Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Zaczyna się brudne powietrze

Główne zdjęcie
Wykres obrazujący stężenie pyłów zawieszonych MP 10 w powietrzu w Łomży w ciągu ostatnich 30 dni. Czerwona kreska oznacza przekroczenie dobowej normy zanieczyszczenia (źródło WIOŚ Białystok)

Mimo ładnej i ciepłej pogody, sobota była pierwszym tej jesieni dniem w którym zanotowano w Łomży przekroczenie dobowej normy zanieczyszczeń powietrza pyłami zawieszonymi PM10. Tego zanieczyszczenia powstają m.in. wskutek palenia w piecach domowych, a w Łomży ich poziom wzrasta w okresie grzewczym.

Łomża – według oficjalnych danych – ma najgorszą jakość powietrza spośród miast w województwie podlaskim. To jakim powietrzem oddychamy bada stacja Wojewódzkiej Inspekcji ochrony Środowiska w Białymstoku, która zlokalizowana jest w pobliżu Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Sikorskiego. Te badania jednoznacznie wskazują, że od kilku lat w mieście przekroczony jest poziom stężenia średniorocznego pyłami zamieszonymi PM2,5. Przekroczeń dziennych norm pyłami PM10 w sezonie grzewczym jest zazwyczaj kilkadziesiąt. 

Specjaliści od lat apelują, aby w domowych piecach nie palić śmieci,  plastikowych butelek czy odpadów z płyt wiórowych, bo jest to bardzo groźne dla naszego zdrowia!  Zanieczyszczenia emitowane z kominów domów, opadają na pobliskie ogródki, trawniki, zbiorniki wodne, osadzają się w płucach. Pył zawieszony może zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. rakotwórczy benzo[a]piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany.

Długotrwała ekspozycja na pyły zawieszone wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju chorób układu krążenia i układu oddechowego, w tym także raka płuc. Szczególnie narażone na negatywne działanie pyłów są osoby starsze, dzieci i osoby z chorym układem oddechowym lub krwionośnym. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę