Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 marca 2023 napisz DONOS@

Muzealna noc wędrówek, wystaw i koncertów

mm nie, 15 maja 2022 09:08

Dziesiąta odsłona Nocy Muzeów cieszyła się w Łomży sporym zainteresowaniem zwiedzających. Pomimo kapryśnej aury tylko Muzeum Północno-Mazowieckie odwiedziło ponad tysiąc osób, równie duża frekwencja była w Muzeum Diecezjalnym. Dużą publiczność, w tym przyjezdnych fanów muzyki, przyciągnęły koncerty Szeptuchy w Hali Kultury oraz Tria Kameralnego im. Macieja Paderewskiego w sali koncertowej Filharmonii Kameralnej. – Tyle tego było, że nie dało się wszędzie zdążyć, ale na dwóch koncertach i na wystawach byliśmy! – mówi pan Łukasz, ciesząc się, że deszcz tylko postraszył, dlatego w godzinach popołudniowo-wieczornych nic już nie zakłócało kulturalno-muzealnych wędrówek.

W oku jazzowego cyklonu

mm pt, 13 maja 2022 10:25

Porywający koncert kwartetu Chojnacki/Miguła Contemplations zakończył obecny sezon w ramach akcji Jazzowy Dom Kultury MDK-DŚT. Młodzi muzycy zaprezentowali wyłącznie autorskie kompozycje, łączące mainstreamowy jazz z jego nowocześniejszymi odmianami. Do tego zrezygnowali z materiału znanego już z płyty „Chojnacki/Miguła Contemplations”, wykonując, poza bisem, wyłącznie premierowe utwory, które już niebawem będą nagrywać z myślą o drugim albumie. Comiesięczne jazzowe koncerty wrócą do Miejskiego Domu Kultury po wakacyjnej przerwie, ale synkopowanych brzmień nie zabraknie też podczas cyklu imprez Café Kultura.

Noc Muzeów już w tę sobotę

mm pt, 13 maja 2022 08:15

Wystawy przygotowane specjalnie na tę okazję i takie, które zawsze warto zobaczyć. Koncerty, w tym klasyczny z udziałem wybitnego wirtuoza Tomasza Strahla oraz zespołu Szeptucha, odkrycia polskiej sceny folkowo-bluesowej. Pokazy, projekcje, spektakle i warsztaty. Zwiedzanie miejsc powszechnie dostępnych i tych otwartych raz w roku. To tylko niektóre z atrakcji tegorocznej odsłony Nocy Muzeów w Łomży, Piątnicy i Drozdowie, bo aż 20 instytucji kultury oraz innych podmiotów przygotowało bardzo urozmaiconą ofertę. Do tego wstęp na wszystkie wydarzenia jest albo bezpłatny, albo za symboliczną, wymuszoną przepisami, złotówkę, a przez osiem godzin na specjalnej linii będą bezpłatne kursy komunikacji miejskiej.

Łomżyńska Hala Kultury - Podlaską Marką 2021 roku

mm cz, 12 maja 2022 16:14

Jurorzy 18. edycji Podlaskiej Marki nagrodzili w kategorii Inwestycja Halę Kultury z Łomży. Gala odbyła się w środę w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Przyrodnicze wędrówki braci Kłosowskich

mm śr, 11 maja 2022 12:49

Fotografowie Tomasz i Grzegorz Kłosowscy byli kolejnymi gośćmi cyklu spotkań autorskich Miejskiej Biblioteki Publicznej. W Hali Kultury promowali swą najnowszą książkę „Bracia mniejsi i więksi. Opowieści o mieszkańcach z krainy Biebrzy i nie tylko”. Tę arcyciekawą gawędę dopełniały zdjęcia, wywołujące zachwyt nie tylko miłośników przyrody, ale też fotografów. Bracia Kłosowscy mają już w dorobku kilkanaście wspólnych książek i albumów, kolejnym będzie poświęcony bocianowi białemu. Nad Biebrzą i nad Narwią fotografują już od 50 lat, bo jak podkreślają to miejsce jedyne w swoim rodzaju. – Jestem człowiekiem, który nie lubi obcych stron, natomiast okolice narwiańskie i biebrzańskie były pierwszymi, w których czułem się dobrze – opowiadał Tomasz Kłosowski. – Pogrzebaliśmy więc w naszych papierach i okazało się, że kto wie, czy nie pochodzimy stąd, bo nasza babcia miała jakiś związek z Łomżą, a praprapradziadowie są Supińscy, a jest ich tutaj dużo.

Świat przyrody w światowych fotografiach

mm wt, 10 maja 2022 09:20

Fotografie przyrody nagradzane w światowym konkursie Wildlife Photographer of The Year do 26 czerwca br. można oglądać w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży. Malarskie ujęcia z dramaturgią reportażu wciągają widza w świat przyrody, często nam niedostępnej.

Nowy teledysk Adama Kalinowskiego

mm so, 07 maja 2022 12:33

„Papierowe miasta” to najnowszy singiel Kalinovskiego, promujący debiutancki album „Być może ostatnia płyta” pochodzącego z Łomży wokalisty. Rockową, nader przebojową piosenkę o wyrazistym rytmie i z dającym do myślenia tekstem ilustruje ciekawy teledysk. Poza Adamem Kalinowskim występuje w nim znana aktorka i modelka Monika Chmielecka, a producentem i reżyserem jest Michał Grzyb z Mental Fly Production. – Ten utwór to poniekąd sprzeciw wobec traktowania świata, a zwłaszcza drugiego człowieka, w sposób przedmiotowy i stricte konsumpcyjny – podkreśla Adam Kalinowski.

"Opowieść o Stachu Konwie" na Majówce Kurpiowskiej

mm so, 07 maja 2022 09:32

Legendarny przywódca Kurpiów znowu będzie bohaterem. W niedzielę Gmina Łomża organizuje na polanie w Lesie Jednaczewskim Kurpiowską Majówkę u Stacha z okazji 100-lecia postawienia tam pomnika Konwy. - Inicjatorem był etnograf Adam Chętnik, twórca skansenu w Nowogrodzie, który jak Jan Matejko i Henryk Sienkiewicz rozbudzał ducha polskości w kraju, który był od 1795 r. do 1918 pod zaborami - mówi Cezary Zborowski, inicjator książki "Opowieść o Stachu Konwie".

Motoserce wraca do Łomży

mm cz, 05 maja 2022 12:28

Po pandemicznej przerwie w Łomży znowu odbędzie się Motoserce. Organizowana przez klub motocyklowy Wild Dogs FG Łomża impreza to nie tylko inauguracja nowego sezonu, ale też akcja charytatywna, polegająca przede wszystkim na zbiórce krwi. W tym roku również będzie można ją oddać w specjalnych krwiobusach, a do tego przyjemnie spędzić czas na familijnej imprezie z licznymi atrakcjami, w tym koncertami Anny Zlagodukh, Leczsami i rockowej grupy Vierna z Gdańska. Motoserce odbędzie się w najbliższą sobotę na parkingu przy pływalni MOSiRu, Zbiórkę krwi zaplanowano między 10:00 a 17:00, część rozrywkowo-koncertowa rozpocznie się o godzinie 12:00.

Muzyczne zakończenie majówki

mm śr, 04 maja 2022 09:57

Aż dwa koncerty zwieńczyły miejskie obchody 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Najpierw w Hali Kultury tenor Paweł Krasulak i Łomżyńska Orkiestra Dęta zaprosili licznych mieszkańców Łomży do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych i wojskowych. Równie dobra frekwencja była na wieczornym koncercie Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Jego program, nie tylko z racji rocznicy, ale też Roku Polskiego Romantyzmu, zdominował polski repertuar – nie tylko w wykonaniu barytona Andrzeja Batora, ale też koreańskiej sopranistki Soyung Yu, śpiewającej w naszym języku „Wiosnę” Fryderyka Chopina i Stefana Witwickiego.

„Polskość jako zaleta” Tomasza Szymańskiego

mm wt, 03 maja 2022 12:45

„Polskość jako zaleta” to kolejna książka w dorobku Tomasza Szymańskiego, historyka i pracownika Muzeum Przyrody–Dworu Lutosławskich w Drozdowie. – Uważam, że polskość jest zaletą, ponieważ tkwią w niej niezwykle ważne wzorce historyczne oraz bardzo wartościowy dorobek intelektualny – podkreśla Tomasz Szymański, dodając, że trzeba ten dorobek przemyśleć, zanalizować i stanowi on dla Polaków pierwszej połowy XXI wieku ogromny kapitał. Nieprzypadkowo też spotkanie promujące książkę odbyło się w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i w przededniu 231 rocznicy ustanowienia Konstytucji 3 Maja.

Zakład ramiarski na Rządowej wznawia działalność

JJS pt, 29 kwietnia 2022 13:30

W budynku przy ulicy Rządowej 9A przez ponad 50 lat funkcjonował zakład prowadzony przez Juliana Jaworskiego,a później przez jego syna Ignacego. Początkowo główną dziedziną jego działalności były usługi szklarskie, ale pod koniec lat 90. Ignacy Jaworski skoncentrował się na ramiarstwie. Był w tej dziedzinie prawdziwym mistrzem, oprawiającym obrazy i inne prace nie tylko uczniów liceum plastycznego, ale też takich artystów jak: Jerzy Swoiński, Iwona Sielska, Gabor Lőrinczy, Teresa Adamowska czy Grzegorz Gwizdon. Po śmierci pana Ignacego w grudniu ubiegłego roku zakładowi groziła likwidacja, ale jednak przetrwa – w porozumieniu z rodziną zmarłego mistrza przejmie go artysta Grzegorz Gwizdon. Zamierza utrzymać dotychczasowy profil działalności tej renomowanej firmy oraz utworzyć przy Rządowej autorską galerię.

Dzikie ballady i goła baba Joanny Szczepkowskiej

mm cz, 28 kwietnia 2022 11:33

Wybitna aktorka Joanna Szczepkowska w środę aż dwukrotnie wystąpiła w Łomży. Jak sama podkreśla, coś takiego zdarzyło się jej po raz pierwszy w karierze, a do tego dotąd nigdy w Łomży nie grała. W południe zaprezentowała młodzieży ballady Adama Mickiewicza, wieczorem starszej publiczności swój słynny monodram „Goła Baba”. Urzekła widzów, niezależnie od wieku, nie tylko aktorskim kunsztem, ale też wspaniałą interpretacją. Oba występy zostały zorganizowane przez Halę Kultury i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem publiczności.

Nieznane wątki z historii rodziny Wagów

mm wt, 26 kwietnia 2022 14:39

Elżbieta Mudrak zaprezentowała podczas gawędy historycznej Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów wyniki swoich badań i poszukiwań dotyczących dziejów jej rodziny. Nie przypadkiem prelekcja „W poszukiwaniu własnej tożsamości. Z historii rodu Wagów” została wygłoszona w łomżyńskiej Hali Kultury, ponieważ jej autorka jest z Wagami spokrewniona, a do tego trwają obchody Roku Jakuba Ignacego Wagi, z racji 150 rocznicy śmierci jednego z najwybitniejszych polskich botaników. – Nie mamy wątpliwości, że nasza rodzina pochodzi z tych terenów – mówiła Elżbieta Mudrak, snując, ilustrowaną unikalnymi zdjęciami i dokumentami z rodzinnych zbiorów, opowieść o kolejach losu Bieleckich i Wagów.

Książkowe dary dla drozdowskiego muzeum

mm wt, 26 kwietnia 2022 14:32

Historyk i bibliofil Sławomir Zgrzywa podarował Muzeum Przyrody-Dworowi Lutosławskich w Drozdowie kolejne unikalne książki z lat 60. XIX i początku XX wieku, autorstwa członków rodu Lutosławskich. – Bardzo ucieszyła się z tego pani Marta Niklewicz, przedstawicielka rodu Lutosławskich w Radzie Muzeum, która zaskoczyła mnie słowami, że nigdy nie widziała w druku czegoś napisanego przez Franciszka Lutosławskiego – mówi Sławomir Zgrzywa, dodając, że rzeczywiście są to rzadkie pozycje i czyni starania o pozyskanie kolejnych unikatów tego typu.

Nowa Rada Drozdowskiego Muzeum

mm pon, 25 kwietnia 2022 19:13

Senator RP Marek Komorowski został jednogłośnie wybrany Przewodniczącym Rady Muzeum Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich w Drozdowie. W piątek 22 kwietnia odbyło się posiedzenie inauguracyjne II kadencji Rady, która jest organem doradczym i wspomagającym kierownictwa jednostki. Jej zadaniem jest pomoc merytoryczna na rzecz działań placówki, nadzór nad realizacją zadań, a także opiniowanie planów na kolejne lata.

Wystartował biblioteczny projekt Ku Niepodległej # Łomża

JJS pon, 25 kwietnia 2022 10:16

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży rozpoczęła realizację kolejnego projektu, dofinansowanego ze środków zewnętrznych. Ku Niepodległej # Łomża to cykl wydarzeń adresowanych do szerokiego gremium odbiorców, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów. Obejmują one spotkania z pisarzami i z historykami, wycieczki i spacery śladami dawnych wydarzeń i postaci mających również związki z Łomżą, jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski czy kardynał Stefan Wyszyński. Jest to możliwe dzięki środkom z projektu Instytutu Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku.

Jubileuszowy konkurs Jana Kulki rozstrzygnięty

mm nie, 24 kwietnia 2022 14:00

Mirosław Kowalski z Mysłowic zdobył pierwsze miejsce w XX Konkursie Poetyckim im. Jana Kulki. Jury z udziałem znanej aktorki Marty Klubowicz przyznało jeszcze cztery inne nagrody i wyróżnienia, w tym za wiersz o tematyce łomżyńskiej Tomaszowi Przybyłko z Bierunia, który jest związany rodzinnie z tymi terenami. Z racji jubileuszu organizujący konkurs Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych wydał specjalny tomik „XX wierszy o Łomży”, zbierający wszystkie nagrodzone wiersze o tematyce łomżyńskiej. Konkursową galę w Hali Kultury zakończył koncert Elżbiety Adamiak, jednej z najwybitniejszych przedstawicielek polskiej piosenki poetyckiej.

"Wdzięczna jestem za Siódemkę, która stoi i zaprasza"

mm nie, 24 kwietnia 2022 13:35

"Zwykłe zdjęcie. Patrzę na nie i w środku nagle budzi się tamten czas końca lat siedemdziesiątych i początku osiemdziesiątych" - wspomina łomżynianka Dorota Sokołowska, zdobywczyni I nagrody ex aequo w konkursie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej „W mieście, co było mi rajem…”. "Dla nas, uczniów SP 7 to był raczej czas wylewanego lodowiska zimą, cmentarza przy lasku na pierwsze wagary, czas osiedla kończącego się za ulicą Bema. I nagłej, tragicznej śmierci pewnej kobiety..."

Przemek z Łomży zaśpiewa w „Szansie na sukces”

mm so, 23 kwietnia 2022 11:40

Przemysław Piotrowski wystąpi w najbliższej „Szansie na sukces”. Pokonał w castingach kilkuset rywali, nie odpadł podczas telewizyjnych prób i znalazł się w finałowej siódemce wokalistów z całej Polski. W programie poświęconym Myslovitz zaśpiewa jeden z największych przebojów tej grupy, co będzie można zobaczyć na antenie TVP2 w niedzielę od godziny 15:15. – Myślę, że warto to obejrzeć – zachęca Przemysław Piotrowski. – Nie tylko dlatego, że był wysoki poziom, ale też z racji bardzo dobrej atmosfery, co na pewno przełożyło się na nasze występy. Młody wokalista ma też sprecyzowane dalsze plany: praca nad autorskim materiałem na pierwszą płytę i koncerty. Jeden z nich odbędzie się podczas czerwcowych Dni Łomży.

« · «« · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · 18 · 19 · 20 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę