Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Podróż w krainę fantazji na Starym Rynku

Plenerowy spektakl „In Blue” warszawskiego Teatru Akt zakończył pierwszy dzień 27. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Wcześniej odbyły się trzy spektakle konkursowe teatrów z Łotwy, Czech i Wrocławia, a zespół Teatru Akt, wspomagany grupą perkusyjną Korzennego Warsztatu Muzyki z Łomży, zaprezentował happening „Motyle” w Galerii Veneda. – Reakcja widowni świadczyła o tym, że bardzo się podobało i myślę, że zarówno goście festiwalowi, jak i mieszkańcy Łomży, którzy licznie się stawili, mieli w czasie naszych występów powody do zadowolenia! – mówi Marek Kowalski, jeden z założycieli Teatru Akt.

Konkursowe spektakle: inscenizacja japońskiej baśni „Opowieść o drzemiącym smoku” Latvia Puppet Theatre z Rygi, wartka opowieść o równouprawnieniu „Skarpety i papiloty” Wrocławskiego Teatru Lalek oraz historia miłości nastolatków w wirtualnym i realnym świecie „Pirat 07 & Królowa Miłości” Theatre Alfa z Pilzna cieszyły się sporym zainteresowaniem publiczności. Zwiedzających nie brakowało też w  Galerii Pod Arkadami, w której otwarto wystawę fotograficzną podsumowującą 20 lat istnienia festiwalu teatralnego w Suboticy (Serbia), jednak najbardziej oblegano oba występy Teatru Akt. Jako pierwszy warszawscy aktorzy zaprezentowali barwny happening „Motyle” w Galerii Veneda.
– Często robimy tego typu akcje w centrach handlowych, ale tu zaskoczyło nas bardzo pozytywnie to, że przyszło dużo ludzi, rodziców z dziećmi – mówi Marek Kowalski. 
– W dużych miastach to się nie zdarza, b są to raczej ludzie którzy kupują i przy okazji nas widzą. Tu było inaczej, dużo dzieci wchodziło w interakcje, dużo ludzi było wzruszonych i zadowolonych – myślę, że to była i dla nich i dla nas bardzo fajna przygoda!
Jeszcze większe powody do zadowolenia mieli ci, którzy wieczorem wybrali się na Stary Rynek, by obejrzeć najnowszy spektakl Teatru Akt. 
– Na „Walizce” graliśmy już kilka razy, co 2-3 lata, jak mamy nowy spektakl, pojawiamy się w Łomży towarzysząc głównemu konkursowi lalkowemu – mówi Marek Kowalski.
„In Blue” śmiało można określić mianem kwintesencji dotychczasowego dorobku i stylu Teatru Akt, jednego z najlepszych, nie tylko w Polsce, zespołów specjalizujących się w efektownych przedstawieniach ulicznych. W tej widowiskowej opowieści aktorzy wykorzystali tak różne środki wyrazu jak: pantomima, rozmaite rodzaje tańca, w tym na szczudłach i w przezroczystej kuli, skaczące szczudła, tzw. powerizery, akrobatyczne popisy na szarfie i na kratownicy sceny oraz wiele innych, zaczerpniętych ze spektakli cyrkowych i ulicznych happeningów teatralnych. Wszystko to jest dopełnieniem i ilustracją perypetii głównego bohatera, który porzuciwszy cywilizację przybywa w odległy zakątek świata by odpocząć nad morzem. Przeżywa tam liczne przygody, czasem żartobliwe, jak ta z płatającymi mu figle konikami morskimi, albo niezbyt przyjemne, zwłaszcza spotkanie z ośmiornicą, jednak ostatecznie wyjeżdża stamtąd już jako inny człowiek. Potwierdzeniem tego stanu rzeczy jest ponowne spotkanie ze sprzątaczką na dworcu, bo tym razem bohater nie przechodzi obok niej obojętnie i razem ruszają w dalszą drogę.
– To spotkanie które jest swoistą pętlą spektaklu, bo dochodzi do niego na początku, a na końcu przeradza się w większą znajomość – wyjaśnia Marek Kowalski. – Warto czasem zerwać z jakimiś konwenansami, swoimi przyzwyczajeniami i puścić wodze fantazji – wtedy mogą nas spotkać różne niespodziewane rzeczy i przygody. Taka otwartość jest na pewno bardzo przydatna!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Marek Maliszewski

210407125521.jpg
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę