Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 19 marca 2024 napisz DONOS@

Śmierdzące powietrze

Nawet ponad 140 µg/m3 pyłu zawieszonego PM 10 było w powietrzu wczoraj wieczorem w Łomży. Najgorsza sytuacja była w godzinach 18 – 22. Zanotowane wówczas wysokie stężenia tego pyłu sprawiły, że po raz drugi w ostatnich dniach zanotował w mieście przekroczenie dobowej normy zanieczyszczeń powietrza. Pył zawieszony może zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. rakotwórczy benzo[a]piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia ludzi.

Wykres obrazujący stężenie pyłów zawieszonych MP 10 w powietrzu w Łomży w ciągu ostatnich 30 dni. Czerwona kreska oznacza przekroczenie dobowej normy zanieczyszczenia (źródło WIOŚ Białystok)
Wykres obrazujący stężenie pyłów zawieszonych MP 10 w powietrzu w Łomży w ciągu ostatnich 30 dni. Czerwona kreska oznacza przekroczenie dobowej normy zanieczyszczenia (źródło WIOŚ Białystok)

To jakim powietrzem oddychamy bada stacja Wojewódzkiej Inspekcji ochrony Środowiska w Białymstoku, która zlokalizowana jest w pobliżu Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Sikorskiego. Na bieżąco badane są i podawane do publicznej wiadomości stężania pyłami zawieszonymi PM10, ale o wynikach zanieczyszczenia powietrza jeszcze groźniejszymi dla zdrowia ludzi pyłami zawieszonymi PM2,5 dowiadujemy się z dużym, liczonym w miesiącach, opóźnieniem. Tymczasem od kilku lat w mieście przekroczony jest dopuszczalny poziom stężenia średniorocznego pyłami zamieszonymi PM2,5, a Łomża – według oficjalnych danych – ma najgorszą jakość powietrza spośród miast w województwie podlaskim. 

Przekroczenie normy zanieczyszczeń powietrza pyłami zawieszonymi w Łomży wiązane jest z sezonem grzewczym. Specjaliści od lat apelują, aby w domowych piecach nie palić śmieci,  plastikowych butelek czy odpadów z płyt wiórowych, bo jest to bardzo groźne dla naszego zdrowia! Długotrwała ekspozycja na pyły zawieszone wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju chorób układu krążenia i układu oddechowego, w tym także raka płuc. Szczególnie narażone na negatywne działanie pyłów są osoby starsze, dzieci i osoby z chorym układem oddechowym lub krwionośnym. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę