Wypadek na drodze do Kolna
Po wypadku zablokowana jest droga Łomża – Kolno. W Borkowie na trenie powiatu kolneńskiego zderzyły się bus z samochodem osobowym. Jedna osoba ranna trafiła do szpitala.
Akademicki FOCUS oferuje wsparcie psychologiczne
– W tym ciężkim dla nas wszystkich czasie musimy być w społecznej izolacji, ale nie musimy być samotni – mówi psycholożka dr Monika Surawska z Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Zachęca, aby wszystkie osoby, a zwłaszcza studenci, absolwenci, pracownicy uczelni, u których pandemia wywołuje objawy lęku, paniki i bezradności, pisały na skrzynkę focus@pwsip.edu.pl. Członkowie Akademickiego Ośrodka Rozwoju Osobistego i Społecznego – FOCUS, i jednocześnie psycholodzy z „Państwówki”, udzielą wsparcia, ustalając indywidualnie opcjonalną formę kontaktu.
Gminy razem na rzecz ograniczenia negatywnych skutków przekształcenia szpitala
43500 zł przekażą gminy z powiatu łomżyńskiego na wsparcie Pogotowia w Łomży współpracującej z nim Grupy Ratowniczej „Nadzieja”. To jak określają samorządowcy wsparcie „na rzecz jednostek służby zdrowia, podejmujących działania ograniczające negatywne dla mieszkańców gmin skutki przekształcenia Szpitala Wojewódzkiego w Łomży w jednoimienny szpital zakaźny do leczenia chorych zakażonych koronawirusem.”
Senator przyjmuje tylko zdalnie
- Ze względu na ogłoszony najpierw stan zagrożenia epidemicznego w kraju, a następnie wprowadzeniem stanu epidemicznego i ograniczeniem w kontaktach, działalność biura senatorskiego w Łomży znajdującego się przy ul. Długa 24 została ograniczona do minimum i polega aktualnie na pracy zdalnej – poinformował senator Marek Komorowski (PiS). Kontakt z biurem senatorskim możliwy jest drogą elektroniczną, telefoniczną lub poprzez pocztę.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców na kolejne dni
Zgodnie przyjętą w marcu specustawą w przypadku zamknięcia z powodu zagrożenia koronawirusem, przedszkola, żłobka lub szkoły rodzice dziecka w wieku do ukończenia 8 lat mogą skorzystać z dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego. W związku z decyzją o zamknięciu tych placówek do Świąt Wielkanocnych, trwają prace nad wydłużeniem tego zasiłku o kolejne dni. Nowe rozwiązania mają obowiązywać z mocą wsteczną od 26 marca 2020 r., a rodzice już mogą wnioskować o wypłatę tego świadczenia na kolejny okres.
W eMPKach tłoku nie ma
- Nie ma na razie przepełnień w naszych autobusach. Takie mam informacje od kierowców – mówi Janusz Nowakowski, prezes miejskiej spółki MPK. Od wczoraj w autobusach, także komunikacji miejskiej, może jechać jednocześnie maksymalnie połowa pasażerów, w stosunku do liczby miejsc. W przypadku Łomży to maksymalnie 14 osób, w tych największych autobusach. Dlatego MPK wycofało wszystkie kupione niedawno małe Karsany, a od jutra w godzinach szczytu na ulice miasta ma wyjeżdżać więcej autobusów najpopularniejszych linii „8” i „10”.
Przymrozki do soboty
Od -4°C do -7°C, a przy gruncie do -10°C ma spaść temperatura nocą ze środy na czwartek. Z przymrozkami mają być także kolejnej noce. Karolina Kierklo dyżurny synoptyk Biura Prognoz Meteorologicznych w Białymstoku przedłużyła obowiązujące od kilku dni ostrzeżenie przed przymrozkami do sobotniego poranka.
Oddaj krew... z Chrystusem. Mimo wszystko!
O wielu negatywnych aspektach przekształcenia łomżyńskiego szpitala w tzw. jednoimienny przeznaczony dla osób zakażonych koronawirusem powiedziano już dość dużo. Przyłączając się do tych głosów chcę zwrócić uwagę na jeszcze jeden, wyjątkowo szkodliwy skutek. Łomża i Ziemia Łomżyńska od wielu lat jest liderem pod względem krwi pozyskiwanej od honorowych dawców. Tę niekwestionowaną w województwie, a nawet w kraju, pozycję zawdzięczamy przede wszystkim rzeszy bezinteresownych, otwartych na potrzeby innych ludzi gotowych dzielić się niezastąpionym lekiem ratującym życie. Zawdzięczamy ją także ciężkiej pracy pracowników łomżyńskiej służby krwi oraz propagatorom tej szlachetnej idei. Niestety, przekształcając łomżyński szpital, pozbawiono nas także naszej stacji krwiodawstwa. – Czy ktoś myślał o skutkach tej decyzji?
Starosta Szabłowski: My mamy swoje obowiązki i musimy je wykonywać...
- Sesja odbędzie się. Wprowadzone ograniczenia dotyczą zgromadzeń, spotkań towarzyskich czy spontanicznych, ale nie dotyczą działania organów państwa i samorządu. Takie jest moje zdanie i opinia naszego prawnika - mówił starosta łomżyński Lech Szabłowski. Na dzisiejsze popołudnie w starostwie zaplanowana jest sesja Rady Powiatu Łomżyńskiego i zdaniem władz powiatu powinna się odbyć w tym terminie. - My mamy swoje obowiązki i musimy je wykonywać – dodaje starosta.
Kolejny pijany głąb
Policjanci w Przytułach zatrzymali 31-latka, który jechał samochodem mając ponad 2,8 promila alkoholu w organizmie. Okazuje się, że to mieszkaniec powiatu ostrołęckiego, i nie była to jego pierwsza pijana jazda.
Wczoraj miały być testy na COVID-19, dziś są już tylko wymazówki
To jakaś totalna kpina. Wczoraj po południu odbyła się nadzwyczajnie przyspieszona sesja Rady Miejskiej, na której stawiło się tylko nieco ponad połowa radnych. Obecni uchwalili proponowane przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego zmiany w budżecie. Przed obradami wpłynęła prezydencka autopoprawka dotycząca przeniesienia kwoty 60 tys. zł z rezerwy na zarządzanie kryzysowe „na zakup 12 tysięcy testów i odczynników do diagnostyki osób podejrzanych o zainfekowanie koronawirisem COVID-19”. Radni, bez pytań i dyskusji ją przyjęli, a dziś rano okazuje się, że zamiast „testów” mają być... wymazówki, czyli patyczki do pobierania wymazów od osób z podejrzeniem koronawirusa.
Pilnują kwarantanny
Tylko wczoraj policjanci sprawdzili ponad 2900 osób odbywających kwarantannę domową na terenie województwa podlaskiego. - Kolejne sprawdzenia i kolejne nieodpowiedzialne zachowania – przekazuje Tomasz Krupa rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Białymstoku. Jedna z osób na kwarantannie wybrała się na zakupy, a inna wyjechała z miasta.
Miasto Łomża: 60 tysięcy złotych na zakup 12 tysięcy testów i odczynników ds. koronawirusa
- 12 radnych będących na sali daje legitymację do obrad – mówił Mieczysław Jagielak, radca prawny ratusza przekonując, że Rada Miejska Łomży, która miała obradować w środę, mogła obradować we wtorkowe popołudnie. Wcześniej radny Wiesław Grzymała podnosił, że tryb jaki zastosowano i zwołano sesję budzi wątpliwości prawne. - W zasadzie po godz. 16. ludzie czytali e-maile, że o 16. odbędzie się zwyczajna sesja – mówił radny Grzymała przekonując, że sesja RM - jeśli była konieczna - powinna być zwołana jako nadzwyczajna. Sesja odbyła się. Radni przegłosowali zmiany w budżecie wraz z wnioskiem prezydenta, aby przenieść z rezerwy 60 tysięcy złotych na zakup 12 tysięcy testów i odczynników ds. koronawirusa. Czy za te pieniądze uda się je kupić... nikt nie pytał.
Nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem. Co można, a czego nie wolno
We wtorek Rząd Polski wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:
Nadzwyczajne przyspieszenie z sesją Rady Miejskiej
Władze miasta w trybie pilnym chcą przesunąć na dziś planowaną na jutro sesję Rady Miejskiej Łomży. Ma to związek z wprowadzanym przez rząd zakazem zgromadzeń, który - według władz miasta - ma zacząć obowiązywać od jutra. Jak tłumaczy Alicja Konopka Przewodnicząca Rady Miejskiej w tej chwili jest sprawdzane, czy w przesuniętej na dziś sesji mogłaby uczestniczyć wymagana prawem minimalna liczba radnych.
Ograniczenie przemieszczania się w całej Polsce
- Jeśli nie ograniczymy naszych kontaktów do minimum to nie ograniczymy liczby chorych, nie uratujemy większej liczby ludzkich żyć. Wiem że jest trudno, ale proszę o jeszcze większe ograniczenia – mówił Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski informując o kolejnych wprowadzonych ograniczeniach przemieszczania się. W całym kraju ograniczone zostało wychodzenie z domu do wyjść do pracy, sklepu czy wyjść w związku z zaspokajaniem niezbędnych potrzeb. Nowe obostrzenia mają obowiązywać do 11 kwietnia.
Niewybuchu w polu
Pięć dużych pocisków, kaliber 75 mm, z czasów II wojny światowej znalazł jeden z rolników z gminy Łomża. Pociski wyorał wczoraj wieczorem na własnym polu. Dziś zabrali je saperzy z Orzysza.
ZUS: Jest już nowy uproszczony wniosek o odroczenie składek
Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać m.in. z odroczenia terminu płatności składek ze względu na epidemię koronawirusa, mogą już skorzystać z nowego uproszczonego formularza. Wniosek jest dostępny na stronie internetowej ZUS.
Znowu pijany... głąb
Pijany 30-latek zajechał nocą na jedną ze stacji paliw przy alei Legionów. Mężczyzna wysiadł z mercedesa i chwiejnym krokiem wszedł na stację gdzie kluczyki do samochodu zabrał mu ochroniarz. Wezwany na miejsce patrol policji potwierdził, że mężczyzna ma ponad 2 i pół promila alkoholu w organizmie. Okazało się także, że niespełna trzy tygodnie wcześniej policjanci zabrali mu już prawo jazdy. Wczoraj także zatrzymano pijanego rolnika, który obornik zamian na własne pole rozsypywał po drodze.
Ginący na kwarantannie
- Wczoraj policjanci sprawdzili ponad dwa tysiące osób na terenie województwa przebywających w kwarantannie domowej – podaje Tomasz Krupa z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku dodając, że dwie osoby nie przestrzegały kwarantanny i podczas sprawdzeń nie było ich w miejscu w którym miały przebywać.