Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Miasto Łomża: 60 tysięcy złotych na zakup 12 tysięcy testów i odczynników ds. koronawirusa

- 12 radnych będących na sali daje legitymację do obrad – mówił Mieczysław Jagielak, radca prawny ratusza przekonując, że Rada Miejska Łomży, która miała obradować w środę, mogła obradować we wtorkowe popołudnie. Wcześniej radny Wiesław Grzymała podnosił, że tryb jaki zastosowano i zwołano sesję budzi wątpliwości prawne. - W zasadzie po godz. 16. ludzie czytali e-maile, że o 16. odbędzie się zwyczajna sesja – mówił radny Grzymała przekonując, że sesja RM - jeśli była konieczna - powinna być zwołana jako nadzwyczajna. Sesja odbyła się. Radni przegłosowali zmiany w budżecie wraz z wnioskiem prezydenta, aby przenieść z rezerwy 60 tysięcy złotych na zakup 12 tysięcy testów i odczynników ds. koronawirusa. Czy za te pieniądze uda się je kupić... nikt nie pytał.

Radni obrady Rady Miejskiej rozpoczęli z ponad półgodzinnym opóźnieniem. Tym razem zorganizowano je w holu głównym ratusza. Nie było prezydenta Mariusza Chrzanowskiego. Nim radni rozpoczęli posiedzenie wiceprezydent Andrzej Garlicki mówił, że „szef” kazał zadzwonić, za pośrednictwem miejskiego zespołu zarządzania kryzysowego, do wojewody podlaskiego z pytaniem od przewodniczącej, czy może być przeprowadzona sesja Rady Miejskiej, w sytuacji gdy nie udało się powiadomić skutecznie jednego radnego. 
Odpowiedzi na to postawione „w kuluarach” pytanie nie  przedstawiono. 

Gdy po 35 minutach oczekiwań przewodnicząca Rady Miejskiej Alicja Konopka rozpoczynała obrady na sali udało się zebrać 12 radnych, czyli minimalne kworum do prowadzenia obrad.  Byli w większości radni z popierających prezydenta klubów MCh i PO, oraz po jednym radnych z klubów PiS i Przyjaznej Łomży. 
Przewodnicząca Konopka przekonywała, że sesja musi odbyć się dzisiaj, aby przegłosować konieczne zamiany w budżecie miasta, przed wejściem w życie wprowadzonego przez Rząd zakazu zgromadzeń. Podobnie argumentował radca prawny Mieczysław Jagielak odpowiadając, na zgłaszane przez Wiesław Grzymałę wątpliwości dotyczące prawności dzisiejszych obrad.
Przyznawał, że tryb rzeczywiście jest wyjątkowy i nietypowy, ale jak zaznaczał „12 radnych będących na sali daje legitymację do obrad”, a zmiany w budżecie, które mieliby przyjąć radni, dotyczą także zwalczania koronawirusa. 
- Kwestia czy ktoś tą sesję zaskarży – mówił radca.

Zmiany budżetowe dotyczące środków na zwalczanie zakażeń koronawirusem, o których wspomniał radca, prezydent zaproponował w zgłoszonej przed sesją autopoprawce do projektu wcześniejszej uchwały dotyczącej zmian w budżecie miasta. Sprowadzały się one do zmiany kwot wydatków bieżących i majątkowych w związku z wcześniejszą decyzją prezydenta o przeznaczeniu 60 tys. zł „na zakup respiratorów i zamgławiacza do dezynfekcji karetek”, oraz – co jest nowością  - przeniesienia kwoty 60 tys. zł z rezerwy na zarządzanie kryzysowe „na zakup 12 tysięcy testów i odczynników do diagnostyki osób podejrzanych o zainfekowanie koronawirisem COVID-19, które zostaną przekazane dla Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łomży.” 

Obradujący na sesji radni postanowili zdjąć z wcześniej proponowanego porządku obrad  większość punktów, w tym także wywołujące najwięcej kontrowersji projekty uchwał dotyczące wprowadzenie w Łomży nowej polityki śmieciowej. (zobacz: Nowa polityka śmieciowa Łomży uderzy w rodziny czteroosobowe) W porządku obrad RM zostały właściwie tylko uchwały w sprawie proponowanych przez prezydenta, wraz z dzisiejszymi autopoprawkami, zmianami w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Łomża na lata 2020 - 2034 i w budżecie miasta Łomża na rok 2020, a także, wprowadzone na wniosek wiceprezydenta Andrzeja Stypułkowskiego, punkty dotyczące podjęcia uchwał wyrażających zgodę na złożenie wniosków o utworzenie klas przygotowania wojskowego w Technikum nr 6 Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących oraz w IV Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4.  Wszystkie one zostały przyjęte bez żadnej dyskusji przez obradującą Radę Miasta, która posiedzenie kończyła już w 13 osób z 23-osobowego składu. 

230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Autopoprawka prezydenta dotycząca przeniesienia 60 tys. zł na zakup 12 tys. testów i odczynników ds. koronawirusa

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę