Bony na szkolenia – zgłoś się po fundusze na Twój rozwój
Miasto Łomża wraz z Partnerami - powiatami: bielskim, hajnowskim, kolneńskim, łomżyńskim, siemiatyckim, wysokomazowieckim i zambrowskim oraz Naczelną Organizacją Techniczną w Łomży zachęca do wzięcia udziału w Projekcie Zintegrowanym „Kompleksowy system rozwijania kompetencji i umiejętności osób dorosłych zgodnie z potrzebami regionalnej gospodarki 3.2.1/3.2.2 RPO”.
Dzieje i współczesność Łomży na zdjęciach świadomości
- Jestem amatorką, nie liczyłam na sukces, chciałam się sprawdzić – mówi skromnie i z uśmiechem gimnazjalistka Agnieszka Witek z PG nr 6. Zdobyła I nagrodę w konkursie fotograficznym „Łomża i Ziemia Łomżyńska – nasza mała Ojczyzna”. Amatorkę ocenili docenili profesjonaliści: Sławomir Klimczuk i Mirosław Kucisz z Foto Gabs. Spodobała im się niebanalna kompozycja fotografii nocą z perspektywy cyklistki, obserwującej znad kierownicy współczesnego roweru mały kościółek przy ul. Dwornej w Łomży, będący cerkwią prawosławną około 150 lat temu. To jedna z inicjatyw, jakie na 600-lecie praw miejskich Łomży przygotowało Liceum Ogólnokształcące Tadeusza Kościuszki.
Edukator: „argument” wydobyty na użytek gorszącego konfliktu we władzach miejskich
„Przedawnione roszczenie” Miasta w stosunku do Stowarzyszenia można odbierać jedynie jako mało wiarygodny „argument”, wydobyty na użytek gorszącego konfliktu we władzach miejskich – uważają władze Społeczno-Oświatowego Stowarzyszenia Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym „Edukator” w Łomży. W przesłanym do redakcji tekście odnoszą się wywiadu jakiego udzielił nam Andrzej Piechociński, naczelnik wydziału edukacji UM Łomża, kilka dni po złożeniu rezygnacji z pracy w ratuszu.
Bunt robotów nam nie zagraża?
– Najtrudniej jest prognozować w nauce. Jeżeli chodzi o sztuczną inteligencję są zagrożenia, niektóre są poważne, ale absolutnie nie zgadzam się jakoby AI zagrażała nam w sposób kojarzący się z filmami science fiction: bunt robotów i inne tego typu historie. Zagrożenia są innej natury, chociażby utrata miejsc pracy, prywatności – mówi znawca tematyki AI profesor Krzysztof Michalik z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Tak smakuje życie z Enejem i Owenem na Juwenaliach
- Lekki stres mobilizuje, więc na pewno sobie w Łomży poradzimy – obiecał na kilka minut przed dynamicznym koncertem przebojów jeden z dwóch wokalistów rockfolkowej grupy Enej, gwiazdy Juwenaliów PWSIiP na Muszli. Według szacunków ochrony, po wpół do 9. wieczorem bawiło się około 4 tysięcy młodych, a Mirosław „Mynio” Ortyński z Lwowa z Piotrem „Lolkiem” Sołoduchą nikogo nie zawiedli. „Tak smakuje życie” na początek show zabrzmiało jak tajemnicze, pulsacyjne frazy z głębi amazońskiej dżungli, potęgowane fletnią i odgłosami ukrytych w gęstwinie zwierząt. Ale wzruszenia autentyzmem opowieści o losie wzbudził 26-letni poeta Piotr Włodarski „Owen”. Koncerty ciekawych artystów od reggae przez disco polo i rap grzmiały w Łomży aż po północy.
Kursy Maturalne 2018/2019 z dofinansowaniem 88 proc.
Ruszyła kolejna rekrutacja na Kursy Maturalne, które rozpoczną się już po wakacjach w ramach dofinansowania z Bonu Szkoleniowego.
Pierogi łączą narody i uczniów ze studentami
Studentki Buse i Burcu z Turcji, Neolia z Hiszpanii, Mariateresa, Giada i Adriana z Włoch oraz stypendysta Polsko – Amerykańskiej Komisji Fullbrighta Michael Gilmor z USA gościli w Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży w związku z realizacją programów: Erasmus+ oraz English Teaching Assistant. Ponieważ goście nie znali naszego ojczystego języka - jednego z najtrudniejszym języków świata, uczniowie „siódemki” musieli porozumiewać się z nimi w prostszym dialekcie angielskim.
Poszło o pieniądze?
Przez ostatnie trzy lata mówił, że prezydent Mariusz Chrzanowski nie pozwala wypowiadać się naczelnikom w mediach. Wszystkie pytania i odpowiedzi musiały przechodzić przez prezydencki wydział komunikacji medialnej. Teraz twierdzi, że czuje się zwolniony z tego zakazu, po tym jak prezydent zasugerował, że w wydziale są nieprawidłowości, a sprawa jest rozwojowa. - Mam prawo się bronić – mówi Andrzej Piechociński, naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miejskiego w Łomży, który w ubiegłym tygodniu, po 10 latach pracy, złożył prezydentowi wypowiedzenie.
Ładna zachęta do nauki
- U mnie zaczęło się od zainteresowania otaczającym światem. Jeszcze w podstawówce z biblioteki brałam książkę „100 eksperymentów z chemii” i w domu je wykonywam – mówi dr Elżbieta Regulska z Uniwersytetu w Białymstoku, która wraz z koleżanką dr Katarzyną Podgórską w Łomży robiły wiele, aby rozbudzić zainteresowanie chemią wśród młodych. W Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości we wtorek rozpoczął Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Pod hasłem „Nauka scala” zintegrował środowisko akademickie regionu, a dzięki temu w Łomży do posmakowania wiedzy zachęcają także przedstawiciele białostockich uczelni i Centrum Nauki Kopernik. - Nauka to zadziwienie światem, to stawianie pytań – mówił prof. PWSIiP, dr hab. Dariusz Surowik, rektor PWSIiP zachęcają zwłaszcza młodych gości do „kosztowania, smakowania w nauce”. Na dzisiejsze zajęcia zarejestrowało się ponad 400 osób, ale są klasy i szkoły z regionu, które przyjechały bez wcześniejszej rejestracji.
Naczelnik oświaty Piechociński złożył wypowiedzenie
Kilka dni po zwolnieniu wiceprezydent Łomży Agnieszki Muzyk, prezydent Mariusz Chrzanowski otrzymał wypowiedzenie, jakie złożył kierujący od 10 lat wydziałem edukacji Urzędu Miejskiego w Łomży Andrzej Piechociński (lat 58). Politolog, związany z łomżyńską oświatą od dziesiątków lat, nie udziela informacji ani komentarzy – bo takie prawo prezydent odebrał wszystkim naczelnikom.
Sprawni jak żołnierze
Uczniowie z II LO w Łomży wygrali w rywalizacji grup męskich i zajęli drugie miejsce w zmaganiach kobiet podczas odbywającej się w Białymstoku Licealiada „Sprawni jak żołnierze”. Uczniowie rzucali granatem, strzelali, udzielali pierwszej pomocy, biegali na orientację oraz po torze przeszkód.
„Siódemka” dwukrotnie pokonała 600 km na 600-lecie
389 osób stanęło na starcie biegu w Dniu Dziecka, jakim społeczność Szkoła Podstawowej nr 7 w Łomży postanowiła uczcić 600-lecie nadania praw miejskich Łomży. Zaplanowali 600 kilometrów, a przebiegli prawie dwa razy więcej – 1160 km 800 metrów. Biegła dyrektor i najlepsza uczennica ze średnią 6 na świadectwie, pobiegli 7-klasista Wiktor Modzelewski i Wiktor Modzelewski z klasy 3., siły na bieżni stadionu miejskiego nie żałowała siostra zakonna w habicie i poseł pod krawatem. Byli tacy, jak 14-letni Krzysiek Szałkowski, co w 45 minut pokonali ponad 7 km w 18 okrążeniach.
Nauka scala – PWSIiP zaprasza na Festiwal Nauki i Sztuki
Po raz drugi Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży weźmie udział w Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki. W przyszłym tygodniu uczelnia otworzy laboratoria i sale dydaktyczne, zapraszając do smakowania nauki dzieci, młodzież oraz dorosłych. - Będziemy się uczyć i bawić nauką – zaprasza dr inż. Aneta Wiktorzak, prodziekan Wydziału Informatyki i Nauk o Żywności PWSIiP w Łomży, uczelniany koordynator Festiwalu. Wykładowcy i studenci „Państwówki” przygotowali ponad pięćdziesiąt wydarzeń – od falowej i kwantowej natury światła, po zagadki kryminalne, zasady zdrowego odżywania, programowanie na wesoło. Będą też pokazy Centrum Nauki Kopernik.
Studenci PWSIiP zapraszają na Juwenalia 2018 w Łomży
Goście z pięciu krajów, turniej piłki nożnej, wybory piękności dziewczęcych, koncerty, otwarty dla każdego chętnego wielki test wiedzy o Łomży, turnieje gier komputerowych FIFA i Counter Strike, walki robotów – oto atrakcje, jakie przygotowali na święto studenckiej młodości, radości i beztroski na pierwszy tydzień czerwca żacy z Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości. Przewodniczącą samorządu Milena Surgiewicz, pielegniarka, zapowiedziała, że żacy wezmą miasto we władanie od niedzieli, 3. czerwca, do soboty, 9. czerwca. Juwenalia kosztują ponad 100 tysięcy złotych: jedną czwartą funduje PWSIiP, 25 tys. zł z kasy miejskiej, 7 000 zł z Urzędu Marszałkowskiego, reszta pieniędzy od sponsorów.
Spadek uczelni
Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży zajęła 8 miejsce w najnowszym rankingu Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych miesięcznika Perspektywy. To spadek w stosunku do ubiegłego roku, gdy PWSIiP wskoczyła na podium. Także Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży ma słabsze wyniki niż przed rokiem.
Absolwenci i Pierwsza Dama na 95-leciu szkoły w Podgórzu
Zuzanna Walędziewska (rocznik 1937) i Wanda Gwara (rocznik 1938) z powagą i uważnie słuchają, co w Szkole Podstawowej w Podgórzu, którą kończyły na początku lat 50., mówi Agata Kornhauser – Duda, Pierwsza Dama Rzeczypospolitej i małżonka Prezydenta RP Andrzeja Dudy. - To dla mnie zaszczyt i ogromna przyjemność patronować obchodom jubileuszu – uśmiecha się Pierwsza Dama do dzieci w białych bluzeczkach i granatowych spódniczkach lub spodenkach, bo uczniowie zajęli miejsca tam, gdzie zwykle w pierwszych rzędach zasiadali oficjele. - Co od razu rzuca się w oczy po przekroczeniu progu szkoły, to życzliwa atmosfera, a to zasługa nauczycieli, uczniów i rodziców. Gospodarze i goście słuchali poezji, piosenek i utworów orkiestry dętej absolwentów SP Podgórze.
Rower dla Jacka, tablet dla Filipa
- Nauczyciel jest ważny i pomocny na pierwszym etapie, żeby zachęcić do przedmiotu i nauczyć od podstaw liczb, zasad działań i motywacji do pracy – wylicza Jacek Jakimiuk z I LO w Białymstoku, który wygrał konkurs matematyczny PWSIiP w Łomży, pokonując ponad 200 uczestników w całej rywalizacji i ponad 100 w filnale. - Jednak im więcej uczeń wie i umie, tym bardziej musi polegać na sobie. Ja w niektórych zadaniach jestem istotnie lepszy od matematyka Mirosława Pryszczepko, który często lepiej zna teorię, ale ja mam ciekawsze i dziwne, nietypowe pomysły. Nad matematyką lubię głowić się tak bardzo, że poświęcam jej więcej czasu niż judo 3 razy w tygodniu po 2 godziny.
Gimnastyka, bieganie i granie przeciw otyłości i rozlazłości
- Co piąte dziecko w wieku od 6 do 11 lat ma problem wykonania prostych czynności ruchowych, co nazywa się rozwojowym zaburzeniem koordynacji, i jeśli nie zostanie podjęta interwencja przez nauczycieli wychowania fizycznego, będzie to mieć dużo konsekwencji w dalszym życiu nastolatka – mówi profesor Jerzy Sadowski z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz PWSIiP w Łomży, gdzie odbyła się konferencja z udziałem ponad 100 nauczycieli wuefu na temat wyzwań, jakie współczesność stawia im na lekcjach wychowania fizycznego. Czworo naukowców otwierało oczy praktykom na społeczne znaczenie motywacji do ćwiczeń i zachęcało do kreatywności na WF.
Mistrzowie rowerów
Kamil Baranowski ze Szkoły Podstawowej nr 26 w Białymstoku indywidualnie wygrał 41. finał Wojewódzkiego Ogólnopolskiego Turnieju BRD dla szkół podstawowych w Województwie Podlaskim. Drugi był Michał Wiśniewski ze Szkoły Podstawowej w Olszynach w gminie Piątnica, która zwyciężyła drużynowo i pojedzie na finały ogólnopolskie. Turniej po raz pierwszy odbył się w Łomży. Konkurencje praktyczne rozgrywano w miasteczku rowerowym na terenie Skate Parku. Umiejętnościami jazdy na rowerze popisywało się tu 68 uczniów z 17 najlepszych drużyn wybranych w rywalizacjach powiatowych.
„Nauka scala”
Trzy miasta, prawie 600 imprez. W czerwcu także w Łomży odbędzie się XVI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. W organizację tegorocznej edycji włączyło się 14 szkół wyższych a także instytucje edukacyjne, artystyczne i sportowe oraz samorządy Białegostoku, Łomży i Suwałk.