Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Dobudowa dwujezdniowej Zawadzkiej wyceniona na ponad 11 milionów

Główne zdjęcie
Tak ma przebiegać nowy odcinek dwujezdniowej Zawadzkiej

Miejscy urzędnicy szacowali że na budowę przedłużenia dwujezdniowej ulicy Zawadzkiej od Ronda Solidarności do ronda na Szosie do Mężeninia, rozbudowę ulicy Wiosennej i odwodnienie całego terenu potrzeba będzie ponad 30 milionów złotych, a po otwarciu kopert z ofertami wychodzi, że może udać się zrobić za 20 milionów. Na tyle opiewają najtańsze oferty na trzy zadnia, które władze miasta chciałby zrealizować jeszcze w tym roku. Warunkiem koniecznym jest wysoka dotacja unijna z „resztówek” starego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2014, którą może miastu przyznać zarząd województwa podlaskiego.

Otwarte koperty z ofertami dotyczą przetargów na budowę 1,6 km dwujezdniowej ulicy Zawadzkiej od Ronda Solidarności aż do ronda na Szosie do Mężenia, przebudowę mającej niemal kilometr długości ulicy Wiosennej od Przykoszarowej aż do Zawad oraz odwodnienie całego obszaru. Wszystkie inwestycje opisane są w jednym projekcie „Usprawnienie drogowych połączeń regionalnych w granicach Łomży - etap IV”, który został wpisany na rezerwową listę projektów kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2014. Decyzję o przeniesieniu na listę podstawową i przyznaniu dofinansowania może podjąć tylko zarząd województwa podlaskiego. Miasto, które szacowało, że na realizację przedsięwzięcia potrzebne jest ponad 30 mln zł wnioskowało o przyznanie 27 milionów złotych unijnej dotacji. Decyzję o tym czy miasto dotacje otrzyma i w jakiej wysokości władze województwa odkładały do czasu określenia rzeczywistych kosztów przedsięwzięcia. Teraz, po otwarciu kopert z ofertami w przetargach, wychodzi, że na prace budowlane potrzebne będzie około 20 mln zł, czyli dużo mniej niż szacowali miejscy urzędnicy.

Jak przekazuje Łukasz Czech z ratusza na realizację rozbudowy i budowy ulicy Zawadzkiej wpłynęło 6 ofert od firm z Bielska Podlaskiego, Łomży, Ostrołęki, Pruszkowa, Warszawy i Zambrowa, a najtańsza - złożona przez Unibep S.A z Bielska Podlaskiego, opiewa na kwotę 11.406.666,78 zł z gwarancją 120 miesięcy. (Najdroższa oferta wynosi prawie 15 mln zł przy gwarancji 60 miesięcy).
Na rozbudowę ulicy Wiosennej wpłynęło 7 ofert, a najtańsza, złożona przez Przedsiębiorstwo Budownictwa Komunikacyjnego z Łomży, opiewa na kwotę 3.347.959 zł z gwarancją na 120 miesięcy. (Najwyższa oferta wynosi ponad 5,5 mln zł przy gwarancji 60 miesięcy).
Największym zainteresowaniem cieszył się przetarg na przebudowę, budowę sieci kanalizacji deszczowej wraz z przebudową kolizyjnej infrastruktury technicznej w tym rejonie Łomży. Wpłynęło 12 ofert przy czym najniższa, złożona przez konsorcjum firm Linter S.A. z Wolbromia i Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych „Metro” Sp z o.o. z Katowic, opiewa na kwotę 5.166.000 zł (gwarancja 120 miesięcy), a najwyższa wynosi ponad 17 mln zł przy gwarancji 60 miesięcy.

W sumie najniższe oferty opiewają więc na łączna kwotę rzędu 19,9 mln zł. Do tego trzeba będzie doliczyć także koszty wywłaszczeń działek koniecznych pod budowę ulicy Zawadzkiej, które są szacowane na 4,8 mln zł.

Zgodnie z ogłoszeniami wszystkie prace przy tych inwestycjach mają zakończyć się w listopadzie tego roku. We wszystkich przetargach wpisano też klauzulę, że „zamawiający zastrzega sobie możliwość unieważnienia postępowania w przypadku nieprzyznania mu środków unijnych na współfinansowanie powyższego projektu.”
Decyzja czy o tym czy miasto takie dofinansowanie otrzyma powinna zapaść w najbliższych tygodniach. Łukasz Czech podkreśla, że realizacja przedsięwzięcia „będzie możliwa po uzyskaniu odpowiednio wysokiej dotacji z funduszy unijnych”. Władze miasto liczą na dotację sięgającą 90%  kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę