Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Oddaj krew... z Chrystusem. Mimo wszystko!

O wielu negatywnych aspektach przekształcenia łomżyńskiego szpitala w tzw. jednoimienny przeznaczony dla osób zakażonych koronawirusem powiedziano już dość dużo. Przyłączając się do tych głosów chcę zwrócić uwagę na jeszcze jeden, wyjątkowo szkodliwy skutek. Łomża i Ziemia Łomżyńska od wielu lat jest liderem pod względem krwi pozyskiwanej od honorowych dawców. Tę niekwestionowaną w województwie, a nawet w kraju, pozycję zawdzięczamy przede wszystkim rzeszy bezinteresownych, otwartych na potrzeby innych ludzi gotowych dzielić się niezastąpionym lekiem ratującym życie. Zawdzięczamy ją także ciężkiej pracy pracowników łomżyńskiej służby krwi oraz propagatorom tej szlachetnej idei. Niestety, przekształcając łomżyński szpital, pozbawiono nas także naszej stacji krwiodawstwa. – Czy ktoś myślał o skutkach tej decyzji?

Dziś coraz wyraźniej zarysowuje się problem braku krwi w całym regionie. Jednym z powodów tej niezwykle trudnej sytuacji jest właśnie zamknięcie łomżyńskiej stacji krwiodawstwa. Wprawdzie w Łomży stacjonuje non stop ambulans do poboru krwi, ale to tylko namiastka warunków jakie gwarantowały ulokowane w łomżyńskim szpitalu, odpowiednio przystosowane pomieszczenia powiązane z całym systemem przetwarzania i przechowywania oraz dystrybuowania zasobów niezastąpionego leku.

Wobec tak trudnej sytuacji, mimo wszystko, gorąco zachęcamy do włączenia się w prowadzoną od 12. lat w parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży akcję „Oddaj krew... z Chrystusem”. Najbliższa jej edycja została zaplanowana na niedzielę 29 marca br. Ekipa łomżyńskiej służby krwi będzie oczekiwała w salach Centrum Katolickiego im. Papieża Jana Pawła II w godzinach od 8.30 do 13.30. Co bardzo ważne – osoby zdążające do punktu poboru krwi, przy zachowaniu należytej ostrożności, nie naruszają zakazu przemieszczania się obowiązującego od środy, 25 marca. Osoby te należy traktować jako wolontariuszy niosących pomoc w walce z epidemią.

Zapraszamy zarówno naszych stałych dawców, jak i tych którzy jeszcze nie brali udziału w tej parafialnej akcji. Liczymy również na osoby, które dotychczas w ogóle nie oddawały jeszcze krwi. Okażmy nasze serca w wyjątkowo skomplikowanej sytuacji spowodowanej zagrożeniem. Nie bądźmy obojętni na niemożliwą do zastąpienia, ani odłożenia na później, potrzebę niesienia pomocy naszym bliźnim.

Do oddawania krwi zapraszamy wyłącznie osoby zdrowe, bez jakichkolwiek objawów infekcji (bez gorączki, kaszlu, kataru), które nie przebywały ostatnio za granicą oraz nie kontaktowały się z objętymi kwarantanną, czy chorymi. Zabierzmy ze sobą dowód osobisty. Z racji szczególnych wymogów sanitarnych prosimy o wzajemną troskę, zachowanie niezbędnych środków ostrożności oraz wyrozumiałość i cierpliwość.

Właśnie teraz nadszedł czas prawdziwej próby. Właśnie teraz, gdy krew jest szczególnie potrzebna, mimo obaw i mimo negatywnych często emocji, okażmy się ludźmi wielkiego serca.

Tadeusz Babiel


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę