Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Borzuchowski: Minister Finansów blokuje dotacje na budowę zbiorników na gnojowicę

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Borzuchowski zwrócił się do Ministra Finansów Mirosława Gronickiego z prośbą o natychmiastowe odblokowanie środków unijnych na budowę płyt obornikowych i zbiorników na gnojowicę. Jak podkreśla poseł środki są niedostepne dla rolników bo minister Gronicki nie udzielił odpowiedniej akredytacji Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa, która miała by przyjmować wnioski od rolników i wypłacać im dotacje. „Taki stan rzeczy nie tylko nosi znamiona skandalu wywołującego oburzenie środowisk wiejskich, lecz w prosty sposób prowadzi do niewykorzystania znacznych środków unijnych przeznaczonych na ten cel - 243,4 mln euro na lata 2004-2006 w skali kraju.” - napisał poseł Borzuchowski przesyłając do 4lomza.pl swoją interpelację w tej sprawie.

Oto treść interpelacji:

Szanowny Panie Ministrze...
Zgodnie z Ustawą z dnia 30 lipca 2003r. o uruchamianiu środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej, określającą zasady uruchamiania środków pochodzących z Sekcji Gwarancji, środki pochodzące z funduszu mogą być wydatkowane przez jednostki organizacyjne, którym minister właściwy do spraw finansów publicznych udzielił akredytacji jako agencjom płatniczym. Jedną z takich agencji jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa realizująca Plan Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2004-2006. W sumie ARiMR realizuje 9 Działań w ramach PROW, a wśród nich między innymi Działanie 6 PROW: Dostosowanie gospodarstw rolnych do standardów Unii Europejskiej. Działanie to zapoczątkowane terminem rozpoczęcia składania wniosków z dniem 01 lutego 2005 roku obejmuje między innymi bardzo liczną grupę wniosków złożonych przez rolników z województwa podlaskiego dotyczących budowy płyt obornikowych oraz zbiorników na gnojowicę. Z uwagi na fakt, iż Minister Finansów nie udzielił do dziś ARiMR akredytacji jako agencji płatniczej w tym zakresie rolnicy nie mogą rozpocząć budów płyt oraz zbiorników, ponieważ nie posiadają decyzji z ARiMR. Z kolei kierownicy biura powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 maja 2005r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na dostosowanie gospodarstw rolnych do standardów Unii Europejskiej objętej planem rozwoju obszarów wiejskich, w przypadku wniosków o przyznanie płatności złożonej w 2005r. wydają decyzje w terminie 3 miesięcy od dnia uzyskania przez Agencję akredytacji w zakresie tego zadania. Uprzednio obowiązujący zapis rozporządzenia ustalał ARiMR 120-dniowy termin na wydanie decyzji od dnia złożenia wniosku. Problem w tym, iż od czasu złożenia bardzo licznych wniosków przez rolników w ramach tego działania, na przykład w Powiecie Zambrowskim złożono 643 wniosków na kwotę ok. 23 mln zł., w Powiecie Wysokomazowieckim złożono 598 wniosków na kwotę 19 mln zł., w Powiecie Łomżyńskim 599 wniosków na kwotę 25 mln zł., minęło ponad 3 miesiące, zaś ARiMR nie posiadając akredytacji Pana Ministra nie może wydawać rolnikom decyzji. Tym samym realizacja Działania 6 PROW, na które przewidziano w skali kraju na lata 2004-2006 kwotę 243,4 mln euro, jest wstrzymana. Taka sytuacja rodzi niezadowolenie środowiska rolniczego i stwarza wątpliwości co do wykorzystania znacznych środków pomocowych z UE w obszarze rolnictwa.

Licząc, że Pan Minister wykaże zrozumienie poruszonego przeze mnie problemu, udzielając ARiMR niezwłocznie stosownej akredytacji kieruję do Pana pytania:

1. Dlaczego Pan Minister nie udzielił ARiMR dotychczas akredytacji w obszarze Działania 6 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wskutek czego nie ma możliwości skorzystania przez rolników ze środków pomocowych UE na budowę płyt obornikowych i zbiorników na gnojowicę?

2. Kiedy udzieli Pan Minister ARiMR akredytacji jako płatnikowi w ramach Działania 6 PROW?

3. Jak długo podlascy rolnicy czekać będą na środki w ramach Działania 6?

4. Czy Pan Minister zdaje sobie sprawę jakie nastroje panują w środowisku wiejskim w związku z zaistniałą sytuacją opisaną powyżej?

5. Dlaczego mimo sześciokrotnego wprowadzania zmian rozporządzeń w zakresie akredytacji do dnia dzisiejszego nie rozwiązał Pan tego problemu a udzielane akredytacje są warunkowe nie zaś docelowe?

6. Kto poniesie odpowiedzialność za niewykorzystanie tak znacznych środków pomocowych UE w tym obszarze i niedostosowanie gospodarstw rolnych do standardów UE?

Wojciech Borzuchowski
Poseł na Sejm RP

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę