Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Ptasia kraina Roberta Bałdygi

cz nie, 18 maja 2014 09:54

– Fotografowanie wzięło się u mnie z jazdy na rowerze – mówi Robert Bałdyga. – Kiedyś dużo jeździłem, robiłem trasy po 200 km w ciągu dnia i żeby nadać tej jeździe więcej sensu pojawił się aparat. I jest powód żeby się ruszyć z domu, chociaż teraz częściej jeżdżę samochodem! Zdjęcia zafascynowanego przyrodą okolic Biebrzy i Narwi łomżyńskiego fotografika zaprezentowano w Galerii Sztuki Współczesnej na wystawie „Ptasia kraina” podczas Nocy Muzeów. Bajecznie kolorowe i niezwykle realistyczne zdjęcia Roberta Bałdygi dopełniły rzeźby, obrazy i biżuteria innych twórców, również zainspirowanych ptasią tematyką.

Noc Muzeów z deszczem i atrakcjami

cz nie, 18 maja 2014 09:35

Ani gwałtowna ulewa, ani uciążliwy deszcz i krążąca nad Łomżą burza nie zniechęciły mieszkańców miasta i licznych gości od wzięcia udziału w Nocy Muzeów. Pomimo tego, że impreza odbyła się w Łomży dopiero po raz trzeci, zwiedzający i biorący udział w licznych wydarzeniach nie wyobrażają już sobie by mogło jej zabraknąć w kulturalnym kalendarzu miasta. Dlatego też frekwencja, pomimo kapryśnej pogody, bardzo pozytywnie zaskoczyła organizatorów Nocy Muzeów. Urozmaicony i skierowany do różnych grup wiekowych program sprawił, że, według wstępnych szacunków, około 3-4 tysięcy ludzi zdecydowało się spędzić sobotni wieczór nie przed telewizorami, a w muzeach, galeriach czy na koncertach.

Noc w bibliotece łączy pokolenia

cz nie, 18 maja 2014 09:28

Kilkaset osób bawiło się na dorocznej „Nocy w bibliotece” na ulicy 3 Maja. Bohaterami imprezy były popularne Domisie, a w licznych grach, quizach i zabawach oraz występach brały udział nie tylko dzieci, ale też ich rodzice czy dziadkowie – zgodnie z hasłem XI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek „Czytanie łączy pokolenia”. – Za moich czasów takie imprezy w bibliotece były nie do pomyślenia, można było tylko cichutko pożyczać książki – mówi pan Antoni. – Dobrze przynajmniej, że mogę brać w nich udział teraz, jak przyprowadzam do biblioteki wnuczka!

Kulturalna noc jedyna w roku

cz cz, 15 maja 2014 15:30

Spotkania z artystami i gwiazdami mediów, koncerty, spektakle teatralne, najróżniejsze wystawy oraz wiele innych atrakcji to tylko część programu tegorocznej Nocy Muzeów w Łomży. Bierze w niej udział blisko 20 instytucji, placówek kulturalnych i firm, a różnorodność ich oferty dodatkowo uatrakcyjnia fakt, że wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny. Niektóre z nich zaczną się już wczesnym popołudniem 17 maja, ale największe atrakcje przewidziane są od godziny 18.00 do północy. – To niepowtarzalna okazja by wziąć udział w takim wydarzeniu, ponieważ każdy znajdzie tu coś dla siebie! – podkreśla Jerzy Jastrzębski, dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży.

Program Nocy Muzeów w Łomży

cz wt, 13 maja 2014 15:09

W sobotę 17 maja, po raz kolejny w Łomży odbędzie się Noc Muzeów. W sobotnie wieczór swoje podwoje przed mieszkańcami otworzą działające w Łomży muzea, galerie i inne instytucje kultury. Do północy będzie można odwiedzić Archiwum Państwowe i zobaczyć „Łomżę jakiej nie znacie”. Będzie też rzadka możliwość zwiedzania katakumb Klasztor oo. Kapucynów. Oto szczegółowy program tego co w Łomży będzie działo się w Noc Muzeów 2014.

Najlepsze w bitwie Hip Hop

cz pon, 12 maja 2014 08:14

Wiktoria Kosmowska zajęła pierwsze miejsce, a jej koleżanka Natalii Kisiel drugie miejsce w kategorii Hip Hop Kids battle podczas Ogólnopolski Turniej Tańca ROCK CREEK PARK. Turniej na którzy przyjechali tancerze z Wrocławia, Poznania, Ostrowa Wlkp, Środy Wlkp, Słubic, Radomia, Gorzowa Wlkp, Zielonej Góry, Kalisza oraz Łomży rozgrywanego w amfiteatrze Parku Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

Muzyczna majówka w Filharmonii

cz nie, 04 maja 2014 11:11

223. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja łomżyńska Filharmonia Kameralna pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego uczciła okolicznościowym koncertem. Jego gwiazdami byli soliści Teatru Wielkiego w Łodzi, mezzosopran Bernadetta Grabias i tenor Krzysztof Marciniak, zaś wśród 18. wykonanych utworów poczesne miejsce zajęły dzieła polskich kompozytorów. – W trzeciomajowych koncertach ten program jest bardzo pogodny, lekki i zróżnicowany, ale zawsze jest polski repertuar – podkreśla Jan Miłosz Zarzycki. – Dziś zaraz po wprowadzeniu były to utwory Stanisława Moniuszki, a na zakończenie, jeszcze przed bisami, pieśń Stanisława Niewiadomskiego, czyli klasyczna polska twórczość!

Światowy dzień akordeonu z gwiazdami

cz so, 03 maja 2014 10:03

Fenomenalni akordeoniści: Paweł Nowak oraz Petar Marić z Serbii byli gwiazdami odbywającego się po raz pierwszy w Łomży Światowego dnia akordeonu. Dwudniowa impreza stała też pod znakiem występów wielu innych wykonawców, w tym harmonistów kurpiowskich, utalentowanej młodzieży ze szkół muzycznych oraz Trio Kozaki z Michałem Olchowikiem na czele. Artystyczny sukces i zainteresowanie słuchaczy sprawiły, że organizatorzy imprezy już zapowiadają jej kontynuację, a także inne działania popularyzujące muzykę akordeonową w mieście i w regionie. – Akordeon to instrument który ma niesamowite możliwości! – podkreśla Paweł Nowak. – To taka orkiestra sama w sobie, instrument na którym można zagrać dzieła klasyczne, rozrywkowe i jazz, muzykę folkową – wszystko!

Husarze i ułani w łomżyńskim muzeum

cz so, 03 maja 2014 09:55

Niezwykle efektowne i wierne repliki zbroi, broni białej i palnej, mundurów oraz innych militariów z okresu największych triumfów polskiego oręża w XVII w. oraz walk o odzyskanie niepodległości w czasie wojen napoleońskich prezentowane są w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży. – Wystawa „Husarze i ułani” nie bez przyczyny jest otwierana w dniu dzisiejszym, w Dniu Flagi, a przed świętem 3 Maja – podkreśla Jerzy Jastrzębski, dyrektor muzeum. – Husaria brylowała na polach bitew XVII wieku, a ułani to ci z okresu napoleońskiego, z czasów Księstwa Warszawskiego. I są to jednostki wojskowe, które miały mniejszy lub większy związek z Łomżą!

Rockowe przeboje lat 80. przepustką do kariery

cz pt, 02 maja 2014 09:36

Lady Pank, Perfect, Bajm, Rezerwat, Maanam, Kombi, Republika – przeboje tych i wielu innych polskich zespołów z lat 80. są tematem przewodnim VII Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej BIG BIT. Impreza organizowana przez Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych jest jednym z nielicznych tematycznych festiwali w kraju, skierowanych do utalentowanych wokalnie młodych ludzi. Wszyscy, którzy chcą spróbować swych sił przed mikrofonem mogą zgłaszać się do MDK-DŚT do 16 maja. Na najlepszych czekają nie tylko nagrody, ale też perspektywa dalszego rozwoju i kariery.

Misja słowa Wojciecha Kudyby

cz cz, 01 maja 2014 09:34

– Sztuka, w tym poezja, pozwala powrócić do tego, co w nas indywidualne i niepowtarzalne, pozwala nam pełniej być człowiekiem i mam wrażenie, że coraz bardziej trafia to do ludzi, nie tylko w Łomży! – mówi poeta, prozaik i krytyk Wojciech Kudyba, który w Muzeum Diecezjalnym w Łomży spotkał się z miłośnikami poezji. W trakcie spotkania uczniowie Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży prezentowali jego najnowsze wiersze z tomu „W końcu świat”.

Artystyczne światy Ryszarda Olkuśnika

cz śr, 30 kwietnia 2014 08:19

W Teatrze Lalki i Aktora przetwarza pomysły innych na efektowne lalki i przykuwające wzrok scenografie. Po godzinach pracy zajmuje się już własną twórczością, rzeźbiąc, malując i rysując. Ryszard Olkuśnik na kolejnej wystawie indywidualnej w Galerii N Klubu Wojskowego i Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży, zaprezentował swe najnowsze obrazy i grafiki, ukazujące przede wszystkim piękno przyrody okolic Łomży. – Nie uczyłem się tego – mówi Ryszard Olkuśnik. – Otrzymałem taki plastyczny dar, który pomału się rozwijał, aż doszedłem do tego, że się to komuś podoba i mam możliwość zaprezentowania swoich prac – mam z tego ogromną satysfakcję!

Gotycki łomżing w MDK– DŚT

cz pon, 28 kwietnia 2014 12:57

Closterkeller, jeden z najważniejszych i najpopularniejszych zespołów polskiego rocka, ponownie wystąpił w Łomży. Grupa charyzmatycznej wokalistki Anji Orthodox zagrała zarówno swe wielkie przeboje jak „Władza” czy „Agnieszka” oraz utwory z ostatnich płyt „Aurum” i „Bordeaux”. Był to jeden z pierwszych koncertów nowego składu grupy zreformowanego po ostatnich zaskakujących zmianach personalnych, z gitarzystką Zuzanną „Zuzą” Jaśkowiak i basistą Aleksandrem „Olkiem” Gruszką, zaś występ gwiazdy wieczoru poprzedziła inna warszawska formacja, Splendor.

Koncert dla świętego Jana Pawła II

cz pon, 28 kwietnia 2014 08:48

Niedzielną kanonizację Jana Pawła II uczczono w Łomży uroczystym koncertem w kościele ojców kapucynów. Złożyły się nań fragmenty „Pieśni o Bogu ukrytym” i „Tryptyku rzymskiego” autorstwa Papieża Polaka w wykonaniu, wyborze i opracowaniu Dariusza S. Wójcika oraz popularne pieśni i utwory religijne z „Barką” na czele, zaśpiewane przez Jacka Szymańskiego oraz obu śpiewaków w duecie. Solistom towarzyszyła orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego. – Mamy przewodnika, mamy świętego, mamy pasterza, który żyje! – podkreślał gwardian o. Mirosław Ferenc. – Ten szczególny i wyjątkowy wieczór to uwielbienie Boga za dar wielkiego rodaka Jana Pawła II i wspólna pieśń chwały śpiewanej Panu! – To dzień szczególnego i bardzo ważnego dla nas wszystkich wydarzenia, więc i koncert był niezwykły – czuło się tę wyjątkową atmosferę! – dodaje Jan Miłosz Zarzycki.

Laury i nagrody dla następców Jana Kulki

cz nie, 27 kwietnia 2014 10:43

Grażyna Moroz z Gorzowa Wielkopolskiego zdobyła nagrodę główną  w wysokości 2000 zł w 12. edycji Konkursu Poetyckiego im. Jana Kulki. Jury przyznało też pięć innych nagród i wyróżnień, w tym 1000 zł poetce Agnieszce Marek z Bielska – Białej za wiersz „Zaklęcia” o tematyce łomżyńskiej. Nagrody jak co roku wręczono zwycięzcom konkursu w siedzibie jego organizatora, Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych, podczas, połączonego z występami artystycznymi, uroczystego ogłoszenia werdyktu jury. – Gdy zabrakło Jana Kulki okazało się, że brakuje takiego twórczego zamieszania wokół poezji – podkreśla Roman Borawski, dyrektor MDK – DŚT. – Zrobiło się pusto i postanowiliśmy zorganizować taki konkurs po to, żeby zapełnić tę pustkę kolejnymi, młodymi twórcami!

Kariera francuskiego reżysera zaczęła się w Nowogrodzie

cz so, 26 kwietnia 2014 11:20

W lutym 1990 r. Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie stał się miejscem niecodziennych wydarzeń. Przez ponad 10 dni ekipa francuskiego reżysera kręciła zdjęcia do krótkometrażowego filmu fabularnego „Requiem”, z udziałem francuskich i polskich aktorów. Nagrodzony główną nagrodą na międzynarodowym festiwalu filmów krótkometrażowych w Clermont-Ferrand obraz, został zaprezentowany podczas kolejnego spotkania w Salonie pod Gontem, a historię jego powstania przybliżyła kierownik skansenu Urszula Kuczyńska. – Kiedy przyjechali do Nowogrodu i Didier Le Pêcheur zobaczył nasz skansen, powiedział: albo Nowogród, albo on rezygnuje! – mówi Urszula Kuczyńska. – Ten film stał się przepustką do dalszej kariery tego reżysera, bo do tego momentu robił on głównie clipy i teledyski. Od tego czasu zrealizował kilka filmów kinowych, ciągle robi seriale telewizyjne, napisał też trzy czy cztery książki, a 28 maja jest premiera jego najnowszego filmu!

Malarskie „Cytaty” Przemysława Karwowskiego

mm so, 26 kwietnia 2014 11:05

– Ta wystawa nie była planowana jako jubileuszowa, ale w sumie tak to wyszło! – mówi Przemysław Karwowski. – Została przygotowana z tej okazji, że minęło 30 lat od mojego przyjazdu do Łomży, ale ten cykl obrazów zaczął powstawać wcześniej. Najnowsza seria abstrakcyjnych obrazów cenionego malarza, scenografa i fotografika została zaprezentowana w Galerii Pod Arkadami, co ma też związek z innym jubileuszem – Przemysław Karwowski jest już bowiem od 15 lat kierownikiem tej niezwykle zasłużonej dla kultury Łomży i regionu galerii.

Przedszkolaki na scenie

cz pt, 25 kwietnia 2014 08:47

Roksana Dudzińska z zespołem (Jakub Wysk i Patryk Sobuta) z Publicznego Przedszkole Nr 9 wygrała szóstą edycję konkursu MINI PLAYBACK SHOW. W sali widowiskowej MDK-DŚT przedstawiono 21. prezentacji konkursowych zainscenizowanych przez 60. małych wykonawców. Ich popisy oceniało Jury w składzie: Marek Kisiel (taniec i choreografia), Marta Dąbkowska (wizerunek sceniczny), Bernard Karwowski (piosenka) i Karol Boruch (teatr).

Kuźnia muzycznych talentów

cz śr, 16 kwietnia 2014 08:21

Ponad stu młodych trębaczy, saksofonistów i miłośników innych instrumentów dętych rywalizowało w Łomży w ramach II Makroregionalnych Spotkaniach Instrumentów Dętych. – To największy konkurs tego typu w całym regionie północno-wschodnim! – mówi Mirosław Korona, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży, która zorganizowała dwudniową imprezę. – Przebijamy konkursy w ościennych województwach zarówno poziomem, ilością chętnych, jak i zainteresowaniem. Świadczy to o tym, że taki konkurs jest naszym w regionie bardzo potrzebny!

Podwójny debiut: Carpe Diem i Katarzyny Górskiej

cz wt, 15 kwietnia 2014 09:01

Przejmujący portret zagubionej, zwariowanej kobiety, przytłoczonej różnymi życiowymi wyborami i targanej porywami namiętności, w monodramie „Nie-sztuczny miód” przedstawił Klub literacko-recytatorski Carpe Diem. Był to pierwszy monodram w historii zarówno klubu jak i Katarzyny Górskiej, oparty na nieprzemijającej twórczości Agnieszki Osieckiej. – Osiecka zawsze jest w naszym repertuarze w okresie wiosennym – mówi reżyser przedstawienia Katarzyna Kuklińska. – Do tej pory to były poetyckie utwory, ale postanowiliśmy dzisiaj zmienić konwencję i sięgnąć po coś większego, łączącego całe bogactwo dorobku Agnieszki Osieckiej, a także talenty uczestników klubu!

« · «« · 126 · 127 · 128 · 129 · 130 · 131 · 132 · 133 · 134 · 135 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę