Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Pamiętamy!

„Człowiek przychodzi na świat, rośnie, dojrzewa, odkrywa swoje powołanie i rozwija swoją osobowość w ciągu lat swojej aktywności. Później zbliża się do momentu, kiedy musi opuścić ten świat. Im dłuższe jest jego życie, tym bardziej odczuwa swoją kruchość i stawia sobie pytanie, co jest poza granicami śmierci." Jan Paweł II

2 kwietnia br. (w pierwszą rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II) , drugą rocznicę
śmierci Ewy Iwanowskiej (zmarła 17 marca 2004r.) grono przyjaciół i rodzina zebrała się na
 II piętrze przed Działem Rehabilitacji Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, aby do¬konać odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej założycielki i prezes w latach 1993-2000 Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym, twórczyni i pierwszej Ordynator Działu
i Od¬działu Rehabilitacji Szpitala Wojewódzkiego w Łomży.
W ten sposób Amazonki uczciły pamięć zmarłej koleżanki.

To z inicjatywy Ewy powstało w Łomży Stowarzyszenie kobiet dotkniętych rakiem. Tutaj panie z różnym problemem onkologicznym, głównie po amputacji piersi, odnajdywały na nowo sens życia, wiarę i nadzieję na przyszłość. Dzięki rehabili¬tacji powracały do sprawności fizycznej i psychicznej.
      Początkowo 18-sto osobowa grupa szybko zabrała się do pracy. Z czasem do jej szeregów dołączały nowe osoby. Ewa i jej koleżanki rozpoczęły mrówczą pracę obalania mitu wokół raka. Z inicjatywy prezes zaczęły się zajęcia z rehabilitacji, z psycholo¬giem, wykłady dla młodzieży i kobiet na temat profilaktyki raka piersi i narządu rodnego, konferencje naukowo-szkoleniowe dla środowiska miejskiego i wiejskiego, wydano pierwszy numer Biuletynu Informacyjnego, wkładki o samobadaniu piersi, karty pocztowe „Bądź zdrowa". Działałyśmy już wspólnie pełną parą. Zgrany zespół odnosił sukcesy na spartakiadach Amazonek pod hasłem „Dąż do sprawności". Mocnym akcentem zaznaczyłyśmy swoje sukcesy podczas rozdawanych nagród Bociany Radia Łom¬ża. Czerwcowe Dni Walki z Rakiem takie zapisały się mocnym akcentem w pamięci mieszkańców.
Jesteśmy Ewie wdzięczne za pomoc na trudnej drodze ży¬cia, jaką wspólnie przygotował nam los. W dowód uznania Jej społecznej pracy, za podanie pomocnej dłoni, właśnie w taki sposób czcimy jej pamięć. Słowa wykute w kamieniu pozostaną na zawsze. Pamięć ludzka jest zawodna, gdyż zbyt wiele z Nas odchodzi do wieczności. Dziękujemy za wszystko.
Odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonały koleżanki, które od początku działalności są w Stowarzyszeniu: Janina Zielińska - przewodnicząca Ochotniczek i Halina Drożyner Ochotnicz¬ka.
Tablicę poświęcił opiekun duchowy Amazonek ks. kanonik Andrzej Godlewski, proboszcz parafii p.w. Krzyża Świętego w Łomży.
Natomiast dyrektorzy szpitala: Marian Jaszewski i Jan Bajno podziękowali mamie Ewy za wspaniałą córkę i wręczyli Jej wiązankę wiosennych kwiatów.
Łzy w oczach zebranych przyjaciół, ale przecież życie toczy się dalej. Kobiet dotkniętych rakiem przybywa, a my kontynu¬ujemy i rozwijamy działalność.


Anna Dąbrowska


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę