poniedziałek, 23 października 2017 napisz DONOS@

Ratują łomżyńskie zabytki cmentarne

Foto: Ratują łomżyńskie zabytki cmentarne
cz wt, 04 października 2005 14:52

Działacze Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej szykują się do kolejnej kwesty, której celem jest ratowanie zabytków łomżyńskiego cmentarza. To najstarszy i najcenniejszy cmentarz w północno - wschodniej Polsce. Od kilkunastu lat działacze TPZŁ, Związku Harcerstwa Polskiego, i Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego zbierają pieniądze na ratowanie jego zabytków. Za te pieniądze odnowiono już ponad sto nagrobków. W tym roku skupiono się przede wszystkim na renowacji nagrobków żeliwnych.

Od jutra po rondach

Foto: Od jutra po rondach
cz wt, 04 października 2005 13:51

W środę przed południem zostanie wznowiony ruch kołowy i autobusowy (MPK) na modernizowanym układzie komunikacyjnym Szosa Zambrowska, Polowa, Zawadzka, Giełczyńska – zapowiada ratusz. Łomżyńscy kierowcy będą mogli okazję na własnej skórze przekonać się, czy podwójne rondo to dobry wynalazek. To tu bowiem po raz pierwszy w Łomży wybudowano dwa ronda obok siebie. Ratusz informując o planowanym otwarciu dla ruchu rond prosi wszystkich zmotoryzowanych o „zachowanie szczególnej ostrożności.”

Archeologiczne wykopki

Foto: Archeologiczne wykopki
cz pon, 03 października 2005 13:46

Przez cały ubiegły tydzień archeolodzy kopali w Łomży. Nad Narwią niedaleko dzisiejszego ujęcia wody znajdowała się osada wczesnośredniowieczna. Jak podkreśla prowadzący prace archeolog Mieczysław Bienia miały one charakter badań rozpoznawczych. Wykopano fragmenty glinianej ceramiki wczesnośredniowiecznej, a także pozostałości po przykościelnym cmentarzysku. W miejscu gdzie dziś znajduje się przepompownia przez pół tysiącem lat stał kościół pw. św. Piotra.

Wojewoda i prezydent apelują

cz pt, 30 września 2005 16:12

Wojewoda Podlaski i Prezydent Łomży apelują do organizatorów wszelkich imprez o charakterze rozrywkowym o rozważenie możliwości ich odwołania, a do mieszkańców o refleksję i pamięć o ofiarach tragicznego wypadku.

Łotysze w Łomży

Foto: Łotysze w Łomży
cz pt, 30 września 2005 13:38

Samorządowcy z Łotwy przez dwa dni poznawali samorzadowców z okolic Łomży. W środę i czwartek na terenie powiatu łomżyńskiego gościła 30-osobowa delegacja łotewskiego Powiatu Daugavpils. Oba powiaty od kilku lat utrzymują partnerskie kontakty. Tym razem oprócz władz powiatu łotweskiego do Łomży przyjechali także kierownicy tamtejszych jednostek i wydziałów, a przede wszystkim wójtowie gmin z terenu powiatu Daugavpils.

Tragiczny karambol

cz pt, 30 września 2005 08:41

Co najmniej 13 pielgrzymów zginęło w wypadku autobusu, do którego doszło niedaleko Jeżewa, na drodze krajowej nr 8. Straż pożarna podaje, że ofiar może być więcej, bo to osoby, które zginęły w spalonym autobusie i na razie nie można tego dokładnie sprawdzić. Wypadek wydarzył się w okolicach miejscowości Sikory Pawłowięta w powiecie wysokomazowieckim. Około godziny siódmej - pomiędzy Zambrowem a Jeżewem - zderzyły się autokar, TIR i kilka samochodów osobowych.

Łomża i świat czystsze

cz cz, 29 września 2005 23:15

Ponad 9 ton różnego rodzaju odpadów zebrano w Łomży i okolicach podczas tegorocznej edycji akcji „Sprzątanie świata”. W tym roku miasto i tereny przyległe sprzątało prawie 4 i pół tysiąca osób głównie uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Senat zdobyty z marszu

Foto: Senat zdobyty z marszu
cz cz, 29 września 2005 11:15

Rozmowa z ppłk Ludwikiem Zalewskim, po ostatnich wyborach parlamentarnych, pierwszym od 8 lat łomżyńskim senatorem. Gazeta Bezcenna: Panie Pułkowniku... czy może lepiej Senatorze. Jak Pan woli? Ludwik Zalewski: (śmiech) Obie formy dopuszczalne. Wprawdzie stopnień wojskowy się zachowuje, a urząd senatora dopiero do objęcia. GB: No dobrze. Co będzie miała Łomża z tego, że ma swojego senatora. Ludwik Zalewski: Tu trzeba myśleć o mieście w odniesieniu do całego regionu. Nie mamy szans nic zrobić jako jedno miasto oderwane od rzeczywistości.

Odszkodowania nie będzie

cz cz, 29 września 2005 10:06

Miasto Łomża nie musi wypłać stutysięcznego odszkodowania Łomżyńskiej Agencji Informacyjnej za zerwanie umowy na dzierżawę „Muszli” przy ulicy Zjazd – orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku. Sąd rozpatrywał odwołanie miasta od wyroku łomżyńskiego sądu, który nakazał samorządowi miasta wypłatę łomżyńskiemu przedsiębiorcy, właścicielowi ŁAI, około 125 tys złotych odszkodowania. Zdaniem Sądu Apelacyjnego miasto musi jedynie zwrócić biznesmenowi 12 tys zł. To pieniądze za chodnik, który wybudował tu przedsiębiorca.

66 lat temu...

Foto: 66 lat temu...
cz cz, 29 września 2005 01:13

29 września 1939 roku Armia Czerwona, w rezultacie porozumień pomiędzy ZSRR a III Rzeszą, wkroczyła do Łomży. Podział ziem Polski pomiędzy te dwa totalitarne państwa w latach 1939-1941 przebiegał rzekami Pisą, Narwią, Bugiem i Sanem. Na zachód od tej granicy była Genaralna Gubernia – na wschód Republiki Związku Sowieckiego. Kolejne dwa lata to jedne z najtragiczniejszych okresów w dziejach wschodnich ziem Rzeczpospolitej. Charakteryzował się on przede wszystkim terrorem i deportacjami.

Emerytowany wojskowy zatrzymany za łapówki od poborowych

cz wt, 27 września 2005 21:16

60-letniego emerytowanego pułkownika z Warszawy zatrzymała pod zarzutem płatnej protekcji policja w Wysokiem Mazowieckiem - poinformował oficer prasowy z Komendy Powiatowej Policji w tej miejscowości Grzegorz Malinowski. Wojskowy został zatrzymany w poniedziałek w toku prowadzonego śledztwa dotyczącego załatwiania poborowym z terenu powiatu odroczeń lub zwolnień ze służby wojskowej czy zmian kategorii poborowych.

Zambrowski szpital wraca do powiatu

cz wt, 27 września 2005 15:58

Podczas wtorkowej sesji radni Miasta Zambrów zdecydowali o rozwiązaniu spółki „Szpital Miejski” i zwróceniu tutejszego szpitala samorządowi powiatowemu. Miasto przejęło od powiatu szpital w 2002 roku, bo była to jedyna szansa na uratowanie placówki przed bankructwem. Zgodnie z tamtym porozumieniem miasto przejmowało szpital i zapewniało pieniądze na jego bieżącą działalność, a powiat miał spłacać sięgający kilku milionów złotych dług. Teraz miasto z porozumienia się wycofało. Szpital wróci do powiatu za pół roku.

Purchawice olbrzymie znowu wyrosły w Łomży

Foto: Purchawice olbrzymie znowu wyrosły w Łomży
cz wt, 27 września 2005 13:51

Jeden z największych grzybów świata Calvatia gigantea – po polsku: purchawka olbrzymia – od kilkunastu lat rośnie na jednej z działek na terenie tzw. „Zielonej dzielnicy”. Olbrzymia purchawka to rzadkość na skalę światową, w Polsce jest to grzyb pod ścisłą ochroną. W Łomży duży, rzadki grzyb rośnie tylko w jednym miejscu - na jednej z działek w rejonie ulic: Aleja Leginów, Sikorskiego. Wyszyńskiego i Mickiewicza. W tym roku ponownie wyrosło ich kilka.

Parlamentarzyści z podlaskiego i ich poparcie

cz wt, 27 września 2005 11:49

Najwięcej parlamentarzystów będzie miało Prawo i Sprawiedliwość. Z listy PiS dostało się 5 kandydatów. Najlepszy wyniki na tej liście i w skali całego województwa uzyskał Krzysztof Jurgiel 42.920 głosów. Kolejni posłowie z PiS to Jarosław Zieliński (15.780), Jacek Bogucki (7.189), i Lech Antoni Kołakowski (6.373) oraz Roman Czepe (4.087).

Łomża ma posła i senatora... a może i jeszcze więcej

cz wt, 27 września 2005 06:25

Wybory zakończyły się w niedzielę wieczorem, ale o wiele trudniejsze niż głosowanie okazało się ustalenie wyniku. W wielu komisjach okręgowych popełniono błędy przez co oficjalne ogłoszenie wyników opóźniło się... Mają być podane dopiero dziś. W poniedziałek późnym wieczorem Okręgowej Komisji Wyborczej w Białymstoku udało się zsumować dane i wychodzi, że z Łomży Lech Antoni Kołakowski będzie posłem, a Ludwik Zalewski senatorem.

Tak głosowała gmina Stawiski

cz pon, 26 września 2005 14:16

SEJM RP Uprawnionych do głosowania – 5.234 Głosowało – 1706 tj. 33 %

Oficjalne wyniki z 313 lokali - PiS coraz mocniejszy

cz pon, 26 września 2005 14:09

PiS z poparciem 28.93 % prowadzi w wyborczych wynikach na terenie województwa podlaskiego. Okręgowa Komisja Wyborcza w Białymstoku właśnie podała wyniki wyborcze po przeliczeniu danych z 313 obwodowych komisji (36,84% - w całym województwie komisji takich jest 847). Póki co wyniki wyborcze dotyczą tylko i wyłącznie terenu byłego województwa białostockiego. Dane z dawnych województw łomżyńskiego i suwalskiego ponoć mają wiele błędów i dla tego ich wprowadzanie do systemu bardzo się opóźnia.

W podlaskim policzono 15% - prowadzi PiS, a druga jest PO

cz pon, 26 września 2005 09:04

Po podliczeniu danych z 15% obwodowych komisji w województwie podlaskim (135 na 847) prowadzi Prawo i Sprawiedliwość poparciem rzędu z 26.08 %, druga jest już Platforma Obywatelska - 14.64%, a trzecia Samoobrona – 14.16%. Czwarty wynik wyborczy jak na razie należy do SLD – 13.04%. Później jest LPR z 11,20%, a jako ostatni próg wyborczy pokonali ludowcy. PSL ma w tej chwili 8,61% poparcia. Są to dane z 15% lokali wyborczych na terenie dawnego województwa białostockiego. W dalszym ciągu w systemie komputerowym nie ma danych z łomżyńskiego i suwalskiego.

« · «« · 756 · 757 · 758 · 759 · 760 · 761 · 762 · 763 · 764 · 765 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0