Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 04 października 2023 napisz DONOS@

Wczoraj miały być testy na COVID-19, dziś są już tylko wymazówki

Główne zdjęcie
Wniosek prezydenta do Rady Miejskiej Łomży o przesunięcie 60 tys. zł na zakup 12 tysięcy testów i odczynników do diagnostyki osób podejrzanych o zainfekowanie koronawirisem COVID-19, które zostaną przekazane dla Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łomży.

To jakaś totalna kpina. Wczoraj po południu odbyła się nadzwyczajnie przyspieszona sesja Rady Miejskiej, na której stawiło się tylko nieco ponad połowa radnych. Obecni uchwalili proponowane przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego zmiany w budżecie. Przed obradami wpłynęła prezydencka autopoprawka dotycząca przeniesienia kwoty 60 tys. zł z rezerwy na zarządzanie kryzysowe „na zakup 12 tysięcy testów i odczynników do diagnostyki osób podejrzanych o zainfekowanie koronawirisem COVID-19”. Radni, bez pytań i dyskusji ją przyjęli, a dziś rano okazuje się, że zamiast „testów” mają być... wymazówki, czyli patyczki do pobierania wymazów od osób z podejrzeniem koronawirusa.

Sesja Rady Miasta z 24.03.2020 r.
Sesja Rady Miasta z 24.03.2020 r.

Rzekomo pilne zmiany w budżecie miasta miały być powodem odbycia wczoraj nadzwyczajnie przyspieszonej sesji Rady Miejskiej. O wyznaczonej godzinie stawiło się na niej 12 z 23 radnych, a do jednego z nieobecnych miano nawet nie dzwonić z informacją o przyspieszeniu obrad. To wyjątkowe przyspieszenie radca prawny ratusza uzasadniał nadzwyczajną sytuacją i tym, że wśród proponowanych w budżecie miasta zmian, którymi ma zająć się Rada Miejska, są m.in. środki na walkę z koronawirusem. Te były w złożonej wczoraj autopoprawce prezydenta do wcześniej przesłanego radnym projektu uchwały z propozycją kilkudziesięciu zmian w budżecie. Niektóre z nich opiewały nawet na kilka milionów złotych. Zaproponowane w autopoprawce zmiany sprowadzały się one do „zmiany kwot wydatków bieżących i majątkowych” w związku z wcześniejszą decyzją prezydenta o przeznaczeniu 60 tys. zł „na zakup respiratorów i zamgławiacza do dezynfekcji karetek”, oraz – co było nowością  - przeniesienia kwoty 60 tys. zł z rezerwy na zarządzanie kryzysowe „na zakup 12 tysięcy testów i odczynników do diagnostyki osób podejrzanych o zainfekowanie koronawirisem COVID-19, które zostaną przekazane dla Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łomży.” 
Radni wszystkie zmiany w budżecie – nawet te z autopoprawki – przyjęli bez żadnej dyskusji i pytań. Dziś wychodzi na to, że „testy” to był... blef?
Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego w porannym komunikacie podał, że za przesunięte wczoraj przez Radę Miejską, na wniosek prezydenta Mariusza Chrzanowskiego, 60 tysięcy złotych mają być kupione „wymazówki na potrzeby Pogotowia Ratunkowego w Łomży oraz  odczynniki do testów dla potrzeb Sanepidu”.
- Kwota 37.600 złotych ma zostać przeznaczona na  zakup 12 tysięcy sztuk wymazówek dla potrzeb Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży. Natomiast 22.400 złotych zostanie przeznaczone na zakup odczynników do testów dla potrzeb Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Łomży – przekazał miejskich urzędnik dodając, że Sanepid złożył zapotrzebowanie na  zakup tysiąca takich odczynników, których łączny koszt jest szacowany na około 155 tysięcy złotych. 

zobacz: Miasto Łomża: 60 tysięcy złotych na zakup 12 tysięcy testów i odczynników ds. koronawirusa

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę