Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

Przeciąganie inwestycji coraz droższe

Główne zdjęcie
Oczyszczalnia ścieków w Łomży

To miałaby być konieczna i jak się okazuje będzie największa finansowo inwestycja w Łomży. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji od ponad półtora roku szuka wykonawcy modernizacji oczyszczalni ścieków. Planowano wydać na nią mniej niż 50 milionów złotych, ale tak tania wycena okazała się mrzonką. Władze MPWiK, które trzy razy unieważniały przetargi, bo ceny były za wysokie, w czwartym zwróciły się do jedynego pozostałego na polu bitwy wykonawcy o zgodę na przedłużenie o dwa miesiące terminu związania ofertą. Jego wycena sięga 88 milionów złotych, czyli jest o 10 milionów większa niż cena z pierwszego przetargu, którą wówczas odrzucono bo była za droga.

 Od kilku lat władze miasta i MPWiK mówią o pilnej potrzebie modernizacji oczyszczalni ścieków. Przygotowania do niej rozpoczęto jeszcze za prezydenta Mieczysława Czerniawskiego. Od początku planowano, że inwestycję uda się ją przeprowadzić z środków Unii Europejskiej lat 2014-2020. Ze „starej” perspektywy 2007-2013 MPWiK pozyskał unijną dotację (w wysokości 1,5 mln zł) na opracowanie dokumentacji, która stanowiła podstawę do wniosku o środki z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Pod koniec 2017 roku spółka otrzymała 27,1 mln zł unijnej dotację na projekt obejmujący modernizację oczyszczalni ścieków, ale także budowy kanalizacji w ulicach Nowogrodzkiej, Polowej czy Szmaragdowej. Wówczas wszystkie prace wyceniono na nieco ponad 52,3 mln zł, a unijna dotacja miała stanowić blisko 50% kosztów. Na samą modernizację oczyszczalni władze miejskiej spółki chciały wydać 49 mln zł. Takie kwoty oferowano w pierwszych  dwóch przetargach ogłaszanych jeszcze w 2018 roku. W pierwszym przetargu komercyjna wycena inwestycji ze złożonej oferty wynosiła 79,8 mln zł. W kolejnych przetargach składane wyceny były coraz wyższe. Mimo, że władze MPWiK podniosły swoją kwotę na realizacje zadnia do niespełna 63,8 mln zł, to z ostatniego przetargu wynika, że do najniższej wyceny brakowało jeszcze blisko 25 mln  zł. 

W piątek, po niemal dwóch miesiącach oceny czterech złożonych w ostatnim przetargu ofert, odrzucono trzy z nich „ze względu na niezgodność treści oferty z treścią specyfikacji istotnych warunków zamówienia”. Pozostała tylko jedna – najtańsza - złożona przez INSTAL WARSZAWA S.A.- Lider konsorcjum i Eko Partnerzy Sp. z o.o. – Partner konsorcjum. Oni za modernizację łomżyńskiej oczyszczalni ścieków chcą dostać 87 milionów 978 tysięcy 210 złotych. To o ponad 24 mln zł więcej niż miał do wydania MPWiK i o 10 mln zl więcej niż wynosiła wycena z pierwszego przetargu z wiosny ubiegłego roku. 

Na razie nie wiadomo czy do podpisania umowy dojdzie. Oferta ważna jest do 26 października, czyli do najbliższej soboty. MPWiK złożył wniosek o przedłużenie tego terminu do 24 grudnia. To, jak przekonują władze miejskiej spółki, „czas niezbędny do zawarcia umowy”. Oferent, na wyrażenie zgody na takie przedłużenie, ma czas do piątku. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę