Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 03 czerwca 2023 napisz DONOS@

W eMPKach tłoku nie ma

- Nie ma na razie przepełnień w naszych autobusach. Takie mam informacje od kierowców – mówi Janusz Nowakowski, prezes miejskiej spółki MPK. Od wczoraj w autobusach, także komunikacji miejskiej, może jechać jednocześnie maksymalnie połowa pasażerów, w stosunku do liczby miejsc. W przypadku Łomży to maksymalnie 14 osób, w tych największych autobusach. Dlatego MPK wycofało wszystkie kupione niedawno małe Karsany, a od jutra w godzinach szczytu na ulice miasta ma wyjeżdżać więcej autobusów najpopularniejszych linii „8” i „10”.

- Nasi kierowcy zostali zobowiązani do przestrzegania nowych ograniczeń – mówi Nowakowski tłumacząc, że już wcześniej kierowcy byli zobligowani do sprawdzania napełnień autobusów. Po wprowadzeniu w Polsce ograniczeń związanych z rozprzestrzeniania się koronawirusa, także w Łomży spadła liczba osób korzystających z komunikacji zbiorowej. Według przekazywanych przez kierowców informacji jednym kursem jechało od zera do maksymalnie 23 pasażerów. Od wczoraj zaczęły obowiązywać dodatkowe obostrzenia, dlatego kierowcy MPK-ów otrzymali  nowe wytyczne. Zgodnie z nimi, jeśli zdarzy się, że w którymś momencie w autobusie będzie więcej pasażerów niż połowa liczby miejsc siedzących, kierowca ma poinformować ich, że jest za dużo osób, a jeśli nikt nie wysiądzie, zagrozić wezwaniem policji. Janusz Nowakowski liczy, że takie ostrzeżenie wystarczy, aby ktoś wysiadł, bo jeśli faktycznie przyjedzie patrol pasażerowie będą musieli tłumaczyć się policjantom z celu podróży, a od wczoraj w całym kraju obowiązują ograniczenia możliwość przemieszczania się, za złamania których grożą kary.  
- Zgodnie z wyjaśnieniami to kierowca odpowiada za to czy wskaźnik napełnienia autobusu jest spełniony czy przekroczony. Nasi kierowcy zostali o tym poinformowani i zobowiązani do przestrzegania tych ograniczeń – mówi Nowakowski podkreślając, że póki co nie miał żadnej informacji o tym, że powstał problem większej liczby pasażerów w którymś z autobusów. - Kierowcy liczą, sprawdzają i to działa. 
W związku z nowymi ograniczeniami podjęto decyzję o wycofaniu z użytkowania małych i średnich autobusów. 
- Od jutra, zgodnie z decyzją prezydenta Łomży, zostaną także uruchomione dodatkowe kursy autobusów na liniach nr 8 i 10. Będą one wyjeżdżać w godzinach porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego – zaznacza prezes Nowakowski. - Mamy kierowców, mamy autobusy, więc jest to możliwe do realizacji.       

Dodatkowe kursy na liniach 8:
(godziny odjazdu z pętli T-pętla Targowica, B – Browarna)
Szczyt poranny: 5:35 T, 6:15 T, 6:32 B, 7:07 B, 7:22 B
Szczyt popołudniowy: 14:00 B, 14:30 T, 15:00 B, 15:25 B, 15:55 B

Dodatkowe kursy na liniach 10:
(godziny odjazdów z pętli Grabówka)
Szczyt poranny:  5:15, 6:05, 6:40, 6:55, 7:30
Szczyt popołudniowy: 14:10, 14:55, 15:10, 15:40, 15:55

Przypomnijmy, że od połowy marca komunikacja miejska w Łomży jeździ według rozkładu wakacyjnego i tak ma być dopóki uczniowie nie wrócą do szkół. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę