Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Dni Literatury Dziecięcej z książką i zabawą

Spotkania z popularnymi pisarzami oraz znanymi ludźmi, wracającymi do ulubionych lektur z czasów swego dzieciństwa. Zajęcia dla dzieci i młodzieży, lekcje biblioteczne oraz wykłady – to tylko niektóre z atrakcji rozpoczynających się właśnie Dni Literatury Dziecięcej. Organizowana od kilkunastu lat przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży impreza potrwa do końca miesiąca i ma zachęcać najmłodszych do czytania w atmosferze dobrej zabawy. Gościem pierwszego spotkania w Oddziale dla Dzieci był dyrygent Jan Miłosz Zarzycki, który wcielił się w samego Hansa Christiana Andersena, autora ponadczasowych „Baśni”. Okazja była wyjątkowa, bo 2. kwietnia przypada 210. rocznica urodzin duńskiego pisarza, w tym dniu na całym świecie obchodzony jest też Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.

Dla Jana Miłosza Zarzyckiego, dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego, takie spotkania to nie pierwszyzna. Uczestnicy koncertów łomżyńskiej orkiestry pamiętają też doskonale, jak wspaniale nawiązywał kontakt z dziećmi podczas koncertów mikołajkowych, odgrywając np. wybitnego kompozytora Antonio Vivaldiego. Dlatego też czytelnia Oddziału dla Dzieci zapełniła się maluchami z Przedszkola Publicznego nr 2, uczestnikami  cotygodniowych spotkań „Czytanie na śniadanie” oraz mamami, babciami, a nawet tatusiami.
– Z ogromną przyjemnością wziąłem udział w dzisiejszym spotkaniu – mówi Jan Miłosz Zarzycki. – Współpraca pomiędzy instytucjami kultury jest bardzo ważna, tak jak propagowanie wśród dzieci  od najmłodszych lat zamiłowania do literatury pięknej – bo jeśli pokochają baśnie i bajki, to później będą chętnie sięgać po powieści czy opowiadania!
Dzieci z przejęciem chłonęły perypetie „Brzydkiego kaczątka” Hansa Christiana Andersena (1805 – 1875), oglądały prezentację multimedialną ze zdjęciami pisarza i ilustracjami do jego baśni, a także słuchały, nawiązującej do tematyki spotkania i zajęć plastycznych, muzyki: „Łabędzia” z „Karnawału zwierząt” Charlesa Camille'a Saint-Saënsa. Chętnie brały też udział w konkursach, tym bardziej, że nagrodami były płyty Filharmonii Kameralnej, a zainteresowanie spotkaniem miało też od razu wymierne efekty, bowiem  zaraz po jego zakończeniu nie brakowało chętnych chcących zapisać się od razu do biblioteki.
– Z wielkim sentymentem wracam do tego etapu, kiedy takiemu bardzo młodemu człowiekowi można coś pokazać, mając nadzieję, że to piękno będzie mu później towarzyszyć przez całe życie – ocenia Jan Miłosz Zarzycki. – Znam tę bibliotekę i atmosferę która w niej panuje – bywają tu moje dzieci, sam też jestem czytelnikiem i czasami coś pożyczam. Zawsze przychodzę tu z największą przyjemnością, ponieważ to miejsce odznacza się jakimś szczególnym ciepłem, jest tu zawsze miło i sympatycznie.
– Dzisiejszym spotkaniem zainaugurowaliśmy cykl imprez pod hasłem Dni Literatury Dziecięcej – dodaje Renata Igielska, kierownik Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. – Przez cały miesiąc będziemy spotykać się w naszej siedzibie przy ul. 3 Maja 6A z ciekawymi ludźmi: artystami, dziennikarzami, sportowcami, którzy będą czytać swe ulubione „Książki dzieciństwa”. Zapraszamy też na spotkania z popularnymi pisarzami: 17. kwietnia z Wojciechem Widłakiem, autorem książek „Pan Kuleczka” czy „Wesoły Ryjek”, 20. kwietnia z Joanną Olech, twórczynią „Dynastii Miziołków” i przygód smoka Pompona, a 22. kwietnia z Barbarą Kosmowską, autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Będzie też konkurs recytatorski „Stare i nowe wierszyki domowe”, wykłady, np. o Adamie Chętniku, przygotowany przez Urszulę Kuczyńską ze skansenu w Nowogrodzie. Nasze spotkania mają charakter otwarty, są na nich mile widziani wszyscy czytelnicy, również osoby dorosłe!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Oddział dla Dzieci MBP


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę