorota Przestrzelska

Dorota Przestrzelska, nauczyciel bibliotekarz w I LO w Łomży, dostała Nagrodę Prezesa Związku Kurpiów: Kurpika 2023, czyli kurpiowskiego Oscara. Gala wręczenia zaszczytnej nagrody odbyła się z udziałem Laureatki w czwartkowy wieczór w Ostrołęckim Centrum Kultury. Prezes Mirosław Grzyb z kapitułą nagrodzili Łomżyniankę w kategorii „edukacja regionalna” - za propagowanie od 2007 r. kultury kurpiowskiej wśród młodego pokolenia. Pani Dorota była przez Kurpika szczęśliwa.

- Jestem szczęśliwa, ponieważ to dla mnie ogromne wyróżnienie po ponad 16 latach działalności w dziedzinie upowszechniania wiedzy o Kurpiach, ich kulturze i tradycjach – mówi Laureatka, kiedy w piątek zadzwoniliśmy z gratulacjami. Jak zwykle, zajęta i zapracowana: przygotowuje dzieci na dwa konkursy i koncert, w którym bierze udział 13 uczniów, jako podsumowanie konkursu „Znam Ziemię Łomżyńską” pod tytułem „Najpiękniejsze miłości”. „Kurpik 2023 to bardzo cenna nagroda dla mnie i dla moich uczniów, którzy zdobywają liczne nagrody w konkursach i przeglądach. A cząstka tego Kurpika niech poleci do nieba, do mojego nieżyjącego ojca, bo to od niego wszystko się zaczęło” - tak powiedziałam w podziękowaniu za nagrodę. Od dziecka widziałam tatę grającego na akordeonie. Tymczasem tata kilkanaście lat temu kupił sobie harmonię pedałową i powiedział, że na tego typu instrumencie nauczył się grać. Jako chłopiec siadał przy muzykantach i ze słuchu uczył się grać na harmonii trzyrzędowej. Jego mistrzem był muzyk z Olszyn. Zgłosiłam tatę na przegląd ludowy i zdobył nagrodę, natomiast ja zakochałam się w Kurpiach, w obyczajach, muzyce i gwarze.

„Rodzinną pasję przeniosłam na grunt szkolny”
Wychowanki Pani Przestrzelskiej niedawno w 2023 r. znów triumfowały w Ogólnopolskich Dniach Kultury Kurpiowskiej w kategorii gawędziarzy: łomżynianka Hanna Horoszewska zajęła 1. miejsce i Urszula Filipkowska 2. m., zdobywając 1. m. w V Olimpiadzie Wiedzy o Kurpiach, która odbywa się co roku w ZSZ nr 4 w Ostrołęce. Jakub Szok to równie pamiętny wychowanek, gdyż zwyciężył w I edycji tejże olimpiady. Sprawił wielką niespodziankę nauczycielce, zapraszając po raz drugi do Lemana na boże obiady w połowie marca. Pani Dorota z wdzięcznością opowiada o tacie rolniku Ludwiku Sztachańskim (1946-2023) z Taraskowa w Gminie Piątnica. Tata grą ubarwiał przeglądy regionalne w Zbójnej i ogólnopolskie w Nowogrodzie. Zainteresowanie ojca kulturą kurpiowską przejęła jego córka, zaś od niej – syn i wnuk Przemysław Przestrzelski, który za gadkę gwarową pt. „Letniki” Leszka Czyża otrzymał II m. w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym „Radość spod kapelusza”, ku pamięci Hanki Bielickiej (1915-2006). Pani Dorota z sympatią mówi o współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Łomży, wypożyczającym jej stroje kurpiowskie na występy i inscenizacje obrzędów, jak np. „Wielkanoc na Kurpiach”.

- Rodzinną pasję przeniosłam na grunt szkolny – opowiada z zapałem nauczycielka, zatrudniona w I LO w Łomży od 2015 r. Jej uczennice i uczniowie co i rusz gdzieś występują, uświetniają, recytują i śpiewają, m.in. na koncertach w Filharmonii i Bibliotece, na zjazdach i spotkaniach TPZŁ. Każdego roku około 5-10 osób z kręgu Pani Doroty zostaje stypendystami marszałka podlaskiego dla młodzieży uzdolnionej artystycznie. 

Przez równiny i pagórki w celu odnalezienia gadek
Podczas gali Kurpików w OCK, gdzie nagrodzono 13-stu laureatów w 10 kategoriach, Pani Dorota we wzruszającej przemowie nie wyraziła ważnej dla niej refleksji – o tym, jak najbliżsi i przyjaciele mogą pozytywnie wpłynąć na rodzenie się zainteresowań folklorem, pogłębianie wiedzy, rozwijanie pasji. W jej przypadku dobrymi duchami okazały się nauczycielki, z którymi wytrwale przemierzała szlaki na Kurpiach, m.in., tam, gdzie Zbójna, Wolkowe, Olszyny i Kadzidło: Sylwia Lutostańska z SP 10 i II LO; Edyta Eysmont z SP w Nowogrodzie i Monika Łukianiuk z SP 5. Zjechały wspólnie kurpiowskie równiny, pagórki i piaski w celu odnalezienia piosenek, pieśni i gadek i dokumentacji zanikającej gwary, co owocowało spotkaniem z Agnieszką Zielewicz, która zaprosiła je do swojego domu. Stworzyły w nim wspólnie kobiecy, śpiewaczy świat, piękny, rzadko spotykany.

Pani Dorota jest pomysłodawcą konkursu „Znam Ziemię Łomżyńską”, której 8. edycja odbędzie się 8. marca w I LO przy ul. Feliksa Bernatowicza. W trakcie konkursu recytatorzy ze szkół podstawowych i średnich Łomży i powiatu łomżyńskiego deklamują wiersze o rodzinnym mieście i Ziemi Łomżyńskiej. Czy młodsze roczniki pójdą w ślady zdolnych absolwentek I LO: Izabeli Rojewskiej i Kingi Gutowskiej, pierwsza dowie się Dorota Przestrzelska. 

Kurpika 2023 otrzymał również Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Nowogrodzie, którego dyrektorem jest Karolina Piątek. Nagrodę przyznano MGOK za ochronę dziedzictwa, ponieważ prowadzi zespoły śpiewacze, muzyczne, taneczne i organizuje warsztaty plastyczne i kulinarne, konkursy i przeglądy.

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 

Foto: Dorota Przestrzelska
Foto: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Nowogrodzie
Foto: Dorota Przestrzelska z ojcem
Foto: Dorota Przestrzelska z rodziną

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę