Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 lutego 2024 napisz DONOS@

10 lat temu Łomża żegnała Jana Pawła II

Dziś mija 10 lat od śmierci Jana Pawła II. Papież Polak zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21:37. Miał 84 lat i przez ponad 26 lat kierował Kościołem katolickim na świecie. Także w Łomży Jego „odejście do domu Ojca” wywołała wielkie poruszenie. Kościoły wypełniły się wiernymi, na budynkach wywieszono biało-czerwone flagi z kirem, setki świateł pojawiły się przy Ołtarzu Papieskim w Dolinie Miłosierdzia Bożego, gdzie 4 czerwca 1991 roku Ojciec Święty celebrował Mszę świętą. W ciągu kilku następnych dni przez miasto przeszły trzy wielotysięczne marsze. Nawiązywały one do jednych z ostatnich słów papieża „Szukałem Was przez całe życie, a teraz Wy przyszliście do mnie”.

- Odszedł od nas pozostawiając wielkie bogactwo swojej pracy, swoich przemyśleń, swoich dążeń. Przede wszystkim był pasterzem, kapłanem, który całe życie głosił ideały Chrystusa, przepowiadał je – mówił  ks bp Tadeusz Zawistowskie po śmierci papieża Jana Pawła II. - Zachęcał byśmy nimi żyli i w chwilach tej próby, swoich niedomagań i chorób, jakby na własnej osobie ukazywał światu jak należy znosić własną egzystencję uwzględniwszy wielką godność człowieka. Tę egzystencję, która może chodzić różnymi drogami. Z jednej strony jest zdrowy pełen wigoru, fizycznej tężyzny, z drugiej strony schorowany i jednocześnie strapiony swoimi ograniczeniami fizycznej choroby. On miał prawdziwą wiarę, że bez Woli Bożej nic się nie dzieje. To zawsze pomagało mu przetrwać. (...)

To biskup Tadeusz Zawistowski przewodniczył łomżyńskim modlitwom w dniu gdy w Rzymie odbywał się pogrzeb Jana Pawła II. Przy Ołtarzu Papieskim w Dolinie Miłosierdzia Bożego zebrało się wówczas nawet 20 tysięcy mieszkańców Łomży i najbliższej okolicy. Było to największe zgromadzenie modlitewne w mieście od czasu wizyty papieża w 1991 roku.

W takcie nabożeństwa do wiernych bezpośrednio z Rzymu, przemówił biskup łomżyński Stanisław Stefanek. Pasterz diecezji, który uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych Jana Pawła II na placu Św. Piotra odniósł się do rzymskiego tłumu skandujący „Santo Subito” (Natychmiast Święty). - To obwołanie świętym przez aklamację przypomina czasy pierwszych chrześcijan – mówił biskup Stefanek. - Dzisiaj, chociaż procedury kościelne są o wiele bardziej skomplikowane, na twarzach zgromadzonych tam kardynałów nie widziałem sprzeciwu co do takiego obrotu sprawy - dodał.

Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II był jednym z najkrótszych w historii Kościoła. Rozpoczął się miesiąc po pogrzebie, a zakończył się sześć lat po śmierci. Natomiast kanonizacja Jana Pawła II odbyła się 27 kwietnia 2014 r.

Dziś w 10. rocznicę „odejścia do domu Ojca”, o godz. 18 przy Pomniku-Liściu, który znajduje się w skate parku w miejscu lądowania w Łomży w 1991 roku helikoptera z Janem Pawłem II spotkają się harcerze z 59. DH Ptaki Ptakom. Odśpiewają „Barkę”, zapalą znicze i wypuszczą w niebo 10 balonów z rysunkiem gołębia.

zobacz jak 10 lat temu Łomża żegnała Jana Pawła II

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę