Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 10 sierpnia 2020 napisz DONOS@

Letnia Akademia Teatru

Foto: Letnia Akademia Teatru
cz cz, 30 maja 2019 13:28

Masz 12-15 lat? Przeraża cię perspektywa wakacyjnej nudy? Chcesz poznać nowe osoby i spędzić kreatywnie i twórczo wolny czas? Weź udział w letnich Warsztatach Teatralnych! Udział jest bezpłatny, ale jest tylko 25 miejsc i liczy się kolejność zgłoszeń.

Wieczór komedii improwizowanej w MDK-DŚT

Foto: Wieczór komedii improwizowanej w MDK-DŚT
cz cz, 30 maja 2019 08:32

Takiego spektaklu jeszcze w Łomży nie było. Krakowska Grupa Ad Hoc zaprezentuje w MDK-DŚT spektakl komediowy oparty na całkowitej improwizacji. O jego akcji i przebiegu decydować będą widzowie, podsuwając aktorom pomysły i sugerując kolejne sceny. – Nasz każdy spektakl jest inny – podkreśla Alan Pakosz. – Mamy widzów, którzy już od lat regularnie co dwa tygodnie pojawiają się na naszych wszystkich krakowskich występach, bo nic się w nich nie powtarza, każdy jest wyjątkowy – lubimy zaskakiwać zarówno siebie, jak i publiczność! Wcześniej Alan Pakosz i Michał Ociepa poprowadzą dwudniowe warsztaty improwizacji, odbywające się w ramach projektu „Laboratorium teatru”. Spektakl będzie wystawiony w przyszłą niedzielę 9. czerwca, a na warsztaty zapisywać trzeba się już teraz.

Koncertowy czerwiec

Foto: Koncertowy czerwiec
cz śr, 29 maja 2019 13:03

Od disco polo, przez hip-hop i pop/rocka do klasyki. Będą Juwenalia, Dni Łomży, Festiwal Drozdowo-Łomża. Gwiazdami będą Zenek z Akcentu, Weekend, Róż Europy i Andrzej „Piasek” Piaseczny. To tylko niektóre z czerwcowych wydarzeń koncertowych w Łomży i w jej najbliższych okolicach.

„Połowa chwili“ Henryka Gały

Foto: „Połowa chwili“ Henryka Gały
cz wt, 28 maja 2019 10:55

Poeta z Drozdowa Henryk Gała wydał kolejną książkę. „Połowa chwili”, zawierająca najnowsze wiersze, dramat „Manebo”, niewiersze i autobigraficzny esej, miała być ostatnią książką, podsumowującą znaczący dorobek 81-letniego twórcy, jednak okazało się inaczej. – Tak zaplanowałem, że to może być moja ostatnia książka, nie planując jednocześnie długości życia – mówi Henryk Gała. – Jestem już przecież w wieku, który ma dużą swobodę w wyborze finału, tak bym to określił. Ale życie przynosi niespodzianki, bo 10 maja wprowadzaliśmy w świat „Połowę chwili“, a wczoraj spod Bostonu przyleciał do mnie album poetycko-fotograficzny „Wiersze niedzielne“, czyli kolejna już książka w moim dorobku!

Pod wspólnym łomżyńskim niebem

Foto: Pod wspólnym łomżyńskim niebem
cz pon, 27 maja 2019 08:49

Recital Anatola Borowika zakończył Dni Wielokulturowej Łomży „Pod wspólnym niebem”. Przez dwa dni w Domku Pastora odbywały się prelekcje dotyczące tego, że Łomża na przełomie XIX i XX wieku była miastem wielonarodowościowym i wielowyznaniowym, co nieodwołanie zakończyło się wraz z wybuchem II wojny światowej. Otwarto też wystawę prac zainspirowanych Holocaustem, autorstwa amerykańskiego malarza o żydowskich korzeniach Marka Podwala, którego matka urodziła się w Dąbrowie Białostockiej. – Chcemy przypominać i pokazywać, jak wyglądała ta dawna, wielokulturowa Łomża! – mówi Roman Borawski, główny specjalista ds. kultury w Domku Pastora, zapowiadając kolejne edycje tej wartościowej inicjatywy.

Muzyczne spotkanie z Lutosławskimi

Foto: Muzyczne spotkanie z Lutosławskimi
cz pon, 27 maja 2019 08:12

Dzieje zasłużonego dla Polski i regionu rodu Lutosławskich przypomniano podczas kilkugodzinnej imprezy w drozdowskim Muzeum Przyrody, niegdyś ich siedzibie. – Śmiało możemy postawić pytanie czy w czasach współczesnych, nie tylko u nas na ziemi łomżyńskiej, ale w całej Polsce, jest drugi taki ród jak Lutosławscy – podkreśla starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski. O część artystyczną zadbali łomżyńscy artyści, wykonujący piosenki Witolda Lutosławskiego pisane pod pseudonimem Derwid. Wybitnemu kompozytorowi poświęcono też wystawę oraz pokaz filmu dokumentalnego „Granatowy zeszyt”, a akcentem finałowym był koncert trzech gwiazd polskiej sceny jazzowej: Anny Serafińskiej, Krzesimira Dębskiego oraz Adama Palmy.

Brakuje milionów na remont Filharmonii

Foto: Brakuje milionów na remont Filharmonii
cz cz, 23 maja 2019 10:57

Nieco ponad 17 milionów i 18 i pół miliona złotych – na tyle wycenili przedsiębiorcy prace przy adaptacji sali widowiskowej dawnego Urzędu Wojewódzkiego na potrzeby Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Ciągnące się od niemal 6 lat prace pochłonęły dotychczas 4 i pół miliona złotych, ale przedstawione dziś oferty na dokończenie tych prac są niemal dwa razy wyższe niż środki jakimi dysponuje budżet miasta. Miejscy urzędnicy przed otwarciem kopert z ofertami poinformowali, że władze na zadanie przeznaczają 9,8 mln zł.

Ogólnopolski sukces Damiana Śliwińskiego

Foto: Ogólnopolski sukces Damiana Śliwińskiego
cz cz, 23 maja 2019 08:23

Damian Śliwiński zdobył Grand Prix V Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Filmowej w Poznaniu. Sukces utalentowanemu podopiecznemu Agnieszki Żemek-Pawczyńskiej i Studia Wokalnego ROK zapewniło jedyne w swoim rodzaju wykonanie międzywojennego szlagieru, dzięki czemu pokonał aż 33. rywali w swojej kategorii wiekowej. – Kiedy ogłaszano wyniki i jedna z pań jurorek zaczęła wymieniać, że Grand Prix zostało przyznane nie tylko za wykonanie i interpretację piosenki, ale też choreografię oraz strój wiedziałem już, że chodzi o mnie! – mówi Damian Śliwiński.

Malarskie fascynacje Michała Sikorskiego

Foto: Malarskie fascynacje Michała Sikorskiego
cz śr, 22 maja 2019 09:50

Najnowsze obrazy olejne Michała Sikorskiego zaprezentowano na wystawie w Galerii N. To już druga wystawa ogromnego pasjonata malarstwa w tym miejscu i dowód na jego ciągły rozwój. – Wtedy były same motywy kwiatowe i krajobrazy, a teraz chcę pokazać poszerzanie się granic moich malarskich zainteresowań – mówi Michał Sikorski. – Dlatego mamy tu nowe tematy, na przykład zwierzęta, a konie w szczególności. Są też udane próby malarstwa symbolicznego oraz obraz dla autora niezwykle ważny.

Zostań wolontariuszem na Walizce

Foto: Zostań wolontariuszem na Walizce
cz wt, 21 maja 2019 16:57

Teatr Lalki i Aktora w Łomży poszukuje wolontariuszy na 32. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka. Poszukiwanych jest 9 osób, kreatywnych i komunikatywnych, które chciałyby choć na krótko zostać aktorami i zagrać w spektaklu Teatru KTO z Krakowa. Warunek: skończone 16 lat, dyspozycyjność, pełen entuzjazm i miłość do teatru.

Sukces chóru Amici

Foto: Sukces chóru Amici
cz wt, 21 maja 2019 16:36

Chór kameralny Amici zdobył brązowy dyplom w kategorii C chórów kameralnych podczas II Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Sakralnej „Nadzieja w chórze” w Tykocinie. Lepsze od łomżyńskich chórzystów okazały się tylko chóry z Warszawy i Kielc, a do srebra zabrakło zaledwie czterech punktów. To już kolejny sukces chóru podczas tak dużej imprezy. Teraz Amici planują kolejne występy konkursowe oraz przygotowują na jesień specjalny koncert, podczas którego wykonają zupełnie odmienny repertuar.

Grand Prix dla B.K.Team podczas białostockiego Street Noise

Foto: Grand Prix dla B.K.Team podczas białostockiego ...
cz wt, 21 maja 2019 08:43

Street Noise to międzynarodowe zawody tańca ulicznego, które promują kulturę hip hopu i skupiają tancerzy z całej Polski i z zagranicy. Po raz czwarty odbyły się w Białymstoku i wzięło w nim udział kilkuset uczestników. Wśród nich byli łomżanie, a zwieńczeniem ich występów było zdobycie Grand Prix przez formację B.K.Team.

Koncert dla bohaterów spod Monte Cassino

Foto: Koncert dla bohaterów spod Monte Cassino
cz wt, 21 maja 2019 08:21

75 rocznicę bitwy o Monte Cassino uczczono w Łomży wyjątkowym koncertem. Pieśni wojskowe i patriotyczne śpiewali sopranistka Aleksandra Okrasa-Wachowska i baryton Wojciech Bardowski. Przypomniano też kulisy jednego z najwspanialszych triumfów polskiego oręża w czasie II wojny światowej i uczczono minutą ciszy poległych tam żołnierzy, którzy po blisko dwóch tygodniach krwawych walk zdobyli silnie ufortyfikowany klasztor. – Nam wszystkim z tym wydarzeniem najbardziej kojarzy się pieśń „Czerwone maki na Monte Cassino” – mówi Aleksandra Okrasa-Wachowska. – Śpiewam ją od lat i niezmiennie czuję przy tym wzruszenie, kiedy pomyślę o naszych żołnierzach, którzy tam walczyli i ginęli!

Big Cyc w Łomży, czyli 31 lat z wariatami

Foto: Big Cyc w Łomży, czyli 31 lat z wariatami
mm nie, 19 maja 2019 16:33

Pierwszy koncert-happening zagrali w Dzień Kobiet 31 lat temu. Później stali się jedną z największych gwiazd polskiego rocka. Nagrywali wielkie przeboje z „Makumbą” na czele, stworzyli szlagier dla Ferdka Kiepskiego, ale potrafili też nagrać płytę z tekstami Wiesława Dymnego oraz zaleźć za skórę wielu politykom. W dodatku jako jeden z nielicznych zespołów z rodzimej czołówki nigdy nie wystąpili w Łomży – aż do minionej soboty, kiedy byli gwiazdą „Motoserca”, odbywającego się w ramach Nocy Muzeów. – Jesteśmy tak starzy, że można nas pokazywać publicznie tylko w czasie Nocy Muzeów, więc utożsamiamy się z tą imprezą! – mówi Krzysztof Skiba. Nie było jednak mowy o geriatrycznym graniu na pół gwizdka – był czad, przeboje i jedyna w swoim rodzaju konferansjerka Skiby, a wszystko w ulewnym deszczu.

Noc Muzeów z burzą i Big Cycem

Foto: Noc Muzeów z burzą i Big Cycem
mm nie, 19 maja 2019 11:48

Kilkaset osób bawiło się w deszczu na koncercie legendarnego zespołu Big Cyc, gwiazdy odbywającego się w ramach Nocy Muzeów Motoserca. Gwałtowna ulewa i burza nie przeszkodziły też innym uczestnikom muzealnej imprezy: wiele miejsc tętniło życiem do późnych godzin nocnych. Tylko Muzeum Północno-Mazowieckie odwiedziło około dwóch tysięcy osób, w Muzeum Diecezjalnym było około tysiąca zwiedzających. Właśnie tam świetny koncert zagrała orkiestra Filharmonii Kameralnej z solistami-wirtuozami: skrzypkiem Cezarym Gójskim i pochodzącym z Rumunii altowiolistą Adrianem Stanciu. Kolejna łomżynianka z wyboru, bułgarska artystka Ivayla Żivkowa Roszak jubileusz 20-lecia pracy artystycznej obchodziła w Galerii Sztuki Współczesnej. Prawdziwe tłumy odwiedziły też Sąd Okręgowy przy ulicy Dwornej, gdzie szczególnym zainteresowaniem cieszyły się symulacje rozpraw sądowych.

Młode talenty nie tylko z Łomży

Foto: Młode talenty nie tylko z Łomży
cz pt, 17 maja 2019 08:21

Świetnie zaprezentowali się uczniowie łomżyńskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia podczas dorocznego koncertu młodych talentów „Estrada młodych”. Z orkiestrą Filharmonii Kameralnej pod batutą Jacka Kraszewskiego zagrali: Inga Wawrzynkowska, Emilia Sankowska, Maja Śmiechowska, Krystian Górnik oraz oktet saksofonowy PSM. Wystąpili też uczniowie szkół muzycznych w Wysokiem Mazowieckiem, Ostrołęce, Ełku i Płocku, w tym Wojciech Kamiński, zwycięzca III Międzynarodowego Konkursu Instrumentów Dętych FINALIS 2018, dla którego występ z renomowaną łomżyńską orkiestrą był dodatkową nagrodą.

Dawne szlagiery w jazzowym wydaniu

Foto: Dawne szlagiery w jazzowym wydaniu
cz pt, 17 maja 2019 08:21

Trio pianisty Kuby Stankiewicza zachwyciło publiczność kolejnego koncertu z cyklu „Polski Jazz 360°”. Zaczynający swą wielką karierę u boku Zbigniewa Namysłowskiego absolwent słynnego Berklee College Of Music w Bostonie zaprezentował w MDK-DŚT porywające wersje różnych utworów Henryka Warsa, Bronisława Kapera, Victora Younga i Romana Statkowskiego: polskich, ale albo zapomnianych, albo dla odmiany bardzo znanych w świecie kompozytorów. Dlatego publiczność mogła usłyszeć nie tylko jazzowe standardy, ale też filmowe przeboje z okresu międzywojnia, a nawet fragmenty opery – wszystko w jazzowych aranżacjach.

Bilet za 350 groszy w Teatrze Lalki i Aktora

Foto: Bilet za 350 groszy w Teatrze Lalki i Aktora
cz śr, 15 maja 2019 08:26

W tegorocznej edycji akcji „Bilet do teatru za 350 groszy” weźmie udział blisko 100 teatrów z kilkudziesięciu polskich miast. W ramach Dnia Teatru Publicznego Teatr Lalki i Aktora w Łomży zaprasza na spektakl „Zaczarowany Jeleń”. - Zapraszamy do teatru: przyjdźcie; przypomnijcie sobie drogę; zobaczcie, co u nas słychać i jak się zmieniliśmy. Będziemy czekać! - zapraszają aktorzy łomżyńskiego teatru.

Noc Muzeów już w najbliższą sobotę

Foto: Noc Muzeów już w najbliższą sobotę
cz wt, 14 maja 2019 20:44

25 muzeów, instytucji i placówek kulturalnych będzie uczestniczyć w tegorocznej odsłonie Nocy Muzeów w Łomży oraz w Drozdowie. – Punktem wyjścia są tu muzea, ale ponieważ nie mamy ich w mieście i okolicy zbyt wiele, to impreza przybrała znacznie szerszy zakres, a jej główną atrakcją jest to, że można zobaczyć coś ciekawego, innego i wyjątkowego – podkreśla Jerzy Jastrzębski, dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego. Będą wystawy, koncerty, pokazy, spektakle, spotkania autorskie i inne atrakcje, przygotowane specjalnie na tę wyjątkową noc także przez Sąd Okręgowy. A wieczorem na Starym Rynku zagra Big Cyc. Zespół rockowych skandalistów z mnóstwem przebojów na koncie, będzie gwiazdą tegorocznego „Motoserca”, które rozpocznie się w sobotnie popołudnie.

Kurpiowskie eliminacje

Foto: Kurpiowskie eliminacje
cz pon, 13 maja 2019 17:33

Z Łomży Kapela „Miód na serce” w kategorii kapel, oraz Michał Olchowik wśród dorosłych solistów instrumentalistów, wygrali Regionalny Przeglądu Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej. Twórcy z całego regionu walczyli tu o prawo startu w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kurpiowskich, który odbędzie się w ramach XXVI Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie.

« · «« · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · 18 · 19 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę