Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 04 października 2023 napisz DONOS@

Kpina władzy. Stracili miliony, ale twierdzą, że...

Główne zdjęcie
Mariusz Chrzanowski

Łomża straciła niemal 27 milionów złotych dofinansowania. Wniosek władz miasta złożony w kwietniu do Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku pod nazwą „Zrównoważona mobilność miejska w Łomży” został odrzucony ze względu na „niespełnienie kryteriów formalnych I stopnia”. Porażkę władze miasta usiłują zatuszować przekształcaniem zakładu budżetowego MPK w spółkę prawa handlowego. Zgodę na przekształcenie radni miasta wyrazili w kwietniu, ale dopiero dziś – po naszych wcześniejszych pytaniach – prezydent Mariusz Chrzanowski powoła „zespół ds. przekształcenia”. Usiłuje przekonywać, że w związku z tym konieczna jest modyfikacja wniosku o dotację unijną na projekt „Zrównoważona mobilność miejska w Łomży”.

Zarządzenie prezydenta w sprawie powołania zespołu ds. przekształcenia MPK w spółkę
Zarządzenie prezydenta w sprawie powołania zespołu ds. przekształcenia MPK w spółkę

Projekt „Zrównoważona mobilność miejska w Łomży” został złożony w Urzędzie Marszałkowskim w ramach konkursu na unijne dotacje z środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Konkurs został ogłoszony jeszcze w 2018 roku i nabór miał trwać do końca stycznia 2019 roku, ale został przedłużony do końca kwietnia. Pod koniec tego miesiąca został złożony wniosek z Łomży.
Projekt opiewał na ponad 42 miliony złotych, a unijna dotacja, o którą się starano, miała wynieść 26 mln 818 tys. 658,28 zł. W ramach projektu miasto miało kupić przede wszystkim 11 autobusów zasilanych gazem ziemnym CNG  oraz 2 autobusy elektryczne. Dodatkowo projekt obejmował także, m.in., budowę systemu roweru publicznego oraz  infrastruktury transportu publicznego, w tym dofinansowanie do realizowanego już centrum przesiadkowo-komunikacyjnego, czyli nowego dworca Łomża. 
Do konkursu swoje wnioski złożyły także Suwałki i Bielsk Podlaski. Łączne dofinansowanie o jakie zabiegały samorządy wynosiło ponad 58,5 mln zł. W sierpniu zarząd województwa zwiększył kwotę przeznaczoną na dofinansowanie projektów, tak aby wszystkie złożone w ramach naboru wnioski mogły otrzymać dofinansowanie. Warunek był jeden - muszą zostać ocenione pozytywnie przez ekspertów. W pierwszej połowie września ogłoszono, że Suwałki wygrały konkurs i otrzymają niemal 26 mln zł dotacji na realizację projektu wartego niespełna 29,7 mln zł. Tam ogłoszono już przetarg na zakup 15 autobusów na gaz ziemny.

Co z wnioskami z Łomży i Bielska Podlaskiego? Okazuje się, że one unijnej dotacji nie otrzymają, bo po ocenie formalno-merytorycznej zostały odrzucone z konkursu. Oceniający je eksperci uznali, że oba miały nie spełnić kryteriów formalnych I stopnia. Tym samym Łomża nie otrzymał niemal 27 milionów złotych dofinansowania.

Dziś ratusz w Łomży, w ramach swoistej odpowiedzi na nasze pytania o przekształcenie zakładu budżetowego MPK w spółkę, opublikował na swojej stronie internetowej tekst pod tytułem: „MPK spółką od kwietnia. Dofinansowanie na transport niskoemisyjny w przyszłym roku?” Niedługo później Łukasz Czech z ratusza poinformował, że „odpowiedzi na zadane pytania zawarte są” w tym właśnie artykule.
Jest tam zapowiedź, że MPK spółką miałaby się stać od 2 kwietnia 2020 r. i że prezydent Chrzanowski ma przesłać stosowny wniosek na najbliższą sesję Rady Miejskiej. O tym, że złożony w Urzędzie Marszałkowskim projekt Łomży o unijną dotację, m.in., na zakup nowych autobusów dla MPK, został odrzucony, nie ma ani słowa. Jest usiłowanie wytłumaczenia, jakoby w toku konsultacji z prawnikami, w sprawie przekształcenia MPK, „ustalono również, że działanie te powoduje konieczność modyfikacji złożonego wniosku”. 
- Oznacza to, że o jego dofinansowanie władze Łomży będą się starały ponownie w kolejnym konkursie, którego ogłoszenie Zarząd Województwa Podlaskiego planuje w pierwszym kwartale przyszłego roku. Prezydent liczy, że dofinansowanie będzie większe niż było założone w poprzednim wniosku, gdyż wsparcie, jakie można uzyskać w przypadku spółki, jest wyższe niż w przypadku zakładu budżetowego - czytamy na stronie internetowej ratusza. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę