„Pierwsze” przed „drugim” – to kolejność najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w Łomży
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna na swojej stronie internetowej opublikowała średnie wyniki matury z każdego przedmiotu w każdej szkole. To najpewniejszy ranking skuteczności nauczania. W Łomży pierwszą pozycję ma zdobywające wysokie miejsca w ogólnopolskich rankingach I LO im. Tadeusza Kościuszki. To w tej szkole uczniowie uzyskali najwyższy średni procent punktów z egzaminu maturalnego.
Będą grzać
Dziś zostało włączone ogrzewanie dla mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej Perspektywa, od jutra ciepło zacznie płynąć także do bloków Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i bloków komunalnych administrowanych przez MPGKiM. „Włączenie ogrzewania nie oznacza, że od razu w mieszkaniach będzie ciepło” – podkreśla wiceprezes ŁSM Jerzy Brodziuk. - W środę zaczniemy włączać poszczególne bloki, a więc w czwartek wszędzie powinno być już ciepło.”
Kaczyński dziękował w Wysokiem Mazowieckiem
Kandydat na prezydenta RP Lech Kaczyński w poniedziałek po południu odwiedził Wysokie Mazowieckie. To tu uzyskał jedno z najwyższych w kraju poparcie wyborców. W niedzielę na Kaczyńskiego głosowało ponad 55% mieszkańców powiatu wysokomazowieckiego. W wystąpieniu na placu przed ośrodkiem kultury Kaczyński podziękował kilka razy za udzielone mu poparcie i podkreślił, że „Lech Kaczyński nie jest zagrożeniem dla nikogo, kto jest uczciwy”, a tylko ci mogą się bać jego prezydentury, „którzy są nieuczciwi i robią krzywdę innym”.
W Łomży 47 z 47 na Kaczyńskiego
47.71% łomżan poszło na niedzielne wybory prezydenckie. Co ciekawe na Lecha Kaczyńskiego głosowało 47.38% wyborców (10728 głosów). Donald Tusk w Łomży zdobył niewiele ponad 30% głosów (6854). To oficjalne dane, które spłynęły do PKW z 32 na 33 Obwodowe Komisje Wyborcze działąjace w Łomży. Na terenie powiatu łomżyńskiego też wygrał Kaczyński (46.90%), ale drugi był Andrzej Lepper, który zdobył poparcie niemal co trzeciego mieszkańca (30.35%). Donad Tusk w 9-ciu gminach okalających Łomżę uzbierał zaledwie 2111 głosów (12,52%). Frekwencja wyborcza na terenie powiatu łomżyńskiego wyniosła 43.04%.
Biskup apeluje o udział w wyborach
„Dzisiaj, w niedzielę wyborów prezydenckich, modlimy się szczególnie w intencji naszej Ojczyzny. Upominamy się wzajemnie, by nie zostawić losów wspólnej Matki w rękach obcych Polakom; upominamy się, by nasza obojętność i zaniechanie udziału w wyborach nie wprowadziła na najwyższy urząd Najjaśniejszej Rzeczypospolitej osoby obcej duchowi Narodu od tysiąca lat chrześcijańskiego.” - Te zdania kończą list pasterski biskupa łomżyńskiego który w niedzielę 9 października będzie odczytywany we wszystkich parafiach diecezji.
Volvo autobusem Łomży XXI wieku
Dwa nowe autobusy Volvo 7700 dojechały do Łomży. Niebawem wyjadą na ulice miasta w barwach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. To pierwsze z sześciu autobusów które kupiło w tym roku miasto. Pozostałe cztery Volva mają dojechać do Łomży do końca stycznia 2005 roku. Volvo to autobus komunikacji miejskiej w Łomży XXI wieku. Od 2000 roku w mieście kupuje się bowiem tylko autobusy tej marki.
100 tysięcy podpisów uratuje życie naszych dzieci!
Tylko w wielkiej, wspólnej akcji możemy zmienić sytuację na polskich drogach! 4lomza.pl przyłącza się do akcji Gazety Współczesnej. Żądamy, by kontrola autobusów przed wyjazdem w trasę była obowiązkiem organizatorów wycieczek, pielgrzymek i wczasów. Wierzymy, że dzięki temu spadnie liczba tragicznych wypadków autokarów.
Granice obwodów do głosowania w Łomży podczas wyborów prezydenckich
Składy osobowe Obwodowych Komisji Wyborczych
...choćby do Strasburga
Na stronie głównej www.lomza.pl Urzędu Miejskiego w Łomży opublikowano 29.09.05r. materiał „Muszla – wyrok zmieniony”. Zdaniem Sławomira Borowego Prezes Łomżyńskiej Agencji Informacyjnej materiał ten „zawiera stwierdzenia zagrażające dobrom Spółki”. Poniżej prezentujemy nadesłane nam stanowisko Łomżyńskiej Agencji Informacyjnej.
Ratują łomżyńskie zabytki cmentarne
Działacze Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej szykują się do kolejnej kwesty, której celem jest ratowanie zabytków łomżyńskiego cmentarza. To najstarszy i najcenniejszy cmentarz w północno - wschodniej Polsce. Od kilkunastu lat działacze TPZŁ, Związku Harcerstwa Polskiego, i Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego zbierają pieniądze na ratowanie jego zabytków. Za te pieniądze odnowiono już ponad sto nagrobków. W tym roku skupiono się przede wszystkim na renowacji nagrobków żeliwnych.
Od jutra po rondach
W środę przed południem zostanie wznowiony ruch kołowy i autobusowy (MPK) na modernizowanym układzie komunikacyjnym Szosa Zambrowska, Polowa, Zawadzka, Giełczyńska – zapowiada ratusz. Łomżyńscy kierowcy będą mogli okazję na własnej skórze przekonać się, czy podwójne rondo to dobry wynalazek. To tu bowiem po raz pierwszy w Łomży wybudowano dwa ronda obok siebie. Ratusz informując o planowanym otwarciu dla ruchu rond prosi wszystkich zmotoryzowanych o „zachowanie szczególnej ostrożności.”
Archeologiczne wykopki
Przez cały ubiegły tydzień archeolodzy kopali w Łomży. Nad Narwią niedaleko dzisiejszego ujęcia wody znajdowała się osada wczesnośredniowieczna. Jak podkreśla prowadzący prace archeolog Mieczysław Bienia miały one charakter badań rozpoznawczych. Wykopano fragmenty glinianej ceramiki wczesnośredniowiecznej, a także pozostałości po przykościelnym cmentarzysku. W miejscu gdzie dziś znajduje się przepompownia przez pół tysiącem lat stał kościół pw. św. Piotra.
Wojewoda i prezydent apelują
Wojewoda Podlaski i Prezydent Łomży apelują do organizatorów wszelkich imprez o charakterze rozrywkowym o rozważenie możliwości ich odwołania, a do mieszkańców o refleksję i pamięć o ofiarach tragicznego wypadku.
Łotysze w Łomży
Samorządowcy z Łotwy przez dwa dni poznawali samorzadowców z okolic Łomży. W środę i czwartek na terenie powiatu łomżyńskiego gościła 30-osobowa delegacja łotewskiego Powiatu Daugavpils. Oba powiaty od kilku lat utrzymują partnerskie kontakty. Tym razem oprócz władz powiatu łotweskiego do Łomży przyjechali także kierownicy tamtejszych jednostek i wydziałów, a przede wszystkim wójtowie gmin z terenu powiatu Daugavpils.
Tragiczny karambol
Co najmniej 13 pielgrzymów zginęło w wypadku autobusu, do którego doszło niedaleko Jeżewa, na drodze krajowej nr 8. Straż pożarna podaje, że ofiar może być więcej, bo to osoby, które zginęły w spalonym autobusie i na razie nie można tego dokładnie sprawdzić. Wypadek wydarzył się w okolicach miejscowości Sikory Pawłowięta w powiecie wysokomazowieckim. Około godziny siódmej - pomiędzy Zambrowem a Jeżewem - zderzyły się autokar, TIR i kilka samochodów osobowych.
Łomża i świat czystsze
Ponad 9 ton różnego rodzaju odpadów zebrano w Łomży i okolicach podczas tegorocznej edycji akcji „Sprzątanie świata”. W tym roku miasto i tereny przyległe sprzątało prawie 4 i pół tysiąca osób głównie uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Senat zdobyty z marszu
Rozmowa z ppłk Ludwikiem Zalewskim, po ostatnich wyborach parlamentarnych, pierwszym od 8 lat łomżyńskim senatorem. Gazeta Bezcenna: Panie Pułkowniku... czy może lepiej Senatorze. Jak Pan woli? Ludwik Zalewski: (śmiech) Obie formy dopuszczalne. Wprawdzie stopnień wojskowy się zachowuje, a urząd senatora dopiero do objęcia. GB: No dobrze. Co będzie miała Łomża z tego, że ma swojego senatora. Ludwik Zalewski: Tu trzeba myśleć o mieście w odniesieniu do całego regionu. Nie mamy szans nic zrobić jako jedno miasto oderwane od rzeczywistości.
Odszkodowania nie będzie
Miasto Łomża nie musi wypłać stutysięcznego odszkodowania Łomżyńskiej Agencji Informacyjnej za zerwanie umowy na dzierżawę „Muszli” przy ulicy Zjazd – orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku. Sąd rozpatrywał odwołanie miasta od wyroku łomżyńskiego sądu, który nakazał samorządowi miasta wypłatę łomżyńskiemu przedsiębiorcy, właścicielowi ŁAI, około 125 tys złotych odszkodowania. Zdaniem Sądu Apelacyjnego miasto musi jedynie zwrócić biznesmenowi 12 tys zł. To pieniądze za chodnik, który wybudował tu przedsiębiorca.
66 lat temu...
29 września 1939 roku Armia Czerwona, w rezultacie porozumień pomiędzy ZSRR a III Rzeszą, wkroczyła do Łomży. Podział ziem Polski pomiędzy te dwa totalitarne państwa w latach 1939-1941 przebiegał rzekami Pisą, Narwią, Bugiem i Sanem. Na zachód od tej granicy była Genaralna Gubernia – na wschód Republiki Związku Sowieckiego. Kolejne dwa lata to jedne z najtragiczniejszych okresów w dziejach wschodnich ziem Rzeczpospolitej. Charakteryzował się on przede wszystkim terrorem i deportacjami.
Tak, w niedzielę 25 września, głosowały powiaty dawnego woj. łomżyńskiego