Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lipca 2024 napisz DONOS@

Wielki Tydzień

W Kościele katolickim trwa Wielki Tydzień. To czas rozważania największych tajemnic zbawienia. Triduum Paschalne, zwieńczone Wielkanocnym porankiem, gdy kościelne dzwony ogłaszają, że nadszedł czas radości, bo Jezus Chrystus zmartwychwstał, jest szczytem całego roku liturgicznego.

W Wielki Czwartek wspominamy Ostatnią Wieczerzę Jezusa, na której ustanowił On sakramenty Eucharystii i kapłaństwa. Dla każdego kapłana jest to dzień szczególnego święta. W Katedrze łomżyńskiej o godz. 10. sprawowana będzie Msza Krzyżma, z udziałem kapłanów z diecezji łomżyńskiej pod przewodnictwem ks. bp Janusza Stepnowskiego, podczas której księżą odnowią przyrzeczenia, a biskup poświęci oleje używane podczas udzielania sakramentów świętych.
Wieczorem we wszystkich kościołach w Łomży sprawowana będzie zaś Msza Wieczerzy Pańskiej, po której nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy i adoracja.

Wielki Piątek to dzień Męki Pańskiej. Tego dnia wiernych obowiązuje post ścisły, czyli powstrzymanie się od spożywania pokarmów mięsnych, ale także jednorazowy posiłek do syta oraz dwa skromne posiłki. Wieczorem w kościołach sprawowane jest nabożeństwo Męki Pańskiej. Po nabożeństwie następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu i adoracja. Bracia kapucyni z parafii Matki Bożej Bolesnej w Łomży zapraszają tego wieczoru  do przeżycia Drogi Krzyżowej, która przejdzie ulicami starego miasta. Rozpoczęcie o godz. 20. w kościele Braci Kapucynów.

Wielka Sobota to dzień ciszy i czuwania przy grobie Chrystusa.  W Wielką Sobotę Kościół powstrzymuje się od sprawowania mszy św. Tego dnia w świątyniach święcone są pokarmy na świąteczny stół.
Po zmroku zaś rozpoczyna się Liturgia Wigilii Paschalnej, która jest szczytem liturgii Kościoła. Wierni proszeni są o przyniesienie na nią świec do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. W niektórych kościołach – tak jak w kościele parafii Krzyża Świętego w Łomży – nabożeństwo rozpoczyna się nocą (o godz. 23.) i bezpośrednio po nim odbywa się procesja rezurekcyjna, ogłaszająca zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W większości kościołów procesją rezurekcyjną o godzinie 6. rano rozpoczyna się Niedziela Zmartwychwstania.

W Wielkim Tygodniu w sposób szczególny kapłani zachęcają wiernych do skorzystania z sakramentu pokoty, by każdy z czystym sercem mógł wypełnić trzecie przykazanie kościelne: „Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą”.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę