Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 28 lutego 2024 napisz DONOS@

Ograniczenie przemieszczania się w całej Polsce

- Jeśli nie ograniczymy naszych kontaktów do minimum to nie ograniczymy liczby chorych, nie uratujemy większej liczby ludzkich żyć. Wiem że jest trudno, ale proszę o jeszcze większe ograniczenia – mówił Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski informując o kolejnych wprowadzonych ograniczeniach przemieszczania się. W całym kraju ograniczone zostało wychodzenie z domu do wyjść do pracy, sklepu czy wyjść w związku z zaspokajaniem niezbędnych potrzeb. Nowe obostrzenia mają obowiązywać do 11 kwietnia.

- Wprowadzamy #ZostańmyWDomu w życie - poza najważniejszymi sytuacjami jak wyjście do sklepu, apteki czy wyprowadzenie psa. Bądźmy rozsądni, ratujmy życie swoich bliskich oraz zdrowie i życie medyków, bo oni są na pierwszej linii frontu - mówił miniser Szumowski.

Nowe przepisy zakazują wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Wprowadzono także ograniczenia liczby pasażerów w transporcie zbiorowym.

Wciąż działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy. Wyłączone są z niej jedynie osoby, które podróżują w związku z pracą lub służbą.

Coraz więcej na kwarantannie
Tymczasem o ponad tysiąc osób wzrosła w ciągu doby liczba objętych kwarantanną w województwie podlaskim. We wtorek przed południem podano, że jest to 2331 osób, a dzień wcześniej było „tylko” 1117 osób.  Także w Łomży i regionie objętych kwarantanna jest coraz więcej osób. Szef miejskiego wydziału zrządzania kryzysowego przed południem podawał, że w Łomży jest to kwarantanna domowa... i do tej pory, wbrew wcześniejszym komunikatom, nie ma wyznaczonego miejsca, gdzie można ją przechodzić poza własnym domem.

Kwarantanna oznacza całkowity zakaz wychodzenia z domu przez 14 dni. W Polsce kwarantannie poddawane są osoby, u których istnieje podejrzenie zakażenia koronawirusem. Dużą część stanowią osoby, które wracają do kraju, ale szybko przybywa także osób „miejscowych”. To osoby, które miały bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem – takich osób do wtorkowego przedpołudnia na w regionie było 3, lub osoby, które pracowały w placówce, w której leczono pacjentów zakażonych koronawirusem lub odwiedzały osoby znajdujące się w takich placówkach. Pierwszy „łomżyński” pacjent z koronawirusem „przeszedł” przez przychodnię w Piątnicy. 

Za złamanie kwarantanny domowej grozi kara 30 000 zł. To, czy kwarantanna jest realizowana sprawdzają policjanci, którzy dwa razy dziennie odwiedzają osoby przebywające w domowej kwarantannie. 

Weług najnowszych danych MZ w Polsce liczba osób zakażonych koronawirusem wynosi 799. W tej grupie jest 9 osób, które zmarły.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę