Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 23 listopada 2024 napisz DONOS@

Jedwabne: Żydzi chcą zmiany napisu na pomniku

Strona żydowska uważa, że w najbliższym czasie powinien zostać zmieniony, uzupełniony napis na pomniku ku czci Żydów pomordowanych 64 lata temu w Jedwabnem - powiedział przewodniczący związku żydowskich gmin wyznaniowych w Polsce Piotr Kadlcik.

Przy pomniku ku czci pomordowanych w Jedwabnem, z okazji 64. rocznicy tamtych wydarzeń, odmówiono modlitwę za zmarłych. Psalmy czytał m.in. ambasador Izraela w Polsce David Peleg, przybyła delegacja z warszawskiej gminy wyznaniowej, goście z Izraela, Białegostoku i tamtejszego Instytutu Pamięci Narodowej, przedstawiciele władz samorządowych województwa podlaskiego. W modlitwie wzięło udział kilkadziesiąt osób. Podobnie jak w latach ubiegłych, nie było mieszkańców Jedwabnego.

Śledztwo w sprawie Jedwabnego zostało umorzone przez IPN dwa lata temu. W toku śledztwa ustalono, że zabójstwa nie mniej niż 340 Żydów 10 lipca 1941 roku dokonała w Jedwabnem grupa miejscowej polskiej ludności cywilnej z inspiracji Niemców. Co najmniej 300 osób w różnym wieku spalono żywcem w stodole w Jedwabnem; obecnie w miejscu tym znajduje się pomnik upamiętniający tamte wydarzenia.
Kadlcik przypomniał, że w czasie, kiedy budowano nowy pomnik i toczyło się jeszcze śledztwo IPN w sprawie Jedwabnego, ustalono, że napis na pomniku może być zmieniony po zakończeniu śledztwa, w zależności od jego ustaleń. Wnioski o zmianę napisu składano już także w poprzednich latach. Obecnie tekst inskrypcji na pomniku brzmi (w jęz. polskim, hebrajskim i jidisz): "Pamięci Żydów z Jedwabnego i okolic, mężczyzn, kobiet, dzieci, współgospodarzy tej ziemi, zamordowanych, żywcem spalonych w tym miejscu 10 lipca 1941 roku. Jedwabne 10 lipca 2001 roku".

Kadlcik powiedział, że nowy napis powinien uwzględniać wiedzę, jaką na temat mordu przyniosło śledztwo IPN. Powiedział, że należy uzupełnić napis o informację, że zbrodni dokonali sąsiedzi pomordowanych. Według niego dobrym czasem na zmianę, uzupełnienie napisu, byłaby 65. rocznica mordu w Jedwabnem - za rok - ale zaznaczył, że nie chodzi o działanie w tempie rocznic.

Tymczasem sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik powiedział, że Rada obecnie nie zajmuje się sprawą Jedwabnego i nie prowadzi żadnych dodatkowych prac dotyczących upamiętnia ofiar mordu dokonanego tam na Żydach.
W opinii Przewoźnika, miejsce to zostało już upamiętnione w 60. rocznicę (w 2001 r.) mordu dokonanego w Jedwabnem i w tej chwili nic się w tej sprawie nie dzieje.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę