Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Dwie nagrody dla Łomży na poetycki jubileusz

cz pon, 23 czerwca 2014 08:17

Łomżynianka Anna Ulińska zdobyła główną nagrodę – 700 złotych – ogólnopolskiego Czerwcowego Konkursu Jednego Wiersza, organizowanego od 15 lat przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży. Debiutująca w konkursie autorka otrzymała też nagrodę publiczności – zestaw książek. Pozostałe nagrody i wyróżnienia zdobyli poeci z Knyszyna, Supraśla, Jeleniej Góry i Ołoboku w Wielkopolsce. – Są w tym naszym życiu chwile, kiedy możemy doświadczyć piękna! – oceniał poeta i przewodniczący jury, ks. dr hab. Jerzy Sikora. – To piękno dało się również zauważyć w wierszach w tym konkursie – dobrze, że na tle ogólnego narzekania i marazmu, w poezji pojawiają się tony piękne i jasne!

BL Blues na żywo i na płycie

mm so, 21 czerwca 2014 12:32

Łomżyński The BL Blues Band wystąpił w piątkowy wieczór w auli Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży. Był to koncert promujący wydaną właśnie debiutancką płytę zespołu „BL Blues” z 12. utworami skomponowanymi przez Mariusza Brzostowskiego i Jana Górskiego: bluesowymi, blues rockowymi, ale też country czy reggae. – Chcieliśmy jakoś podsumować ten pierwszy okres naszej działalności – mówi Mariusz Brzostowski, wokalista i gitarzysta grupy. – Zaczynaliśmy w 2010 r. od coverów, potem stwierdziliśmy jednak, że dobrze byłoby dać coś od siebie i zaczęliśmy pisać swoje kawałki. I zebrało się tego tyle, że postanowiliśmy to uwiecznić!

Fotografia drogi Krystyny Berndt

cz so, 21 czerwca 2014 10:11

Krystyna Berndt, teatrolog i autorka filmów dokumentalnych, jak np. „Wołkow”, zjeździła kawał świata, od Europy do Indii, gdzie przebywała dłuższy czas. Jednak prawdziwą przygodą jej życia okazał się przyjazd na biebrzańskie bagna i w dolinę Narwi, gdzie od kilkunastu lat utrwala urokliwe wiejskie zakątki i ludzi je zamieszkujących. Efekty jej pracy zaprezentowano w Muzeum Przyrody w Drozdowie na wystawie „Filozofia stodoły”. – Jestem człowiekiem z pasją – podkreśla Krystyna Berndt. – Nie umiem robić niczego w sposób letni, a fotografowanie to taki dodatkowy atut, że mogę wędrować, jest to ciekawe, nie nudzę się, jak mam mniej sił idę powoli. Idę fotografować, bo ten aparat jest takim moim kosturem podróżnym i pozwala mi się zatrzymać!

Zwiedzajmy Łomżę z jelonkiem!

cz pt, 20 czerwca 2014 10:15

Jelonek wyskakuje z herbu miasta i zaprasza czytelników do wspólnego zwiedzania jego zabytków. Na kolejnym spacerze poznają zarówno ich ciekawą przeszłość, jak i wiele interesujących faktów z historii Łomży. „Spacer z jelonkiem po zabytkach Łomży. Przewodnik nie tylko dla dzieci” to nowa książka redaktor Gabrieli Szczęsnej, która właśnie ukazała się staraniem Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego „Stopka” w Łomży.

Poetyckie złudzenia Henryka Gały

mm pt, 20 czerwca 2014 09:25

Henryk Gała, wybitny poeta od ponad 30. lat mieszkający w Drozdowie, wydał właśnie kolejny tom wierszy. „Złudzenia ontyczne” to nie tylko poetycko-filozoficzne rozważania i obraz nadnarwiańskiej krainy, ale też jubileuszowa, 20. książka poetycka Gały. – Tytuł „Złudzenia ontyczne” wziął się z powtarzających się w moim pisaniu wierszy, tekstów – bardzo króciutkich, syntetycznych – w których pokpiwam troszkę, czy zastanawiam się nad tymi problemami, które w nas ciągle wywołuje fakt istnienia! – mówi Henryk Gała.

The BL Blues Band nagrał pierwszą płytę!

cz śr, 18 czerwca 2014 18:00

O tym, że znany łomżyński kwintet bluesowo-rockowy The BL Blues Band nagrywa debiutancką płytę, mówiło się w mieście przynajmniej od roku. Ale dopiero w minionym tygodniu gruchnęła wieść, że materiał do 12 piosenek na płycie „BL blues” z tekstami i muzyką śpiewającego Mariusza Brzostowskiego oraz kompozycjami Jana Yaniu Górskiego został ostatecznie zmasterowany przez Sławomira Dubowskiego; całość pojechała do tłoczni płyt. Tym samym doczekaliśmy się autorskiej płyty od działającej prawie cztery lata grupy, ubogacającej muzyczną scenę w Łomży premierowym koncertem o godz. 20 w piątek, 20. czerwca, w Centrum Kultury przy ul. Sadowej. Wstęp dowolny.

Łomżyńskie ulice w oczach dzieci

cz wt, 17 czerwca 2014 15:50

Ławeczkę Hanki Bielickiej, kamieniczki na Starym Rynku, wieżę ciśnień, bulwary nad Narwią i inne urokliwe zakątki Łomży przedstawiają prace dzieci i młodzieży, które napłynęły na konkurs plastyczny „Łomżyńskie ulice”. Aż 100 nagrodzonych, wyróżnionych i najciekawszych rysunków zaprezentowano na pokonkursowej wystawie w Galerii Bonar Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych. – Pomyślałam: czemu nie, kiedy pani zaproponowała mi udział w tym konkursie i udało się! – mówi gimnazjalistka Emilia Muraczewska, podopieczna pracowni plastycznej ROK i jedna z laureatek. – Mamy w Łomży sporo zabytków i ciekawych miejsc, na które warto czasem spojrzeć okiem artysty, bo zwykle nie zwracamy na nie uwagi!

Zespół BOYS i Taneczna Gala Muzyki Disco w Nowogrodzie już w Środę!

cz pon, 16 czerwca 2014 09:18

Wszystkich miłośników muzyki tanecznej zapraszamy już w najbliższą Środę - 18 Czerwca do Nowogrodu, na teren koncertowy przy HOTELU ZBYSZKO. Pod ogromną zadaszoną sceną zagrają dla WAS - grupa BOYS, MATEO, COVERS oraz zespół ABY POGRAĆ. Czwartek jest dniem wolnym od pracy, wiec warto pojawić się na wspólnej biesiadzie w Nowogrodzie.

Tancerze z Łomży docenieni w Olsztynie i Grajewie

cz pon, 16 czerwca 2014 09:15

Kolejne sukcesy odnieśli w weekend tancerze ze Studia Tańca B.K.STEP Marka Kisiela, którzy rywalizowali w dwóch Ogólnopolskich Turniejach Tańca. W sobotę uczestniczyli w 1000 Lakes Dance Cup, który odbył się w Olsztynie, a w niedzielę w Turnieju Tańca Współczesnego w Grajewie.

Kurpiowskie tradycje sercu bliskie

cz pon, 16 czerwca 2014 08:14

Prawie 400 tancerzy, gawędziarzy, śpiewaków i muzykantów wzięło udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Kurpiowskich w Nowogrodzie. Konkurs odbył się w ramach XXI Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej, mających przybliżać i popularyzować ludowe tradycje, folklor oraz tradycyjne rzemiosło. Na scenie w Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika wystąpiły też kapele kurpiowskie umilające publiczności oczekiwanie na wyniki konkursu, a w jego przerwie zaprezentowali się tancerze z polskiego zespołu „Perła” z Niemenczyna na Litwie oraz z Zespołu Pieśni i Tańca „Łomża”, pracujący razem w ramach specjalnego projektu. – Publiczność była zachwycona, kiedy litewscy tancerze wystąpili w tańcach kurpiowskich, a nasi tancerze zatańczyli litewskie poleczki! – mówi Jarosław Cholewicki, organizator imprezy i dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży.

Walizka znowu szczęśliwa dla Niemców

mm nie, 15 czerwca 2014 09:42

Theater des Lachens z Niemiec zdobył Grand Prix 27 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Było to drugie Grand Prix z rzędu dla teatru z Frankfurtu. Jury przyznało też sześć innych nagród, w tym dla Teatru Lalek Pleciuga ze Szczecina, w którym gra łomżynianka Paulina Lenart. Szczeciński teatr został też wyróżniony Nagrodą Szarego Widza, ufundowaną przez Annę Jakubowską. – Tegoroczny festiwal był bardzo interesujący! – ocenia jego dyrektor Jarosław Antoniuk. – Na kilku scenach w przestrzeni miejskiej gościliśmy 13 przedstawień konkursowych, ponadto odbyło się osiem imprez towarzyszących, a festiwal trwał tylko cztery dni. Dla naszego miasta było to prawdziwe święto!

Wehikuł bezczasu i duński książę w Łomży

mm so, 14 czerwca 2014 11:48

W piątkowy wieczór łomżyński Stary Rynek znowu stał się plenerową sceną teatralną 27. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Najpierw multiinstrumentalista Sambor Dudziński zaprezentował muzyczny happening „Dźwiękowiązałka”, grając na ruchomej scenie, jakiej Łomża jeszcze nie widziała. Kolejnym punktem programu była zaskakująca interpretacja „Hamleta” Williama Szekspira w wykonaniu Teatru Adama Walnego. – Ta ruchoma scena powstała na bazie XIX-wiecznej zgrabiarki konnej – wyjaśnia Sambor Dudziński. – Z pomocą różnych ludzi zrobiłem z niej taki trójkołowy rower i przemieszczam się na nim pomiędzy publicznością, grając na żywo na instrumentach, które są na nim zamontowane!

Rosyjska klasyka ukraińskiego teatru

cz pt, 13 czerwca 2014 08:55

Teatr Woskresinnia ze Lwowa na Ukrainie zaprezentował „Wiśniowy sad” Antoniego Czechowa na finał drugiego dnia 27. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Przełożony na język efektownego widowiska ulicznego spektakl opowiada o przemijaniu, poszukiwaniu szczęścia i świecie marzeń, symbolem których jest tytułowy sad. – Wszyscy wystawiają Czechowa na scenie, my zresztą też przygotowaliśmy wcześniej „Wiśniowy sad” z całym tekstem, ale tutaj postawiliśmy na aspekt wizualny, zwroty akcji i powstał zupełnie inny spektakl – mówi reżyser Jarosław Fedoryszyn. – Mogliśmy tu użyć wody, ognia, pirotechniki, szczudlarzy i często zmieniających się obrazów!

Podróż w krainę fantazji na Starym Rynku

cz cz, 12 czerwca 2014 08:14

Plenerowy spektakl „In Blue” warszawskiego Teatru Akt zakończył pierwszy dzień 27. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Wcześniej odbyły się trzy spektakle konkursowe teatrów z Łotwy, Czech i Wrocławia, a zespół Teatru Akt, wspomagany grupą perkusyjną Korzennego Warsztatu Muzyki z Łomży, zaprezentował happening „Motyle” w Galerii Veneda. – Reakcja widowni świadczyła o tym, że bardzo się podobało i myślę, że zarówno goście festiwalowi, jak i mieszkańcy Łomży, którzy licznie się stawili, mieli w czasie naszych występów powody do zadowolenia! – mówi Marek Kowalski, jeden z założycieli Teatru Akt.

Święto teatru w Łomży rozpoczęte

cz śr, 11 czerwca 2014 11:34

Spektakl „Opowieść o drzemiącym smoku” łotewskiego Latvia Puppet Theatre rozpoczął 27 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka. Wcześniej sceną Teatru Lalki i Aktora zawładnął królik -sztukmistrz, którego kilkakrotne próby wyczarowania z cylindra festiwalowej statuetki - pegaza zakończyły się w końcu powodzeniem. - Ten festiwal jest już częścią życia mieszkańców Łomży - podkreślał prezydent miasta Mieczysław Czerniawski. - Na pewno będzie to święto dla mieszkańców miasta, a naszym gościom pragnę życzyć, by czuli się jak u siebie w domu! Festiwal Walizka to przede wszystkim spektakle konkursowe. W tym roku o nagrody o łącznej wysokości 12 tys. złotych rywalizuje 13 teatrów z całej Europy, w tym cztery polskie.

„W naszej Łomży” Stanisław Wiszowaty jest szczęśliwy

cz śr, 11 czerwca 2014 11:16

„Bo Łomża ma, bo Łomża ma w całej Polsce jest znana. Przyjeżdżajcie, podziwiajcie, naszą Łomżę pokochajcie!” - takimi oto słowy, pełnymi najwyższej admiracji, Stanisław Wiszowaty w skocznym rytmie wychwala pod niebiosa swoje rodzinne miasto. „W naszej Łomży piękny widok jest wokoło, gdy zaświeci złote słońce, wszystkim w Łomży jest wesoło...” - śpiewa sobie 48-letni taksówkarz. O Stasiu Wiszowatym niektórzy mawiają, że to taki człowiek orkiestra, co zagra na pianinie, akordeonie, perkusji czy gitarze, zaśpiewa i zabawi. Jego najnowsze, jakby dsicopolowe nagranie „W naszej Łomży” zdobywa sympatyków z Youtube.

Kurpie ze Zbójnej na Białorusi

cz pon, 09 czerwca 2014 14:35

Kurpiowski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej na zaproszenie Oddziału Grodzieńskiego Związku Polaków na Białorusi reprezentował Polskę na jubileuszowym „X Festiwalu Republikańskim Kultur Narodowych” w Grodnie. Swoją kulturę prezentowały reprezentacje 26 narodowości zamieszkujących na Białorusi. O randze festiwalu świadczy to, że eliminacje do niego na Białorusi trwają prawie dwa lata.

„Walizka” pełna atrakcji

cz pon, 09 czerwca 2014 10:42

Pełne rozmachu efektowne widowiska plenerowe, teatralne happeningi, koncerty w wyjątkowej scenicznej oprawie oraz kilkanaście spektakli konkursowych – to wszystko czeka miłośników teatru i rozrywki już w tym tygodniu. Na 27. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka do Łomży zjedzie kilkanaście teatrów z Polski i zagranicy. – Myślę, że te cztery dni będą ciekawe pod względem artystycznym – ocenia Jarosław Antoniuk, dyrektor festiwalu i reorganizującego go Teatru Lalki i Aktora w Łomży. – Nasz festiwal jest zarówno festiwalem środowiskowym, adresowanym do twórców teatralnych z całej Europy, jak i miejskim. Liczymy, że teatry nawiążą tu nowe kontakty czy przyjaźnie, bo temu też służą festiwale, a mieszkańcy naszego miasta zobaczą wiele dobrych spektakli plenerowych!

Głos zjednoczonych serc Voci Unite

cz pon, 09 czerwca 2014 08:09

Łomżyński zespół muzyki dawnej Voci Unite świętował w miniony weekend jubileusz 20-lecia istnienia. Podopieczne Katarzyny Szmitko tworzą jeden z najbardziej oryginalnych i najlepszych zespołów wykonujących w Polsce muzykę renesansową i średniowieczne utwory wokalne. Grupa zdobyła kilkadziesiąt nagród i wyróżnień na prestiżowych festiwalach, w tym dziewięć Złotych Harf Eola na Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu, wielokrotnie koncertowała w Polsce i za granicą oraz wydała dwie płyty. – Zespół Voci Unite jest rekordzistą, jeśli chodzi o bogactwo tego co robią! – podkreśla Robert Pożarski, jeden z najwybitniejszych śpiewaków gregoriańskich, założyciel i kantor wrocławskiej Scholae Gregorianae Silesiensis. – Kasia wychowała „straszliwe baby” – one są w stanie zaśpiewać wszystko i to w taki sposób, że każdemu spadają buty – to jest coś niezwykłego!

Koncert z paradą w tle

cz nie, 08 czerwca 2014 08:54

Kilkadziesiąt zespołów tanecznych, muzycznych i wokalnych z całego województwa podlaskiego wystąpiło podczas koncertu na muszli przy ul. Zjazd. Impreza była finałem parady ukazującej dorobek kulturalny poszczególnych powiatów województwa, z kulminacją w postaci występów dzieci, młodzieży i osób dorosłych z zespołów Regionalnego Ośrodka Kultury oraz Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych w Łomży. Gwiazdą wieczoru była Jula, która wykonała z zespołem swoje największe przeboje i zapowiedziała premierę swej drugiej płyty „180°”, a podczas jej występu nie zabrakło zarówno artystycznych niespodzianek jak i organizacyjnych wpadek.

« · «« · 125 · 126 · 127 · 128 · 129 · 130 · 131 · 132 · 133 · 134 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę