Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@

Odzyskana kobiecość

Wiele emocji dostarczyła wystawa zdjęć amerykańskiej artystki fotografika Terry Lorant. Piękne, pełne pogody i siły czarno białe akty, pokazały prawdziwe kobiety i życie takim, jakie jest. Zwiedzający mieli po raz pierwszy okazję zobaczenia okaleczenia pań z powodu raka piersi i powrót chorej do zdrowia psychicznego po rekonstrukcji piersi, niezależnie od wieku na tak dużą skalę. Prezentowane zdjęcia udowodniły, że po tak ciężkiej chorobie kobiety są nadal wspaniałe i atrakcyjne.
Potem spotkanie z doktorem Andrzejem Krajewskim, chirurgiem estetycznym z Zachodniopomorskiego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Plastycznej w Gryficach rozwiało wątpliwości zainteresowanych osób, co do możliwości sposobu, kosztu i metody takiego zabiegu. W tym wypadku to nie istotne, ile kobieta ma lat, kiedy styka się z diagnozą rak. Dyskomfort odczuwają wszystkie panie. Nie wszystkie jednak wiedzą, że taki zabieg mogą wykonać bezpłatnie już po usunięciu tej chorej. Jest to możliwe w kilku dużych ośrodkach onkologicznych w Polsce. Pierś można także odtworzyć po jakimś czasie po operacji. Wtedy pobiera się i przeszczepia fragment skóry i mięśnie z grzbietu albo fragment mięśnia i tkanki tłuszczowej z podbrzusza. Kobiety coraz częściej dopytują się jednak o endoprotezy z ekspanderem. To takie protezy wypełnione żelem silikonowym i dopełnione solą fizjologiczną, którą chirurdzy wszczepiają pod mięsień piersiowy. Stopniowo wypełniana proteza solą rozpręża tkanki w kształt piersi, a cała procedura trwa dwa tygodnie. Potem wykonuje się rekonstrukcję brodawki, najczęściej z fragmentu brodawki drugiej piersi. Rekonstrukcja po amputacji piersi, bez względu na zastosowaną metodę, jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
To od nas samych zależy, czy chcemy taki zabieg wykonać, czy też nie. Łomżanki mogą go wykonać w Centrum Onkologii w Warszawie. Należy tylko wcześniej ustalic termin.
Anna Dąbrowska

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę