Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

Brzoza, klon i inne drzewa uchronione przed wycinką

- Łomżyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa ostatnio zaczęła budować kolejny parking pomiędzy budynkami przy ulicy Konstytucji 3 Maja 5 i 7, niszcząc przy okazji korzenie drzew rosnących obok. Ciekawe, ile potem z tych drzew uschnie? - alarmuje Czytelnik portalu 4lomza.pl. Na miejscu od razu widać, że znowu niewinna zieleń trawnika z rozłożystymi drzewami przegrała z hegemonią właścicieli samochodów, potrzebujących miejsca do stawiania aut. Prezes ŁSM Wojciech Michalak wyjaśnia, że chodzi o poprawę warunków mieszkańcom i zapewnienie dróg dojazdowych służbom.

Faktycznie pomiędzy blokami numer 5 i numer 7 przy ulicy Konstytucji 3 Maja, wzdłuż długości bloków, w miejscu niedawnego placu zabaw powstał równolegle do budynków, ciągnący się do alei Józefa Piłsudskiego – jednakże bez wjazdu dla aut od strony tej ruchliwej arterii – nowy parking na około 20 samochodów. Zaniepokojony Czytelnik sfotografował prace na początku inwestycji, lecz po około miesiącu nie widać tam żadnych zniszczeń drzewostanu, cieszącego oczy kolorami jesieni.

- Drzewa mają się dobrze, rosły tutaj dziesiątki lat i będą rosły nadal, zrobiliśmy bowiem wszystko, aby ocalić drzewostan i nie zrobić wycinki – tłumaczy prezes Michalak. Robotnicy zebrali niedużo ziemi z lekko spadzistej pochyłości, żeby wypoziomować teren pomiędzy blokami, a jednocześnie umożliwić odprowadzanie wód opadowych na teren biologicznie czynny. W tym celu wyłożono pas parkingu dla utwardzenia płytami tzw. ekologicznymi, z prześwitami niby w siatce, dla połączenia powierzchni z podłożem. Na wiosnę w oczkach płyt pojawi się trawa. - Utwardzenie wykonywano w taki sposób, żeby nie naruszyć korzeni rosnących w pobliżu drzew – zapewnia prezes Michalak.

Przyznaje, że mogły się zdarzyć odsłonięcia korzeni, znajdujących się najbliżej nowo kładzionych krawężników, ale są nieliczne, w przypadku jednego, dwóch drzew, minimalne, nie wpłyną na stan rośliny. - To uszkodzenia, które zawsze się przytrafiają przy pracach budowlanych w tak rozległym drzewostanie – dzieli się doświadczeniem i odsłania ważniejszy powód budowy. Przede wszystkim, chodziło o to, by służbom ratowniczym, jak straż pożarna i pogotowie ratunkowe, stworzyć lepszą i szybszą drogę przejazdu między blokami przy Konstytucji 1, 3, 4, 5, 7 i 9 oraz możliwość wjazdu wozu strażackiego i karetki od środka podwórca między blokami 1, 3 i 5 oraz od strony balkonów bloku 5. Bez dogodnego miejsca na dojazd wozu z wysięgnikiem, np., ewakuacja ludzi w potrzebie z piątej kondygnacji byłaby trudna. Inwestycję szczęśliwie przetrwały wysokie i rozłożyste_ brzoza, klon i kasztan, a sprawdzianem staranności budowlańców i troski o przyrodę okaże się przyszłość...

Mirosław R. Derewońko

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
cz
śr, 23 października 2019 08:10
Data ostatniej edycji: śr, 23 października 2019 09:11:59

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę