Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

Walizka znowu szczęśliwa dla Niemców

Theater des Lachens z Niemiec zdobył Grand Prix 27 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Było to drugie Grand Prix z rzędu dla teatru z Frankfurtu. Jury przyznało też sześć innych nagród, w tym dla Teatru Lalek Pleciuga ze Szczecina, w którym gra łomżynianka Paulina Lenart. Szczeciński teatr został też wyróżniony Nagrodą Szarego Widza, ufundowaną przez Annę Jakubowską. – Tegoroczny festiwal był bardzo interesujący! – ocenia jego dyrektor Jarosław Antoniuk. – Na kilku scenach w przestrzeni miejskiej gościliśmy 13 przedstawień konkursowych, ponadto odbyło się osiem imprez towarzyszących, a festiwal trwał tylko cztery dni. Dla naszego miasta było to prawdziwe święto!


Program tegorocznego festiwalu był bardzo bogaty i zróżnicowany. Wśród spektakli konkursowych nie brakowało zarówno spektakli dla dzieci jak i dorosłych widzów, a widowiska plenerowe, koncerty czy inne wydarzenia artystyczne wchodzące w skład tzw. off festiwalu również stały na wysokim poziomie i cieszyły się dużym powodzeniem.
Złożone z wybitnych specjalistów jury miało więc w tym roku wyjątkowo trudne zadanie, jednak Lucyna Kozień, Zoran Djeric, Wiesław Hejno, Bożena Krystyna Sawicka i Halina Waszkiel nagrodzili spektakle zdecydowanie wyróżniające się spośród konkurencji.
Grand Prix w wysokości 4.500 zł, ufundowane przez prezydenta Łomży oraz grawerton ufundowany przez wojewodę podlaskiego otrzymał niemiecki Theater des Lachens za spektakl „Don Kichot Suita” o ogromnej sile wyobraźni i walce z wiatrakami. 
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ufundowało dwie nagrody: 1.500 zł dla Marcina Jarnuszkiewicza za inscenizację przedstawienia „Gęś, Śmierć i Tulipan” warszawskiego Teatru Baj  oraz 1.500 zł dla Victora Nikonenko za scenografię do przedstawienia „Niedźwiedź”  rosyjskiego Teatru Lalek z Kostromy. Rosyjski teatr otrzymał też nagrodę zespołową w wysokości 1.000 zł ufundowaną przez starostę powiatu ziemskiego, za kreacje aktorskie Tatyany Buldakovej, Sergeya Ryabinina i Dmitriia Smirnova w tymże przedstawieniu. Taką samą nagrodę otrzymali też aktorzy hiszpańskiego El Patio Teatro z Logrono: Julian Saenz-Lopez oraz Izaskun Fernandez, za kreacje aktorskie w przedstawieniu „Ręce”. Z 1000 zł i nagrody redaktora naczelnego „Gazety Współczesnej” w Białymstoku cieszyli się zaś twórcy spektaklu „Opowieść o drzemiącym smoku” Łotewskiego Teatru Lalek z Rygi, docenieni za sposób narracji scenicznej.
Nagrodę w wysokości 1.500 zł, ufundowaną przez wójta Gminy Łomża za muzykę do przedstawienia „Stworzenia sceniczne” Teatru Lalek Pleciuga ze Szczecina otrzymał Burakura. Opowiadający o początkach kobiet w historii teatru spektakl został też nagrodzony indywidualnie przez Szarego Widza – Annę Jakubowską. Jedną z głównych ról w  „Stworzeniach scenicznych” grała Paulina Lenart, niegdyś filar zespołu muzyki dawnej Voci Unite, absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, a od pięciu lat aktorka szczecińskiego teatru.
– Poziom tegorocznego festiwalu był wysoki – ocenia przewodnicząca jury Lucyna Kozień.  – Pragnę również podkreślić zróżnicowanie przedstawień i środków teatralnych, bo to jest bardzo ważne, żeby w obrębie teatru kameralnego pokazać tak różnorodne przedstawienia. Różnorodne nie tylko co do środków ekspresji, ale także w zakresie doboru repertuaru. 
Ten festiwal jest takim istotnym przyczynkiem do wiedzy na temat tego, jak rozwija się teatr w świecie. Widzieliśmy też, że publiczność w Łomży jest bardzo otwarta, chłonna, zainteresowana różnymi formami teatralnymi – myślę, że się tutaj nie mylę sądząc, że jest to efekt wielu lat istnienia festiwalu!

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę