Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 20 kwietnia 2021 napisz DONOS@

„Walizka” pełna atrakcji

Pełne rozmachu efektowne widowiska plenerowe, teatralne happeningi, koncerty w wyjątkowej scenicznej oprawie oraz kilkanaście spektakli konkursowych – to wszystko czeka miłośników teatru i rozrywki już w tym tygodniu. Na 27. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka do Łomży zjedzie kilkanaście teatrów z Polski i zagranicy. – Myślę, że te cztery dni będą ciekawe pod względem artystycznym – ocenia Jarosław Antoniuk, dyrektor festiwalu i reorganizującego go Teatru Lalki i Aktora w Łomży. – Nasz festiwal jest zarówno festiwalem środowiskowym, adresowanym do twórców teatralnych z całej Europy, jak i miejskim. Liczymy, że teatry nawiążą tu nowe kontakty czy przyjaźnie, bo temu też służą festiwale, a mieszkańcy naszego miasta zobaczą wiele dobrych spektakli plenerowych!

Program festiwalu
Program festiwalu

27 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka rozpocznie się w środę 11 czerwca i potrwa do soboty. W tym czasie na scenach w Teatrze Lalki i Aktora oraz placówkach kulturalnych i oświatowych zaprezentuje się w konkursie 13 teatrów z całej Europy, w tym cztery polskie.
– Oprócz niemieckiego Theater des Lachens (zdobywcy Grand Prix w roku ubiegłym – red.) zaprosiliśmy do Łomży dziewięć zespołów zagranicznych, które wcześniej nigdy w naszym mieście, a niekiedy nawet w Polsce, nie były – mówi Jarosław Antoniuk. – Zależy mi na tym, żeby pokazywać w naszym mieście widowiska, które nie były do tej pory prezentowane w tej części Europy. Myślę, że wydarzeniem festiwalu będą spektakle obu teatrów hiszpańskich, które są dobrze znane na świecie, często otrzymują nagrody na festiwalach i dobrze się stało, że zgodziły się przyjąć nasze zaproszenie. Bardzo znany jest też bułgarski teatr z Warny, który od lat realizuje w Bułgarii znaczący, jeden z najważniejszych w Europie, festiwal teatralny „Złoty delfin”.
Równie ciekawie zapowiada się spektakl „Niedźwiedź” Kostroma Puppet Theatre  - romantyczna opowieść o dwojgu samotnych ludzi.
– To widowisko było nagradzane na wielu festiwalach na całym świecie, w tym „Złotą maską” w Rosji – mówi dyr. Antoniuk. – Aktorzy lalkarze animują tu lalkami, a dubbing jest robiony przez wybitnych aktorów rosyjskich, pracujących w dramacie.
Festiwal to nie tylko interesujące spektakle konkursowe, ale też widowiska plenerowe oraz koncerty i wystawy. W tym roku na Starym Rynku wystąpią: warszawski Teatr Akt w spektaklu „In Blue”, łączącym pantomimę, spektakl cyrkowy i happening, lwowski Teatr Woskresienia (Ukraina) zaprezentuje „Wiśniowy sad” Antoniego Czechowa, a warszawski teatr Adama Adama Walnego wystąpi dwukrotnie, w „Hamlecie” Szekspira oraz spektaklu dla dzieci „Dziadek”. Będzie też teatralny happening „Motyle” Teatru Akt w Galerii Veneda, wystawa fotograficzna  w Galerii Pod Arkadami, podsumowująca 20-lecie festiwalu teatralnego w Suboticy oraz dwa koncerty. Na Starym Rynku wystąpi w interaktywnym widowisku muzyk i wokalista Sambor Dudziński, w Łomży znany z nagrodzonej trzy lata temu na festiwalu i zagranej wówczas na żywo muzyki do przedstawienia „Żywoty świętych osiedlowych”. W teatralnej kawiarence zaprezentuje się zaś w programie „Tango na walizce” łomżyński zespół BIOacoustic w składzie: wokalistka i skrzypaczka Żaklina Olchowik, akordeonista Michał Olchowik i gitarzysta Darek Boguski. 

Wojciech Chamryk

210407125521.jpg

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę