piątek, 24 maja 2019 napisz DONOS@

Człowiek faustyczny i doświadczony wojną na Walizce

Foto: Człowiek faustyczny i doświadczony wojną na Wal...
cz cz, 07 czerwca 2018 08:09

Wystawa prac wybitnego scenografa Rajmunda Strzeleckiego oraz plenerowy spektakl „Silence. Cisza w Troi” poznańskiego Teatru Biuro Podróży były głównymi wydarzeniami pierwszego dnia 31. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. – Mieliśmy nadzieję, że po „Carmen Funebre” nie będziemy już musieli do tego tematu wracać – mówi reżyser Paweł Szkotak. – Okazało się jednak inaczej i znowu postanowiliśmy opowiedzieć o ludziach, którzy muszą uciekać przed bombami... Dziś mieszkańcy Łomży mogą obejrzeć pięć kolejnych spektakli, w tym plenerowy „Peregrinus” krakowskiego Teatr KTO na Starym Rynku.

Wystartowała Walizka 2018

Foto: Wystartowała Walizka 2018
cz śr, 06 czerwca 2018 12:01

Tomasz Bogdan Rynkowski aktorską miniaturą, z gościnnym udziałem ochotniczki z publiczności Sandry, rozpoczął 31. edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Uroczystego otwarcia festiwalu dokonali jego dyrektor Jarosław Antoniuk i prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, po czym aktorzy wałbrzyskiego Teatru Lalki i Aktora zaprezentowali przedstawienie „Kajtuś Czarodziej”. Jeszcze dziś mieszkańcy Łomży mogą obejrzeć kolejne spektakle, w tym plenerowy „Silence. Cisza w Troi” Teatru Biuro Podróży, a przez trzy najbliższe dni będzie podobnie: od rana spektakle konkursowe, zaś wieczorem spektakularne widowisko w plenerze. – Program festiwalu jest bardzo bogaty i myślę, że w ciągu tych czterech dni każdy z widzów znajdzie coś dla siebie! – mówi Jarosław Antoniuk, zapraszając na spektakle i inne wydarzenia.

Teatralna Walizka otworzy się już jutro

Foto: Teatralna Walizka otworzy się już jutro
cz wt, 05 czerwca 2018 09:23

Od środy do soboty włącznie Łomżę czeka moc teatralnych i kulturalnych atrakcji. Zapewni je 31. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka, organizowany przez łomżyński Teatr Lalki i Aktora. W konkursie weźmie udział 14 teatrów z różnych stron świata, w tym słynny awangardowy Bread & Puppet Theatre z USA, który wystąpi przed katedrą. W plenerze zagrają też poznański Teatr Biuro Podróży, krakowski Teatr KTO oraz Mandragora Circo z Argentyny. W ramach festiwalu odbędzie się również wystawa jednego z najwybitniejszych polskich scenografów Rajmunda Strzeleckiego (1940-1995) oraz koncert łomżyńskiego duetu Funkasanki, który zagra utwory ze swego najnowszego projektu „Folkotronica” oraz z planowanej na jesień drugiej płyty.

Walizka atrakcji dla młodszych i starszych

Foto: Walizka atrakcji dla młodszych i starszych
cz wt, 29 maja 2018 08:14

Trwają ostatnie przygotowania do 31. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. W konkursie z łączną pulą nagród 12 tysięcy złotych rywalizować będzie 14 teatrów, w tym z Islandii i USA. Spektakle plenerowe dla dorosłych zagrają słynne teatry: krakowski Teatr KTO oraz poznański Teatr Biuro Podróży, a dla dzieci Mandragora Circo z Argentyny. – Myślę, że przez cztery dni Łomża będzie teatralną stolicą Polski! – mówi dyrektor festiwalu Jarosław Antoniuk, zapraszając nie tylko na spektakle, ale też inne atrakcje.

Łomżyńska Filharmonia zagrała dla Polaków na Białorusi

Foto: Łomżyńska Filharmonia zagrała dla Polaków na Bi...
cz pon, 28 maja 2018 10:18

Orkiestra Filharmonii Kameralnej zagrała w miniony weekend dwa koncerty na Białorusi. Pierwszy odbył się w Grodnie na zaproszenie tamtejszego Konsulatu Generalnego RP, a kolejny w Lidzie, mieście partnerskim Łomży. – Filharmonia Kameralna imienia Witolda Lutosławskiego jest pierwszą instytucją kultury z Łomży, która odwiedziła Lidę w ramach współpracy obu miast! – podkreślał mer Lidy Michaił Karpowicz, dziękując orkiestrze za wspaniały koncert muzyki polskiej. Oba występy zgromadziły wyjątkowo liczną publiczność, w tym wielu Polaków, z ogromnym wzruszeniem słuchających pieśni Chopina czy arii z oper Stanisława Moniuszki.

Utalentowani łomżyniacy laureatami w Białymstoku

Foto: Utalentowani łomżyniacy laureatami w Białymstoku
cz pon, 28 maja 2018 08:20

Dwa finały konkursów artystycznych które w dwa kolejne piątki odbyły się w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku okazały się bardzo pomyślne dla uczestników z Łomży. W obu z nich startowała ponad setka dzieci z województwa podlaskiego, a pięcioro z Łomży zostało uhonorowane nagrodami i wyróżnieniami.

Hołd dla kapłana i poety

Foto: Hołd dla kapłana i poety
cz pon, 28 maja 2018 08:10

Poetycką twórczość zmarłego w kwietniu księdza prałata Ferdynanda Gryszko przypomnieli młodzi recytatorzy z Teatrzyku Żywego Słowa „Logos”. Program „Z potrzeby serca” wykonali w kościele parafii pw. Bożego Ciała, którego ks. Gryszko był budowniczym i proboszczem tejże parafii przez 23 lata, aż do przejścia na emeryturę w 2012 roku. – Był zawsze życzliwy, otwarty i pogodny, pełen życzliwości i szacunku dla innych – dlatego chcieliśmy ofiarować mu ten poetycki bukiet, na dowód, że nigdy o nim nie zapomnimy! – mówi Witold Długozima, opiekun recytatorów.

Janusz Laskowski zaśpiewał nie tylko dla mam

Foto: Janusz Laskowski zaśpiewał nie tylko dla mam
cz pon, 28 maja 2018 08:06

Jeden z najpopularniejszych polskich wokalistów, Janusz Laskowski, ponownie zaśpiewał w Łomży. Tym razem był to koncert z okazji Dnia Matki, dlatego artysta wykonał też, napisaną dla swej mamy (która kupiła mu pierwszą gitarę) piosenkę „Śnił mi się rodzinny dom”. Nie zabrakło jednak jego wszystkich ponadczasowych przebojów, a „Kolorowe jarmarki” i „Beatę z Albatrosa” śpiewała cała sala, od nastolatków do rówieśników Laskowskiego. – Poczytuję to sobie za wielki zaszczyt, że ludzie od lat tak lubią te piosenki, a moja publiczność jest tak zróżnicowana: od młodzieży do osób w wieku balzakowskim! – mówi Janusz Laskowski, zapowiadając rychły powrót do Łomży.

Wrocławski punk w Łomży

Foto: Wrocławski punk w Łomży
mm nie, 27 maja 2018 19:13

Legendarny Sedes, jeden z najstarszych polskich zespołów punkowych, zagrał w klubie PopArt MDK-DŚT. – Nie chcę być inwigilowany, nie chcę żyć w klatce – mówi wokalista i basista Jan „Młody” Siepiela. – Dlatego buntuję się, dlatego Sedes jeszcze gra, bo wciąż pewne sprawy nas nurtują i chcemy to zmieniać! Autorom kultowego utworu „Wszyscy pokutujemy” towarzyszyła istniejąca od blisko ćwierć wieku grupa Prawda, promująca najnowszy album „Chaos In Poland”, a oba zespoły zagrały też zaskakujące covery.

Bluesowe urodziny poety w bibliotece

Foto: Bluesowe urodziny poety w bibliotece
cz pt, 25 maja 2018 08:17

Wieczór z poezją i bluesem zakończył majowy jubileusz 80-lecia poety Henryka Gały. W Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej starsze wiersze jubilata czytała młodzież z I LO, a najnowsze sam Henryk Gała. Tak lubianego przez niego bluesa zagrali zaś Robert Wieczorek i Jan „Yaniu” Górski, sięgając głównie po nieśmiertelne utwory Tadeusza Nalepy z tekstami równie słynnego Bogdana Loebla, poety i przyjaciela Henryka Gały jeszcze z wrocławskich czasów. Powstała nawet poetycka oda na cześć jubilata, napisana i wygłoszona przez jednego z uczestników spotkania.

Londyńska szansa Alicji Sulkowskiej

Foto: Londyńska szansa Alicji Sulkowskiej
cz pon, 21 maja 2018 08:17

Słynny śpiewak Bryn Terfel, producent legendarnych The Beatles George Martin czy wybitny flecista James Galway – to tylko niektórzy z absolwentów Guildhall School Of Music And Drama w Londynie. Teraz ma szansę dołączyć do nich łomżynianka Alicja Sulkowska. Koszt dwuletnich studiów magisterskich w Anglii jest jednak bardzo wysoki, dlatego wybitnie utalentowana perkusistka i wieloletnia członkini zespołu muzyki dawnej Voci Unite, rozpoczęła akcję na platformie crowdfundingowej GoFundMe. – Jestem muzykiem klasycznym i moim celem jest granie w orkiestrze symfonicznej – mówi Alicja Sulkowska, dodając, że dobrze czuje się też w kameralnych składach, kocha jazz i każdą dobrą muzykę. Może kiedyś zagra w słynnej London Symphony Orchestra, której muzycy są pedagogami w Guildhall School i bardzo ją doceniają?

Noc muzealnych i kulturalnych wędrówek

Foto: Noc muzealnych i kulturalnych wędrówek
cz nie, 20 maja 2018 10:36

Prawdziwe tłumy w obu łomżyńskich muzeach. Imponująca frekwencja podczas wystaw artystów łomżyńskich: Przemysława Karwowskiego, Grzegorza Gwizdona oraz Teresy Adamowskiej. Nadkomplet publiczności na koncercie Filharmonii Kameralnej. Kolejki do zwiedzania krypt oraz katakumb świątyń. Duże zainteresowanie ofertą innych placówek, np. Domku Pastora czy Teatru Lalki i Aktora – siódmą edycję Nocy Muzeów w Łomży można uznać za udaną. Uczestniczyło w niej, według wstępnych szacunków organizatorów, kilka tysięcy ludzi, w tym sporo rodziców z małymi dziećmi oraz młodzieży, dla której nierzadko była to pierwsza w życiu świadoma wizyta w muzeum czy galerii innej niż handlowa.

80-lecie nadnarwiańskiego księcia kultury

Foto: 80-lecie nadnarwiańskiego księcia kultury
mm so, 19 maja 2018 09:42

Zbliżające się 80. urodziny poety i dramatopisarza Henryka Gały z Drozdowa kapituła przyjaciół uczciła benefisem w Teatrze Lalki i Aktora. Doceniono nie tylko znaczący dorobek literacki jubilata, ale też jego działalność organizacyjną, dzięki której Łomża ma Filharmonię Kameralną, Teatr Lalki i Aktora oraz festiwal teatralny „Walizka”. – Idea benefisu poety zrodziła się bardzo spontanicznie – mówi dyrektor teatru Jarosław Antoniuk. – Wszyscy wiemy, że Henryk Gała jest jedną z najbardziej znanych osobowości naszego świata kultury i chcieliśmy uczcić 80-lecie jego urodzin!

Dawna i teraźniejsza Łomża na jubileuszowej wystawie

Foto: Dawna i teraźniejsza Łomża na jubileuszowej wys...
cz pt, 18 maja 2018 15:56

600 lat historii i rozwoju Łomży, od początków XV wieku do czasów współczesnych, ukazuje najnowsza wystawa czasowa „Dawna i teraźniejsza Łomża”, otwarta w Muzeum Północno-Mazowieckim. – Idea była taka, aby opowiedzieć historię Łomży na nowo, bo mamy już od kilku lat wystawę stałą „Łomża. Wędrówka przez wieki”, dlatego postanowiliśmy naszych widzów zaskoczyć! – mówi Marta Gosk z działu historycznego muzeum. Wystawie towarzyszyła promocja reprintu pierwszej monografii miasta „Dawna i teraźniejsza Łomża”, którą nauczyciel Leon Rzeczniowski wydał w roku 1861, wzbogaconej o XIX-wieczne ilustracje i współczesne teksty.

Estrada młodych talentów i objawień

Foto: Estrada młodych talentów i objawień
cz pt, 18 maja 2018 08:07

15. młodych muzyków wystąpiło wspólnie z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod batutą rosyjskiego dyrygenta Igora Verbitskiego. Był to 15, jubileuszowy koncert młodych talentów w Łomży, będący jedną z nielicznych tego typu inicjatyw w kraju. – Gdzie indziej coś takiego się nie zdarza, że uczniowie grają regularny koncert z profesjonalną orkiestrą! – mówi prof. dr hab. Anna Jeremus-Lewandowska, opiekunka śpiewaczki z Akademii Muzycznej w Poznaniu. Wszyscy uczestnicy koncertu zaprezentowali się z jak najlepszej strony, a najgorętszymi brawami publiczność nagrodziła trzy skrzypaczki: niespełna 7-letnią Julię Goc oraz utytułowane zwyciężczynie licznych konkursów, Ingę Wawrzynkowską i Natalię Wojciechowską.

Łomżyńscy artyści jubileuszowo na Farnej

Foto: Łomżyńscy artyści jubileuszowo na Farnej
cz cz, 17 maja 2018 08:36

Kolejną wystawę zbiorową łomżyńskiego środowiska artystycznego otwarto w Restauracji Na Farnej. – To już nasza trzecia wystawa, ale pierwsza tematyczna, bo związana z jubileuszem 600-lecia miasta Łomża – mówi organizatorka całości Ivayla Żivkova. – Robert Sokołowski rzucił takie hasło, artyści podchwycili, a efekty możemy zobaczyć w aż trzech pomieszczeniach restauracji! Prezentują w niej swe prace twórcy już utytułowani, z nestorem wystawy Mieczysławem Mazurem na czele, ale też utalentowana młodzież, w tym student warszawskiej ASP Adrian Lipiński. – Kiedyś to Osicki był najstarszy na wystawach, a teraz już ja! – mówi 77-letni Mieczysław Mazur, ciesząc się z udziału młodego pokolenia w wystawie środowiskowej.

Mazowiecki rycerz czuwa w kolczudze jak z XIII wieku

Foto: Mazowiecki rycerz czuwa w kolczudze jak z XIII ...
cz śr, 16 maja 2018 09:38

Kolekcjoner rekonstrukcji strojów, przedmiotów codziennego użytku i wyposażenia domów z XIII wieku na Mazowszu udostępnił do pokazania w Muzeum Północno-Mazowieckim eksponaty, które wykorzystuje w czasie rekonstrukcji historycznych od Bornholmu po Samarę i od Czerska i Liwa po Czerwony Bór. - Krzysztof Babiński z Łomży pasjonuje się średniowieczem i zbiera od 1994 r. rozmaite ubiory, rzeczy i meble, które w naszym muzeum dzieci i nastolatki mogą dotknąć, poczuć materiał i ciężar, a ochotnicy nawet przywdziewają tunikę wełnianą lub kolczugę żelazną, mogącą ważyć ponad 25 kilogramów – opowiada barwnie Magdalena Mucha z dziełu edukacji muzeum, gdzie na parterze przy stołach stanęło sześć postaci w strojach, wzorowanych na średniowiecznych.

Poznań zdobyty

Foto: Poznań zdobyty
cz wt, 15 maja 2018 08:36

- Łomżyńscy tancerze ze Studia Tańca B.K.Step zdobyli Poznań – cieszy się Marek Kisiel, twórca studia i ojciec jednej z utalentowanych tancerek. Podczas Międzynarodowego Turnieju Tańca Ulicznego Urban Style, który odbył się w Cinema City Poznań Kinepolis, w kategorii solo hip hop 12-16 lat Natalia Naćka Kisiel zajęła pierwsze miejsce, a Wiktoria Kosmowska trzecie. W kategorii formacje Street Dance po perfekcyjnie zatańczonym show jury przyznało im pierwsze miejsce.

Obrazy Łomży ze starej fotografii

Foto: Obrazy Łomży ze starej fotografii
cz wt, 15 maja 2018 08:19

Unikalne zdjęcia wykonane przez łomżyńskich fotografów: Czesława Dzieweczyńskiego, Tadeusza Dudo, Czesława Pietraszewskiego i Wacława Kochanowskiego kolekcjoner Zdzisław Kalinko zaprezentował podczas spotkania „Lubimy poniedziałki” w Filii nr 2 MBP. – Te zdjęcia w większości były dziś pokazywane publicznie po raz pierwszy! – podkreśla Zdzisław Kalinko. – Chciałem z okazji 600-lecia lokacji pokazać Łomżę jak najpełniej. Dlatego do zdjęć brata mojego dziadka Kochanowskiego, który był zawodowcem, dołożyłem te wykonane przez fotografów amatorów, bo oni częściej wychodzili w plener. I tak powstał portret Łomży od lat powojennych do końca 80.

Kapele, śpiewacy i gawędziarze

Foto: Kapele, śpiewacy i gawędziarze
cz pon, 14 maja 2018 10:49

Lokalne kapele, śpiewacy i gawędziarze ludowi popisywali się swoimi umiejętnościami w Zbójnej. Regionalny przegląd wyłonił uczestników na Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich, który w ramach XXV Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej, odbędzie się w czerwcu w Nowogrodzie.

« · «« · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · 18 · 19 · »» · »
 
Zobacz także
190401023634.png
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę