Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 11 maja 2021 napisz DONOS@

„Reprezentujemy codziennie Chrystusa na ziemi...”

- Ornat na naszych barkach to jarzmo Pańskie, nieraz bardzo ciężkie, ale kiedy wspominamy jarzmo Krzyża Chrystusa, wtedy te nasze niewielkie jarzma staja się małe i śmieszne – nauczał 315 księży z Diecezji Łomżyńskiej biskup Janusz Stepnowski w Katedrze na mszy św. krzyżma, gdy święcone są olej do namaszczania chorych i wzbogacone o balsam eteryczny krzyżmo do namaszczania nowo ochrzczonych, przy bierzmowaniu, świeceniach diakonów i kapłanów oraz przy konsekracji ołtarzy i kościołów. - Życzę Wam, aby jarzmo było w życiu codziennym i świątecznym pięknym i słodkim.

„Ludu kapłański, ludu królewski, zgromadzenie święte, śpiewaj twemu Panu...” - podniosłe słowa monumentalnej pieśni w wykonaniu chóru Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży pod kierownictwem ks. Kazimierza Ostrowskiego rozpoczęły ponad półtoragodzinną liturgię, w której wzięli udział łomżyńscy biskupi seniorzy: Tadeusz Zawistowski i Stanisław Stefanek oraz biskup pomocniczy ks. Tadeusz Bronakowski. Wśród powitanych przez bp. Stepnowskiego gości znaleźli się, m.in., prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, rektor UKSW i księża z Watykanu. Modlitwie polecił dwóch księży chorych na raka: Sławomira Banacha i Mariusza Stolarskiego. Homilię zaczął od przypomnienia krótkiego opowiadania Lwa Tołstoja o królu, których chciał zobaczyć Boga, na co pomysłu nie mieli ani mędrcy, ani kapłani, tylko prosty pasterz. Poradził królowi, żeby wyszedł na pole i spojrzał w słońce, zaś szaty królewskie zamienił na pasterskie i spojrzał na siebie inaczej.

„Nasze słowo przemienia ludzi...”
Streszczenie opowiastki Tołstoja stanowiło punkt wyjścia do kazania, którego osnowę stanowiły rozważania na temat szaty w kontekście tzw. sacrum commercium. Święta zamiana, kiedy Bóg staje się człowiekiem, człowiek przenika Boga, następuje w obrzędach święceń diakonatu i kapłańskich. - My, jako kapłani, i każdy z nas działa in persona Christi, jeśli głosi Słowo i udziela sakramentów, jest instrumentem w rękach Boga – nauczał biskup łomżyński. - Zakładając strój kapłański, miejmy codziennie świadomość, że reprezentujemy Chrystusa na ziemi, a nasze słowo pociąga i przemienia innych ludzi. To wielki obowiązek, jarzmo na każdym z nas. Kiedyś humerał, chusta naramienna, w dawnej modlitwie zachęcał do ascezy, aby oczy i uszy oraz umysł nie zatrzymywały się na tym, co widzialne i rozumowe. Biała, prosta szata do stóp - alba przypominała o tym, że syn marnotrawny wraca do Ojca na mocy łaski Chrystusa. Alba nasuwa również skojarzenie ze strojem weselnym, co św. Grzegorz Wielki opisał jako symbol miłości i miłosierdzia. A ozdobny ornat to jarzmo Pańskie.
Wieloznaczna wymowa kazania mogła dać zgromadzonym w Wielki Czwartek sporo do myślenia w czasie koncelebrowanej mszy św., wspólnie raz w roku ze swoim biskupem, odmawiającym nad dwiema dużymi, pękatymi butlami olejów z oliwek długie, kunsztowne formuły o sensie zbawienia.
- Dawid w psalmie zapowiedział, że namaszczenie rozweseli oblicze – komentował obrzędy ks. Jan Sołowianiuk, wywołując uśmiechy radości na nielicznych twarzach księży na wspomnienie swoich święceń. - Święty Jan Paweł II mówił, że taki jest kapłan, jak jest jego pobożność eucharystyczna...
Kiedy w Katedrze gruchnął potężny średniowieczny chorał „Jesu rex admirabilis”, wysławiający to najpiękniejsze imię, zaszkliły się oczy rozmodlonym kapłanom, którzy podchodzili dwoma długimi rzędami do głównego ołtarza ofiarnego na prezbiterium, by umoczyć hostię w winie i cicho spożyć. Pod koniec liturgii została odmówiona modlitwa o pokój na świecie: na Ukrainie, w Ziemi Świętej, w Azji Mniejszej i w Afryce, aby Bóg wejrzał na uciemiężone narody, wśród których leje się krew...

Wyróżnienia i ogłoszenia
Biskup Janusz Stepnowski nadał godność kanoników honorowych łomżyńskiej kapituły katedralnej i kolegiaty myszynieckiej. Kanonikami honorowymi w Łomży zostali: ks. Andrzej Ostaszewski z Archidiecezji Newark (USA), proboszcz parafii Romany ks. Henryk Dąbrowski, profesor UKSW ks. Adam Filipowicz, dyrektor Caritas ks. Andrzej Mikucki i ks. Andrzej Polakowski, proboszcz z Ciechanowca. Biskup podał relikwię św. Rity ks. dziekanowi Stanisławowi Uradzińskiemu z Kolna.
Duszpasterz diecezji zapowiedział uroczystości wielkoczwartkowej Wieczerzy Pańskiej i obmycie nóg zakonników: Kapucynów, Braci Serca Jezusowego i postulantów na godz. 17. w Katedrze. W Wielki Piątek nabożeństwo Męski Pańskiej o godz. 17. Święcenia pokarmów w Wielką Sobotę od godz. 8. do 19.; wigilia paschalna o 19. Msza św. wielkanocna – rezurekcyjna w niedzielę o godz. 6.

Mirosław R. Derewońko

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę