Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

Skorzystać z szansy

16 października 2004 roku (w sobotę) w ramach ogólnopolskiej akcji „Październik miesiącem szansy – zdążyć przed rakiem” odbył się po raz pierwszy „Otwarty dzień w onkologii” przygotowany wspólnie przez Stowarzyszenie Kobiet z Problemem Onkologicznym, Zakład Diagnostyki Obrazowej, Poradnię Onkologiczną Szpitala Wojewódzkiego w Łomży i Podlaskie Centrum Zdrowia Publicznego w Białymstoku o/Łomża. W tym dniu przybyłe panie z Łomży i innych miejscowości miały szansę na szybką diagnozę, kontakt z lekarzami radiologii, onkologii, średnim personelem medycznym i Ochotniczkami w zakresie dolegliwości i chorób gruczołu piersiowego, szukania skutecznej pomocy, postępowania w momencie rozpoznania choroby i radzenia sobie z nią. Wszystkie kobiety mogły również zapoznać się z zagrożeniami wynikającymi z niezdrowego stylu życia.
Z możliwości spotkania ze specjalistami, kiedy codziennie jest długa kolejka do zarejestrowania się do Poradni Onkologicznej w dniu powszednim, skorzystało 85 osób. Lekarze wykonali szereg badań diagnostycznych: 33 usg piersi i 14 mammografii. Udzielono 60 porad. Inne pacjentki zapisano na kolejne dni.
Szybka diagnostyka poparta specjalistycznym leczeniem, to we wczesnej fazie zachorowania na raka piersi, prawie 100% szansa na dalsze życie. Im wcześnie i w miarę szybko znajdziemy drobne ognisko w miąższu piersi, tym większa skuteczność leczenia. W przypadku nowotworu czas nie jest sprzymierzeńcem w walce z tą jakże groźną chorobą. Należy o tym pamiętać i jak najszybciej szukać pomocy.
Reasumując, przeprowadzona akcja miała rację bytu i cieszyła się sporym zainteresowaniem środowiska. Jej wyniki mogą być wymierne w przyszłości.
Dzięki zaangażowaniu wielu osób, mieliśmy możliwość ustrzeżenia kobiet przed następstwami tej nieobliczalnej w skutkach choroby. Takie działania należy bardziej nagłaśniać i propagować w mediach. Problem zachorowań na nowotwory z roku na rok narasta. Zwiększa się ciągle liczba umierających. Profilaktyczne spotkania nadal mają na celu uświadamianie i ochronę zdrowia.
Dziękuję za pomoc w akcji „Otwarty dzień w onkologii” radiologom Grażynie Nierodzińskiej, Ryszardowi Wagnerowi, Konstantemu Znosko, onkologom Małgorzacie Wagner-Oleszczuk, Katarzynie Szamańskiej, pielęgniarkom z Poradni Onkologicznej Bożenie Hali, Krystynie Moryc, pracownikom Podlaskiego Centrum Zdrowia Publicznego Janinie Trzaska i Sylwii Dudo oraz paniom ze Stowarzyszenia: przede wszystkim Annie Dąbrowskiej i Barbarze Porwoł oraz Janinie Zielińskiej, Halinie Drożyner, Krystynie Szczepańskiej, Krystynie Jastrzębskiej, Marii Przybylskiej, Marii Woronieckiej i Lucynie Tymińskiej.
dr n med. Ryszard Wagner

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę