Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Muzyczna integracja na finał projektu

mm pt, 12 maja 2023 20:34

Żywiołowym wykonaniem „La Bamby” zakończył się koncert finałowy przedsięwzięcia grantowego „Filharmonia dostępna” Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Poza orkiestrą wzięli w nim udział również warsztatowicze, nie tylko grający na instrumentach perkusyjnych, ale również śpiewający z filharmonikami. Łącznie w siedmiu dedykowanym osobom niepełnosprawnym koncertach integracyjnych uczestniczyło ponad 2000 słuchaczy. – To piękna inicjatywa – ocenia projekt dyrygentka Julia Kurzydlak. – Wspaniałe jest to, że te osoby mogą wyjść na scenę i uczestniczyć w koncercie, mając poczucie, że robią coś wartościowego, co na pewno bardzo je buduje, daje im nowe perspektywy i urozmaica ich życie.

Wydarzenia i imprezy poza Nocą Muzeów

mm pt, 12 maja 2023 09:10

Główną atrakcją rozpoczynającego się weekendu będzie Noc Muzeów, ale poza składającymi się na jej program wydarzeniami w Łomży nie zabraknie również innych imprez. Łomżyński Klub Sportowy 1926 będzie walczyć o odzyskanie pozycji lidera – do prowadzącego obecnie Tura Bielsk Podlaski łomżyńska drużyna traci tylko punkt. Dzisiaj na Starym Rynku odbędzie się piknik integracyjny, a przez cały weekend GUKS Olimpijczyk Łomża będzie rywalizować w XI Ogólnopolskim Turnieju Koszykówki Dziewcząt „Łomża Cup 2023”. Ciekawie pod względem wydarzeń zapowiada się również początek i kolejne dni przyszłego tygodnia.

Łomżyńska Noc Muzeów już jutro

mm pt, 12 maja 2023 08:18

Ponad 20 łomżyńskich instytucji kultury i nie tylko, zaprasza w sobotę 13 maja na tegoroczną odsłonę Nocy Muzeów. Prym wiodą tu placówki muzealne, z Muzeum Północno-Mazowieckim na czele, ale wiele będzie też działo się w Galerii Pod Arkadami MDK-DŚT, Hali Kultury czy Teatrze Lalki i Aktora. Wśród wydarzeń muzycznych na plan pierwszy wysuwają się aż dwa koncerty Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego oraz występ pochodzącego z Łomży Vincenta; nie zabraknie też atrakcji dla miłośników malarstwa, fotografii i innych dziedzin szeroko rozumianej kultury i sztuki. Udział w muzealnej nocy ułatwi bezpłatna linia specjalna MPK, kursująca już od godziny 14:30.

Nocny Sąd w Noc Muzeów

mm pt, 12 maja 2023 08:14

Po raz trzeci Sąd Okręgowy w Łomży, mieszczący się w zabytkowym budynku przy ul. Dwornej 16, otwiera się na Noc Muzeów. Dla gości otwarte będą wnętrza, sale i inscenizacje nie tylko rozpraw.

Garbatka i inne rodzinne historie Wagów

mm wt, 09 maja 2023 07:45

Wydawniczy dorobek Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów wzbogacił się o kolejną, bardzo interesującą pozycję. „Garbatka – udręka, życie, raj utracony. Z historii rodu Wagów” Elżbiety Mudrak to efekt badań i poszukiwań dotycząch dziejów jej rodziny, wywodzącej się od Wagów pochodzących z ziemi łomżyńskiej. Spotkanie promujące książkę nieprzypadkowo odbyło się 8 maja, w 224. rocznicę urodzin Antoniego Wagi, wybitnego przyrodnika, zoologa, pisarza i poety, brata Jakuba Ignacego Wagi, autora pionierskiej „Flory polskiej”.

Closterkeller ponownie zagrał w Łomży

mm so, 06 maja 2023 13:13

Closterkeller wrócił do Łomży po blisko sześcioletniej przerwie. Grupa charyzmatycznej Anji Orthodox na obecnej trasie przypomina utwory, które wokalistka uważa za piękne i godne pokazania: od tych z pierwszych płyt do najnowszych, z uwzględnieniem największych przebojów „W moim kraju”, „Władza” czy „Agnieszka”. Na jesień grupa zapowiada jubileuszową trasę z okazji 35-lecia z przekrojową setlistą, wzbogaconą premierowymi kompozycjami.

„Kurpiowska Majówka u Stacha” w rocznicę śmierci chwalebnej bohatera kurpiowskiego

mm pt, 05 maja 2023 15:06

Leśna polana w Lesie Jednaczewskim, przy granicy rezerwatu Rycerski Kierz, to miejsce domniemanego pochówku Stacha Konwy. Według tradycji był przywódcą Kurpiów, którzy w 1733 roku stanęli po stronie Stanisława Leszczyńskiego, rywalizującego z Augustem III o koronę króla Polski. W „Encyklopedii Orgelbranda”, wydanej w 1864 roku, zapisano: „na czele tego ludu stał wtedy Kurp Konwa, wodzem od nich wybrany. Ten w licznych walkach z rossyjanami dał dowody wielkiego męstwa i zdolności. W lesie Jedynaczewskim, o pół mili od Łomży, pokazują do dziś dnia mogiłę w miejscu, gdzie wykrudowana łąka nosi nazwę Rycerki, pod którą spoczywają zwłoki tego wodza Kurpiów poległego w bitwie z rossyjanami”

Trzeci maja chóralnie świętowany

mm cz, 04 maja 2023 09:20

Rekordowym zainteresowaniem cieszył się koncert patriotyczny Łomżyńskiej Orkiestry Dętej. W Hali Kultury pieśni wojskowe i patriotyczne z sopranistkami Edytą Piasecką i Marią Hubluk-Kaszubą oraz chórem Amici śpiewało ponad 200 osób, od dzieci do seniorów. Zorganizowana przez MDK-DŚT impreza zwieńczyła miejskie obchody 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. – Świętowaliśmy na wesoło! – podkreśla dyrektor Krzysztof Zemło, dodając, że najbardziej cieszy fakt, iż w każdym kolejnym takim koncercie uczestniczy coraz więcej ludzi.

Muzyczna majówka w filharmonii

mm śr, 03 maja 2023 15:15

Majówkowy koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego przyciągnął bardzo liczną i zróżnicowaną wiekowo publiczność. Byli wśród niej zarówno zwolennicy sopranistki Hanny Zajączkiewicz, jak też multiinstrumentalisty Jerzego Karwowskiego. Nie brakowało też miłośników muzyki polskiej, klasycznej i rozrywkowej w świetnym wykonaniu, ale wszystkich bez wyjątku zachwycił występ kwartetu saksofonowego łomżyńskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. Młodzi muzycy zagrali tak, że w drugiej części „Jazz suite“ dołączył do nich sam mistrz Karwowski, podkreślający bardzo wysokie umiejętności uczniów Urszuli Gosk-Baranowskiej.

Wydarzenia długiego weekendu

mm pt, 28 kwietnia 2023 13:46

Trwający aż sześć dni długi weekend przełomu kwietnia i maja obfitować będzie w rozliczne wydarzenia. Wiele z nich ma związek z Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Świętem Narodowym Trzeciego Maja, obejmując nie tylko uroczyste wydarzenia okolicznościowe, ale również koncerty i piknik rodzinny. Nie zabranie również emocji sportowych, ponieważ walczący o odzyskanie pozycji lidera IV Ligi Podlaskiej Łomżyński Klub Sportowy 1926 rozegra aż dwa spotkania, dzisiaj wyjazdowe i 3 maja na własnym stadionie. Kolejny weekend również rozpocznie się od wydarzenia, koncertu zespołu Closterkeller w MDK-DŚT.

Poszukiwani statyści

mm śr, 26 kwietnia 2023 10:11

Teatr Lalki i Aktora w Łomży poszukuje wolontariuszy do pracy w Biurze Organizacyjnym oraz statystów do spektaklu „Ukraina. Testament Szewczenko” Teatru Voskresinnia.

Szymon Dmoch i tancerze B.K. Step z sukcesami

mm pon, 24 kwietnia 2023 18:51

- Szymon „Littleman” Dmoch to bardzo utalentowany bboy, który reprezentował nasze miasto w Białymstoku na turnieju tanecznym pod nazwą Street Noise, w którym wzięło udział ponad 200 tancerzy z Polski i zza granicy – opowiada Marek Kisiel, tancerz, choreograf i instruktor w Studio Tańca B.K. Step w Łomży, którego podopieczni wygrywali w kwietniu na 3 turniejach. - Szymon „Littleman” w swojej kategorii nie miał sobie równych i zdobył najwyższe 1. miejsce Street Noise. Bboy Szymon Dmoch z Łomży wielokrotnie startował także w zagranicznych turniejach breaking. - Podczas jednego z nich został zauważony przez organizatora Groovanometry, który odbywa się w Manchester – wspomina Marek Kisiel, założyciel mistrzowskiej Crazy Twisting Group. - Szymon jako jeden z dwójki Polaków dostał zaproszenie na Groovanometry, co jest wielkim wyróżnieniem.

Ray Wilson ponownie w Łomży

mm pon, 24 kwietnia 2023 14:43

Po kilku latach przerwy znowu zabrzmiały w Łomży ponadczasowe przeboje Genesis, Phila Collinsa, Petera Gabriela i Mike'a Rutherforda. Zaśpiewał je Ray Wilson, mający epizod w Genesis w drugiej połowie lat 90. Teraz przypomina repertuar tej grupy pod nazwą Genesis Classic, dopełniając go utworami autorskimi i rockowymi evergreenami. Zorganizowany przez Regionalny Ośrodek Kultury w sali Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich, wyprzedany koncert trwał ponad dwie godziny i zakończył się dwoma bisami.

Poezja połączyła trzy pokolenia na konkursie Jana Kulki

mm nie, 23 kwietnia 2023 08:37

18-letnia Martyna Kulińska z Włocławka zdobyła I nagrodę XXI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jana Kulki. Dalsze miejsca zajęły poetki już z pewnym dorobkiem: warszawianka Aleksandra Grudzińska i Donata Witkowska-Kowal ze Starachowic. Najlepszy wiersz o tematyce łomżyńskiej napisał Tadeusz Knyziak z Warszawy. Pomiędzy nim a Martyną Kulińską jest 56 lat różnicy wieku – to kolejny dowód na to, że poezja łączy pokolenia. Konkursową galę w Hali Kultury uświetnił koncert zespołu Czerwony Tulipan, świętującego 50-lecie artystycznej pracy swego lidera Stefana Brzozowskiego, znanego też z grupy Kaczki z Nowej Paczki.

Celebracja codzienności i nowy rozdział Galerii Pod Arkadami

mm so, 22 kwietnia 2023 12:56

Wystawę malarstwa Julii Słoneckiej otwarto w Galerii Pod Arkadami. Absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych prezentuje najnowsze, symboliczne obrazy, zebrane pod tytułem „Śniadanie, obiad, kolacja”, zainspirowane codziennością i zwykłym życiem. Piątkowa wystawa była też debiutem nowej kierowniczki galerii Kai Kozon, która zastąpiła na tym stanowisku Edytę Kasperkiewicz. Nowa specjalistka do spraw wystawiennictwa Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych ma ciekawe plany, zamierzając łączyć wydarzenia artystyczne z działaniami edukacyjnymi i promującymi sztukę.

Weekendowe imprezy i wydarzenia

mm pt, 21 kwietnia 2023 09:04

Koncert Ray Wilson-Genesis Classic. Finał XXI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jana Kulki i koncert kultowego zespołu Czerwony Tulipan. Mecz walczącego o utrzymanie pozycji lidera IV Ligi Podlaskiej Łomżyńskiego Klubu Sportowego 1926. W weekend odbędzie się też wiele innych imprez i wydarzeń, również takich o charakterze ekologicznym i prozdrowotnym. W nadchodzącym tygodniu również nie zabraknie ciekawych imprez, z sensacyjnym koncertem Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego na czele.

Moc muzyki i integracji

mm cz, 20 kwietnia 2023 07:32

Laura Florentyna Dziąba, wokalne odkrycie ostatniej edycji programu „Mam Talent!“, zaśpiewała z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Okazją do jej pierwszej wizyty w Łomży był koncert integracyjny „Kultura bez barier”. Specjalnie dla młodej wokalistki przygotowano nowe aranżacje filmowych przebojów „Mam tę moc” i „Skyfall“, które na orkiestrę kameralną efektownie opracował Bogdan Szczepański. Drugą solistką była pianistka Małgorzata Marczyk-Wojciak, a orkiestrę poprowadził Jan Miłosz Zarzycki.

Fotograficzna i muzyczna wystawa w Galerii N

mm śr, 19 kwietnia 2023 10:10

Galeria N Klubu Wojskowego 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego wróciła do pełnej aktywności po pandemii. Pierwszą regularną wystawą po ponad trzech latach przerwy była prezentacja fotografii Zbigniewa Ciborowskiego, wzbogacona muzyką, również w wykonaniu bohatera wieczoru. – Pomyśleliśmy z pułkownikiem Matuszewskim, że po tym długim czasie, kiedy ludzie przestali z oczywistych względów chodzić na imprezy, trzeba pokazać coś więcej – mówi Zbigniew Ciborowski. – Dlatego zdecydowaliśmy się na wystawę prezentującą wszystko, co robię, ale nie tylko.

„Poranek z Kulturą“ z „Podwodnym światem”

mm pon, 17 kwietnia 2023 09:19

Spektakl „Podwodny świat” Sceny Lalkowej im. Jana Wilkowskiego w Kwidzynie zachwycił młodszych i starszych widzów podczas kolejnego „Poranka z Kulturą“ w MDK-DŚT. To opowieść o mieszkańcach oceanu i zachodzących w nim zmianach, efekcie działalności człowieka, w inscenizacji i reżyserii Doroty Anny Dąbek. Współscenografką, autorką kostiumów i animacji jest Agnieszka Szczepańska, a muzykę skomponował i wykonał na żywo jej ojciec Bogdan Szczepański. – Świetnie bawimy się podczas tego spektaklu i lubimy go grać! – podkreśla Bogdan Szczepański, autor muzyki do ponad 300 przedstawień teatralnych w kraju i za granicą.

Emocjonalne autoportrety Anny Karwowskiej

mm so, 15 kwietnia 2023 09:12

Wystawę malarstwa „Pod skórą” Anny Karwowskiej otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. To jedyne w swoim rodzaju autoportrety, których punktem wyjścia były zdjęcia wykonane podczas rezonansu magnetycznego głowy artystki. – Spotykamy się w przededniu Światowego Dnia Sztuki i wchodzimy w to święto z mocnym akcentem, z intymną ekspresją Ani Karwowskiej! – podkreślała kierownik galerii Karolina Skłodowska, dodając, że ta wystawa robi ogromne wrażenie również w kontekście ogromnego kunsztu malarskiego autorki.

« · «« · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · 18 · 19 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę