Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 marca 2023 napisz DONOS@

Miejski folklor Projektu Volodia

mm pon, 30 maja 2022 10:28

Zespół Projekt Volodia przypomniał łomżyńskiej publiczności ponadczasowe piosenki z nurtu folkloru miejskiego. Szemrane warszawskie szlagiery i lwowskie uliczne ballady zostały wykonane w MDK-DŚT w nowych aranżacjach, wykorzystujących bogate instrumentarium. Zespół nie zapomniał również o swym patronie Włodzimierzu Wysockim, przypominając jego utwory z „Okrętami” na finał, a „Ta joj, ta Lwów” zadedykował temu miastu i całej walczącej Ukrainie.

Premierowy spektakl Teatru Eksperymentalnego Bursa 2

mm nie, 29 maja 2022 20:05

Działający w Bursie nr 2 młodzieżowy teatr Lecha Wolińskiego przygotował kolejną premierę. Spektakl „Kasander i Gil” powstał na podstawie napisanych w XVIII wieku „Parad” Jana Potockiego, utrzymanych w modnym wówczas stylu commedia dell'arte. – To swobodna adaptacja „Parad” – mówi Zuzanna Kononczuk. – Początkowo przygotowywaliśmy ten spektakl 1:1, zgodnie z oryginalnym tekstem, bo w teatrze były dwie grupy, ale z czasem ludzie rezygnowali. Ja jednak byłam uparta i w końcu przygotowaliśmy ten spektakl, chociaż już w formie monodramu.

Bluesowa droga Holy Water

mm nie, 29 maja 2022 15:09

Zespół Holy Water świetnym koncertem w MDK-DŚT rozpoczął promocję najnowszego albumu „Kręta droga”. – Było fajnie! – mówi basista Grzegorz Wądołkowski. – Świetna atmosfera, emocje na scenie, dopisała też publiczność – jesteśmy bardzo zadowoleni! – Koncert był super, ale przede wszystkim cieszymy się z tego, że dopisała publiczność i była pełna sala, bo gra się dla ludzi! – dodaje perkusista Paweł Czerwonko. Grupa wykonała nowy materiał w całości, dopełniając go starszymi kompozycjami oraz na bis coverami Gov't Mule i Lynyrd Skynyrd. W „Chevy Blues” gościnnie zagrał trębacz Kuba Czerwonko, utalentowany syn drummera. – Dobiegam czterdziestki i dopiero nagrałem pierwszą płytę, a on ma tylko 11 lat i już może się czymś takim pochwalić! – podkreślał wokalista Marcin Pawelczyk.

Grand Prix „Radości spod kapelusza” dla Kolna

mm nie, 29 maja 2022 11:31

Kolnianka Julia Rydelek jednogłośną decyzją jurorów zdobyła Grand Prix XVI Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Z reprezentantów Łomży najlepsza okazała się, debiutująca w konkursie, uczennica I LO Magdalena Głębocka, zwyciężczyni kategorii piosenka. Jury doceniło też cztery inne wykonawczynie z Łomży: Martę Muzyk, Weronikę Ładę, Wiktorię Rutkowską i Julię Krajewską.

Magiczny świat teatru Bogumiły Wierzchowskiej-Gosk

mm nie, 29 maja 2022 10:22

Teatr Lalki i Aktora świętuje w tym roku 35-lecie. Aktorką mającą ogromny wpływ na rozwój i liczne sukcesy tej instytucji była Bogumiła Wierzchowska-Gosk. Od roku 1987 zapisała się w pamięci widzów znaczącymi rolami w „Pasji”, „Przygodach Koziołka Matołka”, „Balladynie”, „Madejowym łożu” i wielu innych przedstawieniach, była też bardzo aktywna poza teatrem. Przed pięciu laty jej sceniczną karierę przerwała bezlitosna choroba, ale mimo tego nie poddała się i jest wciąż osobą bardzo twórczą: pisze scenariusze i piosenki, do niej należą też sprawy organizacyjne Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Dzieje się tak, bo jak sama podkreśla: żyje z chorobą, a nie chorobą.

Vołosi + Filharmonia Kameralna = rewelacja

mm pt, 27 maja 2022 12:00

Słynny kwintet Vołosi po raz pierwszy wystąpił w Łomży. Wraz z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego i Janem Miłoszem Zarzyckim, robiąca międzynarodową karierę grupa, zagrała perfekcyjny koncert. Złożona z klasycznie wykształconych i tradycyjnych muzyków zaprezentowała porywające połączenie muzyki ludowej i klasycznej, wzbogacone improwizacyjną swobodą i muzycznym kunsztem najwyższej próby – tak bawić się muzyką na scenie, i zarazem ekscytować słuchaczy, mogą tylko prawdziwi wirtuozi.

Promocja nowego albumu Holy Water

mm cz, 26 maja 2022 18:30

Łomżyński zespół Holy Water wydał trzecią płytę. CD „Kręta droga” to pierwsze wydawnictwo grupy z nowym wokalistą Marcinem Pawelczykiem i basistą Grzegorzem Wądołkowskim, siedem stylowych, bardzo udanych i dopracowanych kompozycji, utrzymanych w stylistyce blues rocka.

Poetyckie słowo Romualda Sinoffa

mm cz, 26 maja 2022 18:16

– Kiedy w starożytnej Grecji posłaniec niósł gałązkę oliwną i wołał ekecheiria – pokój boży, wszyscy odkładali broń i zajmowali się przygotowaniami do do olimpiady – mówi Romuald Sinoff. – Teraz igrzyska też są, ale wojny również, nikt nie myśli o przerywaniu na ten czas walki – chyba niczego się przez te tysiące lat nie nauczyliśmy... Również takie tematy były poruszane podczas spotkania autorskiego Romualda Sinoffa w Miejskiej Bibliotece Publicznej, bowiem poeta jest humanistą o rozległych zainteresowaniach, a ze sportem miał do czynienia jako ceniony nauczyciel wychowania fizycznego. Nie zabrakło też starszych i najnowszych wierszy, a już niebawem Romuald Sinoff wystąpi w tym samym budynku w zupełnie innej roli.

Szymon Dmoch triumfuje

mm pon, 23 maja 2022 09:39

Szymon Dmoch w duecie z Igorem Bianga wygrał w kategorii 12-15 lat turniej Street Noise odbywający się w miniony weekend w Białymstoku. Marek Kisiel ze studia BK Step maj podsumowuje jako „usłany sukcesami tancerzy B.K. STEP ”.

Kultura łączy Polaków i Ukraińców w bibliotecznym projekcie

JJS pon, 23 maja 2022 08:04

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży zaczęła realizację kolejnego projektu. „Łączy nas kultura” odbywa się dzięki dotacji Fundacji Świętego Mikołaja i w ramach programu „Przystań świętego Mikołaja”. Do fundacji wpłynęło ponad 530 wniosków, pozytywnie rozpatrzono tylko 44, w tym ten łomżyńskiej biblioteki. W ramach projektu odbędzie się cykl familijnych zajęć, integrujących dzieci z Ukrainy z ich polskimi rówieśnikami, w tym warsztaty, zajęcia muzyczne i plastyczne, koncert oraz rejs gondolą po Narwi zakończony piknikiem. Wstęp na wszystko jest wolny, ale obowiązują zapisy w koordynującej projekt bibliotecznej Filii nr 6.

Jubileuszowy koncert The BL Blues Band

mm nie, 22 maja 2022 10:49

Zespół The BL Blues Band porywającym koncertem uczcił 10-lecie działalności. Na program jubleuszowego występu złożyły się utwory z obu płyt formacji, dopełnione tymi szykowanymi na trzeci album, gdzie zagrany na bis „11 nut” miał swą koncertową premierę. Obecny skład grupy dopełnili jej byli muzycy, którzy pojawili się gościnnie aż w sześciu piosenkach. Cztery z nich zostały wykonane jednocześnie przez dwóch klawiszowców, co zabrzmiało świetnie i na koncercie The BL Blues Band zdarzyło się po raz pierwszy.

Drużyna na „Radość spod kapelusza” skompletowana

mm nie, 22 maja 2022 10:41

Dwanaścioro młodych recytatorów i wokalistów z Łomży i powiatu łomżyńskiego zakwalifikowało się do finału XVI Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Po raz pierwszy w historii konkursu doszło do sytuacji, że jury dopuściło do finału wszystkich uczestników eliminacji. Szczęśliwa dwunastka już w następną sobotę 28 maja będzie rywalizować w konkursie z rówieśnikami z całego kraju.

Jubileusz The BL Blues Band

mm śr, 18 maja 2022 09:01

Łomżyński zespół The BL Blues Band specjalnym koncertem uczci 10-lecie działalności. Muzycy przygotowali z tej okazji wyjątkowy repertuar, obejmujący zarówno utwory z obu płyt, jak też najnowsze, przygotowane z myślą o kolejnym albumie. Na scenie pojawią się też goście, byli muzycy zespołu, dzięki czemu będzie można usłyszeć jego utwory w nietypowych wersjach, na przykład z udziałem dwóch klawiszowców. Jubileuszowy koncert The BL Blues Band odbędzie się w sobotę w Hali Kultury o godzinie 19:00, wstęp jest wolny.

Fotograficzne wędrówki Chętnika przez muzeum przypomniane

mm wt, 17 maja 2022 16:12

– Adam Chętnik to człowiek orkiestra: każdy widzi go jako etnografa, pisarza czy założyciela muzeów czy skansenu, ale nikt nie zwraca uwagi na to, że był to również świetny fotograf, który robił zdjęcia dokumentalne i są wśród nich również artystyczne perełki – mówi Bolesław Deptuła, pracownik Muzeum Północno-Mazowieckiego. Chcąc wyeksponować fotograficzny dorobek założyciela łomżyńskiego muzeum przygotował więc na Noc Muzeów pierwszą odsłonę cyklu

Żywa kultura ludowa

mm pon, 16 maja 2022 14:10

Około 100 wykonawców wzięło udział w dorocznym Regionalnym Przeglądzie Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych, który w niedzielę odbył się w Dobrym Lesie.

Muzealna noc wędrówek, wystaw i koncertów

mm nie, 15 maja 2022 09:08

Dziesiąta odsłona Nocy Muzeów cieszyła się w Łomży sporym zainteresowaniem zwiedzających. Pomimo kapryśnej aury tylko Muzeum Północno-Mazowieckie odwiedziło ponad tysiąc osób, równie duża frekwencja była w Muzeum Diecezjalnym. Dużą publiczność, w tym przyjezdnych fanów muzyki, przyciągnęły koncerty Szeptuchy w Hali Kultury oraz Tria Kameralnego im. Macieja Paderewskiego w sali koncertowej Filharmonii Kameralnej. – Tyle tego było, że nie dało się wszędzie zdążyć, ale na dwóch koncertach i na wystawach byliśmy! – mówi pan Łukasz, ciesząc się, że deszcz tylko postraszył, dlatego w godzinach popołudniowo-wieczornych nic już nie zakłócało kulturalno-muzealnych wędrówek.

W oku jazzowego cyklonu

mm pt, 13 maja 2022 10:25

Porywający koncert kwartetu Chojnacki/Miguła Contemplations zakończył obecny sezon w ramach akcji Jazzowy Dom Kultury MDK-DŚT. Młodzi muzycy zaprezentowali wyłącznie autorskie kompozycje, łączące mainstreamowy jazz z jego nowocześniejszymi odmianami. Do tego zrezygnowali z materiału znanego już z płyty „Chojnacki/Miguła Contemplations”, wykonując, poza bisem, wyłącznie premierowe utwory, które już niebawem będą nagrywać z myślą o drugim albumie. Comiesięczne jazzowe koncerty wrócą do Miejskiego Domu Kultury po wakacyjnej przerwie, ale synkopowanych brzmień nie zabraknie też podczas cyklu imprez Café Kultura.

Noc Muzeów już w tę sobotę

mm pt, 13 maja 2022 08:15

Wystawy przygotowane specjalnie na tę okazję i takie, które zawsze warto zobaczyć. Koncerty, w tym klasyczny z udziałem wybitnego wirtuoza Tomasza Strahla oraz zespołu Szeptucha, odkrycia polskiej sceny folkowo-bluesowej. Pokazy, projekcje, spektakle i warsztaty. Zwiedzanie miejsc powszechnie dostępnych i tych otwartych raz w roku. To tylko niektóre z atrakcji tegorocznej odsłony Nocy Muzeów w Łomży, Piątnicy i Drozdowie, bo aż 20 instytucji kultury oraz innych podmiotów przygotowało bardzo urozmaiconą ofertę. Do tego wstęp na wszystkie wydarzenia jest albo bezpłatny, albo za symboliczną, wymuszoną przepisami, złotówkę, a przez osiem godzin na specjalnej linii będą bezpłatne kursy komunikacji miejskiej.

Łomżyńska Hala Kultury - Podlaską Marką 2021 roku

mm cz, 12 maja 2022 16:14

Jurorzy 18. edycji Podlaskiej Marki nagrodzili w kategorii Inwestycja Halę Kultury z Łomży. Gala odbyła się w środę w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Przyrodnicze wędrówki braci Kłosowskich

mm śr, 11 maja 2022 12:49

Fotografowie Tomasz i Grzegorz Kłosowscy byli kolejnymi gośćmi cyklu spotkań autorskich Miejskiej Biblioteki Publicznej. W Hali Kultury promowali swą najnowszą książkę „Bracia mniejsi i więksi. Opowieści o mieszkańcach z krainy Biebrzy i nie tylko”. Tę arcyciekawą gawędę dopełniały zdjęcia, wywołujące zachwyt nie tylko miłośników przyrody, ale też fotografów. Bracia Kłosowscy mają już w dorobku kilkanaście wspólnych książek i albumów, kolejnym będzie poświęcony bocianowi białemu. Nad Biebrzą i nad Narwią fotografują już od 50 lat, bo jak podkreślają to miejsce jedyne w swoim rodzaju. – Jestem człowiekiem, który nie lubi obcych stron, natomiast okolice narwiańskie i biebrzańskie były pierwszymi, w których czułem się dobrze – opowiadał Tomasz Kłosowski. – Pogrzebaliśmy więc w naszych papierach i okazało się, że kto wie, czy nie pochodzimy stąd, bo nasza babcia miała jakiś związek z Łomżą, a praprapradziadowie są Supińscy, a jest ich tutaj dużo.

« · «« · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · 18 · 19 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę